dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Tynkowanie ścian na zimę

    Witam wszystkich (to mój pierwszy post)

    Mam pytanie odnośnie tynków wewnętrznych gipsowych twardych łazienki cementowo wapienny).
    Stan obecny:
    - surowy zamknięty (czyli dach bez ocieplenia, ściany porotherm na dryfix, piętrowy z lanym stropem, okna , brama garażowa i drzwi).
    - zrobiona woda, elektryka się kończy
    - przyłącze wody, gaz ma być w tym miesiącu, prąd w trakcie - możliwe styczeń (projekt trafił do taurona)

    I teraz pytanie:
    mój budowlaniec proponuje kolejność: ocieplenie dachu (wełna), wylewki anhydrytowe i potem tynki gipsowe maszynowe (twarde). Tu uwaga bez wykończenia elewacji i zostawienie tego tak na zimę. Chciałby tam wsadzić jakieś osuszacze i grzać dmuchawami. Przy czym ocieplenie zewnętrzne i tynki zewnętrzne zrobić na wczesną wiosnę.
    Ja mam trochę obawy co do tynków wewnętrznych które zostaną zostawione na zimę w budynku nawet przy tym ograniczonym grzaniu.
    Jakie jest wasze zdanie na temat tej kolejności prac ?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Najpierw wylewki anhydrytowe a potem tynki? Powodzenia w zabezpieczaniu wylewek przed upapraniem.

    Zimno tynkom nie zaszkodzi, pod warunkiem, ze będą w miarę przeschnięte. Największy ból jest jak przy jeszcze mokrym tynku chwyci mróz i woda w tynku zamarznie. Wtedy mogą pękać i odparzać.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaspy Zobacz post
    Witam wszystkich (to mój pierwszy post)

    Mam pytanie odnośnie tynków wewnętrznych gipsowych twardych łazienki cementowo wapienny).
    Stan obecny:
    - surowy zamknięty (czyli dach bez ocieplenia, ściany porotherm na dryfix, piętrowy z lanym stropem, okna , brama garażowa i drzwi).
    - zrobiona woda, elektryka się kończy
    - przyłącze wody, gaz ma być w tym miesiącu, prąd w trakcie - możliwe styczeń (projekt trafił do taurona)

    I teraz pytanie:
    mój budowlaniec proponuje kolejność: ocieplenie dachu (wełna), wylewki anhydrytowe i potem tynki gipsowe maszynowe (twarde). Tu uwaga bez wykończenia elewacji i zostawienie tego tak na zimę. Chciałby tam wsadzić jakieś osuszacze i grzać dmuchawami. Przy czym ocieplenie zewnętrzne i tynki zewnętrzne zrobić na wczesną wiosnę.
    Ja mam trochę obawy co do tynków wewnętrznych które zostaną zostawione na zimę w budynku nawet przy tym ograniczonym grzaniu.
    Jakie jest wasze zdanie na temat tej kolejności prac ?
    Ryzykowne.jak zatynkujesz to trzeba wietrzyć przez dzień jak jest więcej niż 5 stopni. Na noc zamykasz włączasz nagrzewnice i osuszacz.
    Nagrzewnica elektryczna bo gazowa/olejowa też produkuje parę wodną no chyba ,że wylot spalin na zewnątrz dasz. Im cieplej w środku tym osuszacz wydajniej osusza bo w ciepłym powietrzu więcej wilgoci będzie niż w chłodnym. Jedynie problem może być w miejscach gdzie powietrze styka się z zimnymi elementami - nadproża, wieniec. Szczególnie zagrożona będzie wełna jak jej nie osłonisz folią. Wilgoć się w niej skropli i będzie klops.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.
    A jeszcze ważne pytanie bo mnie jedna rzecz przeraża....
    osuszacz nie jest chyba takim problemem - mała moc, i chyba ma sens przez 1 miesiąc max ?
    Natomiast boje się ogrzewania nagrzewnicą - wiem że nie musi być gorąco - ile stopni wystarczy 10 ? czy koszt takiego grzania domu parterowego 150m poddaszem (70m) i ocieplonym dachem wełną z folią będzie jakiś tragiczny ? Jakich mocach tu mówimy ?

  5. #5

    Domyślnie

    w tym roku grudzień zaskoczył i jest wyjątkowo zimny od wielu lat. Rok temu w połowie grudnia to jeszcze murowali mi i było ciepło w nocy. W listopadzie miałem tynki i też myślałem że nie będzie problemu, a tu klops. Musiałem wynająć teraz osuszacze i nagrzewnice. Koszty będą niemałe ale trzeba coś robić. Co prawda skończyłem tynki z 3 tyg temu przed mrozami -6 ale są jeszcze mocno wilgotne. Osuszacze dają rade i nagrzewnica, jednak teraz robiłbym wyłącznie tynki , wylewki na wiosnę bo dużo mniej problemów i kosztów osuszania. Firmy tynkarskie namawiają bo nic nie będzie bo robią tynki przy minusowych temp. ale oni chcą mieć robote przez okrągły rok, a potem zostawiają inwestora z problemem i musi się martwić sam i ponosić koszty osuszania. Jak w cenie tynków dają osuszacze i nagrzewnice na 2 tyg. to OK.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Najpierw wykonujemy prace mokre czyli tynki i wylewki a dopiero po ich wyschnięciu przystępujemy do izolacji poddasza. W przeciwnym razie istnieje ryzyko zawilgocenia izolacji , nawet mimo jej hydrofobizacji
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony