dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Buber90

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Kod pocztowy
    95-040
    Posty
    23

    Domyślnie Dołożenie różnicówki na 1 pomieszczenie

    Dzien dobry,

    Mam pytanie dotyczące różnicówki. Mieszkam w domu z instalacją dwuprzewodową - z lat 80. Instalacja jest w bardzo dobrym stanie, poprzedni własciciel domu był elektrykiem, wszystko miedziane 1,5 oraz 2,5 mm2 , poprowadzone w peszlach, połączenia wykonane wzorowo. Dom jest w stanie do zamieszkania, w grę nie wchodzi wymiana całej instalacji elektrycznej.
    Niemniej jednak myślę co zrobić w przypadku pomieszczeń mokrych, zwłaszcza łazienki, kusi mnie dołożenie różnicówki.
    Ze względu na fakt, że łazienkę chciałbym odświeżyć, będzie to okazja, żeby położyć tam instalację 3 przewodową. Pomyślałem, że można by dołożyć różnicówkę tylko w tym pomieszczeniu, w taki sposób by przewód ochronny PE podłączyć z N przed różnicówką. Tym sposobem przewód zapewniłbym stałe połączenie PE z uziemieniem, nawet w przypadku zadziałania różnicówki. Dobrze myslę ?

    schemat:

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/4ac3e34d7214a9da
    Ostatnio edytowane przez Buber90 ; 20-10-2021 o 13:35

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Buber90
    Ze względu na fakt, że łazienkę chciałbym odświeżyć, będzie to okazja, żeby położyć tam instalację 3 przewodową. Pomyślałem, że można by dołożyć różnicówkę tylko w tym pomieszczeniu, w taki sposób by przewód ochronny PE podłączyć z N przed różnicówką. Tym sposobem przewód zapewniłbym stałe połączenie PE z uziemieniem, nawet w przypadku zadziałania różnicówki. Dobrze myslę ?
    I gdzie ta różnicówka miała by być zamontowana?
    A określenie
    Tym sposobem przewód zapewniłbym stałe połączenie PE z uziemieniem
    jest ... dziwne.
    Bo gdzie tam masz uziemienie, tak na marginesie? ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Buber90

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Kod pocztowy
    95-040
    Posty
    23

    Domyślnie

    Różnicówka była by zabudowana (ale z dostępem).
    Uziemienie realizowane jest przez przewód PEN wchodzący do pomieszczenia w instalacji typu TN-C.
    Staram się znależć rozwiazanie, by nie dokładac róznicówki na instalacji 2-przewodowej, co podobno jest zakazane ze względu na przepisy - chodzi własnie o odcięcie przewodu PEN, którego nie wolno odłączać. Moje rozwiązanie wydaje się eliminować ten problem... ale wolę podpytać.
    Wiem, że najlepiej byłoby mieć wszędzie instalację 3-przewodową i wszystko zintegrowane w jednej rozdzielni, ale trzeba dostosować się do tego co jest - a tu korzyści wydają się oczywiste. Pytanie tylko czy nie przewidziałem czegoś co należało przewidzieć. Gdy dojdzie do realizacji, zaproszę elektryka, także obecnie moje rozważania są teoretyczne, chodzi o to czy iść w tym kierunku czy szukać innego rozwiązania

  4. #4

    Domyślnie

    Mimo wszystko ... ja tam nie widzę ani przewodu PEN, ani N.
    Zajrzyj do :
    Dz.U. 1977 nr 14 poz. 58
    Data obowiązywania: 1977-05-01
    Data uchylenia: 1995-04-01 Uchylenie wynika z ustawy Prawo budowlane
    No i PBUE z 31 lipca 1980 roku.
    Ale to szczegóły, które powinien znać elektryk.
    Inni nie muszą.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 20-10-2021 o 14:18
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony