dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie Kocioł gazowy/pompa ciepła - obsługa przez osoby starsze

    Dzień dobry, jestem nowy na forum i chciałem się poradzić. Moi rodzice 75+ mieszkają na wsi w domu ogrzewanym starym piecem na węgiel. Parterowy dom o powierzchni 80m2 bez dostępu do sieci gazowej. Postanowiłem pomóc im w modernizacji m.in. z tego powodu, że ze względu na wiek coraz trudniej im obsługiwać taki piec.
    Z tego względu myślę o kotle gazowym lub pompie ciepła, które nie wymagają siły fizycznej do obsługi. Wymagają jednak jak sądzę przynajmniej podstawowych umiejętności "cyfrowych". Czy obsługa takich urządzeń i ich sterowników (o aplikacjach na smartfon nie wspominam) jest w zasięgu osób starszych, które obsługują urządzenia elektroniczne w stopniu minimalnym?
    Sam mieszkam w bloku w Warszawie więc nie mam dużego doświadczenia z tego typu instalacjami. Dziękuję za pomoc.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jaki się wszystko skonfiguruje na sterowniku, to pózniejsza obsługa ogranicza cie do pokrętła cieplej/zimniej, jeśli ktoś odczuje taką potrzebę

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.266

    Domyślnie

    Parterowy dom o powierzchni 80m2 bez dostępu do sieci gazowej.
    Jeśli jest podpiwniczony wybrałbym kocioł pelletowy z dużym koszem na pellet i sterowaniem za pomocą dotykowego panelu pokojowego. Ustawiasz raz i uzupełniasz okresowo paliwo które jest pakowane w worki po 15 kg.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Do tego dochodz konieczność czyszczenia, zmiany parametrów spalania, kiedy zmienią się parametry pelletu, niewątpliwa znoszenia tych worków do piwnicy itp, itd...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tarski80 Zobacz post
    Parterowy dom o powierzchni 80m2 bez dostępu do sieci gazowej.
    Cytat Napisał Tarski80 Zobacz post
    Z tego względu myślę o kotle gazowym
    Cytat Napisał Tarski80 Zobacz post
    Dziękuję za pomoc.
    Możesz rozwinąć?
    Na razie, to tak nie wiadomo, co masz na myśli
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 18-10-2021 o 19:51
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Może myśli o butli
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.027
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Zachęcam Cię do złożenia zapytania ofertowego u nas na stronie: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/z...-ofertowe.html

    Nasi specjaliści przygotują dla Ciebie propozycję i wycenę systemu grzewczego, która będzie dopasowana indywidualnie i dostosowana do potrzeb budynku i jego użytkowników. To nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  8. #8

    Domyślnie

    Ceny szaleją i LPG do celów grzewczych też drogo wychodzi. Najpierw może termoizolacja domu, aby koszty prądu czy gazu były znośne

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szymonlewandowski198

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    mikołajki
    Kod pocztowy
    19-340
    Posty
    38

    Domyślnie

    podepnę się troszkę pod temat
    pompa ciepła czy gaz
    a jak przemawia za tym ekonomia?
    dzieki za info

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Możesz rozwinąć?
    Na razie, to tak nie wiadomo, co masz na myśli
    Chodzi mi o zbiornik na gaz + kocioł. Zbiornik nie wygląda pięknie na posesji, ale widziałem m.in. na stronie Gaspolu także zbiorniki podziemne. Z kolei dwa domy od rodziców stoi zbiornik Defro podłączony do ich kotła gazowego. Porormawiałem i sąsiedzi mówią, że są zadowoleni. A na forum pojawił się oficjalny komunikat Viessmana.

    Gdybym decydował się na zbiornik na gaz + kocioł to jakie firmy brać pod uwagę? Lepiej brać jednej marki, czy nie ma przeszkód żeby łączyć róznych dostawców?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Do tego dochodz konieczność czyszczenia, zmiany parametrów spalania, kiedy zmienią się parametry pelletu, niewątpliwa znoszenia tych worków do piwnicy itp, itd...
    Dokładnie, dlatego kotła na pellet nie brałem pod uwagę. Dla mnie najważniejsze są dwa czynniki z punktu widzenia osób starszych: 1. minimalizacja wysiłku fizycznego przy obsłudze kotła (dlatego gaz lub pompa ciepła) 2. łatwość obsługi/sterowania urządzeniem.

    Czy ktoś z Was korzystał ze sterowników różnych firm i może wskazać, gdzie to sterowanie jest najprostsze? Czy może generalnie wszystko jest do siebie podobne?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    Ceny szaleją i LPG do celów grzewczych też drogo wychodzi. Najpierw może termoizolacja domu, aby koszty prądu czy gazu były znośne
    Dziękuję za tak szerokie zainteresowanie forumowiczów wywołanym przez mnie tematem Co prawda tematu ekonomii nie podejmowałem, ale skoro się pojawił, to przy dwóch rozważanych przeze mnie rozwiązaniach (pompa ciepła/kocioł gazowy) - pomijając koszty zakupu i instalacji nowego urządenia - w dłuższej perspektywie co powinno być bardziej opłacalne: gaz czy prąd?

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @Tarski80

    Najlepiej wyjdzie pompa ciepła + PV. Przy tak małym domu powinno wystarczyć do 3,6 kW w panelach. Jednak fotowoltaikę trzeba uruchomić w tym roku, gdyż po zmianie przepisów raczej nie będzie się to opłacać. Dom można docieplić w przyszłym roku, jeśli tego jeszcze nie zrobiono.

    Obecnie jedną z tańszych jest PC firmy LG. U rodziców powinna wystarczyć o mocy około 5 kW (około 15 000 zł z montażem). Do tego na jakieś ulgi chyba się załapią, nie licząc, że mają ruszyć rządowe dopłaty do "mojego ciepła" od przyszłego roku (mniejsza o nazwę).



    Obsługa PC wg mnie jest w miarę prosta - mam trzeci sezon i radzę sobie bez problemu.
    Jeśli są grzejniki warto będzie trochę je rozbudować by instalacja pracowała na niższych parametrach.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymonlewandowski198 Zobacz post
    podepnę się troszkę pod temat
    pompa ciepła czy gaz
    a jak przemawia za tym ekonomia?
    dzieki za info
    To jest bez znaczenia. Jeśli domek będzie durszlakiem to każdy opał wyjdzie drogo.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    To jest bez znaczenia. Jeśli domek będzie durszlakiem to każdy opał wyjdzie drogo.
    Pomyśl jeszcze o tym, że przy każdym z tych rozwiązań są sterowniki z dostępem do Internetu. O ile da się tam zrobić jakiś Internet (nawet na kartę SIM z komórki), to Ty będziesz mógł zdalnie sterować i monitorować parametry pieca.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Tak nieco obok tematu - znajomy, który ma piekarnię, pokazał mi nowe ceny gazu, jakie dziś mu przysłano. Taryfa biznesowa - było 21,382 gr brutto za kWh a będzie.... 46,356gr/ kWh.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 25-10-2021 o 18:45
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Pomyliłeś jednostki...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Pomyliłeś jednostki...
    No tak. Poprawione...
    Dodając do tego podwyżkę mąki - za dostawę miesiąc temu płacił 6k a teraz 9k - ceny pieczywa będą nieciekawe ;/
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Gaz, mąka, paliwo...na każdym składniku kilkadziesiąt procent.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Gaz, mąka, paliwo...na każdym składniku kilkadziesiąt procent.
    I nie tylko to.

    Tak więc jak pisałem - raczej PC nie gaz, ale zasilana z "własnego" prądu i dom przyzwoicie docieplony.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony