dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tilnen

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    127

    Domyślnie Kominek z rusztem vs bez rusztu

    Proszę właścicieli jednych i drugich o opinie jaki lepszy pod kątem widoku ognia. Kominek będzie mi służył głównie rekraacji (1-2 w tyg) a jako źródło ciepła awaryjnie (grawitacyjne DGP). Planuję coś niedużego (ok 12KW, dom >200m2, salon z kuchnia 60m2) z podwójną szybą. Czytałem, że kominek bez rusztu jest lepszy bo więcej energii z paliwa i mniej popiołu...ale to dla mnie nie ma znaczenia bo jak pisałem nie będę dużo palił i nie będzie to główne źródło ciepła w domu, a słyszałem że drewno w takim kominku się spala mniej hmm..."atrakcyjnie". Podobno w kominku bez rusztu też trzeba umieć palić a nie wszyscy domownicy którzy będą chcieli z kominka skorzystać muszą taką wiedzę posiadać. Nie wiem ile w powyższym prawdy a ile mitu ale na razie przy moich założeniach skłaniam się ku kominkowi z rusztem ze wszystkimi jego wadami.

    Co sądzicie? Dzięki za opinie.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Lookatorka

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    208

    Domyślnie

    Nie widzę żadnych zalet kominka z rusztem ... jak konstrukcja będzie powiedzmy delikatnie nieprzemyślana to i w jednym i w drugim palić się będzie kiepsko. W dobrym kominku pali się jednakowo ładnie jeśli chodzi o efekty wizualne oraz jednakowo łatwo jeśli chodzi o umiejętności. Przewaga kominka bez rusztu polega na tym że rozpalasz na popiole z ostatnich paleń i tenże się pięknie dopala w trakcie kolejnych - jest go potem dużo mniej do wynoszenia, spalanie jest efektywniejsze, temperatura w palenisku wyższa a co za tym idzie czystsza szyba. W mojej opinii same plusy - tylko pamiętaj ... rozpalamy zawsze od góry !

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Saskian
    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    542

    Domyślnie

    Wizualnie niczym się nie będzie różnić.
    Tego nie pomalujesz (:

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony