dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    glexu

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-531
    Posty
    14

    Domyślnie Vaillant AuroCompact VSC 146/4-5 - poprawne ustawienia ze sprzęgłem

    Witajcie. Mam prośbę o pomoc w poprawnym ustawieniu kotła Vaillant AuroCompact VSC 146/4-5.

    W zeszłym roku został on założony w nowym domu, 100% podłogówka, pow 200m2 (100m2 dół i 100m2 góra). W każdym pomieszczeniu regulator temperatury podłączony do rozdzielacza który steruje zaworami. Sterownik Vaillant (ten z pokrętłem i dwoma przyciskami, VR 700?) jest wbudowany w piec w kotłowni. Czujnik temperatury zewnętrznej też jest/

    Pierwotnie firma która robiła instalacje zamontowała piec z którego wewnętrzna (wbudowana) pompa puszczała na oba pietra ciepłą wodę w układ. Pomimo usilnych starań nie udało mi się porządnie dogrzać domu, przepływy na rotametrach były za niskie (0,5 l/m gdy kilka zaworów było otwartych, max 1,5l gdy np tylko dwa były otwarte). Jednym słowem IMHO pompka nie dawała rady.

    Przerobiłem ze szwagrem układ, wstawiliśmy sprzęgło za wyjściem z pieca, dwie pompy za sprzęgłem (jedna pompuje górę a druga dół). Pompy są wyzwalane sygnałem z rozdzielaczy (gdy minimum jeden zawór otwarty to pompa dostaje zasilanie i startuje). Dodatkowo gdy pompa startuje to przez przekaźnik dajemy zworkę na piec że ma załączać grzanie (nie pamiętam dokładnie gdzie to podłączone ale to złącze gdzie normalnie jest fabryczna zworka na płycie sterującej pieca).

    Ogólnie aktualna konstrukcja działa, ale mam prośbę o weryfikacje ustawień i podpowiedź co zmienić by piec dobrze i ekonomicznie grzał. Na pewno coś mam pokopane z temperaturami, nie wiem czy KG jest mi potrzebna i dobrze dobrana do konfiguracji układu. Dodatkowo wydaje mi się ze w Obieg1 powinienem mieć ustawioną Korektę Temp Pokojowej na TERMOSTAT, ale gdy próbuje to zatwierdzić to automatycznie zmienia mi się na BRAK.

    Aktualne ustawienia w Poziom Instalatora na VR700:

    Ciśnienie wody: 1,3 bar
    Status systemu: Tryb Ogrzewania
    Opozn. ochr. zamarz: 4h
    Ciągłe Grzanie: TZ: Wył
    Adapt krzywej grzewczej: TAK
    Konf tryu pracy: wszystkie

    Konf schematu systemu-----
    Schemat Ukladu: 1
    urzadzenie grzewcze: 1
    Akt. t. wody na d.: 28*C

    Obieg 1--------------------------
    Rodzaj Obiegu: Ogrzewanie
    Stan: Tryb C.O.
    Temp zasilana zadana: 35*C
    Granica wyl t. zewn 22*C
    krzywa grzewcza: 0,6
    Temp minimalna: 33*C
    Temp Max: 40*C
    Tryb Auto-wylacz: ECO
    Korekta temp pokojowej: BRAK
    Stan Pompy: Wł

    ZONE 1 ------------------------------------
    Strefa Akt.: TAK
    Temp. dzienna grzania: 23*C
    Temp. nocna grzania: 22*C
    Temp: Pokojowa: --.-*C
    Przyporządkowanie strefy: VRC700
    Status zaworu strefy: otwarty

    Co do ustawień na małym sterowniku w piecu załączam link do filmu na YouTube, tam widać wszystkie ustawione wartości: https://youtu.be/La0SgDr6S8c

    Dodatkowo zdjęcie jak wygląda aktualnie kotłownia.

    Bardzo proszę o sugestie dotyczące korekty moich ustawień.

    Załącznik 1108058

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.314

    Domyślnie

    Nie może być ustawień na KOREKTA lub TERMOSTAT ponieważ regulator VRC 700 masz w piecu, a to on ma w sobie czujnik temperatury według którego regulował byś temperaturę pokojową.


    Generalnie to w układzie z elektrozaworami oraz kotłem uzależnionym od właśnie elektrozaworów, pompy itp. to już samo rozwiązanie jest mało ekonomiczne gdyż zakładasz iż kocioł ma pracować nawet dla 1 pomieszczenia.

    Dlatego pierwszą zmianą którą bym tu wprowadził to ustawienie maksymalnej blokady palnika.
    Taka zmiana spowoduje ograniczenie występowania sytuacji w której jeden pokój zostanie dogrzany i wyłączy kocioł a zaraz potem następny pokój spowoduje ponowny rozruch kotła.

    Druga zmiana to zmniejszenie krzywej grzewczej do poziomu 0.35 - 0.4.
    W ten sposób kocioł będzie chodził dłużej z niższymi temperaturami co z kolei spowoduje że gdy kolejne pokoje będą wymagały podgrzania to będzie powodowało tylko otwarcie obiegu kolejnej pętli podłogówki i podtrzymanie pracy kotła a nie jego kolejny ponowny rozruch.

    Trzecia zmiana to rezygnacja z regulatora pogodowego i ustawienia na stałe temperatury zasilania równej np. 35*C.

    Te trzy próby powinny trwać co najmniej 3 doby a następnie na początku 4 i 5 doby w tych samych godzinach oraz podobnych temperaturach zewnętrznych zanotować odczyt dobowy zużycia gazu.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 13-10-2021 o 13:39
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    glexu

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-531
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Druga zmiana to zmniejszenie krzywej grzewczej do poziomu 0.35 - 0.4.
    W ten sposób kocioł będzie chodził dłużej z niższymi temperaturami co z kolei spowoduje że gdy kolejne pokoje będą wymagały podgrzania to będzie powodowało tylko otwarcie obiegu kolejnej pętli podłogówki i podtrzymanie pracy kotła a nie jego kolejny ponowny rozruch.

    Trzecia zmiana to rezygnacja z regulatora pogodowego i ustawienia na stałe temperatury zasilania równej np. 35*C.

    Te trzy próby powinny trwać co najmniej 3 doby a następnie na początku 4 i 5 doby w tych samych godzinach oraz podobnych temperaturach zewnętrznych zanotować odczyt dobowy zużycia gazu.
    Witaj i dziki za podpowiedzi, dzisiaj wprowadzę je w życie i zobaczę jak to działa.
    Pytanie: czy rezygnacja z regulatora pogodowego, i przejście na stała temp. zasilania nie ma wpływu na krzywa grzewczą? tzn czy ona wtedy będzie działać i regulować?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.314

    Domyślnie

    Przejście na zasilanie stałotemperaturowe spowoduje że pogodówka jak i krzywa grzewcza według której działa regulator pogodowy przestanie działać i mieć wpływ na regulację.
    U Ciebie tak czy inaczej nie działa on prawidłowo ponieważ zlikwidowałeś zworkę na płycie głównej i zwierając zaciski obok uruchamiasz kocioł razem z pompą obiegową.
    W regulacji pogodowej algorytm sterowania samoczynnie uruchamia kocioł znając kilka danych z czujników w instalacji. Ma to miejsce także ze względu na temperaturę zewnętrzną której nagły spadek powoduje szybsze uruchomienie kotła tak aby niedopuścić do spadku temperatury w domu aniżeli z danych regulatora pokojowego który zrobi to dopiero wtedy gdy temperatura pokojowa spadła.
    Szczególne znaczenie ma ro przy ogrzewaniu podłogowym które reaguje znacznie wolniej.

    Tak jak powiedziałem...wprowadzaj zmiany etapami a po każdym etapie odczekuj napisany czas 2 - 3 dób w celu ustabilizowania algorytmu regulatora i notuj zużycie gazu. W ten sposób zdobędziesz wiedzę która opcja jest dla Ciebie wskazana. W innym przypadku zużycie gazu nie będzie miarodajne natomiast z wprowadzonych zmian nie wywnioskujesz niczego konkretnego.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 13-10-2021 o 19:34
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    glexu

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-531
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Trzecia zmiana to rezygnacja z regulatora pogodowego i ustawienia na stałe temperatury zasilania równej np. 35*C.

    Te trzy próby powinny trwać co najmniej 3 doby a następnie na początku 4 i 5 doby w tych samych godzinach oraz podobnych temperaturach zewnętrznych zanotować odczyt dobowy zużycia gazu.
    A w jaki sposób wymusić stałą temperaturę zasilania? Bo w menu widzę Temp Minimalna i Temp maksymalna. Czy mam obie temp ustawić na 35*C czy to zupełnie nie te opcje w menu sterownika?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.314

    Domyślnie

    Zmiana nie na sterowniku tylko na kotle po odłaczeniu regulatora VRC700 z magistrali e-BUS
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    glexu

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-531
    Posty
    14

    Domyślnie

    Dlatego pierwszą zmianą którą bym tu wprowadził to ustawienie maksymalnej blokady palnika.
    Taka zmiana spowoduje ograniczenie występowania sytuacji w której jeden pokój zostanie dogrzany i wyłączy kocioł a zaraz potem następny pokój spowoduje ponowny rozruch kotła.

    Druga zmiana to zmniejszenie krzywej grzewczej do poziomu 0.35 - 0.4.
    W ten sposób kocioł będzie chodził dłużej z niższymi temperaturami co z kolei spowoduje że gdy kolejne pokoje będą wymagały podgrzania to będzie powodowało tylko otwarcie obiegu kolejnej pętli podłogówki i podtrzymanie pracy kotła a nie jego kolejny ponowny rozruch.

    Trzecia zmiana to rezygnacja z regulatora pogodowego i ustawienia na stałe temperatury zasilania równej np. 35*C.

    Te trzy próby powinny trwać co najmniej 3 doby a następnie na początku 4 i 5 doby w tych samych godzinach oraz podobnych temperaturach zewnętrznych zanotować odczyt dobowy zużycia gazu.
    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Przejście na zasilanie stałotemperaturowe spowoduje że pogodówka jak i krzywa grzewcza według której działa regulator pogodowy przestanie działać i mieć wpływ na regulację.
    U Ciebie tak czy inaczej nie działa on prawidłowo ponieważ zlikwidowałeś zworkę na płycie głównej i zwierając zaciski obok uruchamiasz kocioł razem z pompą obiegową.
    W regulacji pogodowej algorytm sterowania samoczynnie uruchamia kocioł znając kilka danych z czujników w instalacji. Ma to miejsce także ze względu na temperaturę zewnętrzną której nagły spadek powoduje szybsze uruchomienie kotła tak aby niedopuścić do spadku temperatury w domu aniżeli z danych regulatora pokojowego który zrobi to dopiero wtedy gdy temperatura pokojowa spadła.
    Wypróbowałem na razie opcje 1 i 2. Aktualne zużycie gazu mam średnio około 4m3 na dobę, w domu jest cieplej ale nie powiem ze to jest ten komfort cieplny którego oczekuje.
    Przede mną jeszcze próba 3 - odłączenie sterownika i przejście na stała temperaturę którą zrobię na dniach.

    Zacząłem się zastanawiać czy nie lepiej było by bym dokupił zamontował w pokoju na dole sterownik CalorMatic 370 F w wersji bezprzewodowej. Czy ma to sens biorąc pod uwagę moja konfiguracje? Jak to musiał bym ustawić i "pożenić" z regulatorami pokojowymi?

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.314

    Domyślnie

    Jeśli już bierzesz to pod uwagę to po prostu wyprowadź dwa przewody z kotła gdzieś do pokoju i podłącz tam istniejący VRC700.
    Jeśli jest jeszcze włączona autoadaptacja krzywej grzewczej to albo poczekaj na dobranie ustawień albo ją wyłącz.
    Jeżeli komfort który oczekujesz jest związany z wyższą temperaturą to po prostu podnieś ją na regulatorze i pochopnie nie zmieniaj opcji na trzecią.
    Spalanie 4m3 na dobę w domu 200m2 to dobry wynik.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    glexu

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-531
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Jeśli już bierzesz to pod uwagę to po prostu wyprowadź dwa przewody z kotła gdzieś do pokoju i podłącz tam istniejący VRC700.
    Wczoraj wyjąłem ten sterownik z kotła, ale chyba brakuje mi jakiejś obudowy by go na ścianę przyczepić. Poza tym nie wiem gdzie podpiąć przewód od BUS bo tam nie ma żadnych zacisków Tylko 5 pinów wychodzących z kotła i wchodzących na płytę główną sterownika. Chyba na krawędzi było coś jak gniazdo RJ11.

    Chciałem dodać zdjęcia ale nie wiem czemu dzisiaj ta opcja u mnie nie działa. Nalepka na sterowniku wskazuje na moduł multiMatic 0020266797 - multiMATIC VRC 700/6

    EDYCJA:
    Znalazłem że muszę dokupić uchwyt naścienny do tego sterownika.
    Ostatnio edytowane przez glexu ; 05-11-2021 o 08:46

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.314

    Domyślnie

    Nie w kotle prawdopodobnie nie ma złącza e-BUS bo te kotły miały jeszcze złącze 3 pinowe tzw. 7,8,9 oznaczone jako RT24V
    Złącze to obsługują starsze regulatory CalorMATIC 332 lub dokupić moduł przejściowy VR-37 który umożliwia podłączenie VRC 700 ze złączem e-BUS do wejścia 7,8,9
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 05-11-2021 o 19:10
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    glexu

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-531
    Posty
    14

    Domyślnie

    U mnie w piecu jest BUS z teg co widzę, czerwone złącze z opisem BUS + -

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.314

    Domyślnie

    Jeśli tak to tylna część obudowy ze złączem e-BUS. Wciskana jest w złącze pinowe na płycie regulatora.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony