dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    TomDor

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-340
    Posty
    7

    Domyślnie Spiżarnia-wentylacja/klimatyzacja

    Witam,

    Dom z rekuperacją, powierzchnia spiżarni 3m2, zakładana temperatura stała ok 15/17st, do chłodzenia pomieszczenia dedykowany klimatyzator.
    Drzwi zostaną dodatkowo uszczelnione a pomieszczenie będzie miało dodatkową izolację od wewnątrz. Czy w takim pomieszczeniu niezbędna jest wentylacja.
    Jeżeli tak to jak to rozwiązać w przypadku kiedy w domu jest rekuperacja? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie....

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W tym pomieszczeniu nie będzie nikt przebywał na stałe. Wilgoci nie będzie dziki klimie, więc bez wentylacji można zrobić.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    TomDor

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-340
    Posty
    7

    Domyślnie

    Też mi się tak wydawało, dzięki za pomoc.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.438
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomDor Zobacz post
    Witam,

    Dom z rekuperacją, powierzchnia spiżarni 3m2, zakładana temperatura stała ok 15/17st, do chłodzenia pomieszczenia dedykowany klimatyzator.
    Drzwi zostaną dodatkowo uszczelnione a pomieszczenie będzie miało dodatkową izolację od wewnątrz. Czy w takim pomieszczeniu niezbędna jest wentylacja.
    Jeżeli tak to jak to rozwiązać w przypadku kiedy w domu jest rekuperacja? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie....
    Brak wentylacji w spiżarce jest błędem. W spiżarce stosuję się nawiew (z rekuperatora), ew. nawiew + wywiew, jeśli pomieszczenie jest uszczelnione powietrznie. Wymiana 15 m3/h, temperatura 10-15 stopni.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    TomDor

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-340
    Posty
    7

    Domyślnie

    Ale to nie jest tak że jak zrobię tylko nawiew to będzie to wypychało zimne powietrze z spiżarki a jak zrobię nawiew i wywiew to wpłynie to na sprawność rekuperatora (zimne powietrze). Alternatywą może być wentylacja w ścianie ale wolę tego uniknąć.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.438
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomDor Zobacz post
    Ale to nie jest tak że jak zrobię tylko nawiew to będzie to wypychało zimne powietrze z spiżarki a jak zrobię nawiew i wywiew to wpłynie to na sprawność rekuperatora (zimne powietrze). Alternatywą może być wentylacja w ścianie ale wolę tego uniknąć.
    Co to znaczy wentylacja w ścianie? Ścianie zewnętrznej? Wewnętrznej? Chodzi Ci o kratkę? No więc to nie działa albo ma dyskwalifikujące wady. Napisałem jak zrobić - jak chcesz szczelne pomieszczenie, to nawiew + wywiew. Wpływ na sprawność energetyczną oczywiście będzie, ale: masz klimę i to Cię nie martwi, bo przecież klima za darmo nie pracuje

    Policzmy: jak dasz 15 m3/h w spiżarce przy wymianie powiedzmy 150 m3/h na cały dom, to jedynie jakieś 10 % wolumenu idzie na spiżarkę, a przecież obniżasz tam temperaturę jedynie o jakieś 10 stopni. To nie jest majątek.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A co nam da wentylacja w tym pomieszczeniu?
    Jeśli nikt nie będzie tam przebywał przy zamkniętych drzwiach, to ja nie widzę sensu. Co miałaby usuwać?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.438
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Każde pomieszczenie należy wentylować. Przechowywanie żywności wiąże się z emisją substancji lotnych, chyba, że ta żywność jest pakowana w szklane lub metalowe opakowania. Zapaszek murowany bez wentylacji - chyba nie chcemy, żeby nasza żywność pachniała stęchlizną?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja w spiżarni przechowuję tylko żywność pakowaną, sucha, napoje itp. Cała reszta jest w lodówce.
    Stechlizna bierze się z wysokiej wilgotności. Przy klimie będzie tam raczej ciężko o wysoką wilgotność.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    TomDor

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-340
    Posty
    7

    Domyślnie

    Też jestem podobnego zdania jak kolega Owczar (z ciekawości masz takie rozwiązanie u siebie?), nie mam zamiaru suszyć tam wędlin, chodzi o to żeby pomidory potrzymały się dłużej, sałatkę przechować przed imprezą i żeby czerwone miało temperaturę do picia. Jedna z ścian jest ścianą zewnętrzną wychodzącą na północ, jeżeli zauważę duże problemy to chyba można wywiercić wtedy nawiew u dołu wywiew u góry i regulować anemostatami (w ostateczności oczywiście).

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    A co nam da wentylacja w tym pomieszczeniu?
    Usunie zapachy. Osuszanie będzie tylko latem - więc wilgoć też trzeba usuwać.
    A jak ktoś zechce klimę chłodzącą w mrozy to zapłaci jak za zboże - łatwiej schłodzić wtedy powietrzem z zewnątrz.

    Robienie takiego pomieszczenia nie ma sensu - na warzywa, owoce, dojrzewanie wędlin itp. za ciepło - a utrzymanie takiej temperatury wewnątrz przestrzeni ogrzewanej kłopotliwe lepiej ziemiankę - a w niej, ewentualnie, wydzielona przestrzeń trochę ogrzewana.

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    TomDor

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-340
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Robienie takiego pomieszczenia nie ma sensu - na warzywa, owoce, dojrzewanie wędlin itp. za ciepło - a utrzymanie takiej temperatury wewnątrz przestrzeni ogrzewanej kłopotliwe lepiej ziemiankę - a w niej, ewentualnie, wydzielona przestrzeń trochę ogrzewana.
    Nie do końca, mam znajomych którzy mają właśnie takie pomieszczenie (od 10lat) ale z kratką wentylacyjną do komina i dedykowanym klimatyzatorem (starszy budynek) i to 15st oraz brak dostępu światła robi robotę. Warzywa trzymają się zauważalnie dłużej, można tam spokojnie schować torta itp. Dlatego nie zastanawia mnie sensowność bo wiem że to jest super wygodne w przeciwieństwie do ziemianki. Chodziło o to czy i jak to wentylować.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomDor Zobacz post
    Nie do końca, mam znajomych którzy mają właśnie takie pomieszczenie (od 10lat)
    I jaką klime mają, co chodzi w mrozy? Do tego WG? To i w mrozy, w tak starym budynku może i 15* wyciągną bez klimy. W nowym domu nawet, jak będziesz mial tam 2 ściany grzejące bez termoizolacji i 2 zewnętrzne z 20cm EPS to temperatura bez wentylacji i bez chłodzenia będzie z 1-2* niższa, niz za ścianami działowymi.

    Kiedyś ludzie mieli tzw. komory (niegrzewane pomieszczenie w zabytkowym, dziurawym, nieocieplonym domu). I uważali to za wygodne - a jednak dalej robili ziemianki. Potem wynaleźli lodówki i zamrażarki.
    Zrobienie komory w domu spełniającym WT2021 jest drogie, skomplikowane i bezsensowne. A zgodnie z WT jeszcze musiałbyś odizolować to pomieszczenie od reszty domu i dać drogie drzwi (takie, jak wejściowe).
    A klimy szukaj pod haslem "klimatyzator do serwerowni" - kosztuje ze 3x tyle, co zwykła.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 18-10-2021 o 08:49

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Co do zapachów - zależy co tam będzie trzymane.

    Co do zimy, to zgodzę się, że ekonomiczniej będzie chłodzić powietrzem z zewnątrz.

    Idealna opcja to 2 otwory w ścianie, jeden z wentylatorem, drugi z klapą zwrotną i poniżej 5 stopni temperaturę regulować wentylacją.
    Przykładowo gdy temperatura wzrośnie powyżej 15, termostat włącza wentylator.

    Taka zamiana poniżej 5 stopni, bo przy 14 stopniach byłoby ryzyko wpuszczania bardzo wilgotnego powietrza.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.438
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Ale macie problemy. Skoro TomDor chce mieć spiżarkę na wypasie, to niech ma. Istnieje jeszcze opcja klimatyzatora kanałowego świeżego powietrza, czyli całkowicie osobny obwód (nawiew plus wywiew), osobna czerpnia i wyrzutnia. Trzeba by dobrać jakieś malutkie urządzenie.
    Drzwi wcale nie muszą być super szczelne, wystarczy średnia półka.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #16

    Domyślnie

    My w domu mamy spiżarnię , a w niej żadnej wentylacji ani żadnego wywiewu.

    Po co w pomieszczeniu w którym się nie przebywa robić wentylację ?

    Ale też zależy co chce pytający trzymać w tej "spiżarni".

    Jeśli jakieś zaprawy , słoiki , produkty żywnościowe (pakowane) , jakieś małe ilości warzyw to nie widzę sensu montażu tam niczego.

    Jeśli jednak chce przechowywać miesiącami warzywa i owoce to wtedy najlepiej aby ta spiżarnia miała temp kilku stopni.

    U moich dziadków kiedyś na wsi mieli wkopaną w ziemię ziemiankę gdzie tak przechowywało się właśnie warzywa i owoce.
    W sklepach też warzywa/owoce trzymane są w chłodniach ..

    Tyle że w domu robienie chłodni ?
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.438
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    A pralnię masz w domu czy, tak jak dziadkowie, pierzesz w balii z tarką, postawionej w izbie? Ludzie mają sale kinowe, baseny, siłownie, kręgielnie, lodówki i podgrzewacze szufladowe (w kuchni), serwerownie i inne cuda. Zresztą, zwykła garderoba jest obecnie niemal w każdym domu, choć szafa by wystarczyła.

    Każde jedno pomieszczenie w domu powinno się wentylować!
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  18. #18

    Domyślnie

    Ja rekuperacji w spiżarni nie robiłem, nie zrobiłem też w garderobie ale to tylko moja wina nie zmieściłem się z rurami spiro od reku bo garderoba i spiżarnia to sąsiednie pomieszczenia i weź się jeszcze tam pchaj z rurami PE w ilości sztuk 4. Teraz już nie zrobię bo brak dostępu do skrzyń rozdzielczych.
    Też jestem zdania że rekuperacja robi robotę. Okien nie otwierasz a świeże powietrze, niestety aby poczuć wiosnę nadal trzeba otworzyć okno. Dlatego w sypialni mamy wielkie okno bez słupka a w kuchni dodatkowe drzwi balkonowe.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  19. #19
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    TomDor

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-340
    Posty
    7

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za wkład, zdecydowałem nie robić w tym pomieszczeniu wentylacji. Mogę ją dodać w przyszłości, ponieważ ułożenie pomieszczenia daje taka możliwość.
    Myślę że sama klima da radę.

  20. #20

    Domyślnie

    Ja klimy w spiżarni nie robiłem, ponieważ "zapomniałem" dołożyć 2 warstwę izolacji wełny mineralnej jest tam zdecydowanie chłodniej.zastanów się czy takie rozwiązanie Ci się nie sprawdzi w lato i tak będzie pizgać w nocy powiedzmy max 20*C ewentualnie zrób tam nawiew nawet na 2 rury PE po bajpasie będzie wlatywało powietrze z zewnątrz nie ogrzane tym samym często gęsto około 13-15*C.Noc reki będzie kręcił na maxa a w trakcie dnia na najniższym biegu - zapętlić całe lato.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony