dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 9
Pokaż wyniki od 161 do 174 z 174
  1. #161

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kogo nazywasz w takiej sytuacji "generalnym wykonawcą" i jakie są jego zadania? Kto kontroluje jakość na każdym kroku?
    Hej, generalny wykonawca, czyli firma która wykonuje (zgodnie z podpisaną umową) budowę do stanu surowego otwartego (materiał po ich stronie).

    Wiem, że to nie jest do końca poprawna nazwa (gdyż generalny wykonawca to raczej w branży ktoś, kto robi od początku do końca), posługuję się nią trochę z braku laku jako kontra dla typowego systemu zleceniowego, gdzie zatrudniamy np. ekipę murarzy, którą generalnie nie interesuje materiał i trzeba go kupić samemu i im przywieźć, bo nie zrobią inaczej niczego.




    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Z czego masz uziom fundamentowy i jak połączony? Jaka konkretnie hydroizolacja pionowa i pozioma ścian fundamentowych?

    Nie trzeba się znać. Wystarczy robić zdjęcia j wrzucać do DB - i następnego dnia przekazać ekipie rzeczy do poprawki ekipie.
    Bednarka zamontowana zgodnie z zaleceniami mojego elektryka (członek rodziny) - akurat jemu ufam jak nikomu, więc nawet tego nie kontrolowałem. Wiem, że pojechał na budowę i dał okejkę, że zrobili tak jak chciał.

    Hydroizolacja została zrobiona zgodnie z projektem, nie chcę wprowadzać w błąd - kierbud przysłał mi zdjęcia i napisał, że jest poprawnie, musiałbym zerknąć do projektu gdyż zrobili to ok. 3 m-ce temu i wyleciało mi z głowy, przepraszam.

    Sprawdziłem na zgodność z projektem patrząc na zdjęcia, na działce fizycznie nie sprawdzałem.

  2. #162
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Hej Mokebe,

    Nie stresuj się wszystkimi opiniami wyrażonymi na forum.

    Część użytkowników wskazuje, że inwestor powinien jednocześnie zarabiać oraz znać się na budowlance i mieć na to czas.

    Masz kierownika budowy. On musi się znać. Ma też ubezpieczenie OC. Jeśli coś spaprano, to zawsze bij do kierownika. ŻADNE usprawiedliwienia nie powinny go tłumaczyć, jeśli zdecydujesz się pociągnąć go do odpowiedzialności - także przed sądem. Z przyczyn praktycznych bierze się inspektora nadzoru inwestorskiego , który kontroluje i wykonawcę i kierbuda. Tylko koszt na to często 10k lub i więcej (np +% koszt naprawy ujawnionych wad). Jeśli masz jeszcze dobre duszyczki , które znają się na budowie , to już jesteś w uprzywilejowanej pozycji. Jak się nie znasz, to każdy budowlaniec wyczuje to na kilometr (podobnie jak z mechanikami samochodowymi). Jeśli Twoja stawka godzinowa jest lepsza niż połowa stawki dobrego budowlańca, to nawet nie myśl o tym , by coś robić samemu prócz np. malowania, czy położenia paneli.

    Pozdrawiam i Wesołych Świąt

  3. #163

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Hej Mokebe,

    Nie stresuj się wszystkimi opiniami wyrażonymi na forum.

    Część użytkowników wskazuje, że inwestor powinien jednocześnie zarabiać oraz znać się na budowlance i mieć na to czas.

    Masz kierownika budowy. On musi się znać. Ma też ubezpieczenie OC. Jeśli coś spaprano, to zawsze bij do kierownika. ŻADNE usprawiedliwienia nie powinny go tłumaczyć, jeśli zdecydujesz się pociągnąć go do odpowiedzialności - także przed sądem. Z przyczyn praktycznych bierze się inspektora nadzoru inwestorskiego , który kontroluje i wykonawcę i kierbuda. Tylko koszt na to często 10k lub i więcej (np +% koszt naprawy ujawnionych wad). Jeśli masz jeszcze dobre duszyczki , które znają się na budowie , to już jesteś w uprzywilejowanej pozycji. Jak się nie znasz, to każdy budowlaniec wyczuje to na kilometr (podobnie jak z mechanikami samochodowymi). Jeśli Twoja stawka godzinowa jest lepsza niż połowa stawki dobrego budowlańca, to nawet nie myśl o tym , by coś robić samemu prócz np. malowania, czy położenia paneli.

    Pozdrawiam i Wesołych Świąt
    Kierownika budowy... he,he ) - Ci goście "prowadzą" jednocześnie kilka/kilkanaście budów. Projekty gotowe często kupuje się w kioskach ( szumnie zwanych biurami/pracowniami projektowymi) , to masówka - stosowane materiały w projektach to na zasadzie który producent więcej zapłaci. Stąd często aktywni/świadomi inwestorzy zmieniają materiały/sposób wykonania aby miało to wszystko ręce i nogi. Kierownik ma tylko się podpisać, że zbudowano zgodnie z projektem. Nie odpowiada czy proponowane w projekcie materiały są Ok, płytki są dobrze położone, ściany prawidłowo wygładzone... etc,etc.
    Stąd bardzo kluczowy jest etap projektowania - tu na wagę złota jest fachowy architekt, rzeczowy budowlaniec, którzy wezmą ten kioskowy projekt i zalecą co zostawić, co zmienić... a potem to już tylko pilnować wykonawców.

  4. #164
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post
    Hej, generalny wykonawca, czyli firma która wykonuje (zgodnie z podpisaną umową) budowę do stanu surowego otwartego (materiał po ich stronie).

    Wiem, że to nie jest do końca poprawna nazwa (gdyż generalny wykonawca to raczej w branży ktoś, kto robi od początku do końca), posługuję się nią trochę z braku laku jako kontra dla typowego systemu zleceniowego, gdzie zatrudniamy np. ekipę murarzy, którą generalnie nie interesuje materiał i trzeba go kupić samemu i im przywieźć, bo nie zrobią inaczej niczego.
    .

    To nie jest generalny wykonawca, tylko ekipa od SSO.
    Chyba każdy, kto nie jest samorobem taką miał.

    Zakup materiału i przywiezienie to kilka rozmów telefonicznych/maili do wykonania.
    I nie nie trzeba nic przywozić, bo materiał sam przyjeżdża na plac.
    Natomiast te kilka telefonów/maili buduje pewną pozycję do negocjacji.
    Wątpię, żeby Twój "generalny wykonawca" negocjował w tej sprawie...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #165
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post
    Hej, generalny wykonawca, czyli firma która wykonuje (zgodnie z podpisaną umową) budowę do stanu surowego otwartego (materiał po ich stronie).
    T0 budujesz systemem gospodarczym i nie masz generalnego wykonawcy.
    Generalny wykonawca to określenie firmy lub przedsiębiorstwa budowlanego zajmującego się kompleksową realizacją prac budowlanych zleconych przez inwestora. Kompleksowość realizacji inwestycji wyróżnia generalnego wykonawcę od firm wykonujących prace tylko częściowo i w pewnym zakresie, czyli podwykonawców. Podwykonawcy realizują jedynie konkretne prace w ramach całego procesu, podczas gdy generalny wykonawca realizuje inwestycję od położenia kamienia węgielnego po prace wykończeniowe.
    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post
    Bednarka zamontowana zgodnie z zaleceniami mojego elektryka (członek rodziny) - akurat jemu ufam jak nikomu, więc nawet tego nie kontrolowałem. Wiem, że pojechał na budowę i dał okejkę, że zrobili tak jak chciał.
    Akurat wśród elektryków ze świecą szukać rozgarniętego. Pchają bednarkę ocynkowaną i w beton (gdzie powinna być czarna) i w grunt (gdzie powinna być miedziana, miedziowana albo nierdzewna). Łączenia też niedbale robią. I tu kłania się dokumentacja fotograficzna.
    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Masz kierownika budowy. On musi się znać. Ma też ubezpieczenie OC. Jeśli coś spaprano, to zawsze bij do kierownika.
    Sprawdź w PB zakres obowiązków kierbuda. Pewnie się zdziwisz. A obowiązkowe OC nie obejmuje nic więcej i na FM jeszcze nikt się nie chwalił, że jakakolwiek fuszerka została pokryta z tego OC.

  6. #166

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    To nie jest generalny wykonawca, tylko ekipa od SSO.
    Chyba każdy, kto nie jest samorobem taką miał.

    Zakup materiału i przywiezienie to kilka rozmów telefonicznych/maili do wykonania.
    I nie nie trzeba nic przywozić, bo materiał sam przyjeżdża na plac.
    Natomiast te kilka telefonów/maili buduje pewną pozycję do negocjacji.
    Wątpię, żeby Twój "generalny wykonawca" negocjował w tej sprawie...
    Żeby doprecyzować:

    1. Zgodnie z umową, materiały są własnością wykonawcy aż do wykonania zadania. Nie muszę się martwić o ich kradzież. A nie mam gdzie ich trzymać, w mojej gminie zaś kradzieże zdarzają się dość często. Zacząłem budowę w chłodniejsze miesiące, nie wszystkie materiały nadają się do trzymania ich na placu w takich warunkach.
    2. Hurtownie przy obecnej bańce w ogóle nie negocjują z ludźmi. Co więcej, większość nawet mi nie odpisała na maile.
    3. Mój "generalny" wykonawca ma własny skład budowlany i nie musiał z nikim negocjować. Co więcej, cały niewykorzystany materiał wraca na jego skład i jest zdejmowany z rachunku. Dlatego fundamenty wyszły taniej, niż w kosztorysie. Kupując samemu nie mogę na to liczyć, muszę bujać się z odsprzedażą na olx. Dochodzą też kwestie przestojów, straty czasu, gdy czegoś "nagle zabraknie". Nie będąc na budowie nie mogę również zapobiegać kradzieżom dokonywanym bezpośrednio przez ekipę na inne budowy. Itd itp.
    4. Sprawdzałem jego ceny z kosztorysu w porównaniu ze cenami w internecie "na wyrywki" uwzględniając 23% VAT i nigdzie nie dostałbym takich cen. Gdybym kupował bez VATu i bezpośrednio od producenta, to czasem byłoby te 10% taniej, ale raz, że nie lubię wałków na VAT, a dwa - że wtedy na ogół wymagany jest własny transport, a ja nie mam nawet samochodu np. cement byłby tańszy tylko bezpośrednio od producenta i bez VATu, ale producent ma na stronie zastrzeżenie, że zakup w detalu oznacza własny transport. I lipa.

    Jest to dla mnie oczywiste, że kupując materiały, które "spadły z ciężarówki", bez faktury, po tygodniach wypatrywania okazji, dzwonienia i szukania + często wożąc je samemu i składując, mógłbym zaoszczędzić, ale kwota zaoszczędzona moim zdaniem jest kompletnie niewspółmierna dla czasu i wysiłku w to włożonego.

    Być może następny dom (bo planuję kolejny ) na uroczej działce leśnej w obrębie miasta - może wzrost stóp procentowych pozwoli na wyszukanie okazji) zbuduję załatwiając materiał samemu, w normalniejszych czasach, mając samochód. Przy obecnym domu, budowa w systemie materiał+robocizna wydawała się najlepszym co mogę zrobić w mojej obecnej sytuacji.


    Pozdrawiam!

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    T0 budujesz systemem gospodarczym i nie masz generalnego wykonawcy.
    Tak,masz rację. Pojęciem posługuje się niewłaściwie dla pewnego uproszczenia: podpisałem umowę na wykonanie robót od-do z materiałem po stronie wykonawcy i nie zajmuje się całym procesem poza nadzorowaniem.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Mokebe ; 25-12-2021 o 11:01

  7. #167

    Domyślnie

    Możliwe przy rezygnacji z technologii gł. nurtu i mody. Czyli raczej szkieletowy wypełniany gliną czy balami słomy niż wypasiona ceną cegła bloczek etc.

    http://chomikuj.pl/action/SearchFiles

  8. #168

    Domyślnie

    Tylko że budulec ścian to przecież mały % kosztów budowy. Znaczną część pochłania elektryka, hydraulika, tynkowanie, etc. (roboty "do stanu deweloperskiego") a tutaj nie da się niczego zaoszczędzić, bo nie ma alternatyw. Jedyną (i skorzystałem) jest robienie bez gładzi - nigdy nie rozumiałem ich fenomenu, a tanie nie są

  9. #169
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Mokebe,

    Widać że jesteś rozeznany w temacie. Z Twojego opisu wnioskuję zaś, że decyzja była przemyślana - a skutki pomyślne. Będzie dobrze
    Sposób jaki wykorzystałeś czas - risercz, kontrola, to najlepiej wykorzystany czas na budowie.

  10. #170

    Domyślnie

    Sativum,

    Organizacyjnie myślę, że trochę się przygotowałem. Technicznie słabiej, oczywiście. Czytałem artykuły, oglądałem różne instruktaże, ale potem sąsiad mnie uświadomił, że nie da się "na skróty" przyjąć wiedzy, którą akumulujesz przez lata, a nawet dekady praktyki dwa pytania kontrolne i leżałem - szybko wyszło,że mimo, że wydaje mi się, że wiem, o czym mówię, to... wydaje mi się.

    Sąsiad jest architektem z uprawnieniami budowlanymi bez ograniczeń i ma własną firmę budowlaną (buduje raczej biurowce, niż domy, no ale na domach też się zna), więc jest naprawdę kumaty i widać to na każdym kroku. Miałem farta, że akurat taki sąsiad się trafił. Bez tego byłbym trochę zdany na łaskę ludzi z ogłoszeń na OLX pt "inspektor nadzoru za 3000 zł".

    Zobaczymy, jak wyjdzie

  11. #171

    Domyślnie

    Fajnie gościu rozpisowiłeś ten temat. Co to wszystko ma wspólnego z budową za 300tys zł? Jak tówj "inspektor nadzoru" patrzący pańskim okiem z okna sąsiedniego domu pomoże ludziom, którzy tu szukają pomocy? Trzeba było założyć dziennik budowy jak masz potrzebę pochwalenia się jaki to jesteś sprytny życiowo.

  12. #172

    Domyślnie

    To przykre, że widzisz tu jakieś chwalenie się. Napisałem, ile mnie kosztuje póki co budowa (i jest to jak widać sporo), całkowicie zgodnie z tematem, a forumowicze nawiązali do kilku aspektów, więc odpowiedziałem. Tyle.

  13. #173
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post
    To przykre, że widzisz tu jakieś chwalenie się. Napisałem, ile mnie kosztuje póki co budowa (i jest to jak widać sporo), całkowicie zgodnie z tematem, a forumowicze nawiązali do kilku aspektów, więc odpowiedziałem. Tyle.
    I dobrze. Mokebe napisał:

    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post

    Ja mam tylko 100m powierzchni użytkowej, lub 160m jeśli policzymy nieużytkowe poddasze (ale za jego wykończenie musiałbym "trochę" dołożyć). Dom typu stodoła - cztery ściany i dach dwuspadowy bez okien dachowych.
    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post
    - Fundamenty - 55k
    - Ściany, strop i więźba 125k
    - Okna i drzwi 21k
    - Wykończenie dachu 28k.

    Na powyższe mam już podpisane umowy.

    Biorę wyłącznie firmy z przynajmniej kilkunastoma referencjami. Pytam o wykonane roboty.

    Łączny koszt stanu surowego zamkniętego 230 000.
    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post
    Kompletny koszt domu bez reku i klimy szacuję na 450 000 PLN po obecnych cenach, jest to z wykończeniem, płotem i tarasikiem - dzwoniłem do kolejnych fachowców, robiłem casting (materiał + robocizna) i na tej podstawie złożyłem wszystko do kupy.

    Reku i klima to kolejne 40k.

    Przykre ale co poradzić? Wychodzi mi, że jeszcze w 2017 ten sam dom kosztowałby 190-200k PLN do SSZ.
    Dużo, konkretnych informacji. Z pewnością forumowicze wolą bazować na konkretnych umowach (by wiedzieć ile to może kosztować dla podobnego domu), niż kolejne teoretyczne rozważania - za jak mało $ można się wybudować.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  14. #174

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Mam SSO domu z projektu "DOM W MALINÓWKACH 11 ver 2. - bez kominka"

    Po podliczeniu wszystkiego co do złotówki koszt robocizny razem z materiałem: 138,126 PLN. budowa rozpoczęta 1.06.2021 koniec 24.11.2021. Wyżej w komentarzach pisałem 126 tyś zł, ale nie wziąłem pod uwagę faktury za wykończenia dachu 12 tyś zł (rynny, okna dachowe, akcesoria).

    Materiał z grubsza to: Termalica 500, drzewo mokre zaimpregnowane z tartaku (dobrze, że w ogóle było), dachówka Nelskamp nibra F8, dwa okna dachowe Roto wysokoosiowe, schody betonowe. Budujemy w małopolsce (50 km od Krakowa).

    Zamówiłem również okna w Oknoplast na promocji zimowej - koszt wraz z montażem 35122 PLN.
    Prowadzisz może na forum swój DB? Też przymierzamy się do zakupu tego projektu i ciekawa jestem czy wprowadzałeś jakieś zmiany do niego?

Strona 9 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony