dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 74
  1. #1

    Domyślnie Początek w roku 2022 - w co się zopatrzyć

    Cześć,
    Rok 2021 był dość szalony więc zaczynając wiosną zastanawiamy się czy nie warto przygotować sobie materiału odrobinę wcześniej - nie pod kątem cen a bardziej dostępności. Rozważamy kupno już teraz:
    - bloczków silikatowych
    - stali
    - dachówki ceramicznej
    - XPSa

    Czy jest coś jeszcze co warto sobie zabezpieczyć? Wiem, że może być taniej. Ale może też być drożej (Polski Ład/podwyżki energii) albo co najgorsze - może być problem z dostępnością. No i moja największa obawa - amatorzy cudzej własności. O bloczki się nie boję ale już stal (aczkolwiek chcemy kupić w 12 metrowych prętach).

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli jesteś zdeterminowany, stać Cię i trzeźwo oceniła budżet, to buduj.
    Ja np bym się teraz mocno zastanowił, czy zaczynać budowę.
    Kwestia cen materiałów i ich dostępność, to jedno.
    Ale znaleźć ekipę, dogadać się z nią (Co do ceny i czasem sposobu zrobienia czegos), to graniczy z cudem. I to jest chyba najgorszy ból. Czesto po prostu nie masz z kim rozmawiać, albo mają Ciebie po prostu tam, gdzie kończą się plecy. Bo jak coś, to mają innych zleceniodawców. A taka sytuacja zwyczajnie odbiera jakąkolwiek przyjemnosc budowania.

    I jeszcze jedno. Chcesz kupić silikaty, dachówkę, stal i xps. Świetnie. Ale:
    1. Musisz DOKLADNIE wyliczyć ile tego potrzebujesz. Co do sztuki. Dosłownie. Jeśli kupisz za dużo, to Ci zostanie i będzie problem z oddaniem, po tak długim czasie, jaki minie od zakupu w 2021 do wbudowania w 2022 roku.
    2. Jak kupisz teraz dachówkę i materiał ścienny, to będziesz miał cała masa palet, których mogą ci potem nie przyjąć (bo za długo trzymales). A to jest konkretny koszt kaucji plus potem problem, jak się tego pozbyć (spalić? Wyrzucić?)
    3. Stali ile będzie potrzeba? U mnie projekt domu to było jedno. A życie drugie. Kierownik budowy dodał wieniec na ścianie kolankowej i poszło więcej stali niż myślałem. Podobnie było że stropem (Tu dostałem projekt zbrojenia stropu od producenta stropu na dzień przed dostawą stropu). Mam strop Vector.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 11-10-2021 o 20:16

  3. #3

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.723

    Domyślnie

    Idzie zaplanowany krach wię planowanie czegokolwiek to i tak nas zgolą do zera .

  5. #5

    Domyślnie

    Daniel nie kupuj z wyprzedzeniem.
    U mnie też trzeba czekać koło 3 tygodni za towarem ale to chyba jest w miarę akceptowalny termin.
    Logistyka poszczególnych etapów budowy nie lubi takich roszad.
    Murarze na 100% będą chcieli mieć silikaty rozstawione na chudziaku - i to jeszcze w odpowiednich miejscach.
    Podobnie z dachówką - dekarze będą chcieli mieć palety podstawione pod windę.
    I co? Będziesz to wszystko przestawiał dwa razy?
    A w co się zaopatrzyć? - Stalowe nerwy i wór pieniędzy
    Ostatnio edytowane przez tomasziolkowski ; 12-10-2021 o 07:24

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matyspio

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Iława
    Kod pocztowy
    14-200
    Posty
    73

    Domyślnie

    U mnie w tym roku na razie fundamenty, jak zima pozwoli to od lutego budowa startuje. Majster zasugerował w tej chwili jedynie zakup silikatów.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Daniel nie kupuj z wyprzedzeniem.
    U mnie też trzeba czekać koło 3 tygodni za towarem ale to chyba jest w miarę akceptowalny termin.
    Logistyka poszczególnych etapów budowy nie lubi takich roszad.
    Murarze na 100% będą chcieli mieć silikaty rozstawione na chudziaku - i to jeszcze w odpowiednich miejscach.
    Podobnie z dachówką - dekarze będą chcieli mieć palety podstawione pod windę.
    I co? Będziesz to wszystko przestawiał dwa razy?
    A w co się zaopatrzyć? - Stalowe nerwy i wór pieniędzy
    Dachówkę udało się dogadać, że postoi na składzie.
    Co do silikatów - Terminy znacznie się poprawiły ale cholera wie co na wiosnę się stanie. Ale szukam hurtowni, która zgodzi się przetrzymać materiał nawet kosztem wyższej ceny.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał matyspio Zobacz post
    U mnie w tym roku na razie fundamenty, jak zima pozwoli to od lutego budowa startuje. Majster zasugerował w tej chwili jedynie zakup silikatów.
    Z ciekawości - jaką masz cenę?
    Bo też zaczynam szukać. Silka 24.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Idzie zaplanowany krach wię planowanie czegokolwiek to i tak nas zgolą do zera .
    Gaz +30%, prąd wnioskują o +40% a mamy najtańszy w UE, inflacja prawie 6%, paliwo 6pln a od 2023 ma być po 8pln. Powodzenia z krachem.

    @Daniel_P
    Kup co się da jakoś zimą potem najwyzej dogadać HDS i ci to rozmieści jeszcze raz. Przykład solbet w kwietniu brałem po 10 teraz 13, silka 12 teraz chyba 6,5? a płaciłem 4,5. Pluje w brude sobie że nie kupiłem tego więcej jeszcze wczesną wiosną jak wszystko było względnie tanie, a potem dogadać się z HDSem żeby to powrzucał potem na strop czy płyte/chudziak.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał martingg Zobacz post
    Gaz +30%, prąd wnioskują o +40% a mamy najtańszy w UE, inflacja prawie 6%, paliwo 6pln a od 2023 ma być po 8pln. Powodzenia z krachem.

    @Daniel_P
    Kup co się da jakoś zimą potem najwyzej dogadać HDS i ci to rozmieści jeszcze raz. Przykład solbet w kwietniu brałem po 10 teraz 13, silka 12 teraz chyba 6,5? a płaciłem 4,5. Pluje w brude sobie że nie kupiłem tego więcej jeszcze wczesną wiosną jak wszystko było względnie tanie, a potem dogadać się z HDSem żeby to powrzucał potem na strop czy płyte/chudziak.
    Jaka była sensowna cena za silikaty w normalniejszych czasach? Taką silkę E24 mam w Opolu za 5,40 netto już z HDSem.

  11. #11

    Domyślnie

    @ Daniel_P
    z cennika h+h z dnia 2018-07-02
    H+H SILIKAT N24 -kl 15 - 3,45 zł netto
    H+H SILIKAT NP24 kl 15 - 4,08 zł netto

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał tasaq Zobacz post
    @ Daniel_P
    z cennika h+h z dnia 2018-07-02
    H+H SILIKAT N24 -kl 15 - 3,45 zł netto
    H+H SILIKAT NP24 kl 15 - 4,08 zł netto
    To na allegro H+H N24 jest za 3,30 netto + dowóz.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał martingg Zobacz post
    Gaz +30%, prąd wnioskują o +40% a mamy najtańszy w UE
    Nie mamy najtańszego. A i różnice z droższymi krajami nie są jakieś drastyczne.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7598752

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7867723

    A gaz mamy bardzo drogi w porównaniu z innymi krajami UE.

  14. #14
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Ja bym przygotował grubszy portfel i to nie tylko na przyszły rok ale i na lata
    2bln.zl dlugu trzeba zacząć czymś spłacać..
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 12-10-2021 o 15:16

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Ja np bym się teraz mocno zastanowił, czy zaczynać budowę.
    Kwestia cen materiałów i ich dostępność, to jedno.
    Ale znaleźć ekipę, dogadać się z nią (Co do ceny i czasem sposobu zrobienia czegos), to graniczy z cudem. I to jest chyba najgorszy ból.
    Dokładnie, problem jest z ekipami. Pewnie wiele zależy jeszcze od rejonu kraju, ale ja bym albo szukał czegoś gotowego, albo jeśli już miałbym się budować to jakiś dom prefabrykowany + uczciwa umowa a nie że nagle ceny +30%.

    Myślę, że trudno teraz wybudować dom murowany klasycznie metodą gospodarczą (samemu szukając ekip do poszczególnych etapów). Jak się człowiek umówi z tynkarzem to elektryk się nie wywiąże. Potem tynki 10zł droższe na metrze i trzeba pół roku czekać

    Patrząc po sąsiadach to proces budowlany w miarę dobrze przebiegający mieli tacy, którzy zdecydowali się na dom prefabrykowany. 2-4mc (tak realnie) i dom stoi w stanie deweloperskim. Murowany w teorii tańszy a w praktyce nie wiadomo - bo ceny materiałów, robocizny mogą się dość mocno zmienić no i budowa potrafi potrwać.

  16. #16
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    albo jeśli już miałbym się budować to jakiś dom prefabrykowany + uczciwa umowa a nie że nagle ceny +30%.
    Dokładnie, na dzisiaj to też wg mnie najlepsza metoda na dom.
    Drogo bo drogo ale umowę podpisuje się od płyty po dach z jedną firmą.
    Swoją drogą to jestem ciekawy wycen bo 10 lat temu mój projekt,firma od kertamzytobetonu prefabrykowanego wyceniła na 380tys.zl do stanu deweloperskiego a dom po całości wykończony z podjazdami,tarasami itp wyszedł 320tys.zl czyli kosmiczna różnica.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Dokładnie, na dzisiaj to też wg mnie najlepsza metoda na dom.
    Drogo bo drogo ale umowę podpisuje się od płyty po dach z jedną firmą.
    Swoją drogą to jestem ciekawy wycen bo 10 lat temu mój projekt,firma od kertamzytobetonu prefabrykowanego wyceniła na 380tys.zl do stanu deweloperskiego a dom po całości wykończony z podjazdami,tarasami itp wyszedł 320tys.zl czyli kosmiczna różnica.
    I nic się nie zmieniło. Nie ma teraz takiej umowy, która zagwarantuje Ci utrzymacie ceny. Rozmawiałem chyba z 4 czy 5 firmami od szkieletówek i 2 od prefabrykatów keramzytowych. Chcieliśmy prefabrykat z racji gwarancji ceny, ale teraz takowych nie ma rekalkulacja była nawet zapisana w umowie.

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    870

    Domyślnie

    Cytat Napisał s3pp Zobacz post
    I nic się nie zmieniło. Nie ma teraz takiej umowy, która zagwarantuje Ci utrzymacie ceny. Rozmawiałem chyba z 4 czy 5 firmami od szkieletówek i 2 od prefabrykatów keramzytowych. Chcieliśmy prefabrykat z racji gwarancji ceny, ale teraz takowych nie ma rekalkulacja była nawet zapisana w umowie.
    Zależy jaka firma.
    My podpisaliśmy umowe w grudniu 2020r na szkieletowkę ( 260 tys za 86m stan deweloperski z instalacjami ) . Dom w tym roku podrożał już do 315 tys a firma kończy nam budowę w starej cenie. Jedyna róznica to że przez brak materiałów nie skończyli go w 3 miesiące tylko zejdzie im jakieś 5 miesięcy. Gwarancję ceny mieliśmy na rok od podpisania umowy.

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Pytanie od kogo kupujesz i jak możesz się dogadać.

    Ja w tym roku w lutym zakontraktowałem ( z góry zaplaciłem) za wszystkie bloczki silikatowe, zaprawę, xps na płytę fundamentową i 5 ton stali. Umowa była taka, że dostawa ma być za 3-4 miesiące.

    3-4 miesiące później przyjechał towar na życzenie ekipy budowlanej w odpowiednim czasie xps i stal pozniej jak plyta juz zwiazala i odczekala swoje bloczki i to tez partiami. Finalnie dzieki temu, ze zamawialem w lutym zaplacilem 50% tego co bym płacił w maju/czerwcu. A i tak szuszę sobie głowę, że w lutym zamówiłem tylko stal na płytę fundamentową bo za pozostałe 13 ton musiałem później w sezonie płacić o prawie 100% więcej...

    Fakt, znalazłem bardzo słownych dostawców materiałów poleconych przez szefa ekipy budowlanej wielokrotnie polecanej na tym forum.
    Co najlepsze dostawca bloczków silikatowych szarpał palety silki dla mnie gdzie w sezonie był ich ogromny defixyt, a po zakończonej budowie sam bez pytania podesłał mi korektę do faktury mówiąc, że okazało się że nie wykorzystałem ostatnich kilkunastu palet bloczków ( jednak się przeszacowałem) więc zwraca za nie pieniądze w 100% tego co było kontraktowane w lutym. Jednak są uczcziwi i słowni ludzie.

    Co do kosztów robocizny ( budowy SSO) z ekipą "na gębę" umówiłem się w lipcu 2019 na termin kwiecień 2021. Wycena i późniejsza realizacja w 100% zgodna z tym na co się umówiłem. Ani złotówki więcej mimo, że zmian i dodatkowych robót było pełno. Acz trzeba zaznaczyć, iż takich ludzi i takich ekip to masz 1 na 20
    Ostatnio edytowane przez Dzeus86 ; 19-10-2021 o 18:09

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel_P Zobacz post
    Cześć,
    Rok 2021 był dość szalony więc zaczynając wiosną zastanawiamy się czy nie warto przygotować sobie materiału odrobinę wcześniej - nie pod kątem cen a bardziej dostępności. Rozważamy kupno już teraz:
    - bloczków silikatowych
    - stali
    - dachówki ceramicznej
    - XPSa

    Czy jest coś jeszcze co warto sobie zabezpieczyć? Wiem, że może być taniej. Ale może też być drożej (Polski Ład/podwyżki energii) albo co najgorsze - może być problem z dostępnością. No i moja największa obawa - amatorzy cudzej własności. O bloczki się nie boję ale już stal (aczkolwiek chcemy kupić w 12 metrowych prętach).
    Ja kupiłem wszystkie cegły, stal, xpsa i dogadałem się ze składem budowlanym że może u nich stać do końca marca i dopiero wtedy mi zawiozą na budowę.. i dobrze że tak zrobiłem bo miesiąc później cena cegły poszła w górę o 55gr na sztuce a będzie jeszcze gorzej.. teraz szukam dachówkę

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony