dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wellman

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    5

    Domyślnie Solaredge z optymalizatorami czy Huawei bez?

    Dzień dobry!

    Przymierzam się do instalacji fotowoltaicznej. Na podstawie dotychczasowego "resaerchu" wybrałem falownik HUAWEI SUN2000-5KTL-M1 (ogólne opinie, gwarancja, możliwość podłączenia magazynu energii w przyszłości i sympatia względem marki ). Instalator, z którym rozmawiam bardzo naciska jednak na Solaredge SE4K jako koronny argument wskazując optymalizatory.

    Na informację, że Huawei również pozwala na instalację optymalizatorów odpowiada, że jest to nowa i niesprawdzona opcja, a dodatkowo u jego dostawcy nie są one dostępne i takich jeszcze nie instalował.

    Mam więc wybór - falownik Solaredge z optymalizatorami lub Huawei bez. Teoretycznie w przypadku Huawei można optymalizatory dodać później, tworzyć instalacje mieszane (częściowo z optymalizatorami, częściowo bez), ale to ostatecznie dobrze wygląda w reklamie, a nie mam pojęcia, jak działa w praktyce.

    Dach mam płaski (papa i ocieplenie styropianem) z delikatnym nachyleniem od środka ku krawędziom. Instalator twierdzi, że to lekkie nachylenie spowoduje różnicę w nasłonecznieniu paneli i stąd wskazane są optymalizatory. Dach nie jest zacieniony (brak drzew czy wyższych budynków w bezpośrednim sąsiedztwie). Moc instalacji: 4kW (10szt. paneli 410Wp).

    Jakie są Państwa opinie i doświadczenia? Jak sprawdzają się oba wymienione modele? Czy w tej sytuacji rzeczywiście użycie optymalizatorów przyniesie realną korzyść?
    Ostatnio edytowane przez wellman ; 12-10-2021 o 10:02

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Jeżeli optymalizatory nie są potrzebne to szkoda na to dodatkowych pieniędzy.
    Optymalizatory SE są znane i stosowane, optymalizatory Huawei są nowością.
    Optymalizatory generalnie nie zwiększają rocznej produkcji.
    Pokazuje różnice w produkcji modułów z optymalizatorami.
    SolarEdge sprawdza się ale 10 modułów to musi być specjalny model falownika SolarEdge albo specjalny dla 10 modułów (SE3K) albo dla min. 8 modułów (zupełnie różne modele falowników SE).
    Falownik SE4K to musi być model SE4K-RWB a nie zwykły SE4K.

    Planujesz małą instalację. Nie masz miejsca, nie masz pieniędzy czy tak ktoś doradził?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 12:45

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Do SE4K-RWB i innych modeli SE też można podłączyć magazyn.
    Kupowanie magazynu energii do instalacji 4 kWp jest ekonomicznie bardzo wątpliwym rozwiązaniem.
    Cena, cena, cena.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wellman

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź!

    Miejsca nie ma zbyt wiele, choć zmieściłoby się jeszcze drugie tyle paneli.

    Rozmawiałem wcześniej z kilkoma instalatorami. Wszyscy na podstawie dotychczasowych rachunków za prąd proponowali podobną moc (od 3.6 do 4.3kW). Średnie roczne zapotrzebowanie mieści się w granicy 3.5kW. Wyczytałem w sieci, że należy założyć min. 20% margines, więc 4kW wydaje się optymalne.

    Zakładam, że instalację w miarę potrzeb będzie można rozbudować/modernizować.

    Czyli, jeśli dobrze rozumiem, skoro dach nie jest zacieniony to nieznaczny kąt nachylenia połaci nie zrobi różnicy dla uzysku z paneli bez/z optymalizatorami?

  6. #6

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 12:45

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wellman

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    5

    Domyślnie

    W wycenie mam uwzględnioną konstrukcję balastową z trójkątami. Więc kąt nachylenia paneli powinien być ok.

    Instalator widzi problem w tym, że dach ma lekkie nachylenie od środka do zewnętrznych krawędzi (w celu zapewnienia odpływu wody opadowej), więc stelaże z panelami będą minimalnie przechylone w poziomie. Nie sądzę, aby miało to wpływać na poziom ich nasłonecznienia i ogólną wydajność, ale też nie mam w tej kwestii fachowej wiedzy, stąd wolę się upewnić pytając tutaj.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał wellman Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź!

    Miejsca nie ma zbyt wiele, choć zmieściłoby się jeszcze drugie tyle paneli.

    Rozmawiałem wcześniej z kilkoma instalatorami. Wszyscy na podstawie dotychczasowych rachunków za prąd proponowali podobną moc (od 3.6 do 4.3kW). Średnie roczne zapotrzebowanie mieści się w granicy 3.5kW. Wyczytałem w sieci, że należy założyć min. 20% margines, więc 4kW wydaje się optymalne.

    Zakładam, że instalację w miarę potrzeb będzie można rozbudować/modernizować.

    Czyli, jeśli dobrze rozumiem, skoro dach nie jest zacieniony to nieznaczny kąt nachylenia połaci nie zrobi różnicy dla uzysku z paneli bez/z optymalizatorami?
    Jeżeli podłączysz się do sieci (założą licznik dwukierunkowy) w tym roku to dla rocznego zużycia ee 3,500 kWh zakładaj instalację 5,5 kWp a nie 4,0 kWp
    Nie planuj późniejszej rozbudowy / modernizacji tylko teraz zrób więcej niż myślisz że potrzebujesz.
    Późniejsza rozbudowa to większe koszty i problem z przyłączeniem do istniejącej instalacji PV.

    Na kiepski kąt pochylenia modułów optymalizatory nie pomagają.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wellman

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    5

    Domyślnie

    Ok. Wezmę więc Huawei-a bez optymalizatorów i kilka paneli więcej, aby dojść do min. 5.5kWp.

    Dziękuję za pomoc.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony