dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie podgrzewana scieżka do domu

    tak się zastanawiam - mam planowane około 7 metrów idącej lekko pod górę ścieżki do drzwi wejściowych domu z 15 cm grubości płyt betonowych (długość 1m, szerokość 0,7 m). W zimie może być ślisko . Płyt jeszcze nie położyłem - warto położyć ogrzewanie elektryczne pod te płyty ?, jak to zrobić ?

    dzięki z góry za wszelkie porady

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Podejrzewam, że za ułamek kosztów instalacji i jej eksploatacji, można kupić soli drogowej, która problem rozwiąże.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Śniegówka i piasek będą niezbędne, podgrzewanie nie załatwia czarnej nawierzchni przy ciągłych i dużych opadach śniegu.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Pytaj producentów kabli grzewczych jak to zrobić. Poza tym można zamiast soli, która zeżre betonowe płyty, zastosować trociny. Na wiosnę trociny można zamieść i zgniją sobie, a sól pójdzie w beton i ziemię.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Saskian
    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    542

    Domyślnie

    Również uważam, że nie warto instalować ogrzewania chodnika.
    Tego nie pomalujesz (:

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Podejrzewam, że za ułamek kosztów instalacji i jej eksploatacji, można kupić soli drogowej, która problem rozwiąże.
    a przy okazji zeżre mi wszystko na około tych płyt ... a na koniec i te płyty ...

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Pytaj producentów kabli grzewczych jak to zrobić. Poza tym można zamiast soli, która zeżre betonowe płyty, zastosować trociny. Na wiosnę trociny można zamieść i zgniją sobie, a sól pójdzie w beton i ziemię.
    no i zapytałem, tanie to to nie jest . Na 7 m2 chodnika: kabel grzejny (2700W) około 1000pln, sterownik około 1000pln, czujnik około 800pln + robocizna. Rzeczywiście zostanę przy trocinach/piasku
    dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    a przy okazji zeżre mi wszystko na około tych płyt ... a na koniec i te płyty ...
    No cóż...kłócił się nie będę, bo ktoś może mieszkać w rejonie gdzie śnieg, mróz i sypać trzeba 'tony' więc może i 15cm betonu zeżre.
    Ale wiecie... https://distripark.com/chlorek-magnezu-k
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    A ja żałuję, że nie dałem kabli. Drogie nie są, obowiązku używania nie ma - a jak w nocy pada to można kwadrans czy dwa dłużej pospać.
    Sypanie czymkolwiek nie sprawdzi się na opady - bo potrzebuje czasu na zadziałanie więc rano po opadach śniegu trzeba pomachać szuflą a czasu zazwyczaj (za)mało. A automat z kablami załatwiłby sprawę.



    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    no i zapytałem, tanie to to nie jest . Na 7 m2 chodnika: kabel grzejny (2700W) około 1000pln, sterownik około 1000pln, czujnik około 800pln + robocizna. Rzeczywiście zostanę przy trocinach/piasku
    I to ma być drogo? I nie potrzebujesz zazwyczaj całej szerokości - pas pół metra to aż nadto. Sterowanie można wystrugać samemu za mały procent tej ceny a nawet odpalanie z zegara w perspektywie wielu lat wyjdzie taniej, niż kupno za 1800 sprzętu + zapłata za montaż.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-10-2021 o 10:09

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Machnięcie śniegówką i sypnięcie piaskiem nie wymaga wiele czasu. Gdy spadnie 30cm śniegu przy minus kilku stopniach, to żadne grzanie nie pomoże na szybkie uzyskanie czarnej nawierzchni. Może gdy dobę lub dwie wcześniej zaczniesz grzać, lecz też wątpię. Wiem o czym piszę. Od 1959 roku machałem łopatą w górach: 100m, pod górę i zakręty (tyłem z garażu, w lewo 90*,prosta kilkadziesiat m, potem w prawo 90* i natychmiast w lewo do oporu na 3/4 gazu na jedynce, prosta i ulica - stop, aby właczyc się do ruchu ale już na płaskim) . Póżniej w mieście kilkanascie km od gór, też mam machania nie wiele mniej. Tyle że teraz mniejsze śniegi.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Machnięcie śniegówką i sypnięcie piaskiem nie wymaga wiele czasu. Gdy spadnie 30cm śniegu przy minus kilku stopniach, to żadne grzanie nie pomoże na szybkie uzyskanie czarnej nawierzchni. Może gdy dobę lub dwie wcześniej zaczniesz grzać, lecz też wątpię. Wiem o czym piszę.
    To ile czasu trzeba grzać kablami 300W/m2 gdy padał śnieg? Który sterownik się nie sprawdził?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 27-10-2021 o 19:24

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony