dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 18
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 341
  1. #221
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Gdzie? Nie, od początku planowana była WM:


    No to się nie dodaje. Jak przyjmiemy ciepło właściwe powietrza wywiewanego 1200J/m3K to mamy na godzinę 540m3 x 1200 J/K = 0,18kWh/K. Jak z tego odzyskasz 90% to zostaje 0,018kWh i Hve=18W/K.

    Podobnie wychodzi z kalkulatora:



    Jak całe straty bez odzysku przy różnicy 1* są 180W, to po odzyskaniu 90% zostaje 18W/K i to jest właśnie Hve.

    Tylko dlaczego ta wentylacja u Ciebie ma działać okresowo?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	straty_540.jpg
Wyświetleń:	438
Rozmiar:	19,0 KB
ID:	458172  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-11-2021 o 06:58

  2. #222
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Nie wiem czemu tak projektant napisał. To nie domek letniskowy
    Czyli Hve powinna wynosić 18 W/K dla różnicy Tp /Tz = 1st? To ile dla różnicy 15 st.?
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  3. #223
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Nie wiem czemu tak projektant napisał. To nie domek letniskowy
    Czyli Hve powinna wynosić 18 W/K dla różnicy Tp /Tz = 1st? To ile dla różnicy 15 st.?
    Hve to z definicji W/K. Dla dt 15* straty ciepła na wentylacji będą 15 x Hve. Tyle, że to już nie będzie Hve.

  4. #224
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Przemyślałem sprawę i doszedłem do wniosku, że ogrzewanie powietrza do temperatury wyższej niż czynnika łamało by drugą zasadę termodynamiki. To jest argument. Ciekawe, że nawet kierownik działu technicznego w Vents dalej upiera się, że jednak da się to zrobić, bo tak wynika z wyliczeń. Mam teraz mnóstwo pracy, ale w weekend przedstawię te wyliczenia w tym wątku.
    Wracając do wątku nagrzewnicy:
    Polski oddział Vents zwrócił się do producenta (na Ukrainie), który dał wczoraj odpowiedź, że w programie doborowym jest faktycznie błąd, który obecnie poprawia jego autor. Wstyd, że dałem się przekonać wcześniejszym tłumaczeniom dwóm polskim inżynierom, że wszystko gra.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #225
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Wstydem są ich dyplomy

  6. #226
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    .... Wstyd, że dałem się przekonać wcześniejszym tłumaczeniom dwóm polskim inżynierom, że wszystko gra.
    A nie dałes sie przekonac innym inzynierom, ze ci dwaj nie maja racji, a program jest błedny. Od razu o tym napisałem, zreszta w rozmowie tel. tez o tym wspominałem

  7. #227
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    A nie dałes sie przekonac innym inzynierom, ze ci dwaj nie maja racji, a program jest błedny. Od razu o tym napisałem, zreszta w rozmowie tel. tez o tym wspominałem
    Do głowy mi nie przyszło, że producent może nie wiedzieć, co produkuje. Przyznasz, że to skandaliczna sytuacja?

    Na jakieś tam usprawiedliwienie mogę tylko napisać, że moja pierwsza reakcja była dokładnie taka sama jak Wasza i zadzwoniłem do Ventsa z pretensjami, że przecież to niemożliwe, że zimne grzeje cieplejsze, a tu pani inżynier wyskakuje z absolutną pewnością, że jest możliwe, że nagrzewnica to nie układ termodynamicznie zamknięty itd itp. Jednak, po wywiązaniu się dyskusji tu na forum zacząłem zagłębiać się nieco w tę całą termodynamikę, sprawę przemyślałem i ponownie poprosiłem o przeliczenie tej nagrzewnicy, ale już kierowniczkę działu technicznego. I ta druga pani ręcznie mi policzyła w emailu, że wszystko gra i że, uwaga, te wyniki są potwierdzone empirycznie (!), co było zwykłym kłamstwem. Dopiero jak się uparłem, zapytanie o poprawność obliczeń poszło prosto do producenta, który potwierdził błędne działanie programu doborowego.

    Dodam jeszcze, że Vents to klasa sama w sobie, ponieważ dziś dostałem nowe, ręczne wyliczenia. Mianowicie pani kierownik zastosowała taki algorytm: jeśli wynik (temperatura powietrza nagrzanego) wychodzi niższa niż temperatura zasilania (Tz), to ok, a jak wychodzi wyższa, to jest obcinana do Tz. I tu mi ręce już całkowicie opadły, bo jak dla mnie temperatura powietrza powinna asymptotycznie zbliżać się do Tz, a ja dostałem w wyliczeniach temp. powietrza równą dokładnie Tz.

    I tym fajnym programikiem doborowym były do tej pory przeliczane wszystkie nagrzewnice z marką Vents? To ja się pytam, co są warte charakterystyki dodawane do ich produktów?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #228
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zobacz sobie nagrzewnice thesslagreen
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #229
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Zobacz sobie nagrzewnice thesslagreen
    Dwurzędowa, zbyt mała powierzchnia wymiany. Już paczałem
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #230
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Dwurzędowa, zbyt mała powierzchnia wymiany. Już paczałem
    To zastosuj chłodnice Thessli, co prawda ma lamele nieco rzadziej (nie 1,8 a 3 mm) ale ma 6 rzedów i jej moc grzewcza jest duzo wieksza nz nagrzewnicy 2 rzedowej

  11. #231
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dokładnie, chłodnice 6 rzędowe robią robotę. Jestem ze swojej bardzo zadowolony.

  12. #232
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    To zastosuj chłodnice Thessli, co prawda ma lamele nieco rzadziej (nie 1,8 a 3 mm) ale ma 6 rzedów i jej moc grzewcza jest duzo wieksza nz nagrzewnicy 2 rzedowej
    W sumie potrzebuję 3- lub 4-rzędową, ale za to na wielkie przepływy powietrza. Nagrzewnica Juwentu 3-rzędowa 225 mm daje mi 53 stopnie przy Tz=55, dT=5 i powietrzu +18 i 80m3/h. Koszt ok. 1200 zł. Chłodnica Tessli to co najmniej dwa razy więcej.

    Poza tym czy chłodnica będzie działać wydajnie jako nagrzewnica tylko dlatego, że jest 6-rzędowa? Nie znalazłem całkowitej powierzchni wymiany wśród parametrów tego urządzenia, a to chyba przesądza o przeniesieniu mocy.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #233
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wątpię byś przy 3 rzędach uzyskał 53 stopnie z tz 55. ThesslaGreen jest w układzie Tiechelmana, bardzo starannie wykonana. Chłodnice z reguły mają lepsze wydajności od nagrzewnic. Akurat w tym aspekcie produkt z reguły jest wypadkową ceny. Nie bez powodu ThesslaGreen kosztuje 2x więcej.

  14. #234
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    W sumie potrzebuję 3- lub 4-rzędową, ale za to na wielkie przepływy powietrza. Nagrzewnica Juwentu 3-rzędowa 225 mm daje mi 53 stopnie przy Tz=55, dT=5 i powietrzu +18 i 80m3/h. Koszt ok. 1200 zł. Chłodnica Tessli to co najmniej dwa razy więcej.

    Poza tym czy chłodnica będzie działać wydajnie jako nagrzewnica tylko dlatego, że jest 6-rzędowa? Nie znalazłem całkowitej powierzchni wymiany wśród parametrów tego urządzenia, a to chyba przesądza o przeniesieniu mocy.
    Niestety nie znam powierzchni wymiany ale przy okazji kolejnego zamowienia nie omieszkam zapytac w dziale technicznym. Sadze ze powierzchnia wymiany jest wieksza w chłodnicy niz w nagrzewnicy z racji wiekszej ilosci rzedów pmimo wiekszego odstepu lameli. Jak cos dowiem dan znac. Nie przesadzał bym o wyzszosci nagrzewnicy na chłodnicą przy grzaniu, tak przy okazji Thessla podaje dla chłodnicy Tmax czynnika 110 oC, dla chłodnicy wodnej?, nie jest to zastanawiajace?. Zapytam tez czy mają wyniki z pomiarów pracy chłodnicy jako nagrzewnicy.

  15. #235
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Niestety nie znam powierzchni wymiany ale przy okazji kolejnego zamowienia nie omieszkam zapytac w dziale technicznym. Sadze ze powierzchnia wymiany jest wieksza w chłodnicy niz w nagrzewnicy z racji wiekszej ilosci rzedów pmimo wiekszego odstepu lameli. Jak cos dowiem dan znac. Nie przesadzał bym o wyzszosci nagrzewnicy na chłodnicą przy grzaniu, tak przy okazji Thessla podaje dla chłodnicy Tmax czynnika 110 oC, dla chłodnicy wodnej?, nie jest to zastanawiajace?. Zapytam tez czy mają wyniki z pomiarów pracy chłodnicy jako nagrzewnicy.
    To nie ma co pytać, tylko poprosić o wyliczenie punktu pracy dla konkretnych wartości.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #236
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    To nie ma co pytać, tylko poprosić o wyliczenie punktu pracy dla konkretnych wartości.
    O ile maja takie obliczenia na pewno sie nimi podzielą, gorzej jak ich nie mają. Produkcja nagrzewnic czy chłodnic nie jest ich priorytetem, swego czasu mieli oferowac jesszcze wiekszą chłodnicę ale podczas rozmowy z przedstawicielem technicznym dowiedziałem sie ze nie ma albo jest bardzo małe zapotrzebowanie na taki produkt i nic z tego nie bedzie, tym bardziej ze same chłodnice i nagrzewnice wykonuje zewnetrzny dostawca, natomiast cała reszta czyli obudowa filtr itp czyli montaz koncowy to dzieło Theslli.

  17. #237
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    O ile maja takie obliczenia na pewno sie nimi podzielą, gorzej jak ich nie mają. Produkcja nagrzewnic czy chłodnic nie jest ich priorytetem, swego czasu mieli oferowac jesszcze wiekszą chłodnicę ale podczas rozmowy z przedstawicielem technicznym dowiedziałem sie ze nie ma albo jest bardzo małe zapotrzebowanie na taki produkt i nic z tego nie bedzie, tym bardziej ze same chłodnice i nagrzewnice wykonuje zewnetrzny dostawca, natomiast cała reszta czyli obudowa filtr itp czyli montaz koncowy to dzieło Theslli.
    A mówił jaki to producent?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  18. #238

    Domyślnie

    Nagrzewnice, czy chłodnice można kupić niemal każdą.
    Np firma Termex z pod Krakowa wykona ci chłodnicę na dowolny wymiar.
    Można poszukać również gotowych rozwiązań np z VEAB
    https://veab.com/kategori/duct-heaters-cooler-water
    Może to pomoże: http://calculation.veab.com/

  19. #239

    Domyślnie

    Dom 200m2 - jakiej firmy rekuperatory przeglądać?
    -na jakie parametry patrzeć?
    -czy do 5000zł kupie coś rozsądnego?
    -czemu jest taki rozstrzał cenowy czym się różnią?
    -Powinna byc oszczednosc z rekuperacja na grzaniu? mam pompe ciepła T-CAP 9kw i foto na dachu
    -ile miesiecznie kw pobiera rekuperator?
    -duzo to miejsca zajmuje na poddaszu?
    - czy potrzebny jest jakis oddzielny obwod zasilania dla niego?

    -może jakieś linki do poczytania od czego zaczać aby wiedzieć how to ?
    Dopiero poznaje temat

  20. #240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Dopiero poznaje temat
    Nie krępuj się. Masz do dyspozycji całe forum.

Strona 12 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony