dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Okno narożne - czy wymagane słupy zelbetonowe w scianach ?

    witam

    Zwracam się z pytaniem czy w nowobudowanym domu okno narożne ( jak na załączonym obrazku) nie wymaga słupów żelbetonowych w ścianach ?
    Projekt ma wprowadzone indywidualne zmiany stad moje pytanie . Strop jest Terriva, pokrycie dachówka ceramiczna , poddasze użytkowe .
    Będę wdzięczny za wszelkie informacje jakie kroki czy działania warto podjac aby byc pewnych ze ta konstrukcja wytrzyma lub jakie sa opcje jej wzmocnienia ?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Okno20.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	13,3 KB
ID:	458037  
    Ostatnio edytowane przez jan76 ; 20-10-2021 o 10:18 Powód: Dodanie zdjecia

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał jan76 Zobacz post
    witam

    Zwracam się z pytaniem czy w nowobudowanym domu okno narożne ( jak na załączonym obrazku) nie wymaga słupów żelbetonowych w ścianach ?
    Projekt ma wprowadzone indywidualne zmiany stad moje pytanie . Strop jest Terriva, pokrycie dachówka ceramiczna , poddasze użytkowe .
    Będę wdzięczny za wszelkie informacje jakie kroki czy działania warto podjac aby byc pewnych ze ta konstrukcja wytrzyma lub jakie sa opcje jej wzmocnienia ?

    Na zadane pytanie będzie bardzo trudno odpowiedzieć z perspektywy forum bez odpowiednich obliczeń. Jest to pytanie tylko i wyłącznie do konstruktora. o po prostu trzeba policzyć!! Można posiłkować się też opinią kier. buda. U mnie jest dokładnie takie samo okno i trzpienie żelbetowe występują z obu stron jednak to o niczym nie świadczy. Poza tym zbrojenie trzpieni zaczyna się w ławie fundamentowej i idzie do samej góry.

    A tak gwoli doprecyzowania, to skąd wzięło się to pytanie? Jak jest to rozwiązane w projekcie?
    Ostatnio edytowane przez Matross ; 20-10-2021 o 10:51

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Raczej nie wymaga. Miałem u siebie w projekcie Opałek X 1G identyczne rozwiązanie.
    Mój także adaptowany poprzez zmianę stropu na Terivę, powiększenie gabinetu i podwyższenie ścianki kolankowej.
    W tym przypadku kluczowe wydaje się materiał budowlany ( ceramika ) i istniejący podciąg narożny który głęboko osadzony w ścianach spaja wszystko solidnie.
    W przypadku suporeksu przed wieńcem lub podciągiem często jest stosowana przekładka z jednej warstwy pełnej cegły, lub żelbetowe słupy np. w tym przypadku po obu stronach okna.

    Jeśli owa konstrukcja nadal wydaje się Tobie licha to opiniodawcą powinien być Twój kierownik budowy który się zgodzi lub wyda zalecenie
    aby ewentualnie w narożniku okna prawdopodobnie kuchennego dodać słup z cegły.
    Okna narożne są drogie więc jeśli jest to dla Ciebie obojętne i nie zepsuje wizji budynku to przyczyni się do oszczędności.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 20-10-2021 o 12:33
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuje bardzo za odpowiedz.
    Z tego co mi wiadomo (gdyż nie jestem osoba która prowadziła uzgodnienia budowlane ) to zostały naniesione zmiany w projekcie pierwotnym w tym zakresie które chciałbym skonsultować właśnie na forum eksperckim gdyz nie posiadam wiedzy w tym zakresie.
    Stosowane pustaki to Ceramiczny Leier Thermopor 25.
    W związku z tym jeszcze moje pytanie czy po ewentualne obliczenia konstrukcyjne można się zwrócić do dowolnego biura konstrukcyjnego ?

    Gdyby się okazało ze jednak wymagane sa wzmocnienia np. słupy żelbetonowe to czy można je jeszcze dodatkowo wylać na już istniejących ścianach ?
    Dodatkowo jakie sa obecnie możliwe inne opcje wzmocnienia ?
    Ostatnio edytowane przez jan76 ; 20-10-2021 o 12:59 Powód: dopisanie pustaki

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Można zaprojektować konstrukcję tak aby nie było potrzeby wykonania słupka w narożniku.
    Należy jednak to policzyć i odpowiednio zaprojektować i wykonać. Zadanie dla uprawnionego projektanta konstrukcji.

    Słupki mogą być żelbetowe lub stalowe oparte na ścianie lub na fundamencie - też należy to policzyć.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Cytat Napisał jan76 Zobacz post
    Dziękuje bardzo za odpowiedz.
    Z tego co mi wiadomo (gdyż nie jestem osoba która prowadziła uzgodnienia budowlane ) to zostały naniesione zmiany w projekcie pierwotnym w tym zakresie które chciałbym skonsultować właśnie na forum eksperckim gdyz nie posiadam wiedzy w tym zakresie.
    Stosowane pustaki to Ceramiczny Leier Thermopor 25.
    W związku z tym jeszcze moje pytanie czy po ewentualne obliczenia konstrukcyjne można się zwrócić do dowolnego biura konstrukcyjnego ?

    Gdyby się okazało ze jednak wymagane są wzmocnienia np. słupy żelbetonowe to czy można je jeszcze dodatkowo wylać na już istniejących ścianach ?
    Dodatkowo jakie sa obecnie możliwe inne opcje wzmocnienia ?
    Jeśli zamiany zostały naniesione właśnie w zakresie okna narożnego i wykonywała to osoba z uprawnieniami projektowymi konstrukcyjnymi a prace budowlane zostały wykonane zgodnie z projektem to jest wszystko OK.
    Mając projekt z naniesionymi zmianami ewentualne słupy lub inne wzmocnienia powinny być tam ujęte jako adnotacja z podpisem i pieczątką osoby.
    Orzeczenie wraz z obliczeniami powinno wykonać każde biuro projektowe bądź osoba posiadająca uprawnienia budowlane konstrukcyjne lub rzeczoznawca.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony