dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 9
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 174
  1. #41

    Domyślnie

    Różnych dziwaków ostatnio oglądałem na YT jeden typ buduje 45m2 za 45000 zł, kolejny stawia domy bez pozwolenia 35m2 za 25000zł. U mnie na wsi deweloper stawia domy standardowe 116m2 z niewielką działką 8arów za 399k zł. Jednak wszystko zależy od lokalizacji jeśli chcesz kupić ładną działkę pod Warszawą wraz z mediami i okrągła bańka może nie starczyć. A gdzie tu myśleć o domu.
    Faktycznie takie budowanie jak moje trwa, jednak miałem gdzie mieszkać tylko dostawiałem kawałek domu. Za moich czasów za blachę jak pisałem zapłaciłem 4700 zł i robota chyba sam dekarz 3800zł. Konstrukcja drewniana na dach jakieś 3500 zł, cieśla niestety nie pamiętam.

    Jednak muszę napisać coś o firmach sprzedających blachę najchętniej wraz dodatkowymi akcesoriami... tragedia blacha cena wszędzie taka sama, wkręty w firmie 50 zł/paczka allegro 28 zł/paczka a musiałem kupić 6 laczek. Mębrana dachowa chcieli mi wcisnąć 2x 50m membrany po 500 zł każda kupiłem na alledrogo najlepszą jaką udało mi się znaleźć za 216 zł/rolka 50m. Z firmy wziąłem tylko blachę i orynnowanie cała reszta z neta.

    EDIT: sprawdziłem teraz wkręty (śruby farmerskie) do dachu... 51zł... nieźle...prawie 2 razy więcej
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 08-11-2021 o 18:31
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  2. #42
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Różnych dziwaków ostatnio oglądałem na YT jeden typ buduje 45m2 za 45000 zł, kolejny stawia domy bez pozwolenia 35m2 za 25000zł. U mnie na wsi deweloper stawia domy standardowe 116m2 z niewielką działką 8arów za 399k zł. Jednak wszystko zależy od lokalizacji jeśli chcesz kupić ładną działkę pod Warszawą wraz z mediami i okrągła bańka może nie starczyć. A gdzie tu myśleć o domu.
    Faktycznie takie budowanie jak moje trwa, jednak miałem gdzie mieszkać tylko dostawiałem kawałek domu. Za moich czasów za blachę jak pisałem zapłaciłem 4700 zł i robota chyba sam dekarz 3800zł. Konstrukcja drewniana na dach jakieś 3500 zł, cieśla niestety nie pamiętam.

    Jednak muszę napisać coś o firmach sprzedających blachę najchętniej wraz dodatkowymi akcesoriami... tragedia blacha cena wszędzie taka sama, wkręty w firmie 50 zł/paczka allegro 28 zł/paczka a musiałem kupić 6 laczek. Mębrana dachowa chcieli mi wcisnąć 2x 50m membrany po 500 zł każda kupiłem na alledrogo najlepszą jaką udało mi się znaleźć za 216 zł/rolka 50m. Z firmy wziąłem tylko blachę i orynnowanie cała reszta z neta.

    EDIT: sprawdziłem teraz wkręty (śruby farmerskie) do dachu... 51zł... nieźle...prawie 2 razy więcej
    Branie materiału przez firmę (bo 8%) po to by zaoszczędzić 15% nie sprawdza się w realu
    Druga rzecz, którą powtarzam - koszt robocizny to 40-60% zlecenia.

    PS. rozbudowa/przebudowa to jednak nie to samo co nowa budowa. Odchodzi dużo formalności i kosztów
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Branie materiału przez firmę (bo 8%) po to by zaoszczędzić 15% nie sprawdza się w realu
    Wiem instalując PV na dachu przez firmę płacisz około 4000zł/kWp w VAT8% instalując samemu w VAT 23% wychodzi max 2700zł/kWp.
    Rekuperacja mnie w VAT 23% kosztowała max 5k zł przez firmę 17000zł VAT 8%.
    Idąc tym tropem jeszcze dalej w tym roku w Zakopcu widziałem zajebisty chlebek pszenno żytni na maślance 48 zł/kg mówię piermandolę za tyle to się nauczę, wypiek 1,5kg identycznego chleba kosztuje mnie max 6 zł. A jest rewelacja już przerobiłem łącznie 10 kg mąki od przełomu lipca i sierpnia.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  4. #44
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Mnie to zawsze zastanawiają takie ceny - z czego one wynikają. Nawet na stronie biura minimalna cena za SSZ to 162 200zł netto - 175176zł brutto. Więc jeśli na okna i drzwi wydasz powiedzmy 30tyś to i tak będziesz miał o 15-20tyś taniej niż to wynika z minimalnego możliwego kosztorysu biura projektowego. Jedyne co mi przychodzi do głowy to niespotykanie tania robocizna lub nie uwzględniasz wszystkich kosztów.
    Buduję poprzednią wersje bez kominka.

    Ja napisałem o SSO. Wszystkie koszta są uwzględnione, ja nie rozumiem jak ktoś może płacić za robociznę domu o pow 100-120m2 - 70-100 tyś zł, a widzę po grupach fb, że tak sobie "spece" teraz liczą.

    U mnie koszt robocizny od 0 do dachu 45 tyś zł, ekipa sprawdzona i polecona przez wielu znajomych, jestem z nich niesamowicie zadowolony, bo są dokładni i dużo podpowiadają. Rezerwowałem ich w zeszłym roku.

    Okna z oknoplastu wyjdą 38 tyś zł z hs'em, ze zmian jakie wprowadziłem to zmniejszyłem okno tarasowe z 4m na 3.3m i na poddaszu w łazience jest 80/220 zamiast 80/130 dodatkowo dołożyłem okno dachowe na klatce schodowej.
    Okna bez ciepłego montażu, ale z systemowymi poszerzeniami, nie zamówiłem jeszcze, bo czekam na promocję zimową oknoplastu która ma być od 16 listopada.
    Ostatnio edytowane przez tentypmich ; 08-11-2021 o 19:45

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Okna bez ciepłego montażu, ale z systemowymi poszerzeniami, nie zamówiłem jeszcze, bo czekam na promocję zimową oknoplastu która ma być od 16 listopada.
    Dobrze że czekasz 1 listopada była 7% podwyżka
    Ciepły montaż pominę... z grzeczności jeśli da radę to w warstwie izolacji.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  6. #46
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Dobrze że czekasz 1 listopada była 7% podwyżka
    Ciepły montaż pominę... z grzeczności jeśli da radę to w warstwie izolacji.
    6,5%, tak wiem o tym.... A właśnie, mam taki wybór jeszcze, bo fajnie byłoby coś zaoszczedzić

    HST Premium 85 3,3m UW: 81 - 16400 pln
    Smart Slide 3,3m UW: 96 - 12300 PLN

    Różnica 4000 zł, warto się interesować smart slidem z oknoplastu czy odpuścić i lepiej dopłacić do HST?

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Różnica 4000 zł, warto się interesować smart slidem z oknoplastu czy odpuścić i lepiej dopłacić do HST?
    Nie pomogę mi wystarczyły 1,8m x 2,2m otwierane "balkonowe" bez słupka w sypialni.
    Moim zdaniem 4000 zł. przy kilku setkach tysięcy złotych to żaden piniądź, Albo pomyśl o CBM (nie znam cen).
    Jeśli planujesz rekuperację bierz FLEX`a gdzie możesz. Lepsze parametry i większe okna.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 08-11-2021 o 20:09
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Buduję poprzednią wersje bez kominka.

    Ja napisałem o SSO. Wszystkie koszta są uwzględnione, ja nie rozumiem jak ktoś może płacić za robociznę domu o pow 100-120m2 - 70-100 tyś zł, a widzę po grupach fb, że tak sobie "spece" teraz liczą.

    U mnie koszt robocizny od 0 do dachu 45 tyś zł, ekipa sprawdzona i polecona przez wielu znajomych, jestem z nich niesamowicie zadowolony, bo są dokładni i dużo podpowiadają. Rezerwowałem ich w zeszłym roku.

    Okna z oknoplastu wyjdą 38 tyś zł z hs'em, ze zmian jakie wprowadziłem to zmniejszyłem okno tarasowe z 4m na 3.3m i na poddaszu w łazience jest 80/220 zamiast 80/130 dodatkowo dołożyłem okno dachowe na klatce schodowej.
    Okna bez ciepłego montażu, ale z systemowymi poszerzeniami, nie zamówiłem jeszcze, bo czekam na promocję zimową oknoplastu która ma być od 16 listopada.
    U mnie było 50k od 0 do SSO (+ dokończenie i poprawienie kilku rzeczy po poprzedniku), ale przy 240 m2
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  9. #49

    Domyślnie

    Odnośnie brania kredytów... jestem przeciwnikiem kredytu na cele konsumpcyjne typu telewizor, wakacje itd. chyba, że mówimy o prawdziwym kredycie 0% na rzeczy, które kupujemy w możliwie niskiej cenie w internecie.

    Natomiast jestem zwolennikiem kredytów hipotecznych. U mnie kredyt był brany na około 50% inwestycji, reszta to wkład własny w postaci działki, kilkadziesiąt tyś oszczędności, które miałem przed budową i wkład własny z tego co zarabiałem podczas budowy.

    Budowę rozpocząłem w 2017 roku, jak porównuje różne ceny ile ja za coś płaciłem a ile to teraz kosztuje to sporo materiałów wzrosło x2 a zdarzają się też takie co x3. Gdybym miał budować się za gotówkę to nie uzbierałbym przez te lata na sam wzrost cen materiałów a co dopiero mówić o budowie. Dalej bym mieszkał w starym mieszkaniu. A teraz je mogę wynajmować i mieć z tego kasę, która pokrywa prawie 2/3 raty kredytu. Także:

    - wybudowałem się sporo taniej niż bym wydał budując się kilka lat później,
    - stare mieszkanie ktoś wynajmuje i spłaca mi większość raty za dom,
    - lata lecą, życie jest krótkie (za krótkie), cieszę się, że mogę żyć w nowym domu a nie w 5 razy mniejszym mieszkaniu w starym bloku.
    - zdążyłem już część kredytu spłacić, kredyt był na około 50% kosztów budowy, natomiast z uwagi na rozwój okolicy, wzrost cen gruntów i domów, obecnie kwota do spłaty stanowi około 25% wartości nieruchomości. Do tego mamy sporą inflację, więc nic nie wskazuje na to aby miał wybuchnąć jakiś większy krach na rynku nieruchomości, ceny mogą dalej rosnąć nominalnie (przez inflację).

    Mało tego, brałem nawet kredyty gotówkowe prawdziwe raty 0%, właśnie kończę spłacać ostatnie raty. Kupowałem za te kredyty rzeczy typu zlew, wc, baterie itd. Specjalnie teraz sprawdziłem ceny - wzrosły o 20-30%. Wedle mojego rozumowania jeśli raty są 0% a inflacje kilka procent to ma to jakiś sens pod warunkiem, że mamy poduszkę finansową i dość stabilne zarobki. U mnie raty kredytów w najbardziej hardcorowym okresie wyniosły 30% dochodu, także było to w miarę bezpieczne.

  10. #50
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    U mnie było 50k od 0 do SSO (+ dokończenie i poprawienie kilku rzeczy po poprzedniku), ale przy 240 m2
    Tak za tak duży dom to świetna cena

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Wiem

    Czasami się uda/odrobina szczęścia.

    Ekipa duża - kilkubrygadowa, podwykonawca dużego dewelopera z Poznania. Można polecić.

    W moim przypadku opłaciło się zbieranie wielu ofert, negocjacje, wstrzelenie się w "okienko", bycie fair, elastycznym i wsparcie wykonawcy

    Teraz słyszałem że 100k trzeba szykować.

    PS z tego co wiem, to cena zależna jest od ilości tygodni jakie trzeba przeznaczyć na budowę, a nie tylko metrażu
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 09-11-2021 o 10:20

  12. #52

    Domyślnie

    Faktycznie ceny poszybowały... pojechałem po butlę gazu do sklepu 70 zł, mówię kobiecie że niewiele więcej rocznie za prąd płacę a ona do mnie no tak ale ile Pan najpierw wydał mówię 15000 zł ale to było 7 lat temu i już zapomniałem że wydałem.
    Nawet Czechy które powstały w 1993r wyprzedziło nas praktycznie we wszystkim począwszy od płac na prawie skończywszy.
    No ale sprowadzając to do kiepskiego żartu Polak własną d*pę sprzedał za 500 zł miesięcznie. A oni na każdym kroku bez wazeliny nas... no ten.

    Niestety jeśli ktoś uważa że to się kiedykolwiek zmieni bardzo się myli. I to niezależnie czy wygrają lewi czy prawi. Wszak Vat 23% podnieśliśmy na 3 lata, a minęła już 10 rocznica. Ale Polak już się przyzwyczaił, Coca Cola light podrożała do 6,70 zł. Bo zawierała słodzik ale najważniejsze że obniżyliśmy VAT na musztardę!!!
    Idąc do sklepu kupuję Lecha płacę 3 zł. a robiąc swoje piwo kosztuje mnie to mniej niż 1 zł i smakuje o niebo lepiej.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 09-11-2021 o 11:26
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #53
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    No niestety, nie odczuwam bym zarabiał więcej pod obecnymi rządami. Za to czuję podwyżki podatków. Dodajmy do tego kryzys energetyczny i inflację, to nie zdziwię się jak w lasach znów zaczną się pojawiać dzikie wysypiska, a w piecach zaczną palić śmieciami...
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Odnośnie brania kredytów... jestem przeciwnikiem kredytu na cele konsumpcyjne typu telewizor, wakacje itd. chyba, że mówimy o prawdziwym kredycie 0% na rzeczy, które kupujemy w możliwie niskiej cenie w internecie.

    Natomiast jestem zwolennikiem kredytów hipotecznych. U mnie kredyt był brany na około 50% inwestycji, reszta to wkład własny w postaci działki, kilkadziesiąt tyś oszczędności, które miałem przed budową i wkład własny z tego co zarabiałem podczas budowy.

    Budowę rozpocząłem w 2017 roku, jak porównuje różne ceny ile ja za coś płaciłem a ile to teraz kosztuje to sporo materiałów wzrosło x2 a zdarzają się też takie co x3. Gdybym miał budować się za gotówkę to nie uzbierałbym przez te lata na sam wzrost cen materiałów a co dopiero mówić o budowie. Dalej bym mieszkał w starym mieszkaniu. A teraz je mogę wynajmować i mieć z tego kasę, która pokrywa prawie 2/3 raty kredytu. Także:

    - wybudowałem się sporo taniej niż bym wydał budując się kilka lat później,
    - stare mieszkanie ktoś wynajmuje i spłaca mi większość raty za dom,
    - lata lecą, życie jest krótkie (za krótkie), cieszę się, że mogę żyć w nowym domu a nie w 5 razy mniejszym mieszkaniu w starym bloku.
    - zdążyłem już część kredytu spłacić, kredyt był na około 50% kosztów budowy, natomiast z uwagi na rozwój okolicy, wzrost cen gruntów i domów, obecnie kwota do spłaty stanowi około 25% wartości nieruchomości. Do tego mamy sporą inflację, więc nic nie wskazuje na to aby miał wybuchnąć jakiś większy krach na rynku nieruchomości, ceny mogą dalej rosnąć nominalnie (przez inflację).

    Mało tego, brałem nawet kredyty gotówkowe prawdziwe raty 0%, właśnie kończę spłacać ostatnie raty. Kupowałem za te kredyty rzeczy typu zlew, wc, baterie itd. Specjalnie teraz sprawdziłem ceny - wzrosły o 20-30%. Wedle mojego rozumowania jeśli raty są 0% a inflacje kilka procent to ma to jakiś sens pod warunkiem, że mamy poduszkę finansową i dość stabilne zarobki. U mnie raty kredytów w najbardziej hardcorowym okresie wyniosły 30% dochodu, także było to w miarę bezpieczne.
    Podbijam, bo ciężko się nie zgodzić z wypunktowanymi przez Ciebie argumentami.

    Szczególnie trudno odmówić poglądowi, że skoro kapitał kosztuje, a co roku jest wyższy (vide inflacja), to jak ma się nie "opłacić" kredyt 0%
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Nie przy dzisiejszych cenach materiałów budowlanych.
    No chyba, że buduje się WŁASNORĘCZNIE od wykopów po fundamenty aż po kostkę brukowa na podjeździe.
    Ale jeśli taki ktoś istnieje, który to wszystko sam potrafi wykonać to szacun.
    Sądzę jednak, że taki dom byłby bliski katastrofie budowlanej niż warty zamieszkania...
    Do działu samorobów zaglądałeś?
    Niektórzy tam podają koszty całej budowy.

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał L.mArK Zobacz post
    Do działu samorobów zaglądałeś?
    Niektórzy tam podają koszty całej budowy.
    To bez znaczenia, bo oni nie liczą swojej pracy.

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    To bez znaczenia, bo oni nie liczą swojej pracy.
    U mnie w pracy, synowie kolegów zaczynają budowę.
    150tys za robociznę za SSO za prostą stodołę.

    Dajcie się dymać.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  18. #58
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    U mnie w pracy, synowie kolegów zaczynają budowę.
    150tys za robociznę za SSO za prostą stodołę.

    Dajcie się dymać.
    Szok
    Zakładam firmę budowlaną z przybyszami z granicy polsko-białoruskiej i dymam pisowskich socjalistów

    "pisowskich socjalistów" czyli tzw prawakow wg nomenklatury PIS
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 17-11-2021 o 21:53

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    U mnie w pracy, synowie kolegów zaczynają budowę.
    150tys za robociznę za SSO za prostą stodołę.

    Dajcie się dymać.
    Co?
    Ja miałem takie wyceny (no prawie, ale ok 90-100k PLN) ale one ewidentnie były albo po to żebym się odczepił albo żeby znaleźć frajera. Ekipy z polecenia wyceniały się na 50-60 tysięcy z tym, że od razu była każda miała minimum 12 miesięcy do przodu zaklepaną robotę.

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    U mnie w pracy, synowie kolegów zaczynają budowę.
    150tys za robociznę za SSO za prostą stodołę.
    Dajcie się dymać.
    A prosta stodoła to 90 czy 250m2? Bo to jednak różnica jest. Za takie 200m2, najlepsza firma w regionie, płyta z izolacją, ściany, dach, kanalizacja, odgromowka. ja bym się skusił. Resztę zrobiłbym sam.

Strona 3 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony