dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Kolejność prac

    Nie myslalem, ze zadam to pytanie, bo takich pytan niby bylo juz sporo. Ale ja nie wiem

    Jaka jest optymalna kolejność prac po SSZ?

    Zawsze myslalem, że wszelkie instalacje kablowe (elektryka, Internet, alarm, monitoring), potem tynki a następnie woda, kanalizacja, wentylacja mechaniczna i na koniec styro, podłogowka i wylewki

    Tylko ma spory problem ze znalezieniem elektryka. Czy nie będzie problemu, jeśli najpierw zrobię wodę i kanalizację, a dopiero potem wszelkie kable i tynki?

    I drugie pytanie. Jeśli instalacje wodną i kanalizacyjna w domu zrobię nie mając okien, a przyjdą mrozy, to rurom to nie zaszkodzi? Czy staną się potem kruche?

    PS. Okna będę miał dopiero w grudniu. Instalację wew. wodną i kanalizacyjna mógłbym może zrobić już teraz. Elektryk w lutym, tynki w marcu.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 16-10-2021 o 19:16

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Nie myslalem, ze zadam to pytanie, bo takich pytan niby bylo juz sporo. Ale ja nie wiem

    Jaka jest optymalna kolejność prac po SSZ?

    Zawsze myslalem, że wszelkie instalacje kablowe (elektryka, Internet, alarm, monitoring), potem tynki a następnie woda, kanalizacja, wentylacja mechaniczna i na koniec styro, podłogowka i wylewki

    Tylko ma spory problem ze znalezieniem elektryka. Czy nie będzie problemu, jeśli najpierw zrobię wodę i kanalizację, a dopiero potem wszelkie kable i tynki?

    I drugie pytanie. Jeśli instalacje wodną i kanalizacyjna w domu zrobię nie mając okien, a przyjdą mrozy, to rurom to nie zaszkodzi? Czy staną się potem kruche?

    PS. Okna będę miał dopiero w grudniu. Instalację wew. wodną i kanalizacyjna mógłbym może zrobić już teraz. Elektryk w lutym, tynki w marcu.
    To zależy co chcesz puścić w podłodze. Jeśli pod posadzką ma być rozporwadzenie wody, to powinieneś robić to niejako w ramach układania ocieplenia podłogi (woda ma iść w styropianie by ograniczyć straty). A skoro będzie już en styro na podłodze to warto wykonać już jastrych (np. z miksokreta). A zatem podłogówa też powinna być rozporowadzona.

    Najpierw tynki czy najpierw podłoga to nie ma aż takiego znaczenia. Ważniejsze, czy tynki robisz na zimę, bo najpierw musi być ocieplenie elewacji (zewnętrzne). Chyba, że na wiosnę/lato to najpierw lepiej tynki wewnętrzne a potem elewacja.

    Generalnie... to zależy. Wszystko.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Jeśli nie ma okien a budowa jest bez nadzoru sąsiadów itp. to lepiej zaprzestań wszelkich inwestycji.
    Po zamontowaniu okien i drzwi zewnętrznych jeśli elektryk ma inne plany można wejść tylko z kanalizacją.
    W zimę najlepiej jest także wykonać ocieplenie dachu pomiędzy krokwiami pamiętając aby przed tynkami i posadzkami zabezpieczyć wszystko folią paroizolacyjną.
    Ponadto instalację wodną można wykonać po tynkach przed posadzkami tak aby wszelkie podejścia były idealnie zlicowane ze ścianami i przygotowane pod wierzchnią warstwę.
    Jeśli podłoga lub tynki mają być robione na zimę a dom nie jest w jakiś sposób ogrzewany to warunek aby prace zostały zakończone najpóźniej w sierpniu tak aby nagromadzona wilgoć zdążyła ujść i ewentualny mróz nie spowodował uszkodzeń w tynkach.
    Tynki wewnętrzne przed elewacją .
    Wilgoć uchodzi nawet przez ściany zewnętrzne.
    Samą elewacja i ocieplenie można wykonać na końcu natomiast same tynki strukturalne powinny być wykonywana jesienią lub wczesną wiosną w niższych temperaturach bez bezpośredniego nagrzewania przez słońce.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    harmonogram? i tak weryfikuje go dostępność materiałów i oczekiwanie na jego transport , dostępność fachowców.
    W otwory okienne wstaw grubą folię jak oczywiście się panowie od instalacji zgodzą w takich warunkach pracować.
    Ja jak pozwoli pogoda będę robił tynki i podłogówkę w listopadzie.

    Na prąd na działce czekałem 8 miesięcy dłużej niż obiecał dostawca więc nie mogłem tynków zrobić przed elewacją którą mi zrobili na początku września.
    Ekipa od tynków ma już poślizg 1 miesiąc z października na listopad. Także sytuacja jest dynamiczna
    Ale jak dobrze pójdzie to w grudniu odpalę podłogówkę aby już osuszyło wnętrze przed zimą i zabiorę się za ocieplenie stropu i sufit podwieszany.

  5. #5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony