dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 9
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 174
  1. #1

    Domyślnie Nowy dom za 200-300tyś - dlaczego to nie możliwe

    Czasami ktoś pyta czy w niskim budżecie uda mu się wybudować dom.
    Często (zwłaszcza rok temu) widziałem na FB ludzi, którzy twierdzili, że tak, że za 200-300tyś można wybudować dom nawet w stanie pod klucz.
    Takie wpisy miały najwięcej lajków.

    Zakładając ten temat chciałbym wszystkich przestrzec przed nierealistycznym myśleniem, że może być tanio. Nie, nie może być.
    Kiedyś zanim się wybudowałem to byłem zdania, że ludzie biorą kredyty, nie patrzą na ceny i wydają kasę bezmyślnie. Mówiłem sobie - ja będę inny, będę oglądał każdą złotówkę 2 razy, znajdę najtańszy materiał w całym mieście, zatrudnię tanią ekipę i jeszcze będę się z nią targować (po czasie: hahaha).

    U mnie miało wystarczyć 400tyś na budowę zwykłego prostego domku, poszło 675 i jeszcze z 100 brakuje aby wykończyć wszystko na tip-top - gdzie elektrykę, wod-kan, ocieplenie dachu, sufity podwieszane i wiele więcej robiłem sam. Dom był budowany w kredycie, po pracy robiłem na budowie. Dużo nie brakowało, aby bank wypowiedział mi kredyt bo przekroczyłem czas odbioru budynku aż o półtora roku.

    Miałem to szczęście, że budowę zacząłem w 2017 roku, teraz (ceny materiałów) po prostu bank by mi wypowiedział kredyt i tyle.

    Moje doświadczenie i rada - nie zakładajcie, że uda wam się zmieścić w budżecie, który sobie założyliście, na pewno wyjdzie więcej. Jeśli ktoś na forum czy FB mówi wam, że będzie tanio a ktoś inny, że drogo to słuchajcie tego drugiego bo on jest realistą. Ja uwierzyłem tym pierwszym i o włos bank mi nie wypowiedział kredytu + robiłem przez 2 lata na budowie po pracy. Jak to się mówi rozumu nie miałem, ale szczęście (bo ceny materiałów były niższe niż teraz).

    Chciałbym przestrzec tych wszystkich, którzy (jak ja kiedyś) wierzą, że budowa może być tania.
    Ostatnio edytowane przez Frofo007 ; 10-10-2021 o 17:46

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Budowa nigdy nie jest tania. Natomiast wszystko zależy od tego jaki dom budujesz ile kondygnacji, jaki dach, z czego budujesz, jakie okna, jakie ogrzewanie.itp Podstawa to rzetelna ekipa - jak ja budowałem ekipa budowlana przed budową wyceniła mi każdy etap budowy i wycenę miałem na papierze ( fundamenty, 1 kondygnacje , kominy wentylacyjne, strop , dach itp itd ) - materiały kupowałem sam ( miałem firmę wiec mogłem sobie odliczyć vat ). Tyle ile założyłem na budowę tyle wydałem - owszem mogłem drożej, mogłem tez taniej ale absolutnie nie miałem sytuacji żebym przestrzelił się o 200k PLN.
    Chwile przed pandemią można było wybudować nieduży jednorodzinny, jednokondygnacyjny dom w kwocie do 500-550k pln w mieście Wrocław. Teraz absolutnie nierealne.- ceny materiałów poszły mocno do góry a majstrowie prześcigają się wręcz w nieprzyzwoitych cenach. Era taniej budowy się skończyła za to warto szukać na rynku wtórym -

  3. #3

    Domyślnie

    @Frofo007 jakiej wielkości dom stawiałeś?

  4. #4
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Już w 2010-13 był problem żeby zmieścić się w 300tys.zl a co dopiero teraz.
    Jeśli ktoś tak pisze to zwyczjnie kłamie w jakimś celu.
    W 2013r mój dom wyszedł 320tys.zl i to wg forumowiczów było bardzo tanio.
    Dzisiaj myślę, że minimum 100% byłoby drożej.

  5. #5

    Domyślnie

    Frofo007 dużo prawdy napisałeś, kiedyś śledziłem taki wątek na FB, że wybudowali domek ponad 100m2 za trochę ponad 200 tyś, to było może z 2-3 lata temu. Jak napisałem, żeby podali jakie mają parametry - ocieplenie okna itd, to nie wiem czy dom by spełniał normy techniczne domów budowanych z 20 lat temy.. Mieli strop ocieplony 10 cm wełny, oczywiście piec na eko 20 kw (w domu trochę ponad 100m2 po podłodze) i balkon francuski wykonany z chromowanych rurek garderobianych. Okna oczywiście 2 szyby, kupione w castoramie. Każdy buduje dla siebie jak chce, ale naśmiewanie się przez nich z innych ludzi, że robią ze sztuką budowlaną co kosztuje więcej pieniędzy niż oni wydali na taką prowizorkę jest generalnie słabe. Także to właśnie ten typ osób, które Ci powiedzą, że da się wybudować za 200 tyś na luzie, jeszcze na wakacje Ci zostanie.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    W 2020 zakończyłem budowę swojej parterówki. Stan deweloperski (z wszystkimi instalacjami, ociepleniem, elewacją, rekuperacją, pompą ciepła) kosztował mnie 300 tyś. Od tego stanu zostało wykończenie i urządzenie - kafle, meble, malowanie - kolejne 100 tyś. Kiedyś liczyłem i tak ok 60 tys. z tego to koszt robocizny, reszta materiały. Następne 50, jak nie więcej trzeba liczyć na taras, ogarnięcie działki, kostkę, ogrodzenie itp.
    A przy tym było sporo pracy własnej, w zasadzie co mogłem, robiłem sam. Projekt możliwie jak najprostszy i najtańszy - dwuspadowa parterówka na wiązarach, kryta blachodachówką, warunki gruntowe idealne.
    Zdążyłem też (w większości) przed skokiem cen materiałów budowlanych, dzisiaj ta cena byłaby zupełnie nierealna - tak lekko 100-150 tyś więcej musiałbym wydać.
    Ceny działki nawet nie ruszam, bo to wiadomo - zależy od lokalizacji.

    Więc nie, nie da się zbudować domu ok 100m2 za 200 tyś pod klucz. Myślę, że na obecną chwilę za 300 też się nie da, nawet przy założeniu 100% pracy własnej.
    Realna kwota to 500-600 tyś za tej wielkości dom
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zwierzaczysko Zobacz post
    @Frofo007 jakiej wielkości dom stawiałeś?
    190m2 po podłodze.

    Cytat Napisał ig0r-
    Frofo007 dużo prawdy napisałeś, kiedyś śledziłem taki wątek na FB, że wybudowali domek ponad 100m2 za trochę ponad 200 tyś, to było może z 2-3 lata temu. Jak napisałem, żeby podali jakie mają parametry - ocieplenie okna itd, to nie wiem czy dom by spełniał normy techniczne domów budowanych z 20 lat temy.
    Otóż to. Teraz może już nie ma tylu takich wpisów, ale jeszcze z rok temu na FB jak ktoś spytał o to czy uda mu się wybudować dom 100m2 za 300tyś to było bardzo dużo komentarzy w stylu: No pewnie, bez problemu, jeszcze wam zostanie na wakacje, my wybudowaliśmy za 200tyś itd.
    Potem jak rozmawiasz z tymi co wybudowali za 200tyś to okazuje się, że wszystko robili sami, drewno na dach mieli za darmo a tak w ogóle to jeszcze elewacji, podbitki i mnóstwa innych rzeczy nie mają skończonych i budowali się kilka lat temu przy niższych cenach. No ale najważniejsze aby na FB napisać jakim to się jest oszczędnym i jak za pół darmo się dom wybudowało. Tylko jaki to ma cel? Ludzie biorą kredyty, mają 2 lata na budowę, jak nie zrobią odbioru to bank może wypowiedzieć kredyt i wtedy co? Komornik sprzedaje na licytacji dom bez odbioru za pół ceny a bank do momentu sprzedaży nalicza spore odsetki. Tak, że w skrajnych wypadkach ludzie mogą zostać bez domu, bez działki i mieć jeszcze trochę kredytu do spłaty, czyli np. zagrożone mieszkanie.

    Prawda jest taka, że podczas budowy ktoś nas może oszukać, często okazuje się, że trzeba wykonać coś o czym nie myśleliśmy, że trzeba będzie. Ceny materiałów w dłuższej perspektywie rosną, ceny robocizny również, do tego są podnoszone wymagania odnośnie energooszczędności.
    Także moim zdaniem nie ma co słuchać się jakiś dziwnych ludzi (którzy najczęściej nawet nie znają projektu, nie wiedzą jaki to dom, jaka lokalizacja), którzy uważają, że można się wybudować za pół darmo, tylko należy zlecić kosztorys, dodać minimum 20% i może przy odrobinie szczęścia starczy.
    Ostatnio edytowane przez Frofo007 ; 12-10-2021 o 13:52

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie

    Dokładnie. Szczerze, gdybym miał 300k na dom to nawet bym się nie zabierał za robotę. Patrząc na wyceny jakie dostaję to sam dach, bez więżby, 170m2 to ok. 100-110k.
    SSZ zamkniemy pewnie w 280k PLN, a gdzie reszta. Budujemy raptem 116m2 pow. użytkowej.

  9. #9
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał s3pp Zobacz post
    Dokładnie. Szczerze, gdybym miał 300k na dom to nawet bym się nie zabierał za robotę. Patrząc na wyceny jakie dostaję to sam dach, bez więżby, 170m2 to ok. 100-110k.
    SSZ zamkniemy pewnie w 280k PLN, a gdzie reszta. Budujemy raptem 116m2 pow. użytkowej.
    Nie raz powtarzam i powtarzałem.
    Dom był,jest i długo, długo będzie, tylko dla majętnych ludzi.
    Ktoś gdzieś komuś wbił do głowy, że Polska to kraj miodem i mlekiem płynący i każdego stać na wszystko I tak się powtarza suwerenowi od ponad 6 lat a suweren głupi łyka te brednie i głosuje dalej

    Jak się ma własne mieszkanie czy na tyle zasobny portfel czyli w nim 300-400tys.zl to można rzucić się na budowę domu.
    Ale nie w przypadku golodupca, który co od rodziców się wyniósł.
    W takim przypadku zaczynamy od wlasnego mieszkania a nie od domu.

  10. #10

    Domyślnie

    A ty kolego nie byleś kiedyś "gołodupcem" ? Mieszkanie za co kupiłeś? Dom nie wybudowałeś na kredyt?
    Te twoje poniżające innych ludzi teksty już się przeżarły tu na forum.
    Budowa domu czy to było 50 lat czy 30 czy 10 temu była, jest i będzie najdroższą inwestycja życiową, a do decyzji budowy domy trzeba dorosnąć i po drugie mieć zdolność aby przystąpić do budowy domu.

  11. #11

    Domyślnie

    Dodam jeszcze, że kotłownie na pompie ciepła miałem za 20tyś zł (8tyś otrzymałem dotacji z programu czyste powietrze). Kotłownie zrobiła najtańsza firma, którą znalazłem (z tych, które miały dobre opinie). WM robiłem sam, poszło 13.500zł, rekuperator thessla green home 400, jak dobrze pamiętam najtańsza oferta montażu przez firmę - 24tyś zł. Rekuperator kupiłem w najtańszym sklepie internetowym i jeszcze się targowałem
    Wszystkie materiały porównywałem we wszystkich hurtowniach w moim mieście i oczywiście o ile się dało to się targowałem, czasami np. transport był gratis. Drobnice kupowałem przez internet - czasami bywało 3 razy taniej niż w takim Leroy Merlin. Np. bezpieczniki do tablicy rozdzielczej kupiłem taniej niż mógł je dostać w lokalnej hurtowni elektryk, który ma tam 40% rabatu, tak, że aż się zdziwił, że ja tak tanio znalazłem. Gres w lokalnym sklepie 139zł m2, najtaniej w Internecie znalazłem za 85zł.

    Także oglądając każdą złotówkę 2 razy, robiąc sporo samemu i tak nie miałem startu do mistrzów taniego budowania z tego forum czy FB bo oni o dziwo i tak robili wszystko znacznie taniej.
    Więc albo kłamali i/lub używali najtańszych materiałów i/lub nie notowali swoich wszystkich wydatków. W każdym bądź razie nie da rady wybudować się dobrze i tanio
    Najgorzej tylko jeśli człowiek uwierzy takim mistrzom taniej budowy a potem okazuje się, że jednak brakło kilkaset tyś - przed tym przestrzegam.

  12. #12
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    A ty kolego nie byleś kiedyś "gołodupcem" ? Mieszkanie za co kupiłeś? Dom nie wybudowałeś na kredyt?
    Te twoje poniżające innych ludzi teksty już się przeżarły tu na forum.
    Budowa domu czy to było 50 lat czy 30 czy 10 temu była, jest i będzie najdroższą inwestycja życiową, a do decyzji budowy domy trzeba dorosnąć i po drugie mieć zdolność aby przystąpić do budowy domu.
    No ba,że byłem golodupcem i dlatego kupiłem mieszkanie M-4 na kredyt a nie budowałem dom

    Dom także budowałem na kredyt i to 100% jak widzisz wyżej ale mieszkanie zostawiłem a jego wartość to była 50% kredytu.
    Dzięki "dojnej zmianie" po 8 latach wartość tego mieszkania wzrosła do 100% wartości kredytu i przyszedł czas na sprzedać,co uczyniłem w reszlym roku
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 12-10-2021 o 14:28

  13. #13

    Domyślnie

    Arturo1972: jeśli "dobra zmiana" zacznie dotować 10% wkładu własnego na kredyt hipoteczny to jeszcze mieszkania będą droższe, także być może się pośpieszyłeś z tą sprzedażą.

  14. #14
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Arturo1972: jeśli "dobra zmiana" zacznie dotować 10% wkładu własnego na kredyt hipoteczny to jeszcze mieszkania będą droższe, także być może się pośpieszyłeś z tą sprzedażą.
    Zapewne tak będzie ale nie jestem łapczywy, wystarczy, że mam dom w cenie mieszkania i jednak cieszy brak zobowiązań wobec banku

    Druga sprawa, że wynajem przez pandemie padl, co prawda miałem umowę długoterminowa ale jednak.
    Wykorzystałem banke.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 12-10-2021 o 14:42

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Za 200-300 tyś to u mnie już nawet najtańszej działki budowlanej się nie kupi Ja się wprowadziłem 1,5 roku temu i już wtedy budowa nawet za 400 tyś była nierealna (chyba że kurnika 70m2 na najtańszych materiałach samemu...). Teraz to się budują już zamożni ludzie albo ci co nie zdążyli skończyć przed podwyżkami tegorocznymi i teraz dobierają kredyt albo pożyczają po rodzinie.
    Druga sprawa to trzeba dobrze przemyśleć czy stać nas na mieszkanie w domu (po jego wybudowaniu) w obliczu znacznych podwyżek gazu i prądu. Nie chce być złym prorokiem ale przewiduje że za 2-3 lata będzie wysyp licytacji komorniczych niedokończonych domów...

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Za 200-300 tyś to u mnie już nawet najtańszej działki budowlanej się nie kupi Ja się wprowadziłem 1,5 roku temu i już wtedy budowa nawet za 400 tyś była nierealna (chyba że kurnika 70m2 na najtańszych materiałach samemu...). Teraz to się budują już zamożni ludzie albo ci co nie zdążyli skończyć przed podwyżkami tegorocznymi i teraz dobierają kredyt albo pożyczają po rodzinie.
    Druga sprawa to trzeba dobrze przemyśleć czy stać nas na mieszkanie w domu (po jego wybudowaniu) w obliczu znacznych podwyżek gazu i prądu. Nie chce być złym prorokiem ale przewiduje że za 2-3 lata będzie wysyp licytacji komorniczych niedokończonych domów...
    Dom 240m2 kosztuje mnie mniej w utrzymaniu niż mieszkanie 84m2, które wcześniej miałem.

  17. #17

    Domyślnie

    Jeśli ktoś ma 300 tys i działkę to ciągle jest w stanie wybudować przyzwoity domek 80-90m2, z tym że własnymi siłami. I to wcale nie jest trudne. No może jakiegoś murarza bym zatrudnił do pomocy. W innym razie zapomnij.

  18. #18
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Druga sprawa to trzeba dobrze przemyśleć czy stać nas na mieszkanie w domu (po jego wybudowaniu) w obliczu znacznych podwyżek gazu i prądu. Nie chce być złym prorokiem ale przewiduje że za 2-3 lata będzie wysyp licytacji komorniczych niedokończonych domów...
    Nie no, mieszkanie w domu kosztuje mniej niż np w M-4 pod względem eksploatacji i codziennego życia.
    Ale,że będzie niedługo mnóstwo licytacji komorniczych to nie mam złudzeń,ale nie ze względy na koszty eksploatacji ale ze względu na niemożność spłacania kredytu.

  19. #19
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Jeśli ktoś ma 300 tys i działkę to ciągle jest w stanie wybudować przyzwoity domek 80-90m2, z tym że własnymi siłami. I to wcale nie jest trudne. No może jakiegoś murarza bym zatrudnił do pomocy. W innym razie zapomnij.
    Nie przy dzisiejszych cenach materiałów budowlanych.
    No chyba, że buduje się WŁASNORĘCZNIE od wykopów po fundamenty aż po kostkę brukowa na podjeździe.
    Ale jeśli taki ktoś istnieje, który to wszystko sam potrafi wykonać to szacun.
    Sądzę jednak, że taki dom byłby bliski katastrofie budowlanej niż warty zamieszkania...

    I żeby nie było,ja sam osobiście robiłem izolację domu sam osobiście robiłem wentylacje mech z reku ,sam malowałam, układałam panele,sam robiłem kominek itp,wyszło taniej ale i tak licznik zatrzymał się na 320tys.zl,10 lat temu
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 12-10-2021 o 18:46

  20. #20

    Domyślnie

    A ja sam położyłem 20-23 cm styropianu na parterze i 8cm na pietrze. każda płyta klejona, rokowana pod instalacje. Sam położyłem podłogówkę , wykonałem wentylacje na stropie żelbetowym i pod drewnianym, wykafelkowałem 200m powierzchni (3łazienki i podłogi) montowałem biały montaż, malowałem, gładziowałem, montowałem 160 gniazd, montowałem oświetlenie, składałem meble, obrobiłem drewnem schody, montowałem kuchnie, blaty itp.Wykonałem sufit na pietrze pod celulozę, Montowałem drzwi wewn 10 sztuk.
    Zmontowałem ogrodzenie panelowe z furtką. wykonałem uziom otokowy. Zamontowałem oczyszczalnię. W tej chwili biorę się za podjazd i betony pod bramę przesuwną, tarasy, schody wejściowe, domek narzędziowy, wiatę na samochód i saunę. Na wiosnę drewno...

    Nauczyłem się też robić instalacje wodne na zgrzewanych rurkach. Zrobiłem ostatnio taka instalacje w domku letnim znajomych. Oczywiście nie kładłem tego w podłogę a jedynie puściłem po ścianach. Tak samo zbudowałbym nowy domek. We wrześniu w dwie soboty wykonałem ze znajomymi płytę w opolskim właśnie pod dom 95metrowy.

    Wszystko pierwszy raz poza malowaniem. Nic sie nie wali i większość w mojej opinii jest lepiej wykonane od tzw "fachowców".

    Jak sie ma ograniczone fundusze to trzeba zakasać rękawy. Wbrew pozorom nie jest to trudne i dlatego to opisałem. Trzeba tylko zejść z kanapy i na spokojnie brać się do rzeczy.
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 12-10-2021 o 19:14

Strona 1 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony