dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie Pytanie laika o przekrój elektrozaworu i jego wpływ na przepływ :)

    Czy jak robię instalację nawadniającą na rurach 1" i przed samym systemem zastosuję zawór który ma mniejszy przekrój (20mm) to wpłynie to negatywnie na wydajność systemu czy jest to za krótki odcinek aby miało to znaczenie?

    Mam w planie kupić coś takiego, ale jak przekrój jest zbyt mały to może trzeba szukać 5/4"?
    https://allegro.pl/oferta/zawor-12vd...ped-6688899889
    Prosta bryła z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, 230m2. 180m2 podłogówka + grzejniki garaż i kotłownia. Ocieplenie: 20cm EPS pod wylewką, ściany 10+10 grafit na zakładkę, dach 30-40cm Profitmata. Oknoplast Winergetic Premium z ciepłym montażem, Thessla Green 400V, Beretta Exclusive Green 25 + Connect Mix (2 obiegi); Cooper&Hunter Veritas R32 7kW; 8,1kWp Huawei + SunPro

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Zastosuj zawór 1" nie rób redukcji - zwężenia przepływu bo spadnie wydajność całego układu a dodatkowo może on wydawać dźwięki.
    Nie wiem skąd pomysł na zastosowanie elektrozaworu z mechanizmem obrotowym w wydaniu z dalekiego wchodu przecież to grozi awarii bo nawadnianie przynajmniej 3 x w tygodniu się włącza ?
    https://allegro.pl/oferta/elektrozaw...zny-9663876954
    Średnica stosowanych zaworów w głównej mierze zależy od wydajności źródła więc najlepiej liczy się sumę spryskiwaczy w danym obwodzie(i nie należy ich przekraczać)Albo dzieli się na większą ilość stosowanych obwodów albo zwiększa lub zmniejsza ilość spryskiwaczy w obwodzie. Każdy obwód sterowany niezależnie w czasie pracy nie pokrywającym się z innym. Po takich wyliczeniach instalacja jest niezawodna.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Przepraszam, zastosowałem skrót myślowy, bo chciałem jedynie uzyskać odpowiedź czy solidny zawór 1 calowy ma rzeczywisty prześwit 25mm, czy siłą rzeczy każdy zawór ma mniejszy prześwit ze względu na ruchome bebechy wewnątrz układu. Niestety hydraulika jest mi obca i tak błahe pytanie stanowi dla mnie pewnego rodzaju rozterkę przy dalszych planach. Tak więc jeszcze raz, od początku.

    Do samego nawadniania mam elektrozawory huntera, tak jak kolega wyżej wspomniał całość jest podzielona na sekcje i każda sekcja ma swój elektrozawór. Nawadniamy stosunkowo rzadko więc zwykły elektrozawór NC jest tutaj idealny.

    Zawór o który ja pytam, chcę zamontować zaraz za licznikiem, za tym zaworem będę miał trójnik i z jednej odnogi pójdzie woda na dom poprzez reduktor i filtr węglowy a z drugiej bez reduktora cała moc z sieci na system nawadniania z filtrem odpowiednim do nawadniania. Dom sam w sobie nie potrzebuje kosmicznego ciśnienia ale nie chcę zepsuć sobie systemu nawadniania stosując "za ciasny" elektrozawór główny. Będzie on podpięty do alarmu i musi być bistabilny aby nie pobierać prądu cały czas, a jedynie podczas zmiany stanu.
    Ostatnio edytowane przez qrko ; 25-10-2021 o 19:39
    Prosta bryła z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, 230m2. 180m2 podłogówka + grzejniki garaż i kotłownia. Ocieplenie: 20cm EPS pod wylewką, ściany 10+10 grafit na zakładkę, dach 30-40cm Profitmata. Oknoplast Winergetic Premium z ciepłym montażem, Thessla Green 400V, Beretta Exclusive Green 25 + Connect Mix (2 obiegi); Cooper&Hunter Veritas R32 7kW; 8,1kWp Huawei + SunPro

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    W takim przypadku zawór musi być większy lub jednakowy - zasilanie domu to już jednak ciśnienie większe, a i stabilność ciśnienia bardziej niezawodna. Oczywiści, że mechanizmy redukują średnicę jednak membranowe - z grzybkiem bardziej o ok jednego rzędu w dół .
    W przykładzie jaki podałeś to zawór kulowy sterowany mechanizmem zewnętrznym gdzie redukcja praktycznie nie istnieje. Ze względu na "rzadkość" stosowania tego typu urządzenia możesz go nabyć tym bardziej , że zepsuciu ulega siłownik który można zastąpić innym (w przypadku awarii) Jeśli chodzi natomiast o średnicę - zastosuj taką jaką masz średnice rurociągu doprowadzania wody ze studni/pompy/wodociągu - tak jak napisałem powyżej redukcja przekroju na tym zaworze jest pomijalna więc stosowanie większej średnicy 1 1/4" czy 1 1/2 jest zbędna gdyby to był zawór NO membranowy rząd wyżej
    .
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Nie wiem co się dzieje z forum....znów nie można edytować ani zamieszczać zdjęć

    Domyślam się , że planujesz zamkniecie dopływu wody w chwili gdy wyjeżdżasz na dłużej np wakacje. Ja zastosowałem zawór membranowy NO, a gdy zazbrajam alarm zawór jest pod kontrolą czujnika przepływu i czujnika zalania. Zamyka się z chwilą pojawienia awarii ( poboru wody - powyżej 1l i sygnału z jednego z 4 czujników zalania.
    Można to włączyć będąc w domu - jednak włączenie następuje jedynie po skasowaniu sygnału i ewentualnemu usunięciu przyczyny.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    W przykładzie jaki podałeś to zawór kulowy sterowany mechanizmem zewnętrznym gdzie redukcja praktycznie nie istnieje.
    Kurczę no a mnie się z rysunku technicznego wydaje że prześwit "od" wynosi 20mm, co przy średnicy przyłącza 1" daje dobre 20% straty.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	19,7 KB
ID:	458082
    Prosta bryła z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, 230m2. 180m2 podłogówka + grzejniki garaż i kotłownia. Ocieplenie: 20cm EPS pod wylewką, ściany 10+10 grafit na zakładkę, dach 30-40cm Profitmata. Oknoplast Winergetic Premium z ciepłym montażem, Thessla Green 400V, Beretta Exclusive Green 25 + Connect Mix (2 obiegi); Cooper&Hunter Veritas R32 7kW; 8,1kWp Huawei + SunPro

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony