dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie Stopień zagęszczenia gruntu pod posadzką

    Witam wszystkich. Mam pytanie dotyczące badania gruntu nasypowego sondą dynamiczną DPL 10kg z Badania wyszło mi że mam Is czyli wskaźnik zagęszczenie gruntu różnej wartości

    10 cm- Is- 0,94
    20 cm-Is-0,93
    30 cm -Is-0,91
    40 cm - Is-0,91
    50 cm -Is-0,90
    60 cm - Is-0,89
    70 cm -Is-0,89
    80cm - Is- 0,89
    90 cm Is- 0,90
    100 cm Is - 0,93
    110 cm Is-0,95
    120 cm Is0,98

    dalej badanie przerwano zaczłą się grunt rodzimy.

    Teraz pytanie czy to wystarczy by spać spokojnie i podłoga nie opadła z czasem czy to jest za mało ?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Co uważasz za podłogę......to podłoga na gruncie tzw. chudziak, czy płyta fundamentowa
    Is Poniżej 92 to grunt luźny słabo zagęszczony. Dla świętego spokoju zebrał bym 0,5m zagęścił warstwę poniżej która ma poniżej 90 a następnie dosypał i zagęścił resztę.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Co uważasz za podłogę......to podłoga na gruncie tzw. chudziak, czy płyta fundamentowa
    Is Poniżej 92 to grunt luźny słabo zagęszczony. Dla świętego spokoju zebrał bym 0,5m zagęścił warstwę poniżej która ma poniżej 90 a następnie dosypał i zagęścił resztę.
    To jest podłoga na gruncie. Ona jest już wykonana, więc chyba czeka mnie skuwanie wszystkiego. Na razie się głuche dzwięki . Gdzie czytałem ze min to Is 0,9 ale chyba żle widziałem.

  4. #4

    Domyślnie

    Co jest podłogą w twoim rozumowaniu, jakie dźwięki?

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Co jest podłogą w twoim rozumowaniu, jakie dźwięki?
    Podłoga na gruncie opisanym wyżej +chudy beton 10 cm +folia + styropian 10 cm + 8 cm wylewki betonowej

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Czy jest ktoś kto coś na ten temat wie ?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Jeśli już wylane to daj sobie spokój. Te 0.89 to mały odchył i może być związany raczej z rodzajem gruntu aniżeli z jego zagęszczeniem.
    Jeśli sonda dynamiczna o której wspominasz była lekka to raczej mogłeś nią tylko oszacować spoistość aniżeli dokładnie ocenić.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Jeśli już wylane to daj sobie spokój. Te 0.89 to mały odchył i może być związany raczej z rodzajem gruntu aniżeli z jego zagęszczeniem.
    Jeśli sonda dynamiczna o której wspominasz była lekka to raczej mogłeś nią tylko oszacować spoistość aniżeli dokładnie ocenić.
    Ok tylko czy posadzka na takim gruncie może się opaść ?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Jeśli już wylane to daj sobie spokój. Te 0.89 to mały odchył i może być związany raczej z rodzajem gruntu aniżeli z jego zagęszczeniem.
    Ale autor wspomina, że już teraz ma puste miejsca pod betonem, więc zapewne problem później będzie dawał o sobie znać. Pytanie ile i jakiej klasy ten beton.
    KB powinien się też wypowiedzieć.

    Minimum Is to 0,95. Idealnie to 0,97 lub więcej (chociaż 1,0 jest już bardzo trudno uzyskać w normalnych warunkach bez stosowania bardziej wyrafinowanych kruszyw).
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał amator12345 Zobacz post
    Ok tylko czy posadzka na takim gruncie może się opaść ?
    Jeśli wierzyć wynikom to środkowe warstwy praktycznie nie są zagęszczone. Więc tak, będzie opadać.
    Niewiadoma to czy te ruchy będą na tyle duże, że po kilku latach odznaczą się na wykończonych podłogach. Jeśli planujesz ogrzewanie podłogowe i prowadzenie innych instalacji w podłodze, to ja bym chyba nie ryzykował. Wykopałbym do tych 80cm, zagęścił podłoże i potem zgodnie ze sztuką: zagęszczanie warstwami po 30 cm i na min. 5-6 przelotów zagęszczarki każda.

    Żeby to lepiej ocenić, jak był zasypywany fundament? Zagęszczany warstwami czy wrzucone wszystko na raz? To była pospółka czy jakiś nieklasyfikowany piach? Co na to KB?
    Generalnie mało informacji, KB powinien znać więcej szczegółów.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Cytat Napisał amator12345 Zobacz post
    Ok tylko czy posadzka na takim gruncie może się opaść ?
    Wytłumacz mi jedno bo jakoś nie mogę pojąć
    .
    Masz wynik badania gruntu do głębokości 1,2 mb w głąb.

    A co Ty w ogóle badałeś?

    Grunt w wykopie pod fundament?
    Pospółkę nawiezioną do wewnątrz ścian fundamentowych?
    Grunt pod płytę fundamentową?

    Powiem tak.....jeśli to był grunt w wykopie pod fundamenty to wynik jest pomylony.

    Jeśli to było badanie nasypanej w ściany fundamentowe pospółki a budowlańcy poszli na skróty i zagęścili pierwszą warstwę 20 - 30 cm a następnie wsypali wszystko i zagęścili wierzch ( bo tak to wygląda z badań to raczej niemożliwe żebyś miał tam puste miejsca.

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Ale autor wspomina, że już teraz ma puste miejsca pod betonem,
    .
    A skąd on wie czy są puste miejsca pod betonem.
    Czym to zbadał......postukał młotkiem w 10 cm warstwę chudego betonu?
    Czy też może postukał w 6 cm wylewkę na styropianie i to jasne że będzie głuchy odgłos>

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    KB powinien się też wypowiedzieć.
    .
    To na razie jedyna słuszna wypowiedź.

    Jeśli jest tam już wylewka podłogowa , folia i styropian więc musiały być wcześniej ścianki działowe posadowione właśnie na płycie.
    Jeśli jeszcze nic nie opadło a płyta z chudego betonu przetrwała całą budowę i jest na etapie wykańczania to raczej już nic się nie stanie.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 12-10-2021 o 20:01
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Minimum Is to 0,95. Idealnie to 0,97 lub więcej (chociaż 1,0 jest już bardzo trudno uzyskać w normalnych warunkach bez stosowania bardziej wyrafinowanych kruszyw).
    pod płytę wymieniłem 0,8m, piach wziąłem zwykły zółty z kopalni zagęszczone najpierw 550kg zagęszczarką koło 0,4m potem pół roku leżało i znowu 0,4m około i zagęszczone tą samą zagęszczarką. Robiłem badanie przed płytą wyszło wszędzie 0,99-1,01 aczkolwiek nie robiłem badania ile jest na jakiej głębokości

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post

    A skąd on wie czy są puste miejsca pod betonem.
    Czym to zbadał......postukał młotkiem w 10 cm warstwę chudego betonu?
    Czy też może postukał w 6 cm wylewkę na styropianie i to jasne że będzie głuchy odgłos>
    Fakt, nie jest może to napisane wprost... Założyłem, że gdy stwierdził jakieś niepokojące objawy to wykonał odkrywkę w warstwach podłogi, która potwierdziła pustki, wezwany geotechnik wykonał takie a nie inne pomiary zasypanego piachu pod betonem aby zweryfikować czy ten piach będzie miał tendencję do dalszego osiadania.
    Skoro sprawa nie daje spać inwestorowi, to ja bym proponował powtórzyć badania przez innego specjalistę i to on powinien zinterpretować wyniki a nie internety. To będzie ułamek kosztów zrywania betonów.

    Tak czy inaczej, skoro już się bawi w sondy, to gdzie w tym wszystkim jest KB?

    Cytat Napisał martingg Zobacz post
    pod płytę wymieniłem 0,8m, piach wziąłem zwykły zółty z kopalni zagęszczone najpierw 550kg zagęszczarką koło 0,4m potem pół roku leżało i znowu 0,4m około i zagęszczone tą samą zagęszczarką. Robiłem badanie przed płytą wyszło wszędzie 0,99-1,01 aczkolwiek nie robiłem badania ile jest na jakiej głębokości
    To mogłoby się zgadzać. Solidnie zagęszczono pierwszy zasyp, ale jeśli pozostawiono go na dłuższy czas bez zabezpieczenia to wierzchnie warstwy nasypu mogły się rozgęścić. Tak, paradoksalnie zanim samo się zagęści (po kilku latach!) to stopień zagęszczenia potrafi najpierw spaść pod wpływem czynników atmosferycznych, a szczególnie przymrozków. Na to przyszło wierzchnie 40cm, ale de facto do zagęszczenia było więcej...
    Dlatego lepiej podbudowę wykonywać za jednym zamachem, zagęścić mechanicznie warstwami i niezwłocznie zalać betonem.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Mnie tylko interesuje czy grunt o Is=0.90 sam się zagęści skoro nic na niego już nie działa w sensie deszcz mróz ? Czy będzie tam leżał w takim stanie. Jeżeli chodzi o moje wątpliwości to są one spowodowane tym że posadzka ma głuche dźwięki podczas biegania dzieci. Objawów szczelin pod listwami nie zauważyłem no może poza pęknięta fuga przy cokole w jednym miejscu. Mieszkam już 1 a sam zasyp był 5 lat temu. Ścianki też stoją na tym zasypie i nic się z nimi nie dzieje

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Głuche dzwięki pojawiły się już na etapie budowy. Po dużych ulewach które spowodowały że w budynku stała na chudziakach woda.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post


    To mogłoby się zgadzać. Solidnie zagęszczono pierwszy zasyp, ale jeśli pozostawiono go na dłuższy czas bez zabezpieczenia to wierzchnie warstwy nasypu mogły się rozgęścić. Tak, paradoksalnie zanim samo się zagęści (po kilku latach!) to stopień zagęszczenia potrafi najpierw spaść pod wpływem czynników atmosferycznych, a szczególnie przymrozków. Na to przyszło wierzchnie 40cm, ale de facto do zagęszczenia było więcej...
    Dlatego lepiej podbudowę wykonywać za jednym zamachem, zagęścić mechanicznie warstwami i niezwłocznie zalać betonem.
    było tak zrobione bo budowa się przesunęła zagęszczone było 40cm najpierw miałbyć start budowy ale na szczęscie go nie było i wyszło że wszystko w wodzie jesień stało. Na wiosnę dodatkowe 40cm wjechało zagęszczone jeszcze raz 550kg i tydzień później wjechał już chudziak.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony