dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 18
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 341
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    ten watek nie dotyczy tego tematu. Domy starsze, zamieszkane nie muszą spełniać tych wymogów a nowobudowane bedą miały rekuprację budowaną od podstaw podczas budowy. U mnie po skasowaniu kominów i zrobieniu paru okien typu fix wyszło na zero.
    Teraz to ja nie rozumiem, o jakich "tych" wymogach piszesz.

    Przykładowy inwestor termomodernizuje dom, robi to z głową, ma wyliczenia i zalecenia co i jak zaizolować, co wymienić, co zostawić, co wyburzyć. I okazuje się, że bez WM nie osiągnie celu.

    Mój sąsiad tak zrobił: wymienił okna, położył styro na elewacji i okazało się, że rachunki na ogrzewanie ma takie same. A czemu? Bo ciepło uciekło kominami (WM nie zainstalował).
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  2. #42
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post

    Mój sąsiad tak zrobił: wymienił okna, położył styro na elewacji i okazało się, że rachunki na ogrzewanie ma takie same. A czemu? Bo ciepło uciekło kominami (WM nie zainstalował).
    nie możliwe aby po izolacji koszty grzania nie spadły. ucieczka przez wentylację grawitacyjną czy też oszczędność tego ciepła na rekuperacji to nie są wartości które mają aż takie znaczenie w ogólnym koszcie ogrzewania.

  3. #43

    Domyślnie

    W większości ci co mają "wentylacją" grawitacyjną w domach tak naprawdę nie mają żadnej wentylacji.
    Bo w większości nie mają nawiewników a co najwyżej rozszczelniają okna a w sezonie grzewczym szczelnie zamykają , bo "zimno" ...

    Takie osoby po zamontowaniu wentylacji mogą się zdziwić bo koszty ogrzewania wzrosną a nie spadną , bo poprzednio nie mieli żadnej wentylacji a co za tym idzie strat , a każda wentylacja to strata energii , tyle że przy rekuperacji ograniczona do miniumm
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    nie możliwe aby po izolacji koszty grzania nie spadły. ucieczka przez wentylację grawitacyjną czy też oszczędność tego ciepła na rekuperacji to nie są wartości które mają aż takie znaczenie w ogólnym koszcie ogrzewania.
    Wpuść sobie zimą do domu te 120 m3/h (4 osoby) powietrza o temperaturze -20 st.C
    Po czym wróć tutaj i daj znać czy na pewno:
    nie są wartości które mają aż takie znaczenie w ogólnym koszcie ogrzewania
    Tak jak poprzednik wspomniał, te wartości są małe jak tej wentylacji NIE ma.

    W nowym dobrze izolowanym domu, z porządnymi oknami.
    Prawidłowo działająca wentylacja bez odzysku ciepła to niemal 80% całkowitych strat ciepła.

  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    nie możliwe aby po izolacji koszty grzania nie spadły. ucieczka przez wentylację grawitacyjną czy też oszczędność tego ciepła na rekuperacji to nie są wartości które mają aż takie znaczenie w ogólnym koszcie ogrzewania.
    Jak napisał kaszpir007: wentylacja była zaślepiana, bo rachunki rosły. Czyli wentylacji nie mieli. Jak ocieplili, to zaczęli wentylować, czyli usuwali czynnik grzewczy, jakim jest powietrze.

    BTW, usuwanie nagrzanego czynnika grzewczego i zastępowanie go chłodnym to najskuteczniejszy sposób chłodzenia.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Wpuść sobie zimą do domu te 120 m3/h (4 osoby) powietrza o temperaturze -20 st.C
    Po czym wróć tutaj i daj znać czy na pewno:
    No żeby tak zbesztać kogoś nie używając przy tym przekleństw
    Faktycznie doskonale wskazuje to poziom niewiedzy o wentylacji zresztą co za różnica skoro w zimę WG działa po chińsku... w sensie "jako tako".
    Wiem że w pozostałych domach w których rekuperacja bangla od lat, jej użytkownicy wiedzą że dobrze zrobili inwestując te dodatkowe 15000 zł, lub "tymi ręcoma robiona" jakieś 5000 zł.
    Mnie tam nie trzeba przekonywać widzę co wyjmuję z filtrów wstępnych: Zdjęcie od 18 roku życia!!!
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	122
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	458087
    Gdyby nie rekuperator to ja wraz z rodziną byśmy to mieli w płucach a to tylko 6 miesięcy okresu NIE GRZEWCZEGO!!!

    A to nie jest cały filtr: składający się z 4 warstw:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	89
Rozmiar:	99,4 KB
ID:	458088
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #47
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    solek01

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-513
    Posty
    13

    Domyślnie

    Jak ktoś nie pomieszkał z grzybem to nie doceni rekuperacji. Mieszkam w miarę nowym mieszkaniu 2 kominy wentylacyjne, jeden w łazience drugi w kuchni, aby wentylacja grawitacyjna działała w miarę poprawnie musi być taki sam napływ powietrza co i odpływ. Jako że mieszkaniem zarządza spółdzielnia co roku jest pomiar wentylacji i przychodzi Pan z miernikiem i co i nic wszystko stoi ( w oknach są nawietrzniki), po czym mówi otwórz Pan okno a ja mówię że wentylacja ma działać przy zamkniętym, ale otwieram i wszystko działa super. Co z tego wynika w zimie pełno wody na oknach, grzyb w kątach, w szafach śmierdzi. Zakupiłem suszarkę bębnową do prania i trochę się poprawiło.
    Teraz buduję nowy dom i nie wyobrazam sobie nie zrobić rekuperacji, bo jak dwie kratki wentylacyjne mają wywentylować cały dom? Okna szczelne, drzwi szczelne, dach szczelny to gdzie to ma naciągać powietrze z zewnątrz?

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał solek01 Zobacz post
    J
    Teraz buduję nowy dom i nie wyobrazam sobie nie zrobić rekuperacji, bo jak dwie kratki wentylacyjne mają wywentylować cały dom? Okna szczelne, drzwi szczelne, dach szczelny to gdzie to ma naciągać powietrze z zewnątrz?
    Te dwie kratki nie mają wentylować tylko wyciągać powietrze z domu , ale żeby to działało to w każdym pomieszczeniu musi być działający cały czas nawiewnik i wszystkie drzwi w mieszkaniu podcięte aby powietrze mogło trafić z nawiewników do wyciągów ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #49
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał solek01 Zobacz post
    Jak ktoś nie pomieszkał z grzybem to nie doceni rekuperacji. Mieszkam w miarę nowym mieszkaniu 2 kominy wentylacyjne, jeden w łazience drugi w kuchni, aby wentylacja grawitacyjna działała w miarę poprawnie musi być taki sam napływ powietrza co i odpływ. Jako że mieszkaniem zarządza spółdzielnia co roku jest pomiar wentylacji i przychodzi Pan z miernikiem i co i nic wszystko stoi ( w oknach są nawietrzniki), po czym mówi otwórz Pan okno a ja mówię że wentylacja ma działać przy zamkniętym, ale otwieram i wszystko działa super. Co z tego wynika w zimie pełno wody na oknach, grzyb w kątach, w szafach śmierdzi. Zakupiłem suszarkę bębnową do prania i trochę się poprawiło.
    Teraz buduję nowy dom i nie wyobrazam sobie nie zrobić rekuperacji, bo jak dwie kratki wentylacyjne mają wywentylować cały dom? Okna szczelne, drzwi szczelne, dach szczelny to gdzie to ma naciągać powietrze z zewnątrz?
    Akurat te dwie kratki wentylacyjne mogą wentylować cały dom, problemem jest (jak zauważyłeś) nawiew świeżego powietrza. Kominiarze przyjmują, że prawidłowy nawiew to przynajmniej dwa nawiewniki okienne na kratkę wywiewną - minimum!

    Łatwo sobie z wyciągiem poradzić montując wentylator w kratce wywiewnej. W nowych blokach deweloperzy montują hybrydy na kominach, ale ciągle przecież dopływ powietrza do pomieszczeń musi być, a babcie i dziadki często nawiewniki potrafią pozamykać (bo zimno w nogi

    Niestety z przykrością powtarzam, że w Polsce NIE MA kultury wentylowania pomieszczeń. Ludzie nie domagają się porządnej wentylacji, więc deweloperzy jej nie dostarczają. Za to klimę ma dziś każdy, a wielu (większość?) myli ją z wentylacją. To naprawdę zadziwiające, że niektórzy moi koledzy (inżynierowie informatycy) nie rozumieją, że kratka wyciągowa nie wystarcza do wentylowania, a wręcz odcięcie dopływu powietrza powoduje cofki z tej kratki wyciągowej. Ludzie wierzą w cuda, stąd te grzyby, charakterystyczny kwaśny zapaszek w domostwach, bóle głowy i tym podobne klimaty.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #50
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeszcze 30 lat temu ludzie się zastanawiali czy warto kupować auto z klimą. Były droższe, więcej palą, serwis kosztowny bywa, a przecież można otworzyć okno i też jest "spoko", a samochód i bez tego jedzie. 30 lat później to standard nawet w małych autach kompaktowych. Czy się zwróci? Pewnie nigdy. Aczkolwiek zbieram dane odzysku i zużycia od tego miesiąc więc podzielę się na koniec sezonu jak to wygląda w praktyce.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Wpuść sobie zimą do domu te 120 m3/h (4 osoby) powietrza o temperaturze -20 st.C
    Po czym wróć tutaj i daj znać czy na pewno:


    Tak jak poprzednik wspomniał, te wartości są małe jak tej wentylacji NIE ma.

    W nowym dobrze izolowanym domu, z porządnymi oknami.
    Prawidłowo działająca wentylacja bez odzysku ciepła to niemal 80% całkowitych strat ciepła.
    Przecież te twoje założenia to czysta teoria. W praktyce żadna wentylacja grawitacyjna nie jest tak wydajna. Ograniczają się to do dwóch kratki w kuchni i łazience jeśli chodzi o wyciąg, a nawiew jest wtedy gdy otwierany drzwi lub okno.

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Przecież te twoje założenia to czysta teoria. W praktyce żadna wentylacja grawitacyjna nie jest tak wydajna.
    Zimą wręcz przeciwnie. Ja miałem w bloku wentylator, który mógł robić zimą za prądnicę - i to tylko przy wyciętej uszczelce 2x15cm.


    Zresztą w domu podobnie mi zaciąga zimny komin jak otworzę szyber i przepustnicę.

  13. #53

    Domyślnie

    U mnie w bloku nigdy nie działała przychodził ten od wentylacji raz w roku i tylko mówił aby wiatrak wymontować bo pcham wentylacją smrody z mojej łazienki innym. Bo był jeden główny ciąg wentylacyjny do którego 12 mieszkańców się wpinało kanałami o długości około 1,5m. Kiedyś mój kumpel wpadł na genialny pomysł aby do tego komina wpierdzielić sporą petardę jak piedykło na parterze to pewnie ludzie mieli taki syf w domach że sprzątania na tydzień.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  14. #54
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jeszcze 30 lat temu ludzie się zastanawiali czy warto kupować auto z klimą. Były droższe, więcej palą, serwis kosztowny bywa, a przecież można otworzyć okno i też jest "spoko", a samochód i bez tego jedzie. 30 lat później to standard nawet w małych autach kompaktowych. Czy się zwróci? Pewnie nigdy. Aczkolwiek zbieram dane odzysku i zużycia od tego miesiąc więc podzielę się na koniec sezonu jak to wygląda w praktyce.
    To nie jest dobry przykład, bo odkąd pamiętam w autach byłą wentylacja, a klima była dodatkowo. W aucie dużo łatwiej wcisnąć wentylację, bo wymagany jest tylko wentylator, a do klimy potrzeba jeszcze sprężarkę i skraplacz. W domu dokładnie odwrotnie: klimę montuję się względnie prosto, a WM wymaga niemal remontu kapitalnego, o kilkakrotnie większych kosztach nie wspomnę.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 27-10-2021 o 23:42
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    W domu dokładnie odwrotnie: klimę montuję się względnie prosto, a WM wymaga niemal remontu kapitalnego, o kilkakrotnie większych kosztach nie wspomnę.
    O czym mówisz idziesz kupić projekt domu w samym projekcie masz naniesione już kominy do WG, po co interesować się czym jest rekuperacja? Chłopie masz do wydania przynajmniej 350000 zł. na dom w stanie deweloperskim. Masz w projekcie komin spalinowy to wiesz że masz jakiś kocioł montować gazowy/pellet/ekogroszek. Jak ktoś na tym etapie wie czym jest pompa ciepła (powietrzna) jest nieźle, a jak już zainstalujesz kaloryfery bo tak się w Polsce przyjęło to później możesz tylko frezować posadzki aby zrobić podłogówkę.
    Większość projektantów jest zacofanych i to do nich należy mieć największą pretensję oni wpisują że zapotrzebowanie na ciepło 10kW +2kW na CWU - umowna moc kotła 25kW - i już jesteś w tyłku.

    Dalej mamy pompkę cyrkulacyjną do CWU, kto o tym wie i czemu to służy? Koszt żaden a bardzo ułatwia życie.
    Znam ludzi wydała 1,5 mln. złotych na dom - rekuperacji brak, pompy cyrkulacyjnej cwu - brak, klimatyzacji - brak, pompa ciepła - brak, no ale jak wchodzisz to widzisz że dom musiał kosztować.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 28-10-2021 o 10:21
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  16. #56

    Domyślnie

    Mam rekuperację od tygodnia. Wiele się na czytałem, wiele przedyskutowałem z servisem.
    Jeśli chodzi o sam aspekt posiadania rekuperacji to jak najbardziej polecam.
    Powietrze świeże, stała wilgotność powietrza, nie trzeba otwierać okien przez co się tak nie kurzy, latem chłodzi (oczywiście nie tak jak klima ale na pewno lepiej niż przez zwykłe otwieranie okien).
    Co do hałasu to sam się tego obawiałem. W moim przypadku rekuperacji nie słychać w ogóle.
    Na pewno opłaca się instalować w nowo budowanym domu. W już wybudowanym koszty rosną albo rekuperacja staje się bezużyteczna. Bezużyteczna dlatego, że jeżeli nie ma jak pociągnąć rur i dobrze ich zaizolować to instalacja będzie skopana i nie będzie miała takiej wydajności jak powinna albo nie będzie jej miała w ogóle.
    No i dużym aspektem jest wybór sprzętu.
    Teraz rekuperatory są już dużo bardziej funkcjonalne i pełne automatyki.
    Automaryczne bypassy, włączanie trybu lato zima, dzień noc, kąpiel gotowanie i takie tam.
    Nie daj się nabrać, że rekuperacja potrafi to i siamto. Znajomi dali się urobic cena w miarę normalna jak za rekuperację, a później się okazało, że żeby to działało trzeba kupić taki czujnik, żeby tamto działało trzeba dokupić taki czujnik itd.
    Każdy czujnik około 600 - 900 zł

  17. #57
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Rekuperator nie chłodzi. Chyba że masz klimę to odzyskuje chłód.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  18. #58
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzabelFTN Zobacz post


    Teraz rekuperatory są już dużo bardziej funkcjonalne i pełne automatyki.
    Automaryczne bypassy, włączanie trybu lato zima, dzień noc, kąpiel gotowanie i takie tam.
    Nie daj się nabrać, że rekuperacja potrafi to i siamto. Znajomi dali się urobic cena w miarę normalna jak za rekuperację, a później się okazało, że żeby to działało trzeba kupić taki czujnik, żeby tamto działało trzeba dokupić taki czujnik itd.
    Każdy czujnik około 600 - 900 zł

    większość rekuperatorów to proste urządzenia bez żadnej automatyki i to i tak jest już bardzo funkcjonalne.

  19. #59

    Domyślnie

    Bo tak ma działać - ma być stała wymiana powietrza i tyle.
    Ja wiem, że są pomyleńcy co z domu chcą zrobić laboratorium i nie mogą żyć bez monitorowania 24h wilgotności, wydajności temp. nawiewu itp głupot, ale główne zadanie sprawnej wentylacji to świeże powietrze w domu nic poza tym.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Rekuperator nie chłodzi. Chyba że masz klimę to odzyskuje chłód.
    Chłodzi.
    Uwaga prosty przykład jak to działa u mnie.
    Mam ustawioną pompę ciepła na 21*C na stałe. Gdy przyświeci słonko przez okna to pomimo, że pompa nie pracuje temperatura w domu rośnie (czasem nawet do około 25*C), choć na dworze tylko 10*C.
    Wtedy w rekuperacji włącza się bypass i włącza bezpośrednio bez odzysku ciepła powietrze z dworu czyli 10*C i chłodzi wnętrze domu.
    Także rekuperacja może chłodzić.

Strona 3 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony