dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 74
  1. #21

    Domyślnie

    Ja kupiłem przewody elektryczne i rury do podłogówek jakiś rok przed tymi pracami. Jeśli masz gdzie składować i umiesz to dobrze policzyć to może być dobry pomysł. Z drugiej strony mnie się opłaciło bo miedź i plastik wystrzeliły w kosmos. Teraz trudniej przewidzieć co będzie gdy podniosą stopy i budowy staną.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel_P Zobacz post
    Cześć,
    Rok 2021 był dość szalony więc zaczynając wiosną zastanawiamy się czy nie warto przygotować sobie materiału odrobinę wcześniej - nie pod kątem cen a bardziej dostępności. Rozważamy kupno już teraz:
    - bloczków silikatowych
    - stali
    - dachówki ceramicznej
    - XPSa

    Czy jest coś jeszcze co warto sobie zabezpieczyć? Wiem, że może być taniej. Ale może też być drożej (Polski Ład/podwyżki energii) albo co najgorsze - może być problem z dostępnością. No i moja największa obawa - amatorzy cudzej własności. O bloczki się nie boję ale już stal (aczkolwiek chcemy kupić w 12 metrowych prętach).
    Moim zdaniem warto wcześniej zorganizować fizycznie towar. Zimą tanieją odrobinę materiały + od stycznia podwyżki gazu i prądu (co na bank przełoży się na zwyżkę cen materiałów). Kup zbrojenie, izolację (papa, styro, folie), materiał na fundament (bloczki, pustaki) - chyba że będzie robiona płyta, silikaty, drewno na szalunki, płyty OSB/laminowane. Odpuściłbym sobie chemię (cement, kleje etc.) - raczej zamówiłbym na składzie z późniejszym terminem dostawy. Jeśli będziesz kręcił materiał na budowie (beton, kleje), to zamówić piasek, żwir.

    Tylko potem trzeba/można będzie komuś zapłacić za przeniesienie ciężkich palet (wózek, HDS)
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  3. #23
    Banned
    Bartek_Krz

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    Wrociszów Dolny
    Kod pocztowy
    72-344
    Posty
    14

    Domyślnie

    Ja mam przedkupione niektóre materiały, zaczynam wiosną 2022. Czekają już bloczki Silka, będzie płyta fundamentowa, przed nami decyzja o dachówce - albo , ale na pewno ceramika. Nie wiem czy na tyle wcześniej zamawiać więźbę z prefabrykatów. Ale grunt, że sprawy idą do przodu
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 15-06-2022 o 16:36

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bartek_Krz Zobacz post
    Ja mam przedkupione niektóre materiały, zaczynam wiosną 2022. Czekają już bloczki Silka, będzie płyta fundamentowa, przed nami decyzja o dachówce - albo monza albo piemont, ale na pewno ceramika. Nie wiem czy na tyle wcześniej zamawiać więźbę z prefabrykatów. Ale grunt, że sprawy idą do przodu
    Jeśli masz dużą działkę, pilnujesz towaru, to można przywieźć prawie wszystko. Na pewno w ten sposób można dużo zaoszczędzić. Ja towar zamawiałem na etapy - poziom 0, potem murarka, a potem instalacje (dach w całości cieśla załatwiał). Myślę że z 10% kosztów budowy można w ten sposób zaoszczędzić , o ile nikt Cię nie okradnie. Dlatego oświetlenie, kamery, dozór na pewno się przyda

  5. #25

    Domyślnie

    Biorąc pod uwagę możliwości wyszło nam tak:
    Stal na płytę i strop (prawie 5ton) - poczeka w hurtowni (ale tu słyszałem, że działy się cuda w tym roku) albo na na podwórku u rodziców)
    Silikaty 24 i 12 (przywiozę na działkę, wykonawca sobie poradzi - tak twierdzi. Mam też opcję je przetrzymać w hurtowni ale wtedy wychodzi prawie 5k drożej)
    Dachówka - poczeka w hurtowni

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Zastanów się czy nie kupić zimą styropianu/styroduru. Może być trochę tańszy. Od stycznia podwyżki energii, więc spodziewałbym się podwyżek przed rozpoczęciem sezonu budowlanego.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  7. #27

    Domyślnie

    Jestem tu nowy, jestem na etapie czekania na pozwolenie na budowę. Wydawało się, że mam dużo czasu. Samo budowanie planuję na wiosnę 2020, ale jak tak czytam tutaj co się dzieje, to może powinienem już zamawiać materiały? Trochę mnie to przeraża - gdzie to trzymać? W planach jest płyta fundamentowa, bloczki ytong, dachówka roben, styropian, a okna pewnie plastykowe. To wszystko już teraz powinienem kupić? Jest tu może ktoś z podobnymi dylamatami?

  8. #28

    Domyślnie

    No szczęśliwiec ten, któremu udało się w odpowiednimi momencie kupić chociaż niektóre rzeczy, przed podwyżką cen.

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam Zajewski Zobacz post
    Jestem tu nowy, jestem na etapie czekania na pozwolenie na budowę. Wydawało się, że mam dużo czasu. Samo budowanie planuję na wiosnę 2020, ale jak tak czytam tutaj co się dzieje, to może powinienem już zamawiać materiały?
    Zakładam, że mowa o 2022 r.
    Na pewno warto zaopatrzyć się w materiały PRZED sezonem. Raz - spokój, dwa - może być taniej (choćby z tej przyczyny, że zimą jest mniejsze zapotrzebowanie na towar).
    Cytat Napisał Adam Zajewski Zobacz post
    Trochę mnie to przeraża - gdzie to trzymać? W planach jest płyta fundamentowa, bloczki ytong, dachówka roben, styropian, a okna pewnie plastykowe. To wszystko już teraz powinienem kupić? Jest tu może ktoś z podobnymi dylamatami?
    1. Nie musisz. Możesz. Na swoim doświadczeniu - polecam. Okien nie kupowałem. Podobnie jak i dachówki.
    2. Na budowie. Na składzie. U siebie - jeśli masz możliwość przetransportowania materiału później.

    Głowa do góry - budowa to fajne wyzwanie i przygoda ! Założę się, że mimo narzekań, to 90% ludzi nie wyobraża sobie rezygnacji z tej decyzji (jeśli mogliby się cofnąć w czasie)
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  10. #30
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Na 2022r proponuję dolac sobie oleju do głowy bo widać, że sucha i silnik pracował już na granicy zatarcia,decydując się za PIS na tak grubą inwestycje..

  11. #31

    Domyślnie

    fakt, lepiej trzymac 400 tys w banku, moze za piec lat wybudujesz za to wiekszy garaz

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Zakładam, że mowa o 2022 r.
    Na pewno warto zaopatrzyć się w materiały PRZED sezonem. Raz - spokój, dwa - może być taniej (choćby z tej przyczyny, że zimą jest mniejsze zapotrzebowanie na towar).

    1. Nie musisz. Możesz. Na swoim doświadczeniu - polecam. Okien nie kupowałem. Podobnie jak i dachówki.
    2. Na budowie. Na składzie. U siebie - jeśli masz możliwość przetransportowania materiału później.

    Głowa do góry - budowa to fajne wyzwanie i przygoda ! Założę się, że mimo narzekań, to 90% ludzi nie wyobraża sobie rezygnacji z tej decyzji (jeśli mogliby się cofnąć w czasie)
    Dzięki! Zaczynam się organizować, na razie w ruch idzie telefon i ustalanie u kogo, za ile i na kiedy. Ważne, ze ruszam z tematem!

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Super.
    Warto zaopatrzyć się w zeszyt , gdzie na każdej stronie będziesz porównywał zebrane oferty - zakres, cenę, termin, kontakt. Karteczki to za mało

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Super.
    Warto zaopatrzyć się w zeszyt , gdzie na każdej stronie będziesz porównywał zebrane oferty - zakres, cenę, termin, kontakt. Karteczki to za mało
    2021 rok a ludzie nie wiedzą co to Excel @.@

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    i będę włączał co chwilę komputer oraz zabierał go ze sobą. Każdy robi to co lubi.
    Ty lubisz płacić za coś co jest za darmo. Dla mnie Excel to średniowiecze.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    i będę włączał co chwilę komputer oraz zabierał go ze sobą. Każdy robi to co lubi.
    Nie masz smartfona? Poza tym czemu co chwilę? Zbierasz dane - i jak przystępujesz do analizy i podejmowania decyzji to wtedy używasz arkusza.

    Karteczki czy zeszyt wymagać będą sporego wysiłku żeby policzyć np. średnie U dla zestawów okien różnych producentów czy dla różnych rozwiązań termoizolacji.

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Nie ma to jak komentowanie udzielonych (i sprawdzonych) porad, gdy samemu się nie było skłonnym takimi podzielić...
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Nie ma to jak komentowanie udzielonych (i sprawdzonych) porad, gdy samemu się nie było skłonnym takimi podzielić...
    To do mnie? Ciągle się dzielę. Wystarczy czytać. Choćby #3 czy mój DB. Arkusze też wrzucałem. Sugestia korzystania z smartfonu nie jest poradą?

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Akurat nie Ciebie miałem na myśli, ale btw kolega Adam pytał w poście #27

    Excel mam do innych rzeczy i też się nim dzieliłem.
    Kolega Adam napisał: ruch idzie telefon i ustalanie u kogo, za ile i na kiedy W tym kontekście - łatwiej rozmawia się i pisze w zeszycie, niż jednocześnie w komputerze lub drugim (tym samym?) telefonie, nieprawdaż?
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  20. #40

    Domyślnie

    Czamaninek zapowiada kilkunastoprocentowa podwyzke od stycznia .

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony