dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 9
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 174
  1. #21
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    A ja sam położyłem 20-23 cm styropianu na parterze i 8cm na pietrze. każda płyta klejona, rokowana pod instalacje. Sam położyłem podłogówkę , wykonałem wentylacje na stropie żelbetowym i pod drewnianym, wykafelkowałem 200m powierzchni (3łazienki i podłogi) montowałem biały montaż, malowałem, gładziowałem, montowałem 160 gniazd, montowałem oświetlenie, składałem meble, obrobiłem drewnem schody, montowałem kuchnie, blaty itp.Wykonałem sufit na pietrze pod celulozę,
    Zmontowałem ogrodzenie panelowe z furtką. wykonałem uziom otokowy. Zamontowałem oczyszczalnię. W tej chwili biorę się za podjazd i betony pod bramę przesuwną, tarasy, schody wejściowe, domek narzędziowy, wiatę na samochód i saunę. Na wiosnę drewno...

    Nauczyłem się też robić instalacje wodne na zgrzewanych rurkach. Zrobiłem ostatnio taka instalacje w domku letnim znajomych. Oczywiście nie kładłem tego w podłogę a jedynie puściłem po ścianach. Tak samo zbudowałbym nowy domek. We wrześniu w dwie soboty wykonałem ze znajomymi płytę w opolskim właśnie pod dom 95metrowy.

    Wszystko pierwszy raz poza malowaniem. Nic sie nie wali i większość w mojej opinii jest lepiej wykonane od tzw "fachowców".

    Jak sie ma ograniczone fundusze to trzeba zakasać rękawy. Wbrew pozorom nie jest to trudne i dlatego to opisałem. Trzeba tylko zejść z kanapy i na spokojnie brać się do rzeczy.
    A zapomniałem, że kupiłem zgrzewarkę z LM do pex(80zl)i sam zgrzewalem instalację do zwu,działa
    Mógłbym kafle też położyć ale żona stwierdziła, że kafle to jednak chce mieć zrobione przez profi kafelkarza

    Dlatego licznik stanął na 320tys.zl.
    Jeśli ktoś nie ma takich wymagań i zamierza mieszkać w szałasie "na raz" to...bóg z nim
    Ale pier..e, że dzisiaj może powstać dom nawet za 300 koła to zwykle pier..e.

    Wiem, że bazujesz na "za damski ch...j" bo mi nawet za paletę silikatów oddana za darmo nie powiedziałeś nawet "dziękuję"...
    Nie mówiąc już o bolszej butelce Jaśka...

    Żona stwierdziła, że takiemu burakowi nie nada pomagać, stąd połączenia telefoniczne ignorowane były
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 12-10-2021 o 19:53

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Czekam z niecierpliwością na odpowiedź na te 2 ostatnie akapity Arturo1972

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    A zapomniałem, że kupiłem zgrzewarkę z LM do pex(80zl)i sam zgrzewalem instalację do zwu,działa
    Mógłbym kafle też położyć ale żona stwierdziła, że kafle to jednak chce mieć zrobione przez profi kafelkarza

    Dlatego licznik stanął na 320tys.zl.
    Jeśli ktoś nie ma takich wymagań i zamierza mieszkać w szałasie "na raz" to...bóg z nim
    Ale pier..e, że dzisiaj może powstać dom nawet za 300 koła to zwykle pier..e.

    Wiem, że bazujesz na "za damski ch...j" bo mi nawet za paletę silikatów oddana za darmo nie powiedziałeś nawet "dziękuję"...
    Nie mówiąc już o bolszej butelce Jaśka...

    Żona stwierdziła, że takiemu burakowi nie nada pomagać, stąd połączenia telefoniczne ignorowane były
    Pięknie podsumowane. Szanuję

    Dla mnie również gadka w stylu dom do 300k to jakaś paranoja. Sam zaczynam na wiosnę budowę. Dom 116m2 użytkowe.270-280k to będzie, ale za SSZ.
    Spokojnie drugie tyle za deweloperski. Kolejne 100-120k na wykończenie. Nie mam pojęcia jak ktoś może być mocno odklejony i myśleć, że w tej kasie coś postawi.

  4. #24

    Domyślnie

    @s3pp: z ciekawości jak masz rozpisany stan deweloperski za 270k PLN?

    - wylewki
    - tynki
    - instalacja wod-kan
    - elektryka
    - ogrzewanie
    - co tam jeszcze?

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    A zapomniałem, że kupiłem zgrzewarkę z LM do pex(80zl)i sam zgrzewalem instalację do zwu,działa
    Mógłbym kafle też położyć ale żona stwierdziła, że kafle to jednak chce mieć zrobione przez profi kafelkarza

    Dlatego licznik stanął na 320tys.zl.
    Jeśli ktoś nie ma takich wymagań i zamierza mieszkać w szałasie "na raz" to...bóg z nim
    Ale pier..e, że dzisiaj może powstać dom nawet za 300 koła to zwykle pier..e.

    Wiem, że bazujesz na "za damski ch...j" bo mi nawet za paletę silikatów oddana za darmo nie powiedziałeś nawet "dziękuję"...
    Nie mówiąc już o bolszej butelce Jaśka...

    Żona stwierdziła, że takiemu burakowi nie nada pomagać, stąd połączenia telefoniczne ignorowane były
    Dobre!

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Budowa samodzielnie nie jest niczym nadzwyczajnym. Kiedyś tym bardziej, teraz trochę jakby mniej. Ja np. 90% zrobiłem samodzielnie, płyta fundamentowa, murowanie, oba stropy, instalacje wszystkie. Z pierwszego etapu budowy z ekip to były tylko tynki i elewacja oraz okna i drzwi zewnętrzne. Tynki chciałem samodzielnie GK kłaść ale brakowało czasu a trafiła sie ekpia w sensownej cenie. Natomiast elewację dlatego że zaczęgło brakować czasu i samodzielnie jest bardzo ciężko to zrobić (potrzebne są przynajmniej 2-3 osoby żeby jakoś to szło).

    We wrześniu 2019 zrobiłem płytę fundamentową, przez 2020 SSZ + troche instalacji, w 2021 ogrodzenie, przyłącza i wykończenie w środku (kafelkarz robił płytki, stolarz obłożył schody, ekipa zamontowała kuchnię, instalator zamontował pompę ciepła), reszta samodzielnie (gładzie na ścianach, malowanie, barierki, montaż właczników, lamp, podłóg, listew i setek innych pierdół)
    Stan developerski tym sposobem wyniósł to około 300k za 156m2 pow. użytkowej
    SSZ
    Wszystko urlopami i po godzinach.
    Oczywiscie nie wszystko jeszcze zrobione (na piętrze trzeba zrobic gładzie oraz łazienkę i wc), kostkę przed domem, założyć trawnik. Ale mieszkać można.

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał s3pp Zobacz post
    Dokładnie. Szczerze, gdybym miał 300k na dom to nawet bym się nie zabierał za robotę. Patrząc na wyceny jakie dostaję to sam dach, bez więżby, 170m2 to ok. 100-110k.
    SSZ zamkniemy pewnie w 280k PLN, a gdzie reszta. Budujemy raptem 116m2 pow. użytkowej.
    Ze złota budujesz? W czerwcu br rozpoczeliśmy budowę domu z projektu "DOM W MALINÓWKACH 11", w przyszłym tygodniu mają kłaść dachówkę. SSO wyjdzie 125-130 tyś zł razem z robocizną, a poza czyszczeniem odkupionych desek na strop i sprzątaniem na budowie nie kiwnąłem palcem, a i sporo się nadzwoniłem za materiałem, ale ja to akurat lubię.

    Budujemy z Termalica 500, na ściany fundamentu xps 12cm, strop monolityczny, schody betonowe, wieźba, na dachu będzie dachówka ceramiczna Nelskamp Nibra F8 która jest na działce.
    Ostatnio edytowane przez tentypmich ; 06-11-2021 o 18:05

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał s3pp Zobacz post
    Dom 116m2 użytkowe.270-280k to będzie, ale za SSZ.
    Co to ma do rzeczy? jak się chcesz pochwalić to gdzie indziej.

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Czasami ktoś pyta czy w niskim budżecie uda mu się wybudować dom.
    Często (zwłaszcza rok temu) widziałem na FB ludzi, którzy twierdzili, że tak, że za 200-300tyś można wybudować dom nawet w stanie pod klucz.
    Takie wpisy miały najwięcej lajków.

    Zakładając ten temat chciałbym wszystkich przestrzec przed nierealistycznym myśleniem, że może być tanio. Nie, nie może być.
    Kiedyś zanim się wybudowałem to byłem zdania, że ludzie biorą kredyty, nie patrzą na ceny i wydają kasę bezmyślnie. Mówiłem sobie - ja będę inny, będę oglądał każdą złotówkę 2 razy, znajdę najtańszy materiał w całym mieście, zatrudnię tanią ekipę i jeszcze będę się z nią targować (po czasie: hahaha).

    U mnie miało wystarczyć 400tyś na budowę zwykłego prostego domku, poszło 675 i jeszcze z 100 brakuje aby wykończyć wszystko na tip-top - gdzie elektrykę, wod-kan, ocieplenie dachu, sufity podwieszane i wiele więcej robiłem sam. Dom był budowany w kredycie, po pracy robiłem na budowie. Dużo nie brakowało, aby bank wypowiedział mi kredyt bo przekroczyłem czas odbioru budynku aż o półtora roku.

    Miałem to szczęście, że budowę zacząłem w 2017 roku, teraz (ceny materiałów) po prostu bank by mi wypowiedział kredyt i tyle.

    Moje doświadczenie i rada - nie zakładajcie, że uda wam się zmieścić w budżecie, który sobie założyliście, na pewno wyjdzie więcej. Jeśli ktoś na forum czy FB mówi wam, że będzie tanio a ktoś inny, że drogo to słuchajcie tego drugiego bo on jest realistą. Ja uwierzyłem tym pierwszym i o włos bank mi nie wypowiedział kredytu + robiłem przez 2 lata na budowie po pracy. Jak to się mówi rozumu nie miałem, ale szczęście (bo ceny materiałów były niższe niż teraz).

    Chciałbym przestrzec tych wszystkich, którzy (jak ja kiedyś) wierzą, że budowa może być tania.

    Fajny wątek, dlatego dodam swoje uwagi dlaczego nie da się wybudować domu zgodnie ze sztuką za 200-300 tys.

    1) koszt zakupu działki - to że widzicie ogłoszenie z dobrą cena nie oznacza że ogłoszenie jest prawdziwe, aktualne lub że właściciel chce sprzedać (też byłem zaskoczony). Są różne działki - oprócz lokalizacji, liczy się jej #ksztalt, #dostęp do mediów #jakie media są na działce , #warunki glebowe (grunty spoiste czy niespoiste), terenowe (pochylenie, drzewa). Ma to duży wpływ na koszty - mogą się pojawić koszty np.wymiany gruntu, zagęszczania, braku dojazdu dla ciężkiego sprzętu, ograniczenia MPZP, niwelacji, brak mediów

    2) przyłącza i formalności. Projekt budowalny - nie w temacie nie wiedzą, że prócz kosztu zakupu projektu trzeba zapłacić za tzw. adaptację. Łącznie projekt może wynieść od kilku tysięcy do kilkudziesięciu. Średnio wskazałbym 5-10 tys. Do tego koszty geodety, geologa (od września ubiegłego roku obowiązkowo, mapki, znalezienie granic lub ich wznowienie, mapy sytuacyjne itp. To że w drodze są media oznacza, że trzeba dopełnić urzędniczych formalności, dodajmy czasochłonnych oraz ponieść koszt ich doprowadzenia przez uprawnione osoby - koszty od kilkunastu, do kilkudziesięciu tysięcy.

    3) robocizna, szczególnie od boomu w 2021 r. Skończyły się czasy gdy można było znaleźć murarza, który postawi ściany za 15 tys. 50-100 tys. za robociznę to obecnie minimum

    4) materiały - utrudniona dostępność i cokwartalne podwyżki. Zaczynając projekt budowa w 2019 r. szacowałem wg kosztów w 2019 r. Trzeba wziąć pod uwagę, że koszty materiału (ale też robocizny) rosną min. 10% r/r. Można zleźć tańszy materiał 200 km od budowy, ale czy zapłacisz za jego transport albo sam (kiedy) go (i czym) przywieziesz. Każdemu polecam kupić przyczepkę albo dostawczaka na czas budowy. Milion rzeczy trzeba będzie dowieźć. Jeden z najlepszych wydatków.

    5) przygotuj się, że prawie wszyscy będą starali się wykorzystać Twój brak rozeznania lub - gdy się jednak coś znasz - oszukać. Na palcach jednej ręki (emerytowanego stolarza) mogę policzyć osoby, które nie chciały ze mnie zedrzeć lub oszukać (na jakości, na towarze) albo robotę chciały wykonać byle jak

    6) możesz zaoszczędzić kupując najtańsze materiały - wątpliwej jakości np. izolacje p-wodne, chemia typu cement, kleje, marketowy gazobeton 2giej kategorii, beton, mokre drewno na więźbę. Zaoszczędzisz. Ile 15-25%. Ryzyko krzywych ścian, zakrytych betonem rur i nieskutecznych izolacji wzrośnie jednak niewspółmiernie do zysku. Przypomnę, że koszt napraw należy liczyć x2 względem kosztu pierwotnego. To pozorne oszczędności, które w bliskiej perspektywie mogą przyprawić o ból głowy, a etap "budowlany" to mniej niż 50% inwestycji.

    7) zagospodarowanie działki - działkę trzeba ogrodzić. Czym? siatka i słupki, czy płot z kamienia, oświetlenie, brama, furtka, domofon, pociągnięcie kabli, brama przesuwna automatyczna? Do tego jeszcze może nawiezienie ziemi, umocnienie podjazdu, jakieś płytki lub płyty betonowe prowadzące od furtki do drzwi frontowych? Minimum kilkadziesiąt tysięcy.

    Nie umiesz, nie chcesz się angażować w budowę/wykańczanie? Zapłacisz majątek. Robocizna to przynajmniej 1/3 kosztów budowy! W wykończeniu 50%, przy instalacjach nawet 60%. Pamiętaj też, że nikt za darmo np. nie przywiezie materiału, nie wybierze go za Ciebie lub nie wybierze tańszego, ale tego który będzie dla niego łatwiejszy w pracy.
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 07-11-2021 o 14:34

  10. #30

    Domyślnie

    ^^
    Grafomania nie na temat lub oczywistych rzeczy.

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    ^^
    Grafomania nie na temat lub oczywistych rzeczy.
    Tak to jest jak pisze się w nocy z telefonu. Dobrze, że Ty wniosłeś merytorykę do tematu
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Tak to jest jak pisze się w nocy z telefonu. Dobrze, że Ty wniosłeś merytorykę do tematu
    w mojej opinii i na bazie doświadczeń z dwuletniej budowy domu bardzo dobrze podsumowałeś sprawę, zdecydowanie odradzam pozorne oszczędności na materiałach, dobrych wykonawcach, urządzeniach...etc . I trzeba mieć wytrenowaną wcześniej psychikę na czas budowy aby nie odpuszczać i egzekwować taką jakość usług, materiałów i urządzeń za jakie się zapłaciło ciężko zarobionymi pieniędzmi - niestety chętnych na "szybki" zarobek jest w naszym kraju zbyt wielu .

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Ze złota budujesz? W czerwcu br rozpoczeliśmy budowę domu z projektu "DOM W MALINÓWKACH 11", w przyszłym tygodniu mają kłaść dachówkę. SSO wyjdzie 125-130 tyś zł razem z robocizną
    Mnie to zawsze zastanawiają takie ceny - z czego one wynikają. Nawet na stronie biura minimalna cena za SSZ to 162 200zł netto - 175176zł brutto. Więc jeśli na okna i drzwi wydasz powiedzmy 30tyś to i tak będziesz miał o 15-20tyś taniej niż to wynika z minimalnego możliwego kosztorysu biura projektowego. Jedyne co mi przychodzi do głowy to niespotykanie tania robocizna lub nie uwzględniasz wszystkich kosztów.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Tak to jest jak pisze się w nocy z telefonu. Dobrze, że Ty wniosłeś merytorykę do tematu
    Jednym zdaniem podsumowałem twoje wypociny Pomogłem? Kliknij podziękuj

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Mnie to zawsze zastanawiają takie ceny - z czego one wynikają. Nawet na stronie biura minimalna cena za SSZ to 162 200zł netto - 175176zł brutto. Więc jeśli na okna i drzwi wydasz powiedzmy 30tyś to i tak będziesz miał o 15-20tyś taniej niż to wynika z minimalnego możliwego kosztorysu biura projektowego. Jedyne co mi przychodzi do głowy to niespotykanie tania robocizna lub nie uwzględniasz wszystkich kosztów.
    A jednocześnie w punkcie całkowity koszt robót budowlanych masz 200 000 zł plus instalacje. I o to chodzi. Wykonując większość robot własnymi siłami jest spora szansa na wybudowanie prostego domu parterowego, o powiedzmy powierzchni 95m2. Szacuje, że ktoś kto ma 300 tys zł nie sądzi, że wybuduje 150metrowy dom pod klucz firmą, kupi dzialkę w centrum miasta itp.

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Jednym zdaniem podsumowałem twoje wypociny Pomogłem? Kliknij podziękuj
    A moim zdaniem Sativum wniósł coś do tematu bo nie dla każdego te sprawy są oczywiste.

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    A jednocześnie w punkcie całkowity koszt robót budowlanych masz 200 000 zł plus instalacje. I o to chodzi. Wykonując większość robot własnymi siłami jest spora szansa na wybudowanie prostego domu parterowego, o powiedzmy powierzchni 95m2.
    Tylko autor wpisu twierdzi, że SSO zrobi firmą za kwotę 125-130tyś - stąd moje zdziwienie. Gdyby wszystko robił sam to ok, materiały na stan surowy nie są jakieś strasznie drogie.
    Jeszcze odnośnie tego co napisałeś, że robiąc samemu można dużo zaoszczędzić.
    Myślę, że są roboty, które można szybko wykonać samemu i zaoszczędzić ale większości z nich się nie opłaca robić (chyba, że kogoś celem jest chwalenie się jak za grosze dom postawił). Skoro ktoś buduje dom to raczej nie zarabia minimalnej krajowej. Zawsze można sobie wziąć nadgodziny, drugi etat, jakieś fuchy w swoim fachu itd.
    Robiąc na budowie coś pierwszy raz w życiu po pracy - robi się to wolno. Czasami trzeba dojechać sporo kilometrów aby chwilę porobić (czas dojazdu i koszt paliwa) bo z rana znowu do roboty. A co najgorsze ceny materiałów zazwyczaj rosną.
    Możesz sam coś zrobić np. w 3mc po pracy. Zaoszczędzisz 10tyś zł. Ale w te 3mc ceny materiałów potrzebnych do dokończenia budowy mogą wzrosnąć o 15tyś i może się okazać, że realnie się straciło.

    Aby było jasne nie neguje sensu robienia na budowie, niektórych rzeczy - ale jak to w życiu, wszystko musi być z głową.
    Dokładnie nie pamiętam, ale WM robiłem na budowie powiedzmy 1 tydzień po pracy i zaoszczędziłem 10tyś. Przy moich zarobkach wyszło super. Ale np. gdybym miał robić tynki ręcznie to by mi to zajęło kilka mc więc całkowicie bez sensu.

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    A moim zdaniem Sativum wniósł coś do tematu bo nie dla każdego te sprawy są oczywiste.



    Tylko autor wpisu twierdzi, że SSO zrobi firmą za kwotę 125-130tyś - stąd moje zdziwienie. Gdyby wszystko robił sam to ok, materiały na stan surowy nie są jakieś strasznie drogie.
    Jeszcze odnośnie tego co napisałeś, że robiąc samemu można dużo zaoszczędzić.
    Myślę, że są roboty, które można szybko wykonać samemu i zaoszczędzić ale większości z nich się nie opłaca robić (chyba, że kogoś celem jest chwalenie się jak za grosze dom postawił). Skoro ktoś buduje dom to raczej nie zarabia minimalnej krajowej. Zawsze można sobie wziąć nadgodziny, drugi etat, jakieś fuchy w swoim fachu itd.
    Robiąc na budowie coś pierwszy raz w życiu po pracy - robi się to wolno. Czasami trzeba dojechać sporo kilometrów aby chwilę porobić (czas dojazdu i koszt paliwa) bo z rana znowu do roboty. A co najgorsze ceny materiałów zazwyczaj rosną.
    Możesz sam coś zrobić np. w 3mc po pracy. Zaoszczędzisz 10tyś zł. Ale w te 3mc ceny materiałów potrzebnych do dokończenia budowy mogą wzrosnąć o 15tyś i może się okazać, że realnie się straciło.

    Aby było jasne nie neguje sensu robienia na budowie, niektórych rzeczy - ale jak to w życiu, wszystko musi być z głową.
    Dokładnie nie pamiętam, ale WM robiłem na budowie powiedzmy 1 tydzień po pracy i zaoszczędziłem 10tyś. Przy moich zarobkach wyszło super. Ale np. gdybym miał robić tynki ręcznie to by mi to zajęło kilka mc więc całkowicie bez sensu.
    Celna uwaga!
    Oszczędna budowa = praca własna. Gdy nie ma się doświadczenia = czasochłonność. To z kolei powoduje, że dom postawi się nie w rok, ale dwa lub trzy. W tym czasie wszystko zdrożeje...
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  17. #37

    Domyślnie

    Dobudowywałem 75m2 parterówki do istniejącego już domu SSZ kosztował mnie 230k później przestałem liczyć. Później całą elektrykę, ogrzewanie podłogowe, rekuperację panele podłogowe listwy przypodłogowe wszystko co dałem radę zrobić "tymi ręcoma". poszło na bank w okolicach 320k zł a jeszcze łazienka i kuchnia praktycznie nie ruszona. Całość zaczęta 3 lata temu kiedy za pustak MAX płaciłem około 5 zł/szt.
    Nie ma sensu schodzić z jakością bo kto by chciał w nowym domu okna 2 szybowe 3 komorowe, albo 5 cm izolacji na ścianach.

    Ale jak to mówią każdy buduje tyle na ile portfel pozwala jeden na kredyt inny tylko za swoje. Ja zawsze tylko za swoje jedyny kredyt do jakieś 23 lata temu na wieżę Technics 1500 zł wziąłem krechy i 2k miałem swoich. Jak to mówią masz za dużo pieniędzy bierz się za budowę domu.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Dobudowywałem 75m2 parterówki do istniejącego już domu SSZ kosztował mnie 230k później przestałem liczyć. Później całą elektrykę, ogrzewanie podłogowe, rekuperację panele podłogowe listwy przypodłogowe wszystko co dałem radę zrobić "tymi ręcoma". poszło na bank w okolicach 320k zł a jeszcze łazienka i kuchnia praktycznie nie ruszona. Całość zaczęta 3 lata temu kiedy za pustak MAX płaciłem około 5 zł/szt.
    Nie ma sensu schodzić z jakością bo kto by chciał w nowym domu okna 2 szybowe 3 komorowe, albo 5 cm izolacji na ścianach.

    Ale jak to mówią każdy buduje tyle na ile portfel pozwala jeden na kredyt inny tylko za swoje. Ja zawsze tylko za swoje jedyny kredyt do jakieś 23 lata temu na wieżę Technics 1500 zł wziąłem krechy i 2k miałem swoich. Jak to mówią masz za dużo pieniędzy bierz się za budowę domu.
    Marzenie - by wybudować się za swoje, ale zajęłoby mi to pewnie 10 lat... a w tym czasie mieszkać i żyć też trzeba. Chciałem wybudować się w 12, max 18 m-cy. Wyjdzie chyba ok 20. Wyceny z stycznia były nieaktualne w marcu... Po marcu wzrosły o kolejne 25-50%.
    Nie wybrzmiało to w moich poprzednich postach - nie zniechęcam do budowy. Przeciwnie! Warto! Świetna przygoda!

    Nie dajcie się zwieść tym, którzy nie do końca uczciwie przedstawiają realia budowy. Prócz promila osób, które sami są w stanie zbudować dom, to wchodząc do ich "zakończonej" budowy okazałoby się, że zrobiony jest tylko parter, regipsy jeszcze nie zrobione, brak mebli albo jak AGD zabrane z mieszkania, za oświetlenie oprawki, ogrodzenie z siatki leśnej, brak zagospodarowana terenu itd . Do tego okazałoby się, że np. ojciec ma tartak, szwagier żony firmę montującą okna Te same osoby, by zmieścić się z założeniu "każda złotówka się liczy" muszą kupić kuchnię z wyprzedaży z Castoramy (btw nic do nich nie mam), panele za 19 zł/m.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  19. #39

    Domyślnie

    Ja kupowałem styropian w grudniu ubiegłego roku do izolacji ścian Knauf Etixx 1m3 płaciłem 193zł/m3 z transportem teraz ten sam kosztuje 345 zł/m3.
    Drzwi zewnętrze Wikęd thero prestige LUX 4900 zł z montażem dziś 8030 zł.
    Uwinąłem się w ostatnim momencie drzwi wewnętrzne dopiero zamontowane 5 szt wraz z ościeżnicami lite drewno z montażem, klamkami i zamkiem 6300 zł. zamawiane 3 miesiące temu.
    110m2 blachotrapezu 4700 zł
    6 dużych okien 3 szybowych z dodatkowymi izolacjami i roletami 11700 zł.
    Cała łazienka (poza płytkami) leży w garażu od kibla po kabinę prysznicową, umywalkę i szafki, zero używanych rzeczy wszystko nowe.
    Ceny jakie płaciłem teraz wiem że w życiu takich cen bym nie miał.

    Ja to liczę w inny sposób powiedzmy 300k zł przez 36 miesięcy daje 8000 zł/miesięcznie + coś tam mieliśmy odłożone jakieś 50k zł. 25000/36m-cy = 6900zł/miesiąc tyle realnie wydawaliśmy na budowę. To nie jest jakiś kosmos, bez żadnych wyrzeczeń urlop był każdego roku 2 tyg. Ale ja nie wyobrażam sobie brać krechy na dom można coś wynająć płacąc jakieś 1500 zł/mc
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Zastanawiałem się nad takim sposobem o którym piszesz. W mojej analizie doszedłem do wniosku, że nie dam rady tak budować - trzeba zgromadzić te pieniądze wcześniej, gdyż mało kto pójdzie na układ bym płacił w ratach za wykonanie dachu, okien za 60k, tynków za 25k etc. Oczywiście wszystko zależy w jakiej wysokości ma się dochody lub czy wpływają one nieregularnie (np. większe transze za wykonanie zlecenia, a potem mniejsze).

    Druga kwestia, o czym jest ten wątek, że nie da się wybudować za 200-300 tys. domu. Jeśli szacujesz koszt budowy na 700 k, to już miesięcznie musiałbyś wydawać blisko 20k tylko na to....
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 08-11-2021 o 17:55
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

Strona 2 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony