dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Ana789

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    podkarpacie
    Kod pocztowy
    36-020
    Posty
    9

    Domyślnie dobór pompy ciepłaaaaaa

    Witam ,
    Dom powiat rzeszowski , typu stodoła 160 m2 parterowy , ściany porotherm dryfix 25 , dobrze ocieplony - ściany 20 cm styropian , dach 20 cm wełna , podłoga 20 cm , okna 3 szybowe, rekuperacja , wszędzie podłogówka,
    wg ciepłowłasciwe zapotrzebowanie 6,1kw https://cieplo.app/wynik/jygd , nie mam projektu tego domu z wyliczonym zapotrzebowaniem , pewnie będę musiała zlecić

    instalator lokalny , który potem zrobi przeglądy proponuje pompę ciepła : Hyunday HHPS-M8TH + moduł hydrauliczny 8 kW , proszę o opinię , nie jestem znawcą a właściwie laikiem w tej sprawie ale czytając rożne fora myślę ze pompa może być przewymiarowana , choć różnie to jest i może będzie ok tylko , proszę też o opinie o pompie jak ktoś ją zna

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ana789 Zobacz post
    wszędzie podłogówka,
    wg ciepło własciwe zapotrzebowanie 6,1kW https://cieplo.app/wynik/jygd ,
    instalator lokalny proponuje pompę ciepła : Hyunday HHPS-M8TH + moduł hydrauliczny 8 kW ,
    Potrzebujesz pompę, która przy -20 C na zewnątrz;
    - jest w stanie uzyskać ok; 6,0 kW mocy;
    - np ;Panasonic 9kW/1f; Samsung 9kW/1f; LG 7kW ; Daikin 6kW,
    - marka Hyunday - raczej mało znana tu na forum, oraz istotne jakie ma zaplecze;
    - aby za chwilę nie zwinęła interes,
    - brak możliwości fachowej podpowiedzi forum w razie potrzeby,
    Jak grube masz wylewki???
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 14-10-2021 o 13:44
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #3

    Domyślnie

    Panasonic 9kW przy zapotrzebowaniu 6,1 kW?
    Kto niby dobiera pompę tak, że przy -20 ma uzyskiwać bez grzałek maksymalne potrzebne zapotrzebowanie? Co będzie się wtedy działo przy +5 na przykład?

    Ja mam zapotrzebowanie 8,6kW i na 99% biorę 3-fazową Panasonic 9kW
    Polecam sobie popatrzeć w te tabelki: https://www.panasonicproclub.com/upl...20DOBOROWA.pdf

    Oczywiście, każdy zrobi jak zechce.

  4. #4
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał poziom Zobacz post
    Panasonic 9kW przy zapotrzebowaniu 6,1 kW?
    Kto niby dobiera pompę tak, że przy -20 ma uzyskiwać bez grzałek maksymalne potrzebne zapotrzebowanie? Co będzie się wtedy działo przy +5 na przykład?

    Ja mam zapotrzebowanie 8,6kW i na 99% biorę 3-fazową Panasonic 9kW
    Polecam sobie popatrzeć w te tabelki: https://www.panasonicproclub.com/upl...20DOBOROWA.pdf

    Oczywiście, każdy zrobi jak zechce.
    Ja mam od 9 lat prawie T-CAP 9kW w domu, który potrzebuje 3,5kW przy -20st.C...
    I od tyłu lat chwalę sobie taki wybór
    Co się dzieje przy +5st.C ? Nic, pompa ładuje tyle ciepła ile musi a później się wyłącza.

  5. #5
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ana789 Zobacz post
    Witam ,
    Dom powiat rzeszowski , typu stodoła 160 m2 parterowy , ściany porotherm dryfix 25 , dobrze ocieplony - ściany 20 cm styropian , dach 20 cm wełna , podłoga 20 cm , okna 3 szybowe, rekuperacja , wszędzie podłogówka,
    wg ciepłowłasciwe zapotrzebowanie 6,1kw https://cieplo.app/wynik/jygd , nie mam projektu tego domu z wyliczonym zapotrzebowaniem , pewnie będę musiała zlecić

    instalator lokalny , który potem zrobi przeglądy proponuje pompę ciepła : Hyunday HHPS-M8TH + moduł hydrauliczny 8 kW , proszę o opinię , nie jestem znawcą a właściwie laikiem w tej sprawie ale czytając rożne fora myślę ze pompa może być przewymiarowana , choć różnie to jest i może będzie ok tylko , proszę też o opinie o pompie jak ktoś ją zna
    Nie znam tego Hyundaya ale wygląda mi na dobry wybór.
    Jeśli ma on przy -20st.C (taką masz temperaturę dla swojej strefy klimatycznej) dalej ok.6kW mocy grzewczej to znaczy, że mocowo pompa jest dobrze dobrana.

    Przy odpowiedniej wylewce i podłogówce nie może być mowy nigdy o "przewymiarowaniu" pompy ciepła.
    To nie kocioł na węgiel, którego nie można wygasić.
    Tam się robi pstryk i pompa się wyłącza jak nie ma potrzeby grzać.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 14-10-2021 o 13:37

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał poziom Zobacz post
    Ja mam zapotrzebowanie 8,6 kW i na 99% biorę 3-fazową Panasonic 9 kW.
    Pompa 9kW/3f oraz 9kW/TCap/1f - mają taką samą modulację mocy ;
    - nic nie zyskujesz na osiągach!!!
    - jakie są różnicę cenowe???
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Pompa 9kW/3f oraz 9kW/TCap/1f - mają taką samą modulację mocy ;
    - nic nie zyskujesz na osiągach!!!
    - jakie są różnicę cenowe???
    Nie krzycz, bo nie ma potrzeby, serio.

    Widziałeś załączony przeze mnie link ze strony panasonica? Porównałeś osiągi dla zapotrzebowania np. 8,5 kW (takiego jak u mnie) dla obu tych pomp?
    No, być może inzynierowie z Panasonica wiedzą mniej ale jakoś ja im bardziej ufam.
    Nie wiem jakie są różnice cenowe, było u mnie 4 róznych instalatorów (w tym 3 branych ze stron konkurencji Panasonica, bo chciałem miec wybór większy) i 3 doradziło Pana 9kW HP, jeden Atlantica 10kW. I to nie tak, że polecili bo im zalega na magazynie. Nie, będę musiał czekać aż te pompy do nich dotrą....jak juz je zamówią.
    Ja wiem, że jest kult t-capów ale wg wszelkich danych (nie subiektywnych odczuć użytkowników) najmiejszy t-cap u mnie byłby jak polowanie na komara z armatą.

  8. #8
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał poziom Zobacz post
    Ja wiem, że jest kult t-capów ale wg wszelkich danych (nie subiektywnych odczuć użytkowników) najmiejszy t-cap u mnie byłby jak polowanie na komara z armatą.
    Jak widzisz, to Ty na podstawie "subiektywnych" tabelek i danych prawisz głupoty a ja w przeciwieństwie do Ciebie, na podstawie "obiektywnych" i to 9 letnich obserwacji prostuje te brednie,które powielasz.

    Jeszcze raz, 9kW T-CAP od 2013r pracuję u mnie w domu, który obciążenie cieplne ma na poziomie 3,5kW przy -20st. C

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Jak widzisz, to Ty na podstawie "subiektywnych" tabelek i danych prawisz głupoty a ja w przeciwieństwie do Ciebie, na podstawie "obiektywnych" i to 9 letnich obserwacji prostuje te brednie,które powielasz.

    Jeszcze raz, 9kW T-CAP od 2013r pracuję u mnie w domu, który obciążenie cieplne ma na poziomie 3,5kW przy -20st. C
    Jakich subiektywnych tabelek. Człowieku, jak póbujesz kogos obrażać (brednie itp...-brawo, pełna kulturka) to chociaż trzymaj się faktów. Te tabelki nie ja wymyśliłem tylko inżynierowie z Panasonica. Wg wszelkich danych masz mocno przeszacowaną pompę i podejrzewam,że powyżej 5st C działa ona w trybie ON/OFF.
    Dawaj dalej swoje rewelacje.
    Ostatnio edytowane przez poziom ; 14-10-2021 o 16:33

  10. #10
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał poziom Zobacz post
    Jakich subiektywnych tabelek. Człowieku, jak póbujesz kogos obrażać (brednie itp...-brawo, pełna kulturka) to chociaż trzymaj się faktów. Te tabelki nie ja wymyśliłem tylko inżynierowie z Panasonica. Wg wszelkich danych masz mocno przeszacowaną pompę i podejżewam,że powyżej 5st C działa ona w trybie ON/OFF.
    Dawaj dalej swoje rewelacje.
    Ba, nie tylko przy +5st.C tak jest ale i przy -20st.C wszak T-CAP ma dalej 9kW a dom potrzebuje wtedy jedynie 3,5kW
    Ale co w związku z tym ?
    Inne czary mary i nie według Panasa ?
    Pompa wpięta bezpośrednio w podłogówkę, bez zbędnych buforów i dodatkowych pomp obiegowych

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Ba, nie tylko przy +5st.C tak jest ale i przy -20st.C wszak T-CAP ma dalej 9kW a dom potrzebuje wtedy jedynie 3,5kW
    Ale co w związku z tym ?
    Inne czary mary i nie według Panasa ?
    Pompa wpięta bezpośrednio w podłogówkę, bez zbędnych buforów i dodatkowych pomp obiegowych
    Poza tym, że zużywa więcej energii niż gdyby była odpowiednio dobrana, oraz, że prawdopodobnie szybciej zużyją sie poszczególne podzespoły-nic.
    Ja nie twierdzę, że ona nie działa. Natomiast ciagnięcie niewiadówki ciagnikiem TIR ma podobny sens. Chociaż nie-bo tu dochodzi jeszcze fakt większego zuzycia energii niż przy ciągłej pracy.
    Z fizyki: wprawienie ciała w ruch "kosztuje" więcej energii niż utrzymanie jednostajnego ruchu.

  12. #12
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał poziom Zobacz post
    Poza tym, że zużywa więcej energii niż gdyby była odpowiednio dobrana, oraz, że prawdopodobnie szybciej zużyją sie poszczególne podzespoły-nic.
    Ja nie twierdzę, że ona nie działa. Natomiast ciagnięcie niewiadówki ciagnikiem TIR ma podobny sens. Chociaż nie-bo tu dochodzi jeszcze fakt większego zuzycia energii niż przy ciągłej pracy.
    Z fizyki: wprawienie ciała w ruch "kosztuje" więcej energii niż utrzymanie jednostajnego ruchu.
    Po raz kolejny bzdury opowiadasz
    Prędzej padnie turbina/sprężarka częściej czy ciągle eksploatowana niż raz na jakiś czas.
    To wynika z prostego powodu czyli zużycia materiału.
    Więcej energii zużyje ?
    No gdzieś Ty usłyszal takie brednie ?
    Pompa startuje nie od mocy maks tyko od zera.
    Poza tym, o zużycie energii nie martwi się jak widać Panas bo bierze pod uwagę COP1 czyli grzałkę

    Od 8,5 roku, moje zużycie na ogrzewanie( bez cwu) to przedział 1400-1700kWh za sezon.
    Obecnie mam awarię bo poszła płyta główna ale to raczej nie jest związane z Twoimi teoriami

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Po raz kolejny bzdury opowiadasz
    Prędzej padnie turbina/sprężarka częściej czy ciągle eksploatowana niż raz na jakiś czas.
    To wynika z prostego powodu czyli zużycia materiału.
    Więcej energii zużyje ?
    No gdzieś Ty usłyszal takie brednie ?
    Pompa startuje nie od mocy maks tyko od zera.
    Poza tym, o zużycie energii nie martwi się jak widać Panas bo bierze pod uwagę COP1 czyli grzałkę

    Od 8,5 roku, moje zużycie na ogrzewanie( bez cwu) to przedział 1400-1700kWh za sezon.
    Obecnie mam awarię bo poszła płyta główna ale to raczej nie jest związane z Twoimi teoriami
    I znów uciekamy sie do inwektyw, bo wiedzy podstawowej z fizyki brakuje...
    szkoda czasu.
    Nawet przed momentem rozmawiałem z instalatorem i z ciekawości o to zapytałem. Oczywiście w strefie III ustawia się punkt biwalencji normalnie dla -5/-6, on u nas dał nawet -7/-8 czyli od tej temperatury pompa będzie wspierała się grzałką. Nikt o zdrowych zmysłach i jakiejkolwiek wiedzy o pompach nie wybiera pompy tak, by osiągała max zapotrzebowania przy -20 st C! I żeby nie było-poza handlowcami, których wiedza techniczna jest najczęsciej zerowa, osoby, które u nas byly, wszystkie doradzały tak samo. Nie wiem-spisej jakiś chyba.
    A swoją drogą takich dni z temp. -20 ile mamy w roku? Podpowiem: w podłódzkiej wsi w tym roku były DWA takie dni, a raczej poranki, bo cały dzień nie było poniżej -20 nigdy za mojego tutaj życia. Może w 1981 podczas zimy stulecia ale wtedy jeszcze w Łodzi mieszkałem, także odczuwalna temp. była na pewno wyższa.
    Autorowi watku współczuję bo, jak widac, ciężko będzie uzyskać jakąś sensowną radę.
    Ale z drugiej strony ma rózne stanowiska. I tak wybrać trzeba samemu, pod nasz dom. Nie ma uniwersalnej pompy, która będzie dobrze działała w każdym domu.

  14. #14
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał poziom Zobacz post
    I znów uciekamy sie do inwektyw, bo wiedzy podstawowej z fizyki brakuje...
    szkoda czasu.
    Nawet przed momentem rozmawiałem z instalatorem i z ciekawości o to zapytałem. Oczywiście w strefie III ustawia się punkt biwalencji normalnie dla -5/-6, on u nas dał nawet -7/-8 czyli od tej temperatury pompa będzie wspierała się grzałką. Nikt o zdrowych zmysłach i jakiejkolwiek wiedzy o pompach nie wybiera pompy tak, by osiągała max zapotrzebowania przy -20 st C! I żeby nie było-poza handlowcami, których wiedza techniczna jest najczęsciej zerowa, osoby, które u nas byly, wszystkie doradzały tak samo. Nie wiem-spisej jakiś chyba.
    A swoją drogą takich dni z temp. -20 ile mamy w roku? Podpowiem: w podłódzkiej wsi w tym roku były DWA takie dni, a raczej poranki, bo cały dzień nie było poniżej -20 nigdy za mojego tutaj życia. Może w 1981 podczas zimy stulecia ale wtedy jeszcze w Łodzi mieszkałem, także odczuwalna temp. była na pewno wyższa.
    Autorowi watku współczuję bo, jak widac, ciężko będzie uzyskać jakąś sensowną radę.
    Ale z drugiej strony ma rózne stanowiska. I tak wybrać trzeba samemu, pod nasz dom. Nie ma uniwersalnej pompy, która będzie dobrze działała w każdym domu.
    Nikt o zdrowych zmysłach nie wydaje 30tys.zl na pompę ciepła by przy -5st.C i niżej grzać grzałką.
    Do tego wystarczy kocioł elektryczny za 3tys.zl

    Być może Twój "instalator" przesiadł się z kotłów na węgiel na bardziej cywilizowane źródła ciepła ?

    Moje zdrowe zmysły, od 2013r nie obejrzały grzania grzałką, nawet przy -26st.C a zapewniam Cię, że takie temperatury były kilka lat temu na Śląsku...
    Ale wtedy to pompy ciepła nazywały się pompy ciepła powietrze-woda a nie hybrydy połączone z kotłem elektrycznym

    Za moment zadzwoń do swojego instalatora i powiedz mu, że jest taki gość, który T-CAP-em 9kW ogrzewa dom, który potrzebuje przy -20st.C 3,5kW i to w marcu 2013r będzie już 9 lat
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 14-10-2021 o 18:30

  15. #15

    Domyślnie

    Ja patrzyłem na Panasoniki 1,5 roku temu i z tabelki wychodziło, że P.C. 3-fazowa uzyskiwała wyższą sprawność w porównaniu z 1-fazową.
    Jak dobrze sobie przypominam, to 0,5 kW wyższe moce wyciągała w niższych temp. otoczenia.

    Ostatecznie kupiłem Daikina Althermę na R32 bo mniej tracił na mocy w niskich temp.
    Ale wtedy nie znałem oferty LG, gdybym znał ofertę LG to raczej LG V-Terma na R32 bym kupił.

    Cytat Napisał poziom Zobacz post
    I ...
    Nawet przed momentem rozmawiałem z instalatorem i z ciekawości o to zapytałem. Oczywiście w strefie III ustawia się punkt biwalencji normalnie dla -5/-6, on u nas dał nawet -7/-8 czyli od tej temperatury pompa będzie wspierała się grzałką. ...
    To twój instalator jest chyba starej daty i szkolenie z doboru P.C. powietrze-woda chyba zdobywał 10-15 lat temu.
    -5 / -6°C to była temp. graniczna do jakiej mogły pracować P.C. pierwszej generacji tworzonych z klimatyzacji. Dlatego też temp. biwalentna tych pierwszych P.C. była dobierana dla takiego zakresu temp.
    Od tego czasu technologia poszła do przodu, zastosowano nowe generacje czynników (gazu) i dodatkowe zawory ciśnieniowe i coś tam (dokładnej konstrukcji nie znam).
    Obecne P.C. mogą bez grzałki pracować do -20°C a nawet te większe modele i te na R32 do -25°C.
    Więc gdy komresor daje takie możliwości - to jaki jest sens kupować drogą P.C. po to by grzać nią tylko do -6°C, a potem odpalać 3x droższą w użyciu grzałkę

    -6*C temp. biwalentną to jest sens dobrać do regionu gdzie temp. sięgają (i to rzadko) -10*C;
    dla zim gdzie temp. często sięga -15*C, a rzadko -20*C - lepiej temp. biwalentną dobierać w okolicę tych -15*C;
    dla regionu gdzie temp. często spada do -18*C, a nieraz do -25*C - to już temp. biwalentną lepiej dobrać dla tych -20*C lub rozważyć P.C. gruntową.


    W przypadku P.C. inverterowych potrafią kręcić moc (modulować) od 30% mocy nominalnej. I te 30% to będzie ich moc osiągana w temp. dodatnich.
    Przy P.C. inverterowej dobranej pod OZC budynku, z taktowaniem nie powinno być problemu. Jeśli moc P.C. będzie o 1 lub 2 kW większa niż zapotrzebowanie domu - nie powinien to być problem. O przewymiarowaniu raczej bym mówił gdy P.C. będzie o 30 / 40% mocniejsza niż potrzeby domu.
    I to pod warunkiem, że P.C. będzie grzała stale. Bo jak jest gruba płyta betonowa pod domem i planuje się grzać ogrzewaniem podłogowym tylko w taniej / nocnej taryfie - to te 30 / 40% większa moc jest zalecana, by dogrzać beton w krótszym czasie.
    Należy też brać pod uwagę, że moc P.C. powietrze-woda nie jest stała i spada wraz ze spadkiem temp. na dworze.

    W tym wpisie jest więcej wykresów pokazujących spadek mocy wraz ze spadkiem temp. otoczenia: [klik niebieski link]
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8050326
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 14-10-2021 o 21:17
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Jak widzisz, to Ty na podstawie "subiektywnych" tabelek i danych prawisz głupoty a ja w przeciwieństwie do Ciebie, na podstawie "obiektywnych" i to 9 letnich obserwacji prostuje te brednie,które powielasz.

    Jeszcze raz, 9kW T-CAP od 2013r pracuję u mnie w domu, który obciążenie cieplne ma na poziomie 3,5kW przy -20st. C
    Na chwilę obecną nie pracuje tylko stoi rozbebeszony.... To tak po prawdzie

  17. #17
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Na chwilę obecną nie pracuje tylko stoi rozbebeszony.... To tak po prawdzie
    A właśnie,że pracuje...
    Na grzalce śmiga aż miło czyli jestem trendy i biwalentny
    I coby nie mówić, widać już "odpowiednie" zużycie na podliczniku...

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar marcus312
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Pilchowice
    Kod pocztowy
    44-144
    Posty
    472

    Domyślnie

    Na grzalce śmiga aż miło
    Szkoda prądu lepiej dwa patyki wrzucić do kominka

  19. #19
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcus312 Zobacz post
    Szkoda prądu lepiej dwa patyki wrzucić do kominka
    Przez weekend może, jak mi się zachce
    Narazie COP1 idzie tez w cenie 0,33zl/kWh także za porfel dużo mnie chwyci.
    Wyraznia różnica jest na liczniku jedynie czyli kręci się 3× szybciej

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Ja patrzyłem na Panasoniki 1,5 roku temu i z tabelki wychodziło, że P.C. 3-fazowa uzyskiwała wyższą sprawność w porównaniu z 1-fazową.
    Jak dobrze sobie przypominam, to 0,5 kW wyższe moce wyciągała w niższych temp. otoczenia.

    Ostatecznie kupiłem Daikina Althermę na R32 bo mniej tracił na mocy w niskich temp.
    Ale wtedy nie znałem oferty LG, gdybym znał ofertę LG to raczej LG V-Terma na R32 bym kupił.



    To twój instalator jest chyba starej daty i szkolenie z doboru P.C. powietrze-woda chyba zdobywał 10-15 lat temu.
    -5 / -6°C to była temp. graniczna do jakiej mogły pracować P.C. pierwszej generacji tworzonych z klimatyzacji. Dlatego też temp. biwalentna tych pierwszych P.C. była dobierana dla takiego zakresu temp.
    Od tego czasu technologia poszła do przodu, zastosowano nowe generacje czynników (gazu) i dodatkowe zawory ciśnieniowe i coś tam (dokładnej konstrukcji nie znam).
    Obecne P.C. mogą bez grzałki pracować do -20°C a nawet te większe modele i te na R32 do -25°C.
    Więc gdy komresor daje takie możliwości - to jaki jest sens kupować drogą P.C. po to by grzać nią tylko do -6°C, a potem odpalać 3x droższą w użyciu grzałkę

    -6*C temp. biwalentną to jest sens dobrać do regionu gdzie temp. sięgają (i to rzadko) -10*C;
    dla zim gdzie temp. często sięga -15*C, a rzadko -20*C - lepiej temp. biwalentną dobierać w okolicę tych -15*C;
    dla regionu gdzie temp. często spada do -18*C, a nieraz do -25*C - to już temp. biwalentną lepiej dobrać dla tych -20*C lub rozważyć P.C. gruntową.


    W przypadku P.C. inverterowych potrafią kręcić moc (modulować) od 30% mocy nominalnej. I te 30% to będzie ich moc osiągana w temp. dodatnich.
    Przy P.C. inverterowej dobranej pod OZC budynku, z taktowaniem nie powinno być problemu. Jeśli moc P.C. będzie o 1 lub 2 kW większa niż zapotrzebowanie domu - nie powinien to być problem. O przewymiarowaniu raczej bym mówił gdy P.C. będzie o 30 / 40% mocniejsza niż potrzeby domu.
    I to pod warunkiem, że P.C. będzie grzała stale. Bo jak jest gruba płyta betonowa pod domem i planuje się grzać ogrzewaniem podłogowym tylko w taniej / nocnej taryfie - to te 30 / 40% większa moc jest zalecana, by dogrzać beton w krótszym czasie.
    Należy też brać pod uwagę, że moc P.C. powietrze-woda nie jest stała i spada wraz ze spadkiem temp. na dworze.

    W tym wpisie jest więcej wykresów pokazujących spadek mocy wraz ze spadkiem temp. otoczenia: [klik niebieski link]
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8050326
    Nie chce mi się od nowa wszystkiego pisać. Nie jeden a 4 instalatorów z róznych firm, tych najbardziej polecanych w łódzkiem. Raczej młodsi ode mnie (poniżej 40).
    Do tego jeszcze raz odsyłam do linka ze strony Panasonica-najwyraźniej nie znają się w tej firmie....zresztą Polak zawsze wie lepiej.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony