dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Impregnacja p-poz drewna / Fobos czy Kuprafung czy ???

    Mam (w projekcie):
    * obowiązek zabezpieczenia wszystkich elementów drewnianych dachu do NRO (nie rozprzestrzeniające ognia).
    * dach z nadbitką, w tym dachy tarasów, więc sporo widocznych kawałków więźby i nadbitki. Krycie papa.
    * drewno już kupione, KVH i suszona deska. Nieimpregnowane. Do impregnacji na budowie (żadne autoklawy itp)

    I teraz pytanie jak to zaimpregnować biologicznie i p-poz i żeby potem się dało pomalować tak żeby farba nie zlazła. W sumie mam 300m2 powierzchni deskowania dachu (150m2 powierzchni dachu) i 250m2 powierzchni belek więźby, czyli 550m2 drewna do impregnacji.

    z tego co widzę najtańsza impregnacja bio i p-poz w jednym to Fobos M-4, ale:
    * lokalny skład drewna mnie straszy wykwitami soli na widocznych miejscach dachu.
    * poza tym Fobos jest wymywalny, wiec nie ochroni mi np. słupów tarasu czy końców krokwi.
    * problemy z chlonieciem wody i korozja jak tutaj: https://forum.muratordom.pl/showthre...-wilgoci%C4%85
    Koszt na całe 550m2 około 1000 PLN. W instrukcji piszą, ze dekoracyjnie tylko farby na bazie rozpuszczalników. Ale czy wszystkie?

    druga opcja to Kuprafungi. Składy drewna w mojej okolicy maja Kuprafungi pod marka Koopmans, ale cena (na razie podpatrzona z portalu aukcyjnego) zwala z nóg: systemowy impregnat i uniepalniacz to dwa osobne produkty i na moje 550m2 wyszłoby około 9'000 PLN. Poza tym przy 550m2 wymóg malowania najpierw jednym a potem drugim (tak jest napisane w dokumentacji), a potem jeszcze farba oznacza sporo więcej pracy.

    moje zapytania u paru innych markowych producentów farb do drewna o produkt p-poz nic nie przyniosły.

    pytania:
    1) czy u kogoś z Was sprawdziło się malowanie jakaś farba/lazura dekoracyjna na drewnie impregnowanym Fobos M4? jak to jest z tymi wykwitami?
    2) możecie polecic jakies inne opcje?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Czegoś nie rozumiem. Po co zabezpieczać drewno do NRO skoro nad nim jest papa? To te drewno ma chronić pape?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Czegoś nie rozumiem. Po co zabezpieczać drewno do NRO skoro nad nim jest papa? To te drewno ma chronić pape?
    dobre pytanie. Nie jestem ekspertem od pozarow domow z pokryciem z papy. Mam dom sasiada 4,5m od mojego i w projekcie chyba w 10 roznych miejscach wklejone gruba czcionka "wszystkie elementy drewniane zabezpieczyc do NRO". Nie sadze, zeby kierownik potraktowal pape jako zabezpieczenie sasiada przed pozarem u mnie, ale zapytam, dzieki.

    edit: wg kierbuda papa jest palna, wiec pozarowo dziala na niekorzysc. Ale na fobos niby mu sie nikt nie skarzyl.. hmm czyzby na mnie sklady drewna chcialy zarobic..
    Ostatnio edytowane przez gryziciel ; 11-10-2021 o 13:29

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Skoro w projekcie są takie zapisy to świadczą o bezmyślności projektanta. Drewno strugane już daje dość skuteczne zabezpieczenie. Fobos ani żadne inne środki nie zabezpieczają drewna przed zapłonem powodują jedynie pewne opóźnienie zapłonu. Aby zabezpieczenie było skuteczne to muszą powstać wykwity soli bo to ona chroni przed zapłonem. Natomiast z racji swoich właściwości będzie powodować zawilgocenie drewna. Sens takich zabezpieczeń jest taki aby opóźnić rozprzestrzenianie się ognia przez co umożliwić ewakuację mieszkańców. W świetle tego taka impregnacja np. elementów tarasu nie ma najmniejszego sensu. Reasumując absolutnie nie impregnować! Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony