dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wumar

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    26
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie kocioł elektryczny PLUS Bufor Ciepła

    Dobry wieczór Wszystkim Forumowiczom.
    Wracam po latach. Kiedyś poszukiwałem informacji o budowie domu....teraz proszę Was o informację, rady a nawet krytykę w zakresie mojego pomysłu.
    Otóż 11 lat temu do domu o pow. użytkowej 115 m. wstawiłem kocioł na ekogroszek z podajnikiem 18kw. (brak gazu w okolicy). Dom ma pow. do ogrzania ok. 120-130 m. Mury z silki, użytkowe poddasze, docieplenie - styropian 14 cm. (DOM wg projektu ISKIERKA).
    Kocioł na ekogroszek się kończy....Już rok temu wpiąłem sobie do obecnej instalacji kocioł ELTERM KAPITAN 9kw, aby mieć alternatywne grzanie, sterowane smartfonen...zwłaszcza w zimie, gdy wyjeżdżam.... Ale jak wspomniałem kocioł na ekogroszek się kończy...I zamierzam dokupić bufor ciepła ok. 1000 litrów. Mając taryfę G12W, grzałbym wodę w buforze w tanich godzinach....Na przykład wg kalkulatora ( https://padew.pl/pub/kalkulatormocy.php) 1000 litrów wody zaczynając grzanie od temperatury 25 stopni do temperatury 65 stopni grzałbym wykorzystując 8 kw - około 6 h. Czyli 6h x 8kw = 48 kw x ok. 0,30 złotych za 1 kw = ok. 15 złotych. (mogłoby być nawet 20 złotych) I jeśli to wystarczyłoby mi na całą dobę - to byłoby super. Mógłbym jeszcze podgrzać między 13.00 a 15 .00.... Mam jeszcze kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza.....
    Obecnie CWU ogrzewam w zimie - z kotła, a w lecie - grzałką w bojlerze lub kotłem ELTERM ( bo jest tak pospinane....)
    Prosze o Wasze doświadczenia: Ma to sens? Może i droższe nieco w eksploatacji, ale tańsze w zakupie.. Jaki zatem bufor? jaka pojemność? jaka firma? z wężownicą? jedną? Dwiema? czy bez wężownic...Bardzo Was proszę o radę. Jestem z okolic Wrocławia.Jak ktoś ma coś takiego w sąsiedztwie do 100 -150 km - chętnie podjadę porozmawiać i zobaczyć. Będę wdzięczny za każdy głos. A może macie namiar na firmę?
    pozdrawiam
    Marek Wu

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał wumar Zobacz post
    Dobry wieczór Wszystkim Forumowiczom.
    Wracam po latach. Kiedyś poszukiwałem informacji o budowie domu....teraz proszę Was o informację, rady a nawet krytykę w zakresie mojego pomysłu.
    Otóż 11 lat temu do domu o pow. użytkowej 115 m. wstawiłem kocioł na ekogroszek z podajnikiem 18kw. (brak gazu w okolicy). Dom ma pow. do ogrzania ok. 120-130 m. Mury z silki, użytkowe poddasze, docieplenie - styropian 14 cm. (DOM wg projektu ISKIERKA).
    Kocioł na ekogroszek się kończy....Już rok temu wpiąłem sobie do obecnej instalacji kocioł ELTERM KAPITAN 9kw, aby mieć alternatywne grzanie, sterowane smartfonen...zwłaszcza w zimie, gdy wyjeżdżam.... Ale jak wspomniałem kocioł na ekogroszek się kończy...I zamierzam dokupić bufor ciepła ok. 1000 litrów. Mając taryfę G12W, grzałbym wodę w buforze w tanich godzinach....Na przykład wg kalkulatora ( https://padew.pl/pub/kalkulatormocy.php) 1000 litrów wody zaczynając grzanie od temperatury 25 stopni do temperatury 65 stopni grzałbym wykorzystując 8 kw - około 6 h. Czyli 6h x 8kw = 48 kw x ok. 0,30 złotych za 1 kw = ok. 15 złotych. (mogłoby być nawet 20 złotych) I jeśli to wystarczyłoby mi na całą dobę - to byłoby super. Mógłbym jeszcze podgrzać między 13.00 a 15 .00.... Mam jeszcze kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza.....
    Obecnie CWU ogrzewam w zimie - z kotła, a w lecie - grzałką w bojlerze lub kotłem ELTERM ( bo jest tak pospinane....)
    Prosze o Wasze doświadczenia: Ma to sens? Może i droższe nieco w eksploatacji, ale tańsze w zakupie.. Jaki zatem bufor? jaka pojemność? jaka firma? z wężownicą? jedną? Dwiema? czy bez wężownic...Bardzo Was proszę o radę. Jestem z okolic Wrocławia.Jak ktoś ma coś takiego w sąsiedztwie do 100 -150 km - chętnie podjadę porozmawiać i zobaczyć. Będę wdzięczny za każdy głos. A może macie namiar na firmę?
    pozdrawiam
    Masz kaloryfery w które podajnikowiec wpuszcza wodę o temperaturze 25 stopni przez cały sezon grzewczy?
    Ponadto te 48kWh może być zimą przy mrozach 2x za mało.
    Patrzę pod kątem standardu ocieplenia domów sprzed ponad 10 lat.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 20-10-2021 o 07:11
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  3. #3

    Domyślnie

    No to tak - mam i bufor i kocioł MPM i kocioł elektryczny- ale CWU robi mi od 4 ch lat osobna maszyna -300litrowy stary emaliowany Dimplex z Niemiec za jedyne 2500 zakupiony przez OLX (polecam tam szukać). Wg mnie najtańsza opcja na CWU jaka może być i spokój latem czy zimą. Co do grzania bufora w nocnej taryfie to bardzo ok ale nie wiemy jakie jest zapotrzebowanie i stad nie da sie określić jak duży bufor by musiał być. Zakres temperatur użytecznych bufora zalezy od systemu ogrzewania - o ile to sa grzejniki to jest on pom iedzy 40 a 90 C a jesli podłogówka to 30 do 90.
    W tym przedziale do zbiornika możesz zmiescić ok 60kwh- kilowato godzin czyli grzałka 6kw musi pracować 10 godzin żeby nabić bufor 1000 l - dodatkowo dom w tym czasie nie może stygnąć. Podstawowe jednak pytanie ile energii czyli tych kilowatogodzin Twój dom na dobę potrzebuje. No i po ile będzie prąd za 3 mce.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wumar

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    26
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    No wedle posiadanych parametrów, otrzymałem takie wartości, ale niespecjalnie potrafię to interpretować....

    Ogrzewanie budynku
    6,0kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
    W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej za oknem -18°C i średniej temperaturze w domu 21,0°C.

    2,9kW – przeciętna moc grzewcza
    Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 2,1°C i średniej temperaturze w domu 21,0°C.

    49W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc grzewczą
    11 771kWh = 42GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie
    Tyle ciepła potrzebuje twój dom na cały sezon grzewczy. Nie są tu uwzględnione żadne zyski energii.
    To jest wielkość netto – tyle, ile budynek przyjmie. Zależnie od tego, czym i z jaką sprawnością będziesz grzać, ilość ciepła brutto, jaką musisz kupić, będzie odpowiednio wyższa.

    85kWh/m2 rocznie wskaźnik zapotrzebowania na energię
    Tę wartość znajdziesz na świadectwie energetycznym budynku (nowsze takie mają). Na tej podstawie twój dom zalicza się do klasy energetycznej C
    Ostatnio edytowane przez wumar ; 20-10-2021 o 19:44
    Marek Wu

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał wumar Zobacz post
    ...

    85kWh/m2 rocznie wskaźnik zapotrzebowania na energię
    Tę wartość znajdziesz na świadectwie energetycznym budynku (nowsze takie mają). Na tej podstawie twój dom zalicza się do klasy energetycznej C
    Tej wartosci nie znajdziesz na CHE, CW nie uwzglednia zysków słonecznych i bytowych, nie ma szans aby było te 85 kWh/m2. Notabene taka wartosc nie spełnia WT2021

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Notabene taka wartosc nie spełnia WT2021
    Nie musi spełniać.

    Cytat Napisał wumar Zobacz post
    Dobry wieczór Wszystkim Forumowiczom.
    Wracam po latach. Kiedyś poszukiwałem informacji o budowie domu....teraz proszę Was o informację, rady a nawet krytykę w zakresie mojego pomysłu.
    Otóż 11 lat temu do domu o pow. użytkowej 115 m. wstawiłem kocioł na ekogroszek z podajnikiem
    pozdrawiam
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał wumar Zobacz post
    2,9kW – przeciętna moc grzewcza
    Przyjmijmy ze to poprawny szacunek choć chyba ciut zawyżony. Czyli na dobę potrzebujesz średnio 72 kwh. W mniej drogiej taryfie masz 11 godzin czasem więcej.
    W tym czasie musisz ogrzać dom i zgromadzić w zbiorniku energię na godziny bardzo drogie- kocioł 6 kw przez 11 godzin wyprodukuje 66kwh - więc wygląda na to że zabraknie Ci ciepełka zrobionego tylko w mniej drogich godzinach. Grzałkę można zmienić na mocniejszą np 8kW już by miała szanse. Zakładając pusty zbiornik o 22 giej do 6 tej rano potrzebujesz 24 kwh dla domu i reszta czyli w tym wypadku 40 kwh do zbiornika. Zbiornik ma pojemność 60 więc spoko wlezie i wystarczy aby dotrwać do południa gdzie znów trochę by musiała popracować aby do 22 giej nie zabrakło. Przy grzałce 8 kw, zbiorniku 1000l i taryfie G12W powinno się udać.
    W mrozy całkiem inna bajka i wtedy po prostu trza grzać kiedy zimno. Osobiście zamontowałbym 9 kW bo to 3xpo3 i da się ładnie tym zarządzać -a w razie awarii jednego elementu nadal mamy możliwość grzania. Sztuką natomiast w zarządzaniu tak ciasnym zbiornikiem będzie zestrojenie grzania nocnego tak aby na rano zawsze zbiornik był pełny, ale to kwestia albo praktyki i programatora albo jakiegoś inteligentnego sterowania.
    P.S.
    Jak łatwo policzyć 72 kwh na dobę przy cenie 0,35 za kwh daje ok 25 zł a będzie zapewne drożej od stycznia.
    P.S 2
    Nie zauwazyłem iz masz kocioł 9 kW - w tej sytuacji wszystko sie spina .
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 21-10-2021 o 09:10

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wumar

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    26
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Chris - dziękuję.
    No jest obecnie z tym problem...Kiedyś nie miałem wyboru i wszedłem w ekogroszek...Teraz ..ponownie wchodzić w ekogroszek to nieco pomyłka, zwłaszcza, że starszy jestem o 10 lat, więc i mniej roboty oczekuję...pellet? równiez drogi i nadźwigac sie trzeba, dodatkowo kociołek tez jakies 12-13 tys. pochłonie.... Pompa z fotowiltaiką lub bez? troche widze w tym marketing udany i lobbowanie...Zresztą w tym kraju obecnie to strach na cokolwiek sie decydowac długofalowo....A ten bufor (kocioł juz mam) to chociaż szybki i w miarę tani zakup...Jeszcze raz dziękuję Chris. Teraz musze zdecydowac sie jeszcze na bufor....Nie wiem, czy z wężownicami czy bez....
    Marek Wu

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Nie musi spełniać.
    Oczywiscie ze nie musi, bo jest policzona przez laika na dodatek przez CW, czyli jej wiarygonosc jest zerowa.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Przyjmijmy ze to poprawny szacunek choć chyba ciut zawyżony. Czyli na dobę potrzebujesz średnio 72 kwh. W mniej drogiej taryfie masz 11 godzin czasem więcej.
    ...
    W jakiej temperaturze? Zapewne ok 0 oC. Przy -10 i wiecej ta moc jest wieksza. Bufor 1000l jest ciasny? o czym piszesz?
    Jezeli chodzi o taryfę to przy G13 to ona najbardziej pasuje do grzania bufora

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Oczywiscie ze nie musi, bo jest policzona przez laika na dodatek przez CW, czyli jej wiarygonosc jest zerowa.
    Bo z tekstu wynika, że PnB jest starsze niż 10 lat, więc dlaczego ma spełniać normy WT2021?
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  12. #12

    Domyślnie

    Nadal nie napisałeś, czy masz grzejniki, czy podłogowe.
    U mnie wszędzie rurki w podlodze, więc wybrałem tanią pc do CO.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wumar

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    26
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Na ok. 120 metrów do ogrzania - około 35 metrów to podłogówka, reszta to grzejniki.
    Marek Wu

  14. #14

    Domyślnie

    A jaką temperaturę puszczasz zimą na grzejniki?
    Masz podajnikowca, więc pewnie grzał prawie non stop w okresie zimy.
    Chodzi mi o to, że bufor może nie dać rady zmagazynować odpowiedniej ilości ciepła na czas drogiej taryfy przy grzejnikach.
    Za mało danych podałeś.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wumar

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    26
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    na grzejniki puszczałem z reguły między 46 a 50 (temperatura na kotle). Ale tak działo się gdy naprawde było już zimno na dworze (np. poniżej minus 10). Dodam, że posiadam w domu jeszcze kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza....No reasumując z mojej strony: w ekogroszek nie chcę już wchodzić. W pellet również z racji ceny kotła, kilku ton pelletu do przewalenia i dalszego "uwiązania" do kotła. W pompę ciepła i fotowoltaikę nie wchodzę, bo uwaźam, że to ostatecznie wielka ściema z tym prądem za darmo przy tak wielkich początkowych nakładach finansowych...
    Zresztą słyszałem kiedys takie powiedzenie i się z nim zgadzam...."Fotowoltaika jest bardzo opłacalna....dla firm sprzedających i montujących...."
    A ten bufor....no cóż...stosunkowo tani w zakupie...droższy w eksploatacji, ale przynajmniej nie będę miał nigdy stresu, jak fotowoltaika zdechnie i trzeba będzie to zutylizować...nie wiadomo gdzie i nie wiadomo za jakie pieniądze....a coraz głośniej się mówi o jakiejś opłacie w przyszłości....

    Dodatkowa informacja: ja mam taryfę G12W....więc oprócz taniego prądu między 22.00 a 6.00 rano, mam jeszcze tani prąd w dni robocze między 13.00 a 15.00 (więc też 9kw zdąży trochę podgrzać), oraz w weekendy od 22.00 w piątek do 6.00 rano w poniedziałek...oraz w święta kościelne i państwowe...
    Ostatnio edytowane przez wumar ; 26-10-2021 o 12:11
    Marek Wu

  16. #16

    Domyślnie

    Musiałbyś grzać raczej od około 40 stopni ten bufor, tak by mieć taką minimalna temperaturę na grzejnikach.
    1000 litrów wody podgrzane o 10 stopni, to 11,6kWh.
    Musiałbyś dokupić jakieś grzałki do bufora, by dało radę grzać i ładować bufor "jednocześnie".
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    W jakiej temperaturze? Zapewne ok 0 oC. Przy -10 i wiecej ta moc jest wieksza. Bufor 1000l jest ciasny? o czym piszesz?
    Jezeli chodzi o taryfę to przy G13 to ona najbardziej pasuje do grzania bufora
    11 godzin - tyle czasu trwa mniej drogi prąd i w tym czasie potrzeba wyprodukować ciepło potrzebne na całą dobę. Zbiornik jest ciasny bo nie daje żadnego zapasu mocy jest na styk tak więc trzeba dbać aby zawsze przed najdłuższym postojem zostawał pełny. 9 kW po ośmiu godzinach wytworzy akurat te 72 kwh -jednak jeśli w zbiorniku będzie jeszcze jakiś zapas mogą one skończyć robotę np o 3 ciej i przez kilka godzin ubędzie tyle ile zje dom -ale juz pisałem że to kwestia dobrego programatora albo praktyki.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    9 kW po ośmiu godzinach wytworzy akurat te 72 kwh
    Jakiż to dom musi być, żeby zużywać 72kWh ciepła na dobę na CO? I kto taki durszlak grzeje kotłem elektrycznym?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakiż to dom musi być, żeby zużywać 72kWh ciepła na dobę na CO? I kto taki durszlak grzeje kotłem elektrycznym?
    Warto przeczytać ze zrozumieniem początek tematu- 2,9kW – przeciętna moc grzewcza
    Jeśli doba ma 24 godziny to ile tych kwh potrzeba ?
    A te 72 kwh to akurat ja również potrzebuję na dobę w mrozy i grzałem prądem do podwyżek dwa sezony. Teraz też pewnie się opłaca bo węgiel po 1500 a prąd dopiero zdrożeje.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Warto przeczytać ze zrozumieniem początek tematu- 2,9kW – przeciętna moc grzewcza
    Warto poczytać ze zrozumieniem to, co od dawna powtarzam https://forum.muratordom.pl/entry.ph...zie-na-manowce

    A 72kWh to ja potrzebuję na 8 mroźnych dni w styczniu. Jak potrzebujesz tyle na dobę, to bez sensu grzanie prądem.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony