dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Temat: Viessman Vitadens 100W 1BHC + zasobnik - ustawienia pieca?

  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wopiga

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    3

    Domyślnie Viessman Vitodens 100W 1BHC + zasobnik - ustawienia pieca?

    Witam serdecznie
    Zaczyna się pomalutku okres grzewczy.
    Mam prośbę.
    Posiadam kocioł jak w tytule 19kW
    Pierwsze pytanie czy to kocioł kondensacyjny?
    Na jaką temperaturę ustawić kocioł?
    W pomieszczeniu czujnik ustawiony na 20 stopni. Kocioł włącza się przy 19,6 stopnia, wyłącza przy ok. 20,4 ale to nie problem.
    Obecnie mam ustawione na kotle 60 stopni, Było podczas instalacji chyba 65. W instrukcji pisze 70 stopni. ???
    Jak to ogarnąć dobrze ekonomicznie?
    Zauważyłem, że jak kocioł chodzi to grzejniki mocno grzeją, no ale oki przecież jest 60 stopni. Czy lepiej obniżyć temperaturę, aby kocioł działał dłużej ale z mniejszą mocą, czy krócej z większą? Jeśli dobrze rozumuję bo się nie znam. Przy drugiej opcji jak teraz nie czuję za bardzo komfortu, może też dlatego że taka temperatura na zewnątrz?!
    Proszę o poradę.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez wopiga ; 10-10-2021 o 21:15

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    tak Vitodens 100-W jest kotłem kondensacyjnym.
    Im nizsza temperatura wody w instalcji tym kotły kondensacyjne pracują ekonomiczniej. Najlpepiej jak by na zasilani było poniżej 55*C (temp punktu rosy dla spalin z gazu ziemnego) choc nieżle jest jak chociaż powrót jes tponiżej tej temperatury. Ile Pownnaś/poinienes ustawić na kotle zalezy od tego na ile została zaprojektowana twoja intsalacja.
    Oprócz temperatury na ekonomike ma tez wpływ dlugośc cyklu pracy. Można szybko rozgrzać pomieszczenia wysoką temperaturą i krótkim cyklem pracy lub dłuższym przy niższej temperaturze zasilania. Analogicznie jak jazda samochodem, mozna jechać ze stałą, niższą prędkością i trafić na zieloną falę a mozna zasówac maxem od swiatel do świateł i tam czekać.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wopiga

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    3

    Domyślnie

    Rozumiem. Czy długość cyklu pracy reguluje się właśnie temperaturą? Tylko? Kocioł ma niższą temperaturę to pracuje dłużej żeby dobić do temp. pokoju jaka ustawiona jest na czujniku. To zdaje się logiczne przecież.
    Eksperymentalnie obniżyłem temp. kotła do 40st. O 6tej (tak mam ustawione) kocioł zaczął pracować bo na czujniku pokojowym było ok. 19st.. Ale temp nie doszła do 20 stopni (powiedzmy 20,4) tylko do 19,6 i kocioł sie chyba wyłączył. Temp na kotle 30st, i nie było płomienia, ale pracował - pompka czy wentylator nie znam się. Może to ten powrót?! Jak pojechałem do pracy, przekazano mi że grzejniki znów były ciepłe.
    Chciałbym tak wyregulować kocioł aby np. temperatura na kotle była np. 40st i sobie tak "pykał", włączał się/wyłączał i tak w kółko. Tak na mój rozum chyba ekonomicznie, a nie jak miałem że 65stopni i jak temp. pokojowa się obniżyła to krótki power na 1/2 godziny, a licznik gazowy kręcił się ze go słychać było...
    Ostatnio edytowane przez wopiga ; 11-10-2021 o 15:13

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    wymagana temepratura zasilania jest zalezna od aktualnego zapotrzebowania na ciepło (odwrotnie proporcjonalna do temperatury zewnętrznej) im niższa temepratura na zewnątrz tym wyższa temepratura potrzebna na grzejnikach. W przypadku gdy chcemy zauomatyzowac ten proces kociol musi pracowac w tzw tybie pogodowym. W przypadku gdy mamy ustawiony tryb stałotemepraturowy (tak jak to jest teraz) to albo ustawiamy obliczeniową temperature zasilania i kociol bez przerwy pracuje tylko przy - 20*C na zewnątrz a im na zewnątrz rbi się cieple tym kociol pracjuje z coraz krótszymi cyklami. Albo sami bawimy się w sterowanie pogodowe i co kilka dni zmieniamy ręcznie temepraturę zasilania.
    Skoro przy aktualnych tempraturach zewnętrznych +30*C na zasilnaniu wystarczyło do podgrzania pomieszczeń do 19,6*C i jest to za mało prosze zwiększyc wymaganą temperaturę.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony