dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 42
  1. #21

    Domyślnie

    Ale jak masz podłogówkę to nie wiercisz. To jest proste. Ręce precz od wiertarki.

    A jak podłogówki nie ma to hulaj dusza, wiertło 20 cm i do stropu... Stąd większe prawdopodobieństwo, że trafisz w rurkę ogrzewania... O to pewnie chodzi Kaizenowi

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Ciekawy jestem jak się naprawia ogrzewanie kablami, jak przydarzy się wypadek z wiertarką, czy skręca się kable na "skuśkę"?

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    O czym Ty piszesz ? Na tych rurach znajdzie się 10cm styropianu, na nim 5cm jastrychu.
    Żartujesz. Kto daje 15cm styro na stropie? Fotka z trzeciego pietra w bloku. Daje tyle styro, żeby schowały się rury - są tuż pod wylewką 3,5cm.
    A kto daje rury na chudziaku, ten trąba.

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ja znam dwa przypadki przewiercenia podłogówki (mam znajomych stolarzy). Raz przy montaży drzwi przesuwnych, drugi przy montaży słupka podtrzymującego blat w kuchni.
    Zdolniachy. Żeby mały plastikowy dinks drzwi przesuwnych i nogę, którą trzeba zabezpieczyć tylko przed przesunięciem w bok w przypadku zahaczenia kotwić jak rurkę do tańca... To wystarczy przymocować do okładziny samonawiercającym wkrętem 1,5cm.


    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Ciekawy jestem jak się naprawia ogrzewanie kablami, jak przydarzy się wypadek z wiertarką, czy skręca się kable na "skuśkę"?

    https://trzymajsiecieplo.pl/ogrzewan...naprawczy.html

    Tylko przez to, że kable są znacznie cieńsze od rury jeszcze trudniej się do nich dowiercić - sześciocentymetrowym wiertłem u mnie nawet wiercąc bez okładziny byś się nie dowiercił.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-10-2021 o 10:59

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Żartujesz. Kto daje 15cm styro na stropie?
    A nie doczytałeś o piętrze ?
    Poza tym ja akurat mam dom parterowy, Ty też i daje mi się, ze jest takich sporo.

    Zdolniachy. Żeby mały plastikowy dinks drzwi przesuwnych i nogę, którą trzeba zabezpieczyć tylko przed przesunięciem w bok w przypadku zahaczenia kotwić jak rurkę do tańca... To wystarczy przymocować do okładziny samonawiercającym wkrętem 1,5cm.
    Ale taki mamy klimat. Kelnerzy, cukiernicy, goście z Ukrainy robią w tych ekipach.
    Programu "Usterka" nie oglądałeś ?

    Poza tym przypominam co napisałem "ale łatwiej trafić w rurę podłogówki wiercąc w podłodze, niż w rurę grzejnika" (czy to w ścianie, czy w podłodze)
    TO jest fakt, a już dywagowanie kto wierci, czym wierci , po co wierci jest sprawą odrębną.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #25
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Tomek Z

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    2

    Domyślnie

    A czy minusem ogrzewania podłogowego nie jest fakt, że źle współpracuje z drewnianymi podłogami? Wiem, że krążyła kiedyś taka opinia, że deska lepiej izoluje ciepło i źle znosi wysoką temperaturę i niższą wilgotność - rozwarstwia się, wypałęcza, robią się szpary.
    Jakie ogrzewanie zrobić, jeśli chcę się mieć drewnianą podłogę, np. lakierowana deska dębowa dwuwarstwowa 15 mm?

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Kiedyś to był problem, teraz, wraz z lepszą izolacją domów spadła temperatura zasilania podłogówki i drewniane wykończenie nie jest przeszkodą.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek Z Zobacz post
    A czy minusem ogrzewania podłogowego nie jest fakt, że źle współpracuje z drewnianymi podłogami? Wiem, że krążyła kiedyś taka opinia, że deska lepiej izoluje ciepło i źle znosi wysoką temperaturę i niższą wilgotność - rozwarstwia się, wypałęcza, robią się szpary.
    Nie zauważyłem.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mam też np. na podłogówce drewno i na nim łóżko Ikea Malm, które ma "podłogę" na takich dystansach:



    A w nim masę izolatorów - koce, śpiwory, pudła i inne graty.
    Po dwóch sezonach grzewczych drewno tak wyglądało (lite):


  8. #28

    Domyślnie

    Zaczynam 3 sezon grzewczy z litym dębem grubości 20 mm. Szpary się robią nie od ogrzewania podłogowego, tylko od suchego powietrza niezależnie od typu ogrzewania. Innych problemów nie ma. W największe mrozy w podłogę idzie może zasilanie 36C.

  9. #29

    Domyślnie

    Dla mnie ogrzewanie podłogowe ma jedną wadę - jest droższe w montażu (a przynajmniej powinno być) od grzejników czy klimakonwerterów.

    A tak to same plusy:

    - dobra wydajność przy kotłach gazowych,
    - dobra wydajność przy pompach ciepła,
    - równomierne ogrzanie całej powierzchni (nie bucha gorącem tam gdzie grzejnik),
    - nie zajmuje miejsca, pozwala dowolnie wykończyć pomieszczenia,
    - "ogrzewaniem" podłogowym można chłodzić w lato za pomocą pompy ciepła, która ma taką funkcję (ja korzystam i jestem zadowolony),
    - duża bezwładność cieplna, która przydaje się zwłaszcza gdy grzejemy na prąd w taniej taryfie, lub gdy nie ma prądu przez kilka godzin - grzejniki szybko się schłodzą a rozgrzane tony wylewki działają podobnie jak piec kaflowy,
    - nie wiem ile w tym prawdy ale podobno kurz tak nie lata ponieważ nie ma dużych różnic w temperaturze powietrza.

    Odnośnie temperatury zasilania - tak w największe mrozy może idzie 36C, ale oczywiście podłoga ma mniej.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Dla mnie ogrzewanie podłogowe ma jedną wadę - jest droższe w montażu (a przynajmniej powinno być) od grzejników czy klimakonwerterów.
    Nie jest. Nawet bez uwzględnienia kosztu traconych na grzejniki m2 PU. A dlaczego powinno niby być?

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie jest. Nawet bez uwzględnienia kosztu traconych na grzejniki m2 PU. A dlaczego powinno niby być?
    Np. tutaj autor bloga twierdzi, że koszt grzejników będzie o 40% niższy od ogrzewania podłogowego: https://zaradnyfinansowo.pl/grzejnik...nie-podlogowe/
    Na tej stronie https://www.techsterowniki.pl/blog/p...ardziej-oplaca autor artykułu na dołączonej grafice również autor uważa, że ogrzewanie podłogowe (koszt instalacji) jest droższy: https://www.techsterowniki.pl/blog/!...o%CC%81wka.png

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Np. tutaj autor bloga twierdzi, że koszt grzejników będzie o 40% niższy od ogrzewania podłogowego: https://zaradnyfinansowo.pl/grzejnik...nie-podlogowe/

    Bzdura za bzdurą.
    Mogą to być także panele czy wykładzina, ale trzeba sięgnąć po ich specjalne wersje, które nie będą blokować przepływu ciepłego powietrza. ROTFL

    obniżenie temperatury tylko o 1 stopień Celsjusza, przekłada się na 5-6% zmniejszenie zużycia energii.

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...zcz%C4%99dzimy

    Do tego niezbędne jest wykonanie posadzki anhydrytowej, ROTFL
    wystarczy jeden grzejnik w rozmiarze 600×1200, który będzie kosztować około 350 złotych (markowy produkt, nie z marketu).
    Wystarczy sprawdzić ceny na Allegro - poniżej 500zł tylko tandeta. Co lepsze zbliżają się do tysiąca (i nie mówię o designerskich). Za to dobra rura do podlogówki faktycznje kosztuje 2,5 zł/m.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bzdura za bzdurą.
    Nie czytałem tych artykułów (faktycznie bzdury) tylko szukałem w internecie porównania kosztów obu rozwiązań i podałem link do pierwszych 2 stron, które mi wyskoczyły na ten temat.
    Wydaje mi się, że przy podłogówce głównym kosztem jest wyższa robocizna. Nie wiem jak to było 10 lat temu, ale teraz nie rzadko fachowiec bierze więcej kasy z usługę niż kosztuje materiał.

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Wydaje mi się, że przy podłogówce głównym kosztem jest wyższa robocizna.
    Przy grzejnikach pewnie tańsza. Za to grzejniki droższe. I nie obejdzie się bez bufora, drugiej pompy obiegowej/grupy mieszającej/rozbudowy automatyki które przy podłogówce zazwyczaj są zupełnie zbędne - czyli kotłownia będzie droższa. Do kosztów wypadałoby więc doliczyć i miejsce zajmowane przez grzejniki, i przez bufor - więc w sumie do kosztów instalacji na grzejnikach trzeba doliczyć koszt kilku m2 PU.

  15. #35

    Domyślnie

    koszt wykonania czy to podłogówki(większa ilość rur) czy grzejniki(koszt grzejników, osprzętu itp) jest taki sam.
    Mam i jedno i drugie.

    Rozdzielacze potrzebne i tu i tu, a jak przy grzejnikach bez rozdzielaczy(nie polecam) potrzebne trójniki i łączenia w podłodze(nie polecam)
    przy grzejnikach dodatkowo potrzeba przyłącza, termostaty, przy podłogówce nie
    ilość rur, jeśli z rozdzielaczami, to przy podłogówce potrzeba więcej, przy grzejnikach mniej, ale doliczając przyłącza, termostaty, trójniki, to koszt wychodzi na to samo albo mniej przy podłogówce.

    suma sumarum, podłogówka wychodzi taniej, pomieszczenie jest bardziej równomiernie nagrzane, nie zajmuje miejsca pod oknami czy gdzie tam montowane są grzejniki.

    jedyną wadą podłogówki jest jej bezwładność, co w pewnym sensie możemy zredukować jakaś grupą pompową sterowaną pogodynką.


  16. #36
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kolo004
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    - tak długo powtarzacie czyjeś kłamstwo aż w to uwierzycie . Pewnie się to stąd bierze. U mnie nie zauważyłem żeby podłogówka wyszła drożej ale projekt robiłem sam bo bez wyliczeń trzeba nieć komputer w oczach. Cały dom 130 m2 chodzi na pompie 12W da się i na 6 W na najniższym biegu ale wtedy już cudów nie ma. Pętle podłogówki robiłem z tego niebieskiego przewodu 3 razy drożnej niż zwykły pex. I gdybym aluminiowe grzejniki pozakładał zamiast podłogówki to wyszło by ze 3 razy drożej niż podłogówka na tej drogiej niebieskiej rurce. Oczywiście rozdzielacze góra i dół, ale z projektem wszystko hula na 30-35 stopni C i rozdzielacze najprostsze na pewno tysiąca nie przekroczyłem. Ciepła nie za bardzo da się wyczuć w podłodze, chyba że ma ktoś nogo jak lody to coś wyczuje. Komfort między grzejnikami i zużycie energii nie do porównania. Minus jest taki, że jak Ci w chłapie firanką rusza bo takie straty ciepła to podłogówka prawdziwa też tego nie uciągnie.
    Ostatnio edytowane przez kolo004 ; 19-10-2021 o 13:23

  17. #37

    Domyślnie

    Tylko i wyłącznie- jedno i drugie.
    Sypialnia plus pokoje gdzie śpią np. dzieci-same grzejniki, bez ogrzewania podlogowego.
    Salon oraz inne pokoje jak np. biuro- podłogówka + grzejniki
    Samą podłogówkę dałem tylko w kuchni, ale jest ona połączona z salonem, więc nie jest to nie wiadomo jaki minus.
    W podlogówce ważne jest by pętlę robić co 10cm wszędzie. Do tego sterowanie strefowe np. Salus i będzie git. Ale grzejniki konieczne, jak leżymy pod kocem i chcemy sobie dogrzać szybko jakieś pomieszczenie lub wychodzić- nazywa się to komfort- czyli podstawą naszej współczesnej egzystencji

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Tylko i wyłącznie- jedno i drugie.
    [...]
    W podlogówce ważne jest by pętlę robić co 10cm wszędzie. Do tego sterowanie strefowe np. Salus i będzie git.
    dwie recepty na katastrofę i trzecia, jak drogo zmniejszyć jej rozmiary.

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    W sumie nie mam w domu nieużywanych pomieszczeń, wiec nie czuję potrzeby wyłączania ogrzewania w osobnych pokojach.

    Ale może ktoś, kto pobudował wielki dom wielopokoleniowy a sam mieszka na parterze czuje taką potrzebę. Ale wówczas taniej (licząc koszty montażu i materiału) chyba nagrzać elektrycznym grzejnikiem na podczerwień. Miałam okazję skorzystać w pensjonacie i rewelacyjnie działa.

  20. #40

    Domyślnie

    Dziwne pytanie ...

    Chyba nikt kto ma jakieś pojęcie nie montuje obecnie grzejników ...

    Więc po co pisać o zaletach podłogówki jak ma dużo więcej zalet niż grzanie grzejnikami i jest dużo bardziej komfortowe ?

    Co do rozstawu ?
    W nowym domu czy to będzie rozstaw co 10cm , co 15cm czy co 20cm to ogrzeje dom.

    Co 10cm to dają instalatorzy , bo więcej zarabiają na materiale i usłudze a i tak płaci klient ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony