dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 74 z 74
  1. #61

    Domyślnie

    Dzieki Kaizen za naprowadzenie - faktycznie miałem na myśli rozliczanie cen godzinowe.

  2. #62
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Dzięki za info, czy energia zbilansowana w godzinie podlega opłatom za przesył i czy przesył w obie strony można opłacić tylko gotówką z pominięciem konta prosumenta?

    Mając magazyn energii 7,5kWh i 120kWh bufor ciepła mógłbym sobie to sensownie zbilansować, dom stoi na sterowniku PLC więc wysterowanie grzałkami bufora tak by zmaksymalizować autokonsumpcję oraz skonsumować sprzedaną energię się da. Tylko nie mogę się na razie dogadać z inwerterem przez modbus...

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał seler2 Zobacz post
    Dzięki za info, czy energia zbilansowana w godzinie podlega opłatom za przesył i czy przesył w obie strony można opłacić tylko gotówką z pominięciem konta prosumenta?
    Wiem, że faktura mało czytelna - ale da się zobaczyć na niej najpewniejszą odpowiedź na Twoje pytanie.
    A co do magazynu, to IMO nie ma sensu go zużywać i ponosić straty na ładowaniu i rozładowywaniu gdy ZE najpierw zbilansuje w każdej godzinie ze "sprawnością" 100%, bez zużywania akumulatora a co się nie zbilansuje (a w obecną pogodę mało tego, jeżeli cokolwiek po zbilansowaniu godzinowym zostanie) zapłaci więcej, niż Ty zapłacisz kupując prąd.

  4. #64
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Akumulator mi służy tylko jako ups/backup dla domu i wykorzystanie energii ze słońca wieczorem, natomiast w bufor ciepła chcę wepchnąć całą możliwą nadwyżkę energetyczną zarówno tą produkowaną w ciągu dnia (ile się da) a w miesiącach jesienno-wiosennych nadwyżkę wyprodukowaną latem.

  5. #65
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał seler2 Zobacz post
    w bufor ciepła chcę wepchnąć całą możliwą nadwyżkę energetyczną zarówno tą produkowaną w ciągu dnia (ile się da) a w miesiącach jesienno-wiosennych nadwyżkę wyprodukowaną latem.
    Nadwyżkę prądu? No właśnie piszę, że nie ma sensu akumulować, jak możesz drożej sprzedać taniej kupić. Szybciej bym się zastanawiał, czy nie warto łądować akumulatorów w taniej strefie i sprzedawać z nich prądu w drogiej. Ale pewnie wyszłoby, że nie warto skracać żywotności akumulatorów (zależy, ile "kosztuje" cykl - trzeba podzielić koszt wymiany akumulatora przez ilość cykli, jaką przeżyje i jeszcze uwzględnić sprawność).

  6. #66
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    No właśnie nie jestem pewien. Na pokazanej fakturze opłata za dystrybujcę jest pokazana zero. Jeżeli dobrze rozumiałem założenia MP 4.0 to zarówno za oddanie porądu jak i za pobór powinna być liczona opłata sieciowa prawie 30gr/kWh i miało być niemożliwe opłacenie z konta prosumenta. Więc zużycie wyprodukowanej energii bardziej by się opłacałoby niż sprzedaż bo kwotę sprzedaży pomniejszyć trzeba o 30gr. Przy czym kwotowo można zrealizować tylko 20% "zarobku" więc trzeba zużyć to co się odłożyło i od tego zużycia znów zapłacić 30gr dystrybucji?

  7. #67

    Domyślnie

    W tym jakże pięknym ( od strony umysłowej zwłaszcza) kraju nie byłoby to nic dziwnego tak więc czekam z drżeniem serca na pierwszą fakturę - a będzie co studiować zapewne bo nie dość że nowe ceny to i nowy system. Taurony tez podobno dopiero buduja system obliczania rachunków więc możliwe jest że prawde poznam za pół roku. Póki co sledze licznik w aplikacji i podziwiam jak szybko mi znikają pieniądze a to dopiero stare ceny.

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał seler2 Zobacz post
    No właśnie nie jestem pewien. Na pokazanej fakturze opłata za dystrybujcę jest pokazana zero.
    Tu jest rozliczanie net-metering. Bilansowanie godzinowe dotyczy tak samo. I widać, że nie przechodzi przez magazyn - więc nie przejdzie też przez depozyt w net-meteringu. Działa jak niby-autokonsumpcja (rozliczana jest suma sald dodatnich i suma sald ujemnych z każdej godziny).

    Cytat Napisał seler2 Zobacz post
    Jeżeli dobrze rozumiałem założenia MP 4.0 to zarówno za oddanie porądu jak i za pobór powinna być liczona opłata sieciowa prawie 30gr/kWh i miało być niemożliwe opłacenie z konta prosumenta.
    Za oddanie nie. Za kupno - owszem. Ale jak nie wykorzystasz całej WARTOŚCI depozytu z danego miesiąca to za rok 20% wartości energii wprowadzonej w danym miesiącu (całej wprowadzonej - nie tego, co zostało) możesz dostać "w gotówce" czyli nią opłacić dystrybucję.
    Jak w sierpniu miałeś 1019,06 zł/MWh to jaki sens to magazynować i pokrywać straty na magazynowaniu? Lepiej sprzedać było i kupować w taniej strefie poniżej 40gr. Czyli za jedną sprzedaną kWh kupujesz 2kWh w taniej strefie (a w drogiej kupisz bardzo niewiele, bo będzie autokonsumcja i ta prawdziwa, i ta z rozliczania godzinowego nawet zimą) razem z opłatami za dystrybucję.
    Nawet, jak w przyszłym roku będziesz płacił złotówkę za kWh to wyjdzie mniej, niż zero strat - nieosiągalne w żadnym fizycznym magazynie.

  9. #69
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    U mnie instalacja chodzi od miesiąca więc jeszcze mam czas się zastanawiać nad strategią, ale jesteś pewien że za sprzedaż energii nie ma opłat dystrybucyjnych? O ile pamiętam to była jedna z większych zmian w stosunku do poprzedniej wersji. W takim przypadku oczywiście masz rację ale żeby się przekonać muszę najpierw w końcu wyszarpać od taurona informacje jak to wszystko będzie wyglądać. Nie znam taryf, sposobów rozliczeń - nic i nie idzie się o to doprosić.

  10. #70
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak w sierpniu miałeś 1019,06 zł/MWh to jaki sens to magazynować i pokrywać straty na magazynowaniu? Lepiej sprzedać było i kupować w taniej strefie poniżej 40gr. Czyli za jedną sprzedaną kWh kupujesz 2kWh w taniej strefie (a w drogiej kupisz bardzo niewiele, bo będzie autokonsumcja i ta prawdziwa, i ta z rozliczania godzinowego nawet zimą) razem z opłatami za dystrybucję.
    .
    Do limitu 2000kWh zużycia, potem wchodzi 0,69+vat+akcyza i plus 40gr opłat.
    Na razie plan mam taki żeby wiosenne i jesienne słońce przepalać całkowicie na użytek wewnętrzny i ogrzewanie, a resztę ogarnąć z nadwyżki letniej.
    Przydałby się bieżący dostęp do konta prosumenta żeby widzieć jak to kwotowo się rozkłada ale na razie chyba bez szans.

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał seler2 Zobacz post
    Do limitu 2000kWh zużycia, potem wchodzi 0,69+vat+akcyza i plus 40gr opłat.
    40gr/kWh to może będziesz miał opłat dystrybucyjnych w drogiej strefie, w której kupujesz niewiele przy PV z bilansowaniem godzinowy nawet w zimie.
    U mnie będzie po przekroczeniu limitu 1,3842/0,9838zł/kWh. Czyli w taniej strefie dalej taniej bym odkupił niż latem bym sprzedał.

    Jakie będą ceny RCEm w przyszłym roku można zgadywać - ale raczej wyższe, niż tegoroczne. Powtórzę, że nie ma sensu magazynowanie we własnym zakresie czy unikanie sprzedaży.

  12. #72

    Domyślnie

    Czy ktoś z was wypełniał ostatnio wniosek o dotację do fotowoltaiki + magazyn ciepła?
    Mianowicie dotacja jest do buforów i zasobników CWU ale formularz przewiduje albo bufor albo zasobnik. Ewentualnie zintegrowany zasobnik z buforem. A co w przypadku jak są to oddzielne zbiorniki? Przecież nie ma mowy, że dotacja jest na bufor lub zasobnik CWU...
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  13. #73

    Domyślnie

    Inwestycja proekologiczna wsparta w Programie Mój Prąd
    Macie takie obowiązkowe tabliczki?

  14. #74

    Domyślnie

    Na poczatku stycznia zlozony wniosek moj prad 4.0 i dzisiaj wplynely pieniadze na konto.

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony