dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 18
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 341
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    joasia45

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-011
    Posty
    2

    Domyślnie Rekuperacja czy warto?

    Dzień dobry - nie mam za dużego doświadczenia w temacie, ale ostatnio znajomi polecili im rekuperację . Mam dom prawie 200m2 i szukam (jak każdy ) sposobu na obniżenie rachunków - warto ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Napiszę krótko:
    WARTO , a więcej https://forum.muratordom.pl/showthre...uperacja+warto
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał joasia45 Zobacz post
    Dzień dobry - nie mam za dużego doświadczenia w temacie, ale ostatnio znajomi polecili im rekuperację . Mam dom prawie 200m2 i szukam (jak każdy ) sposobu na obniżenie rachunków - warto ?
    Zapytam tak.

    Czy w zimę przy temp zewnatrznej powiedzmy -10 stopni chcesz aby powietrze z taką temperaturą wpadało przez okna do domu czy wolisz aby wpadało do domu z temp około 20stopni , w ilościach takich jak ty chcesz

    Oczywiście można jeszcze zapewne tak jak u większości tych "co mają WG" siedzieć w smrodzie , wilgoci przy szczelnie zamkniętych oknach , ale ciężko nazwac do komfortem i zdrowym "powetrzem"


    Odpowiedz sobie na te pytanie i będziesz znał odpowiedź
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    I tak i nie ponieważ w Polsce z rekuperacji zrobili nowe wyznanie a inwestor stanął przed wydatkami rzędu 20tyś w takim domu ponieważ jak podobno nie zamontuje to się udusi Z tego też powodu na tej fali popularności powstają jak grzyby po deszczu firmy oferujące rekuperatory i kroją niemiłosiernie.Taki przykład ITHO w Belgii kupisz za 940Euro brutto i ten sam w Polsce kosztuje wg.katalogu 1500Euro netto.Co to więc sie dzieje takiego magicznego ,że po przekroczeniu granicy nagle zyskuje większą wartość?Także strzygą w naszym kraju frajerów na potęgę jak się da i wmawiają ,że bez tego nie da się żyć tak samo jak bez szczepionki na grypę 19.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    jak dom zamieszkały to koszty będą bardzo duże. Praktycznie remont domu, chyba że jakimś cudem konstrukcja pozwala na jakieś w miare nieinwazyjne pociągniecie rur. Np porterówka albo dom piętrowy z rozsądnie zabudowanymi skosami.

    Jako typowe obniżenie kosztów w "trudnym" zamieszkałym domu? wg mnie nie.
    W nowym budynku wyjdzie na zero nie robiąc kominów i np część okien nieotwieralnych.

    Dla komfortu i zawsze działającej wentylacji - tak warto zawsze.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barliniak Zobacz post
    I tak i nie ponieważ w Polsce z rekuperacji zrobili nowe wyznanie a inwestor stanął przed wydatkami rzędu 20tyś w takim domu ponieważ jak podobno nie zamontuje to się udusi:.......Także strzygą w naszym kraju frajerów na potęgę jak się da i wmawiają ,że bez tego nie da się żyć tak samo jak bez szczepionki na grypę 19.
    Nie ma tygodnia abym nie miał telefonów w prosba co robic, dom nowy, 1,2, 3 letni, bez rekuperacji bo po co, bo niepotrzebny koszt itd, coz sie okazuje. W łaziencie zaczyna pojawiac sie plesn, to samo za szafami i innymi meblami. Inwestorzy (nie frajerzy) posłuchali Tobie podobnych, nie chceli byc strzyzeni, przeciez miała wystarczyc WG, jakoby za darmo, bo przeciez tylko WM kosztuje a WG jest za darmo lub za grosze. Oszczednosci nic dały poza duzym problemem, bo trzeba zrobic demolkę w swiezo wykonczonym domu, bezinwazyjnie WM nie da sie zrobic.Jest płacz i zgrzytanie zebów na takich "doradców". Pół biedy ze taka "dorada" jest na forum, ale miałem przypadki gdy WG rekomendował KB, który z załozenia ma dbac o prawidłowy przebieg budowy, a tymczasem doradza zle, a tym samym szkodzi inwestorom.

  7. #7

    Domyślnie

    Dobudowywałem kawałek domu do starego i samemu zmontowałem rekuperację ponieważ wyceny firm oscylowały w granicach 20k zł. Mnie całość kosztowała może 4k zł. Rekuperator Luna + zewnętrzne filtry (OLX: 800zł), 200m rury zielonej 700 zł. 2 skrzynki rozdzielcze niecałe 500 zł.20m rury spiro izolowanej 400zł.anemostaty pewnie ze 200 zł.kilka skrzynek rozprężnych pewnie niewiele ponad 500zł.
    Generalnie polecam, rekuperator Luna nie ma silników DC tylko zwykłe nie są najcichsze ale centralka zamontowana jest w spiżarni gdzie może hałasować na dom się nic nie niesie. Rekuperacja bardzo fanie w lato przez bajpasa leci w nocy zimne powietrze na dom a zimą cieplejsze ogrzane przez wymiennik. W przyszłym roku pewnie będę musiał wykopać GWC aby w zimę spełniał bardziej swoje zadanie i aby ograniczyć zamarzanie wymiennika. Przy temperaturze zewnętrznej około 0*C (w domu 23*C) z anemostatów cały czas leci około 20*C. na 4 biegu z 6 możliwych. Teraz na dworze 16*C w z anemostatów leci 22*C
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie ma tygodnia abym nie miał telefonów w prosba co robic, dom nowy, 1,2, 3 letni, bez rekuperacji bo po co, bo niepotrzebny koszt itd, coz sie okazuje. W łaziencie zaczyna pojawiac sie plesn, to samo za szafami i innymi meblami. Inwestorzy (nie frajerzy) posłuchali Tobie podobnych, nie chceli byc strzyzeni, przeciez miała wystarczyc WG, jakoby za darmo, bo przeciez tylko WM kosztuje a WG jest za darmo lub za grosze. Oszczednosci nic dały poza duzym problemem, bo trzeba zrobic demolkę w swiezo wykonczonym domu, bezinwazyjnie WM nie da sie zrobic.Jest płacz i zgrzytanie zebów na takich "doradców". Pół biedy ze taka "dorada" jest na forum, ale miałem przypadki gdy WG rekomendował KB, który z załozenia ma dbac o prawidłowy przebieg budowy, a tymczasem doradza zle, a tym samym szkodzi inwestorom.
    Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka.Sprawdzałeś wszystkie przypadki gdzie się takie problemy pojawiły?Czy tylko posłuchałeś opowieści Jesiki która nie wie ,że okno też można rozszczelnić ?To teraz co wszystkie nowe domy bez nawiewników i bez wentylacji grawitacyjnej .To jak one przeszły odbiór?Jak ta cywilizacja przeżyła tyle lat bez reku?To ile teraz trzeba dać aby w domu za grubą kasę oddychać 20,30,40tyś?Najlepszy jest ten bełkot o 30% oszczędności przy ogrzewaniu No patrz ja nie mam centralnego reku i w łazience pleśń nie chce mi wyjść od 10 lat jakieś cuda ,może fizyka inna albo choroba wieku dziecięcego w tych nowych domach.Reku tak ale w normalnych pieniążkach a teraz to jest strzyżenie baranów którzy dadzą każdą kwotę rzędu 15-20tys za sam cudowny reku jak garnki na pokazach bo im tak w mówiono ,że tak trzeba.Zdrowy rozsądek chyba wiesz co to jest a nie popadanie w skrajności.
    Ostatnio edytowane przez Barliniak ; 19-10-2021 o 16:54
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał joasia45 Zobacz post
    Mam dom prawie 200m2 i szukam (jak każdy ) sposobu na obniżenie rachunków - warto ?
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...99-op%C5%82aca
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...i-mechanicznej

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barliniak Zobacz post
    Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka.Sprawdzałeś wszystkie przypadki gdzie się takie problemy pojawiły?Czy tylko posłuchałeś opowieści Jesiki która nie wie ,że okno też można rozszczelnić ?To teraz co wszystkie nowe domy bez nawiewników i bez wentylacji grawitacyjnej .To jak one przeszły odbiór?Jak ta cywilizacja przeżyła tyle lat bez reku?To ile teraz trzeba dać aby w domu za grubą kasę oddychać 20,30,40tyś?Najlepszy jest ten bełkot o 30% oszczędności przy ogrzewaniu No patrz ja nie mam centralnego reku i w łazience pleśń nie chce mi wyjść od 10 lat jakieś cuda ,może fizyka inna albo choroba wieku dziecięcego w tych nowych domach.Reku tak ale w normalnych pieniążkach a teraz to jest strzyżenie baranów którzy dadzą każdą kwotę rzędu 15-20tys za sam cudowny reku jak garnki na pokazach bo im tak w mówiono ,że tak trzeba.Zdrowy rozsądek chyba wiesz co to jest a nie popadanie w skrajności.
    Rozszczelniac kazdy potrafi, a ze sie wiąze z zwiekszeniem kosztów ogrzewania to moze dla Ciebie nie problem, bo któz bogatemu zabroni ale innym zalezy. Pomijam fakt napływu powietrza ze smogiem, któz by sie przejmował takim drobiazgiem. Nie ma nic głupszego jak doradzanie innym, aby w nowym, dobrze ocieplonym i szczelnym domu była WG. To taka złosliwosc, chęc zaszkodzenia, nawet ciezko to okreslic.Nie było by problemu z takimi pseudoradcami gdyby nie fakt ze ustawodawca nie wiedziec czemu nie nakazał montazu w nowych budynkach WM. Dzieki temu dał pole do popisu oszustom architektom którzy tez nie wiedziec czemu fałszują CHE aby utrzymac w projekcie WG. To jest po prostu niezrozumiałe i jest to woda na młyn dla wszelkiej masci szarlatanów wentylacyjnych. Takie mamy niestety czasy. Co do zdrowego rozsądku to WG w nowym budynku nie ma nic wspolnego ze zdrowym rozsądkiem.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 19-10-2021 o 18:01

  11. #11

    Domyślnie

    Kwoty rzędu 15-20-40k zł czemu nie jak ktoś chce to i za milion może zamontować rekuperację ogranicza go tylko grubość portfela. To że każda firma od razu proponuje AirPacka +CF2 za 12k zł bo dobry OK pytanie czy się zwróci? Że fajny wiadomo bezobsługowy, Ale nowa Luna 350 za 3800 też potrafi być bezobsługowa i w standardzie ma obsługę przez fi-wi z dowolnego miejsca, nagrzewnicę wstępną, i gówno wartą styropianową obudowę która się nie sprawdza.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  12. #12

    Domyślnie

    Najtańsza Luna będzie lepsza od WG. No ale jak ktoś chce mieć pleśń w narożnikach i za szafami i lejące okna, do tego zaduch, ciarki na plecach, to proszę bardzo. Ja to miałem w dwóch mieszkaniach w wielkiej płycie i w nowym z wentylacją mechaniczną na dachu i nawietrznikach w oknach (wymysł szatana).

    Mam jeszcze duże komfortowe mieszkanie w centrum. Cokolwiek bym robil, grzał , wietrzył itd, to kiedy jestem tam, to czuję ten brak wentylacji na plecach. W domu z reku jest po prostu komfortowo.

  13. #13

    Domyślnie

    Po roku widzę już mankamenty Luny (starej wersji) bez silników EC, moja na 6 biegu potrafi trochę hałasu zrobić. Na bank kiedyś zmienię pytanie czy będzie to też Luna nie wiem niech pochodzi ile ma i pójdzie "do żyda". Niestety podobne zdanie mam o samochodach Forda Mondeo zmieniam tylko na Forda Mondeo, no ewentualnie Smax`a.

    Komin do WG swoje kosztuje w dzień tego nie postawisz choćbyś się usrał po pachy. w lato to nie działa bo nie ta temperatura niestety w Polsce przyjęło się że do wentylacji służą okna a nie WG/rekuperacja. Aby przewietrzyć otwieramy termos i wietrzymy oknami po czym je zamykamy i siedzimy w tym termosie bo nawiewników w oknach nie montowałem bo nie wiedziałem że są potrzebne w WG. WG to poroniony pomysł, no ale jak to mówią jeden lubi pomarańcze a inny jak mu nogi śmierdzą.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzej.duralek

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Pcim
    Kod pocztowy
    98-765
    Posty
    16

    Domyślnie

    Jeśli zadajesz pytanie o bilans czysto ekonomiczny - NIE WARTO.

    Natomiast zwróć uwagę, że sytuacje "posiadanie rekuperacji" i "nieposiadanie rekuperacji" odróżnia nie tylko cena.

    W mojej ocenie, biorąc pod uwagę komfort i możliwości kontroli - WARTO.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzej.duralek Zobacz post
    Jeśli zadajesz pytanie o bilans czysto ekonomiczny - NIE WARTO.
    Wykażesz na liczbach?

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzej.duralek

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Pcim
    Kod pocztowy
    98-765
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wykażesz na liczbach?
    Nie.

    Za dużo zmiennych, za dużo czynników zewnętrznych, za dużo czynników do oceny subiektywnej.

    Patrzę na to tak. Obecnie płacę za gaz około 4k rocznie. Jaki wpływ na ten rachunek ma rekuperacja? 500PLN (na czysto, po odjęciu kosztów konserwacji bieżącej, filtrów, prądu) - może. Obstawiam, że raczej 200PLN. Z pewnością nie 1500PLN.

    Nawet przy założeniu, że to będzie 1000PLN mamy koszt zwrotu z inwestycji w horyzoncie kilku, jeśli nie kilkunastu lat. W międzyczasie wiele rzeczy może się zmienić. Z tego punktu widzenia oceniam, że sensowność ekonomiczna jest wątpliwa.

    Natomiast tak jak pisałem, przy całości aspektów zdecydowanie WARTO.

  17. #17

    Domyślnie

    To ja to policzę po łebkach za zewnątrz na tę chwilę u mnie jest 10*C, z rekuperacji nawiewa mi powietrze o temperaturze 20,8*C. Przy WG do domu wwiewało by z nawiewników okiennych 10*C a WG uciekało by 23*C.Muszę podgrzać nawiewane powietrze z 20,8*C o 2*C do komfortu mojej żony bo ja i tak siedzę w gaciach i krótkim rękawku.

    Koszty koszt prądu żaden prąd u mnie jest z przyrody, Filtry kupuje na m2 na alledrogo kupiłem 3m2 jednego i 3m2 kolejnego starczy na kolejne 15 lat. Konserwacja faktycznie ręcznie włączenie bajpasu na lato a na zimę zamknięcie aby szło przez wymiennik.policzmy górką 100zł bo kupię 4 pak piwa na wymianę filtrów. Kuźwa przepraszam zapomniałem o małych paluszkach AAA do pilota od rekuperacji...
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 19-10-2021 o 21:40
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzej.duralek

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Pcim
    Kod pocztowy
    98-765
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    To ja to policzę po łebkach za zewnątrz na tę chwilę u mnie jest 10*C, z rekuperacji nawiewa mi powietrze o temperaturze 20,8*C. Przy WG do domu wwiewało by z nawiewników okiennych 10*C a WG uciekało by 23*C.Muszę podgrzać nawiewane powietrze z 20,8*C o 2*C do komfortu mojej żony bo ja i tak siedzę w gaciach i krótkim rękawku.

    Koszty koszt prądu żaden prąd u mnie jest z przyrody, Filtry kupuje na m2 na alledrogo kupiłem 3m2 jednego i 3m2 kolejnego starczy na kolejne 15 lat. Konserwacja faktycznie ręcznie włączenie bajpasu na lato a na zimę zamknięcie aby szło przez wymiennik.policzmy górką 100zł bo kupię 4 pak piwa na wymianę filtrów. Kuźwa przepraszam zapomniałem o małych paluszkach AAA do pilota od rekuperacji...
    Super! Gratuluję. Całkowicie się zgadzam, że rekuperacja to fajna rzecz.

    Nadal uważam, że jeśli ktoś patrzy na czysto ekonomiczny aspekt sprawy to NIE WARTO.

  19. #19

    Domyślnie

    Patrząc ekonomicznie to taniej jechać z rodziną na wakacje rowerem bo wacha kosztuje 6 zł/l. Tylko nie wiem czy w 2 tyg. dojedziesz np. nad morze.
    Zamiast kosić trawę, lepiej kupić kozę
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzej.duralek

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Pcim
    Kod pocztowy
    98-765
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Patrząc ekonomicznie to taniej jechać z rodziną na wakacje rowerem bo wacha kosztuje 6 zł/l. Tylko nie wiem czy w 2 tyg. dojedziesz np. nad morze.
    Zamiast kosić trawę, lepiej kupić kozę
    Dokładnie trafiasz w sedno problemu. Autorka tego wątku pytała wprost o "sposobu na obniżenie rachunków". Najprostszym sposobem na obniżenie rachunków jest obniżenie temperatury w pomieszczeniach. Zawsze można się przecież cieplej ubrać a w ogóle zimniej oznacza zdrowiej, zwłaszcza do spania - same zalety

Strona 1 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony