dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Instalacja w warsztacie, gniazdka oświetlenie

    Witam, trzy lata temu w pomieszczeniu gospodarczym z gniazdkiem i żarówką zrobiłem sobie warsztat stolarski, obecnie mam 2x2 świetlówki oraz 2x2 i 2x3 gniazdka 16A, przewody oświetleniowe mają 3x1,5mm2 a gniazdkowe 3x2,5mm2.
    Obecnie chcę osiągnąć 6x3 gniazdka natynkowe, hermetyczne 16A oraz 6x1 świetlówki 120 cm, włączane parami. A ponad to zastosować skrzynkę rozdzielczą z wyłącznikiem-różnicowo prądowym i wyłącznikami nadprądowymi. Z grubsza sobie wszystko przemyślałem, w skrzynce ma to wyglądać następująco: lampka sygnalizująca LED > wyłącznik izolacyjny 100A > wyłącznik różnicowoprądowy (o jakim prądzie znamionowym, nie wiem jeszcze) > wyłącznik nadprądowy B16 dla 3x3 gniazdka z jednej strony > wyłącznik nadprądowy B16 dla 3x3 gniazdek z drugiej strony oraz wyłącznik nadprądowy B10 dla oświetlenia.
    Oświetlenie ma zużywać 108 W, zaś maksymalna konfiguracja podłączonych urządzeń (na dziś nie osiągalna i raczej nie prawdopodobna) to 4300 W, do osiągnięcia na dziś około 3300 W w tym samym czasie i w jednym przewodzie i gniazdku.

    Problem mam taki że przeczytałem iż wyłącznik izolacyjny to nie wyłącznik główny do codziennego użytkowania, domyślam się że należałoby kupić jakiś wyłącznik, doprowadzić do niego przewód doprowadzony do budynku a następnie od niego przewód poprowadzić do skrzynki i umieszczonego w niej wyłącznika izolacyjnego. Celem tego przedsięwzięcia jest ułatwienie sobie codziennej pracy, mam w zwyczaju na koniec dnia odpinać od zasilania wszystkie urządzenia, zamiast robienia obchodu chciałbym mieć taki wyłącznik główny przy wejściu, wykonywać jeden ruch i nie martwić się że coś zostało podłączone do gniazdka.
    Podobna sytuacja jest nieco wcześniej idąc po przewodzie, w pomieszczeniu obok jest rozłącznik nadprądowy C32, który używaliśmy jako główny, aby dokonywać jakiś prac dalej. Wszyscy przeżyli, nie wiem kto i kiedy go tam umieścił ale w pierwszej kolejności trzeba byłoby to zmienić.

    No i zawsze jest dobrze porozmawiać, jako że tu nie mam po prostu z kim podyskutować.

    E: chciałem jeszcze zapytać czy świetlówki LED można połączyć szeregowo, czy też aby aby włączać je parami będę musiał do każdej pary dodać puszkę?
    Ostatnio edytowane przez Zubr86 ; 19-10-2021 o 17:20

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Proponuję zatrudnić elektryka dla własnego bezpieczeństwa i jemu wyłożyć co chcesz mieć i gdzie. Ważne jest nie tylko, czy coś działa, ale jeszcze czy jest właściwa ochrona przeciwporażeniowa dla poszczególnych urządzeń. Z Twojej wypowiedzi wynika, że jesteś laikiem w tych sprawach i wiedz nikt Ci na forum nie udzieli rady, gdyż nie będzie brał odpowiedzialności za Twoje i innych życie.

  3. #3

    Domyślnie

    Ile może kosztować zatrudnienie elektryka do tych celów?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zubr86 Zobacz post
    Witam, trzy lata temu w pomieszczeniu gospodarczym z gniazdkiem i żarówką zrobiłem sobie warsztat stolarski,
    Nawet nie napisałeś czy masz instalację jedno- czy trójfazową. Jaki układ sieci, jak jest poprowadzona i skąd, jak zabezpieczona. To ważne, bo w warsztacie, gdzie występują maszyny wirujące, świetlówki dają efekt stroboskopowy. Co może być niebezpieczne. Z tego powodu korzystniejsze jest oświetlenie z różnych faz.
    W ogóle, zagadnienie trzeba rozpatrywać całościowo, a nie jako pojedyncze puzzle.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony