dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 98
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Leskowski

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1

    Domyślnie 2 obiegi grzewcze Vaillant ecotecplus

    Witam
    Na chwile obecna mam grzejniki i podłogówka spięta razem na sterowniku, chciałbym to rozdzielić ( grzejniki piętro, podłogówka jest na dole ).
    Co posiadam
    Piec Vaillant eco tec Plus
    Sterownik VCR700

    Instalacja
    Od pieca idzie do sprzęgła, za nim rozdzilela się na
    1 obw pompka gdzejniki
    2 obw mieszacz pompka i do szafki z rzdzielaczem na podłogówke

    Czy bez ingerencji w instalacje jestem w stanie sterować np dokladając VR70 + VRC700 niezależnie obwodami.

    Problem polega że tam gdzie jest podłogówka pomieszczenie przegrzewa się a u góry tam gdzie są grzejniki jest ok

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Jesteś w stanie bo VR70 będzie załączał osobno pompy od obu instalacji.
    Jeśli pomieszczenie z podłogówką ci się przegrzewa to zmniejsz temperaturę w mieszaczu albo najlepiej załóż siłownik zaworu trójdrogowego mieszającego podłączając go także do VR70.
    W ten sposób zyskasz pełną automatykę a na sterowniku VRC700 dwie krzywe grzewcze jedna dla podłogówki a druga dla grzejników.
    Idąc dalej aby obwód grzejnikowy nie był bez sterowania a kocioł nie pracował cały czas utrzymując stałą temperaturę wody grzewczej można by pokusić się o zamontowanie zdalnego sterowania VR91 dla obwodu grzejnikowego w jednym z pokoi, natomiast VRC700 regulował by pomieszczenia z podłogówką. Przyporządkowanie każdego ze sterowników do swojej strefy pozwoli na utrzymanie stałej temperatury w obu instalacjach zarówno z podłogówką jak i z grzejnikami.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 14-10-2021 o 08:33
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Hej, mam podobny dylemat. Grzejniki góra i podłogłówka parter. Kupiłem regulator VRC720. Instalator twierdzi, że moduł VR70 i dodatkowy regulator są zbędne, a całość będzie działała w ten sposób, że będzie osobna pompa na ogrzewanie podłogowe wraz z zaworem mieszającym (ale bez siłownika) i rozdzielacz, a na grzejniki sama pompa, która będzie sterowana on/off osobnym termostatem na piętrze. Całość na sprzęgle. Czy taka instalacja ma racje bytu, czy naciskać na wykorzystanie VR70 i dwóch regulatorów i siłownika na zawór trójdrożny?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Rację bytu ma ale w niektórych sytuacjach może następować przegrzewanie lub niedogrzanie pomieszczeń nie objętych regulatorem.

    Montaż VR70 wraz z siłownikiem do zaworu trójdrogowego pozwoli na rozdział obiegów oraz prawdziwą regulację pogodową także kotła.
    Pozwoli na lepsze dopasowanie gdyż daje możliwość nastaw dwóch krzywych grzewczych jednej dla podłogówki a drugiej dla grzejników.

    Kłopot może się pojawić jeśli instalacja była robiona bez projektu i wyliczeń dotyczących energochłonności pomieszczeń.
    Jeśli podłogówka i jej ułożenie nie uwzględnia różnic temperatur, to zakres regulacji na rotametrach jest wąski.

    Dodanie zdalnego sterowania VR92 można zrezygnować na czas testowania takiego układu.
    VR92 w takim układzie pozwoli jednak na pewne oszczędności w układzie grzejników gdyż nie będą one podgrzewane non-stop i regulowane poprzez zawory termostatyczne, oraz w przypadku kominka oraz zysku z okien dachowych nie pozwoli na rozrzut temperatur pomiędzy parterem a poddaszem.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 27-07-2022 o 07:08
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziekuje Marku za odpowiedz. Na razie zostawie jak jest i bede obserwowac. To przebudowa domu wiec nie mam takich wyliczen ale jesli bede widzial ze pokoje sie przegrzewaja to poprosze obdolozenie modulu i regulatora. Bardzo dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz.

  6. #6

    Domyślnie

    Mam jeszcze jedno pytanie - teraz zawor mieszajacy termostatyczny mam na rozdzielaczu od poglogowki. Czy wystarczy zamienic ten zawor na mieszajacy manualny z silownikiem i spiac z VR71 i VR92 czy to jakas wieksza ingerencja w instalacje? Instalacja na sprzegle, osobna pompka na grzejniki i zawor plus pompka w rozdzielaczu na podloglowke. Pozdrawiam

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Tak Taka zmiana jest wystarczająca. Do VR71 podłączasz pompkę mieszacza i grzejników, siłownik zaworu i dodatkowy czujnik temperatury na wyjściu mieszacza tak aby automatyka wiedziała jaką temperaturę aktualnie ma czynnik i ile kroków siłownikiem wykonać aby uzyskać temperaturę zadaną.
    Całość spiąć szyną danych eBUS i skonfigurować schemat układu i przypisać do odpowiednich wyjść czujniki, pompy i siłowniki.

    Na schematach Vaillant wystarczy wybrać odpowiedni schemat instalacji:

    https://www.vaillant.pl/podreczniki-...cw-2074246.pdf

    Aha.... jeśli go nie masz to można zamontować dodatkowy czujnik na sprzęgle.

    Po całej przeróbce na sterowniku pojawią się dwie strefy grzewcze 1 dla podłogówki i 2 dla grzejników do których możesz ustawić osobne krzywe grzewcze i osobną temperaturę.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 28-07-2022 o 09:44
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

    Domyślnie

    A co z szyna eBus - regulatory ida do kotlowni po kablu 5x1 - czy tonwysyarczy? Dziekuje

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Regulatory idą do pomieszczeń. VR720 np. do salonu lub innego pomieszczenia z podłogówką, natomiast VR92 na poddasze do pomieszczenia z grzejnikami.

    Gdzie obecnie jest VR720?

    Kabel to raczej 2 x 0,75 lub max. 2 x 1 mm
    Wydaje mi się że innego tam nie wciśniesz.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 28-07-2022 o 10:03
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10

    Domyślnie

    Vr720 dol z podloglowka, jest w korytarzu.
    Vr92 tez dalbym w korytarzu na gorze - mam tam 1 grzejnik.

    Najwyzej wykorzystam tylko 2 przewody a reszte zostawie na zapas.
    Ostatnio edytowane przez BobekBudowniczy ; 28-07-2022 o 10:33

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Jeśli zastosujesz VR92 to pamiętaj aby grzejniki odkręcić na max.
    W korytarzu będzie OK, aby nie przy samych schodach bo tam prawie zawsze tworzy się komin i przeciąg który powoduje iż parter oddziałuje na poddasze.
    VR92 w systemie sprawuje się lepiej gdy jest w najchłodniejszym pomieszczeniu.
    Gdyby na takich nastawach którekolwiek pomieszczenie z grzejnikami było przegrzewane lub niedogrzane to lekkiej korekty można dokonać na kryzach grzejników.

    Oczywiście do stref z grzejnikami i z podłogówką należy przyporządkować odpowiednie regulatory, oraz ich tryb sterowania na TERMOSTAT lub KOREKTĘ
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 28-07-2022 o 10:48
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #12

    Domyślnie

    Czyli po instalacji grzejniki na termostatach daje na max (na 5) a kocioł już sam moduluje moc na obieg grzejnikowy za pomocą pogodówki i regulatora vr92. Dobrze myśle?

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Tak. Wtedy VR71 załącza pompę od określonego obiegu a regulatory utrzymują temperatury zadane przez urzytkownika.

    Kocioł moduluje moc regulując temperaturę dla obiegu grzejnikowego, natomiast zawór trójdrogowy mieszacza reguluje ją dla podłogówki.
    Obydwa obiegi na podstawie pogodówki
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 28-07-2022 o 11:40
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  14. #14

    Domyślnie

    Marku, a co jesli na parterze, na podloglowce mam termostaty na listwe na rozdzielacz. Czy sterowanie nimi bedzie mozliwe/sensowne jesli na rozdzielaczu bedzie silownik na pogodowke?
    Pozdrawiam

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    No właśnie.
    Zwracasz się o pomoc i wyjaśnienie i nie dopowiadasz rzeczy najważniejszej iż posiadasz listwę z elektrozaworami i regulatorami pokojowymi.

    Będzie sensowne z tym że wtedy zrezygnuj z regulatora VR92.
    Siłownik w tym wypadku będzie spełniał rolę zaworu trójdrogowego obniżającego temperaturę wody w obiegu podłogówki i będzie to robił w funkcji pogody.
    Tak moim zdaniem uzyskamy bardziej stabilną temperaturę w pokojach.
    Tak naprawdę to VR720 będzie w tym wypadku nie za bardzo potrzebny bo regulacją zajmą się regulatory pokojowe z listwy natomiast jeśli już jest VR720 to zajmie on miejsce VR92 i będzie realizował regulacją pogodową obu obwodów z tym że do regulacji temperatury pokojowej przyporządkujesz go nie do parteru gdzie masz listwę tylko do poddasza gdzie są kaloryfery.

    Sformułowanie ( nie za bardzo potrzebny ) jest oczywiście na wyrost bowiem nie wykorzystamy w nim zaledwie jednej funkcji, w której to nie on będzie pilnował temperatury w pokojach tylko regulatory powiązane z listwą i elektrozawory.

    Regulację STREFY 1 parteru dasz w tym wypadku na BRAK, natomiast STREFY 2 grzejników na KOREKTA lub TERMOSTAT

    Dlatego przenieś VR720 na poddasze na korytarz tak jak pisałeś a z VR92 zrezygnuj.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 31-07-2022 o 12:27
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  16. #16

    Domyślnie

    Czesc Marku, pozwole sobie jeszcze miec pytanie do Ciebie.

    Wykanczamy dom, mam odpalona instalacje, tak jak opisalem powyzej.

    Dla przypomnienia - Dol, podloglowka, termostaty pokojowe, zawor mieszajacy, pogodowka, krzywa grzewcza 0.4. Na termostatach ustawione 18 stopnii. VRC720f wylaczony dla tego obiegu, regulacja zajmuje sie listwa i termostaty pokojowe.

    Gora, grzejniki, przyporzadkowany VC720f, regulacja pogodowa.

    Na podloglowke w tym momencie idzie 22 stopnie, temperatura zadana na termostatach 18, krzywa grzewcza 0.4. Ewidentnie niedogrzewa na tej krzywej.

    Moje pytanie. Rozumiem, ze jesli VRC720f NIE JEST przyporzadkowany do podloglowki na dole, to i tak kociol rozpoznaje temperature zadana na termostacie pokojowym i odpowiednio przesuwa krzywa grzewcza w gore i w dol? Przy 20 stopniach zadanych na termostatach, wg. krzywej 0.4, temperatura zew. 8 stopnii, powinno isc ok 28, ale krzywa sie przesuwa w dol, na temperature pokojowa 18 i stad idzie mniej?

    Aby temu zaradzic zwiekszyc min. temperature zasilania na tym obiegu np. do 30, a reszta bedzie ustawiana wg. krzywej.
    Czy dobrze to rozumiem?

    Dziekuje

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Po pierwsze to dla grzejników krzywa grzewcza powinna wynosić coś w okolicach 0,8.
    To raczej minimum aby grzejniki dogrzewały górę.
    Musisz zrozumieć że powierzchnia grzewcza grzejnika jakim jest podłoga jest wiele razy większa od powierzchni grzejników więc taka sama krzywa grzewcza nie może się sprawdzić.
    Sztuczne podnoszenie temperatury zadanej takze nie wyjdzie bo krzywa jest za płaska.
    Po drugie to gdzie znajduje się regulator VRC 720 który przyporządkowałeś do obwodu grzejnikowego.
    Jaka jest konfiguracja trybu pracy ..... jest to TERMOSTAT, KOREKTA czy BRAK.
    Regulator pokazuje temperaturę taką jaka jest w danym pukncie umieszczenia, umieszczanie go na dole a przypożądkowanie do grzejników na górze to bezsens.
    Jeżeli chcesz aby grzejniki dogrzewały to regulator musi znajdować się tam gdzie jest przypożądkowany, po drugie to regulacja nie moze być zdublowana przez regulator VRC720 i głowice termostatyczne na grzejnikach.
    Jeżeli temperatura wyliczona z krzywej jest 28*C a na zasilaniu jest 22&C to za obniżenie jest odpowiada mieszacz.
    Zamieść lub podeślij na priv zdjęcia z kotłowni jej wszystkich elementów i rozdzielaczy.
    Ja zoriętuję się co za co odpowiada i będę mógł doradzić coś więcej anizeli z Twojego opisu.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 13-11-2023 o 21:21
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  18. #18

    Domyślnie

    Dziekuje Marku,

    W zalaczniku przesylam zdjecie kotlowni.

    Mam uklad mieszany.

    Gora to grzejniki, a dol to podloglowka.

    Gora: grzejniki, sterowane pogodowo, do tego obiegu przyporzadkowany jest VRC720f i VRC720f znajduje sie na gorze, wlaczone ustawienie Wl. temperature pokojowa - Rozszerzony.

    Dol: podlogowka, w kazdym pokoju termostat pokojowy, listwa ENGO i silowniki. Obieg sterowany pogodowo, brak przyporzadkowania VRC720f. Temperatura steruja tylko termostaty pokojowe. Zawor mieszajacy na podlogowce. Krzywa 0.4, temperatura zew 9 stopnii, temperatura zadana na termostatach pokojowych 18.W takim ustawieniu temperatura zasilania ~20 stopnii. Ewidentnie niedogrzewa. Wedlug wykresu krzywej, przy 0.4 powinno isc okolo 25 stopnii.

    zdjecie kotlowni http://www.testy-gsm.pl/kotlownia.jpg

    Czy ustawienie termostatow pokojowych ENGO dla podloglowki na 18 stopnii przesunelo krzywa w dol, stad nizsza temperatura zasilania? Zastanawiam sie nad ustawieniem minimalnej temperatury dla podloglowki na 27 stopnii, a od tego punktu niech dalej steruje krzywa.


  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Z racji posiadanego sprzęgła winowajcą zaniżania temperatury jest prawdopodobnie brak zrównoważenie przepływu pomp tej w kotle i obu pomp obiegowych, podłogówki i grzejników.
    Pompa podłogówki ma większą wydajność od pompy w kotle dlatego zasysa całość wody podawanej przez pompę kotła a dodatkowo zasysa część wody wracającej w sprzęgle.

    https://domoweinstalacjehydrauliczne...-hydrauliczne/

    Poczytaj sobie ten artykuł, mniej więcej na środku jest rysunek wyjaśniający pomieszanie następujące w sprzęgle.
    Ze względu na wybór regulacji podłogówki czyli elektrozawory które zamykają się lub otwierają cały czas będzie następowała zmiana ciśnienia i przepływu po stronie wtórnej sprzęgła dlatego regulacja pompy kotła powinna być przeprowadzona eksperymentalnie tak aby przepływy połowy otwartych elektrozaworów oraz obwód grzejnikowy były zrównoważone z pompą w kotle.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Na ścianie widzę moduł VR70 lub VR71.....on steruje tylko pompami czy jest także podłączony do zaworu trójdrogowego/
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony