dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Droga z kruszywa, jakie kruszywo i ile

    Witam,

    Chciałbym zrobić sobie na działce drogę z takiego kruszywa jasnego. Mam wjazd pod górkę więc jak popada to jest problem więc musowo utwardzić. Chcę zrobić to dosyć tanio i wysypać dróżkę białymi kamyczkami czy jak to nazwać takie kruszywo drogowe.

    Wiem, że potrzebuje jakoś 60 metrów dlugości tej drogi i szerokość myslalem 3.5 metra. Czyli jakieś 210 m2 jak dobrze licze

    Chciałbym orientacyjnie policzyć ile by mnie to wyniosło ile ton kruszywa. Prosiłbym o poradę kogoś kto się na tym zna.

    - Jak głeboko trzeba dać tego kruszywa jaka grubość warstwy? Wykopać koparką 30 cm wystarczy? I tam wsypać kruszywo warstwa 30 cm? Czy może więcej czy może mniej?

    - Jaki współczynnik zagęszczenia będzie odpowiedni?

    - Czy całość jedna warstwa kruszywo drogowe będzie ok? Czy trzeba różne kruszywa żeby mocno to się trzymało?

    - Musowo to ubijać maszyną?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Na pewno kruszywo łamane typu tłuczeń albo kliniec.
    Po wybraniu warstwy ziemi lub humusu jeśli warstwa po deszczu jest gliniasta, miękka to wyścielić geowłókniną aby tłuczeń nie mieszał się z ziemią. Zagęszczarką przejechać zarówno ziemię w wykopie jak i wsypane kruszywo kilka razy najlepiej w dwóch warstwach tak aby dokładnie się zaklinowało.
    Boki najlepiej wzmocnić osadzając krawężniki na mieszankę chudego betonu.

    Kruszywa drogowe są różne i obejmuje np. mieszankę 0 -35 lub 0 - 65 która zawiera zarówno samo kruszywo o różnej frakcji jak i piaski i pyły związane z jego obróbką. Taka mieszanka powoduje że ścieżka nie posiada szczelin czyli odwodnienia więc w ewentualnie małych koleinach lub innych nierównościach będzie stała na niej woda.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 29-10-2021 o 07:31
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Jestem świeżo po zrobieniu drogi dojazdowej do działki 100mb szer 300 cm. powierzchnia 300 m2
    Grunt: glina
    1) Korytowanie około 25- 35 cm na drodze był spadek na bok, po ukończeniu została wyrównana
    2) Geowłóknina 200g/m2 (bo glina)
    3) Kruszywo grube 65 mm - zagęszczanie płyta
    4) kruszywo < 35 ale bez frakcji 0 + zagęszczanie płyta
    tak jak wyżej kolega wspomniał frakcja 0 ładnie zamyka powierzchnie ale z czasem tworzą się kałuże i droga się wybija





    Wanna 26T do mnie nie dojedzie, kruszywo było dodatkowo przeładowywane na 3-osiówkę bo transport z kruszarni byłby nieopłacalny. Budowa w górach wiec trudne warunki drogowe.
    Łączny koszt (wszytko materiał + robocizna+ transport): 26.000 zł około 87 zł/m2

    Droga została już mocno przetestowana bo przejechało po niej 32 kursy 3-osinówki ponad 20T - podbudowa pod płytę fundamentową na skarpie (różnica poziomów 1 m po przekątnej budynku) i wygląda super niemal nie ma śladu.



    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 05-11-2021 o 11:22

  4. #4

    Domyślnie

    Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy z której sam skorzystałem odnośnie doboru kruszywa, czy samej porady dotyczącej budowy to z czystym sercem polecam firmę Simnat, która od wielu lat zajmuje się pozyskiwaniem, sprzedażą i transportem kruszyw dla branży budowlanej. Dzięki doświadczeniu, oraz odpowiednim kwalifikacjom mogą zrealizować najbardziej śmiałe projekty. Dla leniwych podrzucam link https://simnat.pl/ i pozdrawiam serdecznie

  5. #5

    Domyślnie

    Jak obliczyć ile potrzeba tych kruszyw?
    Ile ton zużyłeś?

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    PatrykWojcik91

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-180
    Posty
    2

    Domyślnie

    Ja jakieś 2 lata temu robiłem podjazd do domu. Wysypałem to tłuczniem i dałem krawężniki betonowe:

    https://i.postimg.cc/3wZ61f7L/podjazd.png




    Ogólnie firma, której to zleciłem wyrównała teren koparką i rozciągnęła kamień na podjeździe. Włóknina + tłuczeń to jakieś 10 cm. U mnie nie było potrzeby utwardzać tego bardziej bo ziemia pod spodem jest bardzo twarda. Zawsze był tam podjazd. Po 3 latach dalej wygląda to dobrze a obrzeża nie pękają mimo że się po nich czasami ciągnikiem jeździ. Policz sobie, ile masz metrów kwadratowych podjazdu. Jeżeli warstwa ma mieć 10 cm to z 1 metra sześciennego kruszywa ułożysz 10 metrów kwadratowych. Potem zapytaj na składzie ile ile ton to jeden metr sześcienny kruszywa i będziesz wiedział ile ton zamówić. Polecam dodać trochę więcej i niech leży na kupce w razie czego, zawsze przyda się pod jakąś ścieżkę. Na samym końcu trzeba wszystko zagęszczarką przejechać, bo bardzo ciężko będzie się po tym chodziło(bez tego ani rusz).

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    simk

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-200
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał PatrykWojcik91 Zobacz post
    Ja jakieś 2 lata temu robiłem podjazd do domu. Wysypałem to tłuczniem i dałem krawężniki betonowe:

    https://i.postimg.cc/3wZ61f7L/podjazd.png




    Ogólnie firma, której to zleciłem wyrównała teren koparką i rozciągnęła kamień na podjeździe. Włóknina + tłuczeń to jakieś 10 cm. U mnie nie było potrzeby utwardzać tego bardziej bo ziemia pod spodem jest bardzo twarda. Zawsze był tam podjazd. Po 3 latach dalej wygląda to dobrze a obrzeża nie pękają mimo że się po nich czasami ciągnikiem jeździ. Policz sobie, ile masz metrów kwadratowych podjazdu. Jeżeli warstwa ma mieć 10 cm to z 1 metra sześciennego kruszywa ułożysz 10 metrów kwadratowych. Potem zapytaj na składzie ile ile ton to jeden metr sześcienny kruszywa i będziesz wiedział ile ton zamówić. Polecam dodać trochę więcej i niech leży na kupce w razie czego, zawsze przyda się pod jakąś ścieżkę. Na samym końcu trzeba wszystko zagęszczarką przejechać, bo bardzo ciężko będzie się po tym chodziło(bez tego ani rusz).
    Na górze drobniejsza frakcja?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony