dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Pompa mieszacza rozdzielacza

    Witam
    Zastałem następującą instalację.
    Kocioł Broetje Energy Top 24kW, góra kaloryfery, dół podłogówka. Rozdzielacz Prandelli RPM-R. Sterownik Aura (stoi na piętrze) załącza, lub wyłącza piec w zależności od zadanej temperatury, nie reguluje mocą pieca.
    Temperatura CO ustawiona na 70 stC, na rozdzilaczu 40 stC.
    Kilka pytań:
    1. Czy pompa rozdzielacza musi mielić cały czas nawet jak kocioł nie potrzebuje grzać CO? Czy da się jakoś zasterować nią żeby mieliła tylko, gdy piec grzeje?
    2. Pompa ma trzy biegi (w zależności od mocy) Jaka jest zależność pomiędzy biegiem pompy, a ilością wody (no oczywiście ilością energii cieplnej) która idzie na pętle? Bo nie wiem, czy im wyższy bieg tym woda szybciej przeleci przez rozdzielacz i wróci na powrót jeszcze ciepła, czy więcej wtłoczy w pętle.
    3. Z zasady kaloryfery mają sporo mniejszą bezwładność niż podłogówka, kocioł grzeje mi wodę (przy temp zewnątrz -5) tylko kilka razy dziennie po około 30 minut, sterownik wyłączy piec, a podłoga zimna. Pompa na najniższym biegu. Czy da się to jakoś rozsądnie opanować, żeby dół też był ciepły, a na piętrze nie było ukropu?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rozdzielacz Prandelli RPMR.JPG
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	76,3 KB
ID:	457985  

  2. #2

    Domyślnie

    Dołożyć głowice termostatyczne na grzejniki na piętrze.
    Na parter przydałby sie sterownik który będzie wyłączał pompę układu mieszającego gdy wszystkie pętle będą zamknięte (brak zapotrzebowania na ciepło) + da sygnał do kotła że nie potrzebujemy grzania - w naszej ofercie takie funkcje realizują listwy BASIC+ (potrzebna najmniejsza listwa z modułem pompowym + jeden siłownik i jeden termostat ścienny Basic+ umieszczony w miejscu referencyjnym dla odczytu temperatury).
    Sterownik na górze oraz listwa na parterze będą informowały kocioł o konieczności włączenia lub wyłączenia grzania w zależności od potrzeb na konkretnych poziomach. Głowice na grzejnikach powinny dopilnować aby nie przegrzać pomieszczeń. Listwa Baisc+ będzie zatrzymywała pompę układu mieszającego w chwili gdy siłownik zamknie pętlę (można założyć na najdłuższą).
    Myślę że przy tej okazji można by tez zmniejszyć temperatury zasilania z pieca z 70 na 60 a może 50 st. C - parametry pracy całego układu do ustabilizowania w ciągu sezonu grzewczego.
    Ostatnio edytowane przez KAN-therm ; 13-10-2021 o 16:09
    http://pl.kan-therm.com/

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony