dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 41
  1. #1

    Domyślnie Suche powietrze w domu

    Witam serdecznie, od kilku tygodni działa wentylacja mechaniczna z rekuperacją. W domu mam 33-38% wilgotności, 450-550ppm. Reku z odzyskiem wilgoci. Co może być przyczyną tak suchego powietrza? Strach pomyśleć co będzie zima...

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Mieszkasz tam, są jakieś uzyski wilgoci: pranie z suszeniem, kompanie itp. co generuje wilgoć?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ppm czego i w jakim miejscu?

  4. #4

    Domyślnie

    Tak, mieszkam, rodzina 2+2. Pranie, gotowanie ķąpiel.
    Nie wiem czy to ważne, ale nie mam jeszcze ocieplonego poddasza, dopiero będę to robił na dniach. Są schody do góry, a tam dziura, gdzie ucieka większość ciepła. Czy to może być przyczyną, że dom nie jest jeszcze od góry ocieplony?
    Na dole 22,5st u góry 12st (wilgotnoosc na poziomie 45%).

  5. #5

    Domyślnie

    Dwutlenku węgla, czujnik na środku domu, tj na korytarzu do pokoi i łazienek.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Dwutlenku węgla, czujnik na środku domu, tj na korytarzu do pokoi i łazienek.
    To masz przewentylowany dom. Dodatkowo wilgoć Ci się skrapla na dachu - pytanie, gdzie się leje.

  7. #7

    Domyślnie

    Witam serdecznie, od kilku tygodni działa wentylacja mechaniczna z rekuperacją. W domu mam 33-38% wilgotności, 450-550ppm. Reku z odzyskiem wilgoci. Co może być przyczyną tak suchego powietrza? Strach pomyśleć co będzie zima...
    to i tak masz jeszcze nieźle, dziś wilgotność u mnie w domu oscyluje w granicach 25-28 %, czym mierzysz poziom dwutlenku ?

  8. #8

    Domyślnie

    Dlaczego na dachu? Obecnie tam jest graciaria, nigdzie nie widzę mokrych plam itp. A jestem tam od dwóch dni, bo przygotowuje dach do ocieplenia (przygotowuje szczeline wentylacyjna - mam pełne deskowanie).

    Reku chodzi na 30%, do tego codziennie wietrzenie z rana na 15min. Czy zmniejszyć moc reku? Jaka powinna być wilgotnosc w domu o tej porze oraz ile ppm?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    to i tak masz jeszcze nieźle, dziś wilgotność u mnie w domu oscyluje w granicach 25-28 %,
    Jak również masz ERV to tragedia. U mnie dzisiaj w sypialni (najbardziej suche, najbardziej wentylowane pomieszczenie) 49-56%

  10. #10

    Domyślnie

    MiroMirek mam czujnik kupiony dodatkowo z reku.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Dlaczego na dachu?
    Bo jak nie masz termoizolacji to nie masz też paroizolacji i para może tam dotrzeć i się skraplać.
    Chyba, ze masz paroizolację niżej (np. folię położoną na stropie) - to tam się para skrapla. Generalnie na zimnej powierzchni do której może dotrzeć.




    PPM wg najostrzejszej normy nie powinno przekraczać 800ppm (w domu to zazwyczaj master bedroom). W takich temperaturach wilgotność mam bliżej górnej granicy normy niż dolnej. W trzecim sezonie grzewczym (drugim z ERV) dopiero w większe mrozy bez nawilżaczy potrafiła mi spadać poniżej 40%.

  12. #12

    Domyślnie

    Nic niepokojącego nie zauważyłem, w piątek przyjezdza wełna to ocieple dach.

    Czyli co, zmniejszyć moc reku i z rana nie robić przewietrzania na maksa?

    Chciałbym też zaznaczyć, że rekuperator jest na tym nieogrzewanym i nieocieplonym poddaszu.

  13. #13

    Domyślnie

    Witam serdecznie, od kilku tygodni działa wentylacja mechaniczna z rekuperacją. W domu mam 33-38% wilgotności, 450-550ppm. Reku z odzyskiem wilgoci. Co może być przyczyną tak suchego powietrza? Strach pomyśleć co będzie zima...
    A u mnie obecnie w salonie 46% na zwykłym rekuperatorze ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Nic niepokojącego nie zauważyłem
    Przy pelnym deskowaniu pewnie deski nasiąkają ile mogą zanim się poleje. Jak masz miernik to sprawdź wilgotność drewna.


    Czyli co, zmniejszyć moc reku i z rana nie robić przewietrzania na maksa?
    Docelowo iierz CO2 w najbardziej obciążonym pomieszczeniu i do tego dobieraj obroty wentylatora, skoro już mieszkasz.
    Do czasu zrobienia paroizolacji, jak to możliwe, oddziel górę i wietrz na maksa.
    Jak niemożliwe oddzielenie - wentyluj i wietrz wszystko na maksa zanim nie zrobisz paroizolacji i nie patrz na wilgotność powietrza - ważniejsze, żeby deski i termoizolacja nie nasiąkały.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    A u mnie obecnie w salonie 46% na zwykłym rekuperatorze ...
    Tak z ciekawości. Jak ta informacja ma pomóc pytającemu?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Tak z ciekawości. Jak ta informacja ma pomóc pytającemu?
    Tak że nie trzeba mieć rekuperatora z odzyskiem wilgoci aby mieć prawidłową wilgotność w domu ...

    Jak dla mnie jak ma za niską wilgotność to ma za dużą wydajność wentylacji.
    Nie wiem jak duża jest u pytającegoi rodzina ale jeśli jest to rodzina 4 osoba to niech spróbuje dać wydajność 80-120m3/h ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    A u mnie obecnie w salonie 46% na zwykłym rekuperatorze ...
    To pora na nowy higrometr Chyba, że prawa fizykiw Twoim domu nie obowiązują, albo gotowanie i pranie non stop.

    Do autora, póki nie wyrównasz tempartury w domu nie ma co gdybać nad przyczyną, która leży zapewnie w tym co napisał Kaizen. Woda z powietrza się na pewno gdzieś wykrapla. Zwiększenie wilgotności w takim układzie tylko może zaszkodzić.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Jak dla mnie jak ma za niską wilgotność to ma za dużą wydajność wentylacji.
    Nie wiem jak duża jest u pytającegoi rodzina ale jeśli jest to rodzina 4 osoba to niech spróbuje dać wydajność 80-120m3/h ..
    Czyli starczyło napisać to zdanie i tyle

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Czyli starczyło napisać to zdanie i tyle
    tak sobie ostatnio mierzę wilgotność na zewnątrz i w domu - mniej więcej taka prawidłowość : na dworze 50% (przed chwilą mierzone) w domu 38 %, i tak mniej więcej zawsze jest około 15% mniej w domu niż na dworze - rekuperacja tak wysusza ?. W domu praktycznie nie gotujemy, jest suszarka do prania, 2 osoby, kubatura domu około 360m3, wymiana ustawiona na 35% (105m3/h), rekuperator TG 300v home energy+
    ma sens te 35% mocy ?

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Poczytaj o zależności między wilgotnością bezwzględna, a względna.
    Gdybyś teraz na zewnątrz podniósł temperaturę do tej w domu, wilgotność względna byłaby niższa niż ta, która masz w domu.

    Polecam. Wpisz sobie ane powietrza na zewnątrz, a potem przelicz na to w domu przez wilgotnosc bezwzgledna - zostaw ja, a zmien temp.
    http://dobory.pl/programy-online/wyk...ra-online.aspx
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 26-10-2021 o 11:01
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony