dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Wybór elektryka

    Taka sytuacja. Wybieram elektryka, dom w SSO.
    - jeden elektryk proponuje kable z Elektrokabla w Turku. Wg niego kable NKT są łamliwe. Rolety elektryczne chce zasilać z najbliższych gniazdek elektrycznych
    - drugi elektryk robi tylko na kablach NKT. Wg niego kable z Elektrokabla w Turku są słabej jakości. I montuje osprzęt Schrack.

    Pierwszy jest o 10 tyś tańszy niż ten drugi.

    Ten tańszy robi bez faktury (wiadomo taniej), ale materiał na 23% VAT.
    Ten droższy daje fakturę i gwarancję na 3 lata. Ale materiał na 8%. No i ten droższy ewidentnie liczył koszt od mkw. domu.

    O tych 2 elektrykach nic nie wiem, znalazłem ich w Internecie niestety, nie mam elektryka z polecenia

    Macie jakieś sugestie, na co zwracać uwagę przy wyborze elektryka? Jakich firm osprzęt i kable warto wybierać?
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 10-10-2021 o 10:57

  2. #2

    Domyślnie

    Piszesz że 10 tys tańszy od drugiego ale w z czym, z sama robocizną czy z materiałem?
    Chcesz znaleźć dobrego elektryka udaj się na pobliskie budowy, wokół Wrocławia aż roi się od nowych domków i osiedli jednorodzinnych i tam popytaj o elektryka, dostaniesz namiary na niejednego zapewne przy czym dowiesz się coś niecoś o danym elektryku.

  3. #3

    Domyślnie

    Materiał z robocizną i papierologia. Ogólnie taki sam zakres uslugi.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    siinski

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-025
    Posty
    127

    Domyślnie

    Mój elektryk natomiast uznawał tylko kable od Telefoniki , innych widzieć na robocie nie chciał.Zasilanie rolet z najbliższych gniazdek spowoduje że nie będziesz miał ich zabezpieczonych jednym obwodem na tablicy rozdzielczej . A co z tym się też wiąże , jeżeli w przyszłości chciałbyś ten obwód podpiąć pod UPS-a aby w przypadku wyłączenia prądu nie siedzieć po ciemku przy zamkniętych roletach to też nie będzie to możliwe ( chyba że pod UPS-em będziesz miał wszystkie gniazdka ) .Co do cen to w 2017 r. płaciłem 25 zł od punktu + 400 zł za zszycie tablicy i tyle samo za doprowadzenie prądu od płotu do domu ( 30 m )

  5. #5

    Domyślnie

    Nie orientuję się obecnie jakie są ceny za elektryka ale radze abyś popytał u kilku elektryków o cenę i ne z materiałem tylko za sama robociznę, wtedy zobaczysz jaka średnia wychodzi bo te 10 tys więcej to wydaje mi się ze ten elektryk jest jednym z tu piszących teoretyków którzy za wymianę żarówki w żyrandorze wołają 100 zł.
    Co do pękających czy miękkich przewodów to nie słuchaj tych bajek bo jak sąsiad kupował dachówkę na dach to tez nasłuchał się różnych bajek na temat dachówek ceramicznych.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wrzuć fotki ich poprzednich rozdzielnic tak, żeby widać było okablowanie (ze zdjętymi maskownicami). Niech nawet dadzą swoje ich zdaniem takie, którymi warto się pochwalić plus zrób fotki aktualnej roboty.
    Zapytaj, ile różnicówek i nadprądowych jest w cenie i jakie.
    Zapytaj, jakie SPD (konkretny model) w cenie.

  7. #7

    Domyślnie

    Oferty szczegółowej nie będzie.
    Takie czasy.
    Tych dwóch i tak z wielodniowym opóźnieniem przyslali wyceny, o które zresztą się jeszcze musiałem upominać.
    Po prostu każdy ma teraz pełne ręce roboty.

    Jest jeszcze 3. elektryk. Z polecenia. Ale wyceny nie wysłał, telefonu nie odbiera. Pewnie pracuje i kasę trzepie.

  8. #8

    Domyślnie

    Dlatego ważne są referencje, fotki z ich poprzednich prac, rozmowa z co najmniej kilkoma klientami.
    Wówczas nie będzie niespodzianek z malowaniem markerem żył o barwie z-ż i wykorzystywanim ich do innych celów, niż zostały stworzone. Nie będzie problemu z malowaniem żył o barwie niebieskiej.
    Nie będzie problemu z atrapami SPD, brakiem GSW, brakiem ochrony przeciw porażeniowej i innych cudów, jakie murarze i hydraulicy komponują.
    Zapytaj, z iloma PN się zapoznali i ile mają w posiadaniu, będzie więcej wiadomo.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 10-10-2021 o 11:50
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9

    Domyślnie

    I jeszcze przypomniało mi się. Ten droższy elektryk chce zrobić punkt rozdziału PEN w złączu kablowym. I stamtąd puścić WLZ 5-zylowy do rozdzielni. Oczywiście wg niego tylko miedź, bo alu się nie daje i będzie za gruby do podłączenia w ZK. Moc przyłączeniowa to 15 kW.
    Prawdę mówił?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11
    Prawdę mówił?
    Nieprawdę. Jest 100 lat za ... zakładem energetycznym.
    PS. Zobacz, a ja podłączałem ostatnio w rozdzielnicy domowej YAKY 4x16. Dziwne, prawda?

    I tak przy okazji - z jakim układem sieci zasilającej mamy do czynienia?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    I jeszcze przypomniało mi się. Ten droższy elektryk chce zrobić punkt rozdziału PEN w złączu kablowym. I stamtąd puścić WLZ 5-zylowy do rozdzielni. Oczywiście wg niego tylko miedź, bo alu się nie daje i będzie za gruby do podłączenia w ZK. Moc przyłączeniowa to 15 kW.
    Prawdę mówił?
    Alu jest tańsze od miedzi ale jak mówi elektryk o grubszym przekroju i sztywniejszy ale nie ma to większego wpływu na podłączenie w rozdzielnicy czy ZK.

  12. #12

    Domyślnie

    TN-C chyba, a nie mam chwilowo WT z Tauronu przed oczami. Jest w każdym razie jeden przewód PEN na pewno.

    W domu ma być TN-S.

    Jeśli nic nie pokrecilem..
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 10-10-2021 o 12:03

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    TN-C chyba, a nie mam chwilowo WT z Tauronu przed oczami. Jest w każdym razie jeden przewód PEN na pewno.

    W domu ma być TN-S.

    Jeśli nic nie pokrecilem..
    Jeśli TN-C to w domu TN-C-S a nie TN-S

    Tauron pozwala na rozdział PEN w złączu ?
    Gdzie uziom? te kilka cm bednarki w złączu

    ps ja podłączyłem yaky 4x 35mm2 w rozdzielnicy , a było 62mb więc różnica w cenie kabli duża na korzyść alu, moc przyłączeniowa 17kW

    tak jak koledzy piszą wyżej , zapytaj co jest w cenie , jakie aparaty , SPD atrapa 250 zł a np z Dehna 1800 zł, S-ki hińskie po 5 zł a firmowe ~12 , różnicówki A, AC ? ile szt , 1f , 3 f
    ile obwodów, dużo do porównania,
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_nygma
    SPD atrapa 250 zł a np z Dehna 1800 zł
    Nie do końca prawda co do SPD firmy Dehn.
    Za 3-polowy ogranicznik kombinowany (iskiernik-warystor DSH TNC 255 (941 300) można zapłacić do 900,00 zł, a taki w zasilaniu domku w zupełności wystarczy.
    Oczywiście można pokusić sie o dodatkowe zabezpieczenia obwodów końcowych w postaci DEHNflex, ale nie wszyscy stosują.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 10-10-2021 o 21:04
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Za 3-polowy ogranicznik kombinowany (iskiernik-warystor DSH TNC 255 (941 300) można zapłacić do 900,00 zł, a taki w zasilaniu domku w zupełności wystarczy.
    A skąd ta informacja to że jest nazwany kombinowany niewiele znaczy zgodnie z normą PN-EN 61643-11.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  16. #16

    Domyślnie

    Co do przepieciowki, to obaj stwierdzili, że coś zaproponujemy, pan sobie wybierz. Ale bez konkretów
    Liczba roznicowki też prawdę mówiąc bez konkretów "bo to zalezy, ale raczej kilka".

    Uziom to szpilka plus bednarka wzdłuż WLZ (okolo 10m).
    Odgromowki brak. Od razu dopowiem - mam izolowany płytę fundamentową i nie udało się z różnych powodów zrobić uziomu na etapie fundamentów.

    Obawiam się, że podane ceny to wyjściowe. Im bardziej będę kombinowal i naciskał na zwiększenie liczby roznicowek, czy lepszy SPD, to końcową cena adekwatnie wzrośnie.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 10-10-2021 o 22:37

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Pewnie tak jak mówisz cena wzrośnie , musisz określić mniej więcej czego chcesz i później chciej wycenę ,
    ile będzie obwodów, jakie i gdzie / wg projeku / ile i jakie zabezpieczenia , plus swoje zmiany potem wycena , ewentualnie opinie , obejrzenie zdjęć i rozmowa z zadowolonymi klientami .
    osprzęt jakiego producenta
    Jedna szpilka raczej nie wystarczy , zależy od warunków terenowych , ale to już wyjdzie z pomiarów / to akurat wycenić dokładnie trudno ile trzeba , jak głęboko wbić szpilek/
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Taka sytuacja. Wybieram elektryka, dom w SSO.
    - jeden elektryk proponuje kable z Elektrokabla w Turku. Wg niego kable NKT są łamliwe. Rolety elektryczne chce zasilać z najbliższych gniazdek elektrycznych
    - drugi elektryk robi tylko na kablach NKT. Wg niego kable z Elektrokabla w Turku są słabej jakości. I montuje osprzęt Schrack.

    Pierwszy jest o 10 tyś tańszy niż ten drugi.

    Ten tańszy robi bez faktury (wiadomo taniej), ale materiał na 23% VAT.
    Ten droższy daje fakturę i gwarancję na 3 lata. Ale materiał na 8%. No i ten droższy ewidentnie liczył koszt od mkw. domu.

    O tych 2 elektrykach nic nie wiem, znalazłem ich w Internecie niestety, nie mam elektryka z polecenia

    Macie jakieś sugestie, na co zwracać uwagę przy wyborze elektryka? Jakich firm osprzęt i kable warto wybierać?
    Tak jak napisali wcześniej.
    Najpierw dowiedz się czego Ty oczekujesz... elektryk elektrykowi nie równy.
    W tych czasach i w sumie kiedyś też. Można instalację wykonać na kilka sposobów.
    To co powinno być istotne to automatyka, zorientuj się dlaczego jej nie uwzględniasz. Poczytaj czy naprawdę jesteś świadom, że Cię to nie interesuje.
    Bo później to sobie można już tylko czytać albo z bezprzewodowymi użerać.

    Ogarnij zakres - potem proś o wyceny. Tak postępuj z każdym etapem budowy.

  19. #19

    Domyślnie Wybór elektryka

    Hej, polecam wybrać kogoś z elektyków na stronie https://maxi-service.pl/elektryk/, strona oferuje duży wybór elektryków, więc każdy znajdzie dla siebie!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony