dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mateusz572b1

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Bratkowice
    Kod pocztowy
    36-055
    Posty
    1

    Domyślnie Stan surowy zamknięty z przed 20 lat. Czy to się opłaci ?

    Cześć

    Stoimy z żoną przed wyborem co lepsze. Wziąć się za wykończenie/ remont domu który, teściowie zaczęli budować kilkanaście lat temu. Stan surowy zamknięty,
    zbudowany w technologii, pustak ( z żwiru czy hasiu ) styropian i pustak, w połowie podpiwniczony, 170 m^2 powierzchni użytkowej, 70 m^2 piwnica i 70 m^2 poddasze ( chcemy poddasze w jakiś sposób ocieplić i nie korzystać z niego ). Czy zabrać się za budowę nowego domu zbudowanego w według nowych technologii. Ma ktoś jakieś doświadczenia i mógł by mi doradzić co się bardziej opłaci ?
    Wyobrażam sobie że taki starszy dom jest w pewnym sensie spoko, bo już stoi, nie trzeba czekać na wszystkie papiery, oszczędzamy na ekipie od fundamentów na pustakach, stali itp. ale jest też druga strona medalu ta zdecydowanie gorsza bo, chciałbym zrobić kilka poprawek tego co już jest czyli, wymiana okien, ocieplenie fundamentów, wymiana pokrycia dachowego ( chciałbym zmienić tylko blachę a nie konstrukcje drewnianą) do tego poprawić istniejącą instalacje elektryczną, zrobić tynki, hydraulikę i wylewki, ocieplić to wszystko czyli taki standard. Zastanawia mnie to czy, w pewnym momencie nie wyjdzie mnie to więcej niż wybudowanie nowego domu o połowę mniejszego. Nie wiem kogo można by się poradzić, dlatego proszę o jakieś opinie.
    Drugą kwestią jest utrzymanie takiego domu, troszkę mnie przeraża metraż i technologia wykonania tego domu, ogrzanie tego wszystkiego w naszych czasach może być kosztowna ale to jestem w stanie zaakceptować.

    Z chęciom poczytam opinie ludzi którzy zmierzyli się z takim wyborem i tych co chłodno na to patrzą z boku.
    Ostatnio edytowane przez mateusz572b1 ; 15-10-2021 o 23:52

  2. #2
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Osobiście bym w to wszedł, przy dzisiejszych cenach materiałów budowlanych, taniej będzie ten dom doprowadzić do ładu i składu niż budować nowy, nawet mniejszy.
    Podstawa,jeśli chodzi o eksploatację to wymiana okien, bardzo dobra i koniecznie poprawnie wykonana izolacja, no i odpowiednia wentylacja.
    Troszkę kasy to szarpnie ale jak mówię, taniej będzie na pewno niż zaczynać od 0 łącznie z kupnem działki.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o "utrzymanie" domu, to podstawowym kosztem w naszym klimacie jest ogrzewanie. Tutaj niedobrze jest, że ten styropian jest w środku (wykraplanie wilgoci). Nie wiem co z tym zrobić. Ale, aby zmniejszyć koszty ogrzewania należy (tak jak pisze Arturo1972):
    • dom prawidłowo i bardzo dobrze ocieplić - oddzielić pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych
    • zastosować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła
    • skoro piszesz, że ma duże powierzchnie, to należy zastosować termostaty we wszystkich pomieszczeniach i utrzymywać temperaturę w pokojach nieużywanych nieznacznie powyżej punktu rosy
    • przerobić ogrzewanie na podłogowe


    Jeśli chodzi o instalacje, to pewnie będą do zrobienia od nowa, ale to nie jest duży problem w tym stanie.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Saskian
    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    542

    Domyślnie

    Moim zdaniem dokończenie tego co już masz będzie lepszą opcją w obecnych czasach i przy obecnych cenach materiałów.
    Tego nie pomalujesz (:

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    282

    Domyślnie

    Ceny materiałów to jedno, ale na koszt budowy obecnie większy wpływ mają ceny robocizny IMO. Z tego co piszesz to i tak najdroższe etapy jeszcze przed tobą (izolacje, instalacje, okna, wykończeniówka). Jeśli okaże się, że konstrukcja dachu do mocnej ingerencji to masz praktycznie SSO.
    Z tego co widzę w tym sezonie to ekipy niechętnie podejmują się remontów, przeróbek, bo szybszą i łatwiejszą kasę mają na postawieniu nowego, więc rzucają ceny zaporowe "na odpier.." Chyba, że planujesz robić większość we własnym zakresie, wtedy ma to pewnie sens. Kwestia też lokalizacji i ewentualnej innej działki. Ceny ziemi też wystrzeliły, więc może nie być tanich alternatyw dla remontu.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tuhajbej

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-087
    Posty
    21

    Domyślnie

    Jesteście szczęściarzami, bo już coś stoi. Ja taki dom, tylko starszy/40-letni/ wyremontowałem i jestem bardzo zadowolony z tej decyzji, a mieszkam od dwóch lat. Powodzenia.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony