dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Sterownik/miernik dla PV, prądu, odbiorników

    W naszej instalacji fotowoltaicznej inwerter ładuje producję prosto do sieci domowej, zaś licznik dwukierunkowy liczy tylko ile dom pobiera i ile zwraca. Żeby wiedzieć ile na prawdę mój dom zużywa, muszę regularnie ściągać z serwisu mojego inwertera dane o produkcji, spisywać regularnie z licznika domowego, wrzucać do excela i liczyć że dobrze pamiętam matmę ze szkoły.

    Szukam urządzenia, które montuje się przy liczniku, na wejściu ma PV, i mierzy to wszystko automatycznie. Najlepiej zapisując gdzieś, np. w interwałach 1-, 5-, lub 15-minutowych. A jeszcze lepiej, dodatkowo wyświetla w czasie rzeczywistym produkcję z PV oraz pobór/zwrot z sieci, żeby domownicy mogli rzucić okiem i ocenić czy teraz warto włączyć jakieś odbiorniki (grzałka w CWU, piekarnik, itp.).

    Wisienką na torcie byłoby urządzenie które może samo załączać odbiorniki (np. grzałka CWU) w zależności od produkcji PV i poboru w domu.

    Nie chce mi się wierzyć, że takich zabawek nie ma, ale jakoś nie mogę znaleźć.

    Czy ktoś wie, używa, poleca?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Może coś takiego
    Monitoring produkcji i zużycia 3F+3F + stycznik 20A, zarządzanie nadprodukcją

    https://sklep.pvmonitor.pl/monitorin...produkcja.html
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Zabawek ci jest pewnie dużo. Można rozwiązać te sprawy w różny sposób. Są to rozwiązania zwykle drogie, które całkowicie połykają ewentualne "oszczędności". Taka ciekawość występuje na początku posiadanie instalacji PV, potem niestety zanika. Po dwóch latach nikt już nie będzie na to patrzył. Jest to normalna ciekawość, jednak warto się zastanowić czy warto.

    Najprostszym rozwiązaniem wydaje mi się zastosowanie przekaźnika priorytetowego włączającego np grzałkę gdy mamy nadprodukcję. No ale trzeba też coś "naprodukować" do magazynu na ciemne zimowe dni.

    To takie dywagacje na podstawie moich doświadczeń nie tylko z PV.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 15-10-2021 o 07:44

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Najprostszym rozwiązaniem wydaje mi się zastosowanie przekaźnika priorytetowego włączającego np grzałkę gdy mamy nadprodukcję. No ale trzeba też coś "naprodukować" do magazynu na ciemne zimowe dni.
    Masz rację - raczej to są zabawki które się znudzą.

    Co do zastosowania przekaźnika - kto lub co powie przekaźnikowi aby włączył urządzenia?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5

    Domyślnie

    @d7d i @Stermaj - Dziękuję za odpowiedzi

    O ile nadal (po 1,5 roku) ciekawi mnie śledzenie produkcji i poboru, zgadzam się że jak już zbiorę ileś danych nie będzie po co śledzić.
    Ale może zarekomenduję zalinkowany przez d7d urządzenie okolicznej szkole, żeby śledzenie danych miało charakter edukacyjny.

    Co do przekaźnika priorytetowego - właśnie tego szukałem do innego zadania, ale i tu znajdę dlań zastosowanie

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Masz rację - raczej to są zabawki które się znudzą.

    Co do zastosowania przekaźnika - kto lub co powie przekaźnikowi aby włączył urządzenia?
    Taki przekaźnik mierzy prąd i w zależności od ustawionego progu zadziałania pozwala lub nie włączyć się urządzeniu niepriorytetowemu tu np. grzałce. to tak w skrócie.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piwoslaw Zobacz post
    @d7d i @Stermaj - Dziękuję za odpowiedzi

    O ile nadal (po 1,5 roku) ciekawi mnie śledzenie produkcji i poboru, zgadzam się że jak już zbiorę ileś danych nie będzie po co śledzić.
    Ale może zarekomenduję zalinkowany przez d7d urządzenie okolicznej szkole, żeby śledzenie danych miało charakter edukacyjny.

    Co do przekaźnika priorytetowego - właśnie tego szukałem do innego zadania, ale i tu znajdę dlań zastosowanie
    Nie wiem jak u Ciebie, u mnie PGE tworzy w liczniku na koniec każdego miesiąca "odczyty" energii pobranej i oddanej, pod pozycjami chyba 1.8.0.x i 2.8.0.x gdzie x to miesiące wstecz. Robią tak na 6 miesięcy wstecz. Wystarczy, że na koniec miesiąca odczytam produkcję inwertera i dane z licznika i mam ile zużywa dom w ciągu miesiąca. Ciekawość zaspokoisz po roku czy dwóch nie nadwyrężając zbytnio szarych komórek .

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Taki przekaźnik mierzy prąd i w zależności od ustawionego progu zadziałania pozwala lub nie włączyć się urządzeniu niepriorytetowemu tu np. grzałce. to tak w skrócie.
    To jest specjalny / inteligentny przekaźnik?
    W którym miejscu w obwodzie to mierzy i sam wie czy to jest prąd produkowany czy prąd oddawany do sieci??
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    To jest specjalny / inteligentny przekaźnik?
    W którym miejscu w obwodzie to mierzy i sam wie czy to jest prąd produkowany czy prąd oddawany do sieci??
    To jest mało inteligentny przekaźnik. Wujek google wie o nim co nieco. Można go zamontować na wyjściu z falownika, aby przy przekroczeniu pewnej wartości prądu złączał grzałkę. No ale to takie sobie rozwiązanie.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    To faktycznie mało inteligentny bo w tym czasie może być włączona kuchenka elektryczna i czajnik a w tle działa zmywarka i/lub pralka.
    Jeżeli nadal konsumpcja własna jest mniejsza niż produkcja to przekaźnik działa dobrze.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Wkradło się chyba jakieś niezrozumienie zasady działania przekaźnika priorytetowego. Przekaźnik mierzy płynący prąd w jednym obwodzie (prąd płynie jeśli obwód jest zamknięty czyli jest włączone obciążenie) i jeśli prąd przekroczy nastawy nie pozwala na włączenie obwodu z innym obciążeniem tak by nie przekroczyć ustalonego obciążenia. Praktycznie raczej nie do zastosowania takiego jak tutaj potrzebne.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Wkradło się chyba jakieś niezrozumienie zasady działania przekaźnika priorytetowego. Przekaźnik mierzy płynący prąd w jednym obwodzie (prąd płynie jeśli obwód jest zamknięty czyli jest włączone obciążenie) i jeśli prąd przekroczy nastawy nie pozwala na włączenie obwodu z innym obciążeniem tak by nie przekroczyć ustalonego obciążenia. Praktycznie raczej nie do zastosowania takiego jak tutaj potrzebne.
    Taki przekaźnik ma styki przełączne więc może coś wyłączyć jak prąd jest większy od nastawionego jak i załączyć. No ale przyznaję takie rozwiązanie nie działa "precyzyjnie" i trzeba przewidywać czy nie strzelimy sobie czasem w kolano.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    W takim razie urządzenie
    Monitoring produkcji i zużycia 3F+3F + stycznik 20A,
    zarządzanie nadprodukcją

    z www.pvmonitor.pl jest zdecydowanie lepsze.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Taki przekaźnik ma styki przełączne więc może coś wyłączyć jak prąd jest większy od nastawionego jak i załączyć.
    Jeszcze raz się zastanów nad tym co napisałeś. Mierzy płynący prąd (tu i teraz) po dodaniu grzałki 2kW skąd ma informację że go wystarczy (panele wyprodukują).
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Jeszcze raz się zastanów nad tym co napisałeś. Mierzy płynący prąd (tu i teraz) po dodaniu grzałki 2kW skąd ma informację że go wystarczy (panele wyprodukują).
    Dlatego napisałem, że trzeba uważać, aby sobie nie strzelić w kolano.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony