dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 68
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Dokładnie. Od stycznia firmy instalacyjne będą musiały obniżyć ceny. A czy wartość dotacji obniży koszt inwestycji?- byłbym ostrożny z takim stwierdzeniem.
    Sam przekonałem się, ale również wielu znajomych, że jak wyczerpała się pula dotacji, ceny spadły o kilka tysięcy. Tak było w ub roku, kiedy skończył się nabór wniosków do II edycji.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    @pandzik
    Te dzienne 25-35% będziesz mógł mieć z instalacji PV z dużą autokonsumpcją.
    Albo instalacje będą tańsze i warto wykonać (jeżeli jest miejsce) 2 x większą instalację i sprzedawać 2 x więcej po 25 gr i kupować po cenach normalnych.

    Ceny spadną do bardziej normalnych ale nie będzie 30-50% taniej.
    Moduły, inwertery nie tanieją a robocizna tez nie będzie tańsza.
    Mniejszy będzie zysk firmy.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Spodziewałbym się również, że po nowelizacji ustawy OZE część firm, tych tzw. krzaków się wykruszy, bo nie będą umiały dostosować się do zmian na rynku. To z kolei zmniejszy konkurencję

    No ale zobaczymy, tak naprawdę trudno teraz powiedzieć jakie będą zachowania po likwidacji opustów
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Zmniejszy konkurencję czy można też spodziewać się, że na rynku zostaną duże i drogie firmy.
    Nie wiadomo co będzie.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    @pandzik
    Te dzienne 25-35% będziesz mógł mieć z instalacji PV z dużą autokonsumpcją.
    Albo instalacje będą tańsze i warto wykonać (jeżeli jest miejsce) 2 x większą instalację i sprzedawać 2 x więcej po 25 gr i kupować po cenach normalnych.(...)
    Nie myślałem o takiej możliwości. Ale musiałyby nieźle ceny spaść. nie chce inwestować nie wiadomo jakich pieniędzy.

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Salah

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Wieluń
    Kod pocztowy
    98-300
    Posty
    505

    Domyślnie

    a ja mam kolejną ciekawą ofertę od Arago na mikroinwerterach:

    42 tys.

    https://ibb.co/PhfZysQ
    PC 12 kw - brak kominów i kominków, to jest to Nie smrodzę innym.
    PV 9.9 kw - Stoją i produkują atomy, gazy, brudasy i kopciuchy mają w tyłku.

  7. #27

    Domyślnie

    Wiadomo że trzeba liczyć i policzyć ...

    U nas poprzedni rok zużycie niecałe 5000kWh w tym około 70% w taniej taryfie (po chyba 0,36zł za 1kWh) , więc panele na razie nie opłacają mi się , bo ewentualny Zwrot byłby bardzo bardzo długi , oczywiście pod warunkiem że by szybciej nie wysiadły ...

    Z tego co się orientowałem montaż to jedna rzecz a podpisanie umowy z energetyką , montaż nowego licznika i przygotowanie łącza do produkcji energii to zupełnie dwie inne kwestie i czasami trzeba czekać nawet kilka miesięcy na podłaczenie instalacji do sieci ...
    Dotacja rządowa już dawno się skończyła a nowa jaka będzie w nastepnym roku będzie już zupełnie inna ..

    Więc obecnie na 100% to zarobi instalator , bo przy tej "nagonce" i "panice" aby kupić do końca roku to najwięcej zyskują instalatorzy i hurtownie ...
    A później nastąpi szok , bo montaż to wpięcie do sieci i sądzę że wielu zostanie podłączonych po nowym roku ...

    I "kalkulacje" okażą się nieaktualne ...

    Ale przecież nikt nie powiedział że bycie "eko" ma być opłacalne

    Osobiście uważam że panele są opłacalne głównie w domach z bardzo dużym poborem pradu , np. ci co grzeją czystym prądem , bo jak ktoś ma inny system ogrzewania niż elektryczny to jak dla mnie sensu montażu brak.
    U nas połowa rachunki to koszty ogrzewanie i ciepłej wody ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 28-10-2021 o 09:26
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Wiadomo że trzeba liczyć i policzyć ...

    U nas poprzedni rok zużycie niecałe 5000kWh w tym około 70% w taniej taryfie (po chyba 0,36zł za 1kWh) , więc panele na razie nie opłacają mi się , bo ewentualny Zwrot byłby bardzo bardzo długi , oczywiście pod warunkiem że by szybciej nie wysiadły ...

    Z tego co się orientowałem montaż to jedna rzecz a podpisanie umowy z energetyką , montaż nowego licznika i przygotowanie łącza do produkcji energii to zupełnie dwie inne kwestie i czasami trzeba czekać nawet kilka miesięcy na podłaczenie instalacji do sieci ...
    Dotacja rządowa już dawno się skończyła a nowa jaka będzie w nastepnym roku będzie już zupełnie inna ..

    Więc obecnie na 100% to zarobi instalator , bo przy tej "nagonce" i "panice" aby kupić do końca roku to najwięcej zyskują instalatorzy i hurtownie ...
    A później nastąpi szok , bo montaż to wpięcie do sieci i sądzę że wielu zostanie podłączonych po nowym roku ...

    I "kalkulacje" okażą się nieaktualne ...

    Ale przecież nikt nie powiedział że bycie "eko" ma być opłacalne

    Osobiście uważam że panele są opłacalne głównie w domach z bardzo dużym poborem pradu , np. ci co grzeją czystym prądem , bo jak ktoś ma inny system ogrzewania niż elektryczny to jak dla mnie sensu montażu brak.
    U nas połowa rachunki to koszty ogrzewanie i ciepłej wody ...
    Dlaczego nie optymalizować PV wyciąć cały drogi prąd i część taniego. Licząc na starych zasadach i bez podwyżek wyszło czas zwrotu 5,2 roku.
    Więc pieprzysz głupoty nastawiłeś się na nie i tyle.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Dlaczego nie optymalizować PV wyciąć cały drogi prąd i część taniego. Licząc na starych zasadach i bez podwyżek wyszło czas zwrotu 5,2 roku.
    Więc pieprzysz głupoty nastawiłeś się na nie i tyle.
    To pokaż te "wyliczenia".

    Zakładając taryfe G12W i zużycie około 70% w T2 i 30% T1.

    Ile lat będzie się to zwracało ?
    Zakładając bardzo optymistyczną cenę 20tys za 5KW. Bez żadnych dopłat (bo już dopłaty rządowej nie ma).
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    To pokaż te "wyliczenia".

    Zakładając taryfe G12W i zużycie około 70% w T2 i 30% T1.

    Ile lat będzie się to zwracało ?
    Zakładając bardzo optymistyczną cenę 20tys za 5KW. Bez żadnych dopłat (bo już dopłaty rządowej nie ma).
    Wyliczenia przedstawiałem dwa latatemu. dla 5000dotacji+ulga termo. Kto nie brał jak jeszcze było dobrze ten dupa. Aty się zaparłeś że nie bo nie
    Zużywam ok 6500kWh za drogi prąd nie płace i niewielką część taniego również. Koszt wszystkiego na prąd ok 1200zł/rok

    Enea rozlicza produkcję taryfowo odbierasz w tej taryfie co wyprodukujesz. Czyli naturalnie produkujesz więcej w drogiej. wyceń sobie instalacje 2-3kWp i policz. Z reszta juz i tak za późno raczej nie zdążysz przed nowymi przepisami
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  11. #31
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    To pokaż te "wyliczenia".

    Zakładając taryfe G12W i zużycie około 70% w T2 i 30% T1.

    Ile lat będzie się to zwracało ?
    Zakładając bardzo optymistyczną cenę 20tys za 5KW. Bez żadnych dopłat (bo już dopłaty rządowej nie ma).
    Obecnie to czas zwrotu z inwestycji na pewno się wydłuży, co nie oznacza, że się nie opłaca...
    Ale jeszcze rok temu...
    Zakładając na twoje całe zapotrzebowanie 5000 kWh, musiałbyś miec instalację o mocy ok 6kw. Koszt 24 tys pln. Dotacja była wówczas 5 tys. Ulga termomodernizacyjna dodatkowo minimum 3230 pln. A w przypadku, jeżeli jesteś w II progu podatkowym, to jeszcze więcej.
    Koszt po ulgach- 16 tys pln.
    Jeżeli za EE płacisz obecnie około 2200pln- zwrot niecałych 8 latach. Każda podwyżka cen EE skraca okres zwrotu.
    jeżeli "przespałeś" czas, kiedy się opłacało, to juz taniej nie będzie...
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  12. #32

    Domyślnie

    Czy przespałem ?

    Zobaczymy

    Z doświadczenia wiem że tak gdzie są dopłaty i inne "wsparcie" tam ceny są dużo dużo wyższe niż by mogły być ..

    Jak pisałem zużywam dużo energii w taniej taryfie gdzie cena prądu jest prawie 2x niższa niż w drogiej taryfie i przejście na jednolitą taryfe G11 aby płacić więcej nie jest dla mnie rozwiązaniem , a zawsze w wyliczeniach jest taryfa G11 aby rachunki były jak najwyższe i zwrot jak najszybszy ...

    Co do lepszych warunków dla tych co mają już panele , to bym się nie zdziwił że jakiś z inwestorów zgłosi do odpowiedniego urzędu że rząd Polski dyskryminuje obywateli i że jedni mają za to samo lepsze warunki a drudzy gorsze i szybko się wypowie umowy i zrobi nowe dla każdego takie same ...

    Bo na 100% tak nie będzie , bo to jawna dyskryminacja ....
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  13. #33
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Osobiście uważam że panele są opłacalne głównie w domach z bardzo dużym poborem pradu , np. ci co grzeją czystym prądem , bo jak ktoś ma inny system ogrzewania niż elektryczny to jak dla mnie sensu montażu brak.
    U nas połowa rachunki to koszty ogrzewanie i ciepłej wody ...
    To jest najczęściej powtarzane hasło przez firmy instalacyjne, bo im oczywiście się nie opłaca robić takich małych instalacji.
    A przy poprzedniej dotacji taka mała instalacja miała najszybszy okres zwrotu, bo instalując 3kW za powiedzmy 12000 - 5000 - PIT policz sam...
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  14. #34

    Domyślnie

    Poczekamy , zobaczymy ...

    Liczę że jak minie "szał" na dotacje i itd , to ceny spadną i to mocno , wtedy przemyślę ..

    Na razie z pewnych powodów mi się nie opłaca , nie chcę drążyć tematu


    Raczej bym montował tyle aby ograniczyć koszty , tak aby to co wyprodukuje zużyć na własne cele a nie na tym "zarabiać" ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Poczekamy , zobaczymy ...

    Liczę że jak minie "szał" na dotacje i itd , to ceny spadną i to mocno , wtedy przemyślę ..

    Na razie z pewnych powodów mi się nie opłaca , nie chcę drążyć tematu


    Raczej bym montował tyle aby ograniczyć koszty , tak aby to co wyprodukuje zużyć na własne cele a nie na tym "zarabiać" ..
    Będąc prosumentem czy to na starych zasadach czy też tych co w/g projektu miałyby być nie ma możliwości aby "zarabiać" można tylko oszczędzić na pobieranej energii

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Poczekamy , zobaczymy ...
    Liczę że jak minie "szał" na dotacje i itd , to ceny spadną i to mocno , wtedy przemyślę ..
    Na razie z pewnych powodów mi się nie opłaca , nie chcę drążyć tematu (...)
    Dlatego napisałem wyżej Kaszpirku, że obecnie nie ma się co rzucać, szczególnie w tym chorym czasie. Tacy jak my z małym zużyciem w okolicach 5000kwh na rok. Poczekamy zobaczymy. Takie 5wwp z dotacją też może się jeszcze opłacać , żeby wyciąć zużycie w drogiej, doładować auto...

  17. #37
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Poczekamy , zobaczymy ...

    Liczę że jak minie "szał" na dotacje i itd , to ceny spadną i to mocno , wtedy przemyślę ..

    Na razie z pewnych powodów mi się nie opłaca , nie chcę drążyć tematu


    Raczej bym montował tyle aby ograniczyć koszty , tak aby to co wyprodukuje zużyć na własne cele a nie na tym "zarabiać" ..
    Cena nie spadnie znacznie będzie pędzona ogólnie ujmując inflacją i straszakiem wzrostu cen energi dodatkowo system rozliczeń będzie mniej korzystny
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał Salah Zobacz post
    a ja mam kolejną ciekawą ofertę od Arago na mikroinwerterach:

    42 tys.

    https://ibb.co/PhfZysQ
    Tylko 12 lat gwarancji na Hoymiles HM-800.
    Do tego też ograniczenie maksymalnej mocy do 800 W a moduły mają 2 x 445 W.
    Po co mikroinwerter jak może być tańszy zwykły inwerter.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  19. #39

    Domyślnie

    Heh 5Mwh określacie tu małym zużyciem. Przed pandemia, jak jeździłem normalnie do biura, zużycie było na poziome 2,5-3Mwh. Od kiedy siedzimy w domach więcej i w ciągu dnia tego prądu właśnie idzie 5Mwh na rok i to dla mnie duże zużycie. Przy wcześniejszej sytuacji uważałem, że PV nie bardzo się opłacało zakładać, rachunki roczne za prąd były na poziomie max 2k zł , ale teraz to już okolice 3,5k zł. Jak dla gospodarstwa domowego 2+2 uważacie to za niewiele, to jestem trochę w szoku. No ale obecnie energia jest w cenie, a jak ktoś ma wszystko na prąd, włącznie z CO i samochodem, to już się robi duża kwota i chyba warto się zastanowić nad taka inwestycja.

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Z powodu siedzenia dużo więcej wzrosło zużycie o 2000 kWh?
    Co pobiera aż tyle prądu?
    2000 kWh / 365 dni / 12 h = 450 W więcej ??
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony