dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    filce ojca

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Ostrowy
    Kod pocztowy
    99-350
    Posty
    16

    Domyślnie Zmniejszenie wydajności rekuperatora

    Dzień dobry,

    Posiadam rekuperator Komfovent (amalva) RECU 700 HE AC C2. W obecnie zajmowanym domu ( 120m2) nie posiadam wentylacji mechanicznej, ponieważ jednak pojawiają się problemy z wilgocią zastanawiam się nad adaptacją tego rekuperatora do moich potrzeb. Z moich obliczeń wynika że 150 m3 to optymalna wielkość rekuperatora dla mojego domu, ten rekuperator który posiadam ma 700m3. Czy zmieniając wielkość wentylatorów, mogę zredukować wydajność takiego rekuperatora do 150 m3?Ogólnie urządzenie wygląda solidnie, samo mechaniczne "obsadzenie" i elektryczne podłączenie innych wentylatorów nie powinno stanowić dla mnie problemu. Proszę forumowiczów o sugestie, wskazówki.

  2. #2

    Domyślnie

    Nie wystarczy zmienić prędkości wentylatorów? Musisz je od razu wymieniać?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał filce ojca Zobacz post
    Czy zmieniając wielkość wentylatorów, mogę zredukować wydajność takiego rekuperatora do 150 m3?Ogólnie urządzenie wygląda solidnie, samo mechaniczne "obsadzenie" i elektryczne podłączenie innych wentylatorów nie powinno stanowić dla mnie problemu. Proszę forumowiczów o sugestie, wskazówki.
    Nie, bo ma za duży wymiennik przez co będzie w nim zalegała woda i sprawność spadnie dramatycznie.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    filce ojca

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Ostrowy
    Kod pocztowy
    99-350
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Nie wystarczy zmienić prędkości wentylatorów? Musisz je od razu wymieniać?
    Nie wiem czy dobrze interpretuje wykres wydajności dla tego rekuperatora, ale wydaje mi się że nawet na najniższym biegu będzie miał wydajność ok 200m3 ( poprawcie mnie jeśli się mylę).
    Druga rzecz to zużycie energii przez wentylatory - być może mniejsze wentylatory EC potrzebowały by mniej energii niż te które są obecnie pracując nawet na najniższym biegu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wydajność recu700.JPG
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	47,7 KB
ID:	458073

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie, bo ma za duży wymiennik przez co będzie w nim zalegała woda i sprawność spadnie dramatycznie.
    Nie dramatycznie, a o 10-15%. Pytanie kiedy dodatkowy wydatek na te kilkanaście % wyższą sprawność miałby się zwrócić.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Nie dramatycznie, a o 10-15%. Pytanie kiedy dodatkowy wydatek na te kilkanaście % wyższą sprawność miałby się zwrócić.
    % czy pp?

    I piszesz o puszczeniu 700 jak 150@40%? Bo pytający chce reku o maksymalnej wydajności 150m3 - czyli tyle by puszczał w trybie wietrzenia.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    % czy pp?

    I piszesz o puszczeniu 700 jak 150@40%? Bo pytający chce reku o maksymalnej wydajności 150m3 - czyli tyle by puszczał w trybie wietrzenia.
    Przy spadku z 90% to niewielkie znaczenie czy %, czy pp, nieprawdaż? Ale odpowiadając - procent.

    Piszę o puszczaniu 600 na 120-150 m3/h. Bo taki mam reku i pomiary. Niżej przy tym przepływie już nie spada z moich obserwacji.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    filce ojca

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Ostrowy
    Kod pocztowy
    99-350
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Przy spadku z 90% to niewielkie znaczenie czy %, czy pp, nieprawdaż? Ale odpowiadając - procent.

    Piszę o puszczaniu 600 na 120-150 m3/h. Bo taki mam reku i pomiary. Niżej przy tym przepływie już nie spada z moich obserwacji.
    Skoro u Pana to funkcjonuje , to i może w przypadku tego mojego rekuperatora mógłbym zejść do takich wartości przepływu licząc się z tym że efektywność spadnie - ale być może nie na tyle aby inwestycja w kompletnie nowe urządzenie była tego warta. Dodam tylko że rekuperator który posiadam wyposażony jest w krzyżowy wymiennik ciepła, więc obawiam się ze spadek efektywności nie będzie z 90% a z 62,6% jeśli przyjąć wartości producenta...

  9. #9

    Domyślnie

    Gorzej, że ten rekuperator żre prąd jak głupi. Wygląda, że nie mniej niż 150W, podczas gdy mój na 156m3/h bierze ~6 razy mniej.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    filce ojca

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Ostrowy
    Kod pocztowy
    99-350
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Gorzej, że ten rekuperator żre prąd jak głupi. Wygląda, że nie mniej niż 150W, podczas gdy mój na 156m3/h bierze ~6 razy mniej.
    Stąd też pomyślałem o zmianie wentylatorów na jakieś EC , żeby zmniejszyć pobór prądu i hałas ( te które są obecnie zamontowane to typowo promieniowe wentylatory z trzema biegami). Czy hipotetycznie zmiana wentylatorów i zmniejszenie powierzchni wymiennika ( wymiennik ma przekrój kwadratu 30x30cm i długości 45cm) poprzez "zamknięcie" jego części (tak by czynna długość wynosiła np. 35 cm nie rozwiąże problemu zalegania w nim wody?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20211026_121939s.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	91,9 KB
ID:	458080
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	efektywność.JPG
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	35,1 KB
ID:	458081

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał filce ojca Zobacz post
    Stąd też pomyślałem o zmianie wentylatorów na jakieś EC , żeby zmniejszyć pobór prądu i hałas ( te które są obecnie zamontowane to typowo promieniowe wentylatory z trzema biegami). Czy hipotetycznie zmiana wentylatorów i zmniejszenie powierzchni wymiennika ( wymiennik ma przekrój kwadratu 30x30cm i długości 45cm) poprzez "zamknięcie" jego części (tak by czynna długość wynosiła np. 35 cm nie rozwiąże problemu zalegania w nim wody?
    Wydasz z 1,5k zł i trochę pracy na pudrowanie trupa o prehistorycznej sprawności i kosmicznej jak na do wydajności. Sprzedaj to - pewnie za taką wydajność nawet przy takiej sprawności dostaniesz przyzwoite pieniądze, dołóż i kup coś współczesnego, najlepiej ERV. Wydasz więcej - ale szybko się zwróci w kosztach ogrzewania a komfort lepszej wilgotności wyjdzie istotnym gratisem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony