dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Kratka wentykacyjna w aneksie kuchennym

    Witam

    Robię remont duzej kawalerki i jesteśmy w trakcie przenoszenia kuchni do aneksu kuchennego w pokoju. Z zamknietej kuchni chcemy zrobić pokój. Problemem jest brak wentylacjali w pokoju gdzie ma byc aneks.

    Jest plan aby przerzucić kratkę wentylacją z obecnej kuchni przez ścianę tak aby wychodziła na pokój z aneksem kuchennym. Szczegóły na załączonym obrazku.

    https://imageupload.io/i/QuIP86g15F

    Są dwie opcje:
    1. Wyprowadzenie kratki z kanału wentylacyjnego nr 2 (od łazienki). Najprostrze rozwiązanie, bo jest najbliżej pokoju, ale pytanie czy od jednego kanału mogą wychodzić dwie kratki.
    2. Przeciągnięcie kratki z kanału wentylacyjnego nr 1 (Od kuchni)

    Jeśli dobrze rozumiem prawo budowlane to taki pokój z aneksem kuchennym stanowi integralną całość i w gruncie rzeczy aneks posiada grawitacyjną wentylację wywiewną i nie ma większego znaczenia gdzie dokładnie znajduje się kratka (przy kuchence, czy lodówce, czy przy wejsciu do pomieszczenia). Ważne tylko aby była usytuowana nie wiecej niż 0,15 m poniżej płaszczyzny sufitu.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzej.duralek

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Pcim
    Kod pocztowy
    98-765
    Posty
    16

    Domyślnie

    Na wstępie pytania zasadnicze:

    1. Czy ma być zgodnie z prawem, czy dobrze?
    2. Rozumiem blok. Jaki blok? Jaka wentylacja, zbiorcza (w skrócie do jednego kanału wszyscy) czy indywidualna (każdy ma swoje kanały)?
    3. Które piętro?

    Czy można dwa pomieszczenia do jednego kanału podłączyć? Można, ale chodzi tu o dwie łazienki. Podłączania kuchni i łazienki razem to jest zły pomysł. I nawet nie chodzi o prawo budowlane. Chyba nie chciałbyś, aby w kuchni waliło, hmmmm, kałem - mało apetycznie.

    Zwróć uwagę, że przedłużanie kanałów wentylacyjnych poziomymi kanałami jest bardzo złym pomysłem i nie będzie działało. Powiedzmy metr - ok. Ale np. 3 metry - zapomnij.

    Nie ma znaczenia, w którym miejscu aneksu kuchennego będzie wentylacja. Ale zwróć uwagę, że powinna być w aneksie, a nie w salonie...

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    W przypadku poziomych kanałów dobrze byłoby wymusić tą wentylacje np jakimś wentylatorkiem. Nie mówię tu o takim zwykłym łazienkowym bo one nie są ciche, tylko jakaś malutka, cichutka kanałówka schowana w zabudowie. Wyciąg z kuchni a może i z salonu będziesz mógł regulować do woli prostym regulatorem a w razie potrzeby wyłaczyć. Sa takie urządzenia jak ECOWATT

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzej.duralek

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Pcim
    Kod pocztowy
    98-765
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    jakaś malutka, cichutka kanałówka
    Całkowicie się z Tobą zgadzam. Tylko czy to właśnie nie jest istota mojego pytania, czy dobrze czy legalnie? Wg mojej wiedzy przy zbiorczej wentylacji grawitacyjnej, czyli takiej jaka występuje w przytłaczającej większości bloków z wielkiej płyty, nie wolno stosować żadnych urządzeń wymuszających przepływ powierza w instalacji wentylacyjnej.

    No i nadal pozostaje pytanie, czy wentylacja de facto w salonie spełnia wymogi wobec wentylacji w aneksie kuchennych w tymże salonie?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Piszesz a wentylacji grawitacyjnej, która występuje w przytłaczającej większości bloków. Ty również taka posiadasz? To jest istotne. Może mieszkasz w stosunkowo nowym bloku gdzie jest wentylacje napędzana wentylatorami hybrydowymi i ona ma ciąg cały czas.
    Mój brat robił dokładnie to samo co Ty tylko w bloku z lat 80. Kratka w "starej kuchni" została a w "nowej" pociagnął kanał z okapu i wyjście na elewacji swojego balkonu (sytuacja mega prosta) Ty pewnie miałbyś problem żeby robić cokolwiek z elewacją.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzej.duralek

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Pcim
    Kod pocztowy
    98-765
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    wyjście na elewacji swojego balkonu (sytuacja mega prosta)
    Tak, można tak zrobić. To oczywiście wymaga zgody zarządcy budynku. Natomiast trzeba pamiętać, że zgodnie z prawem budowlanym wyprowadzenie kanału wentylacyjnego musi być ponad dach budynku. Czyli trzeba wyprowadzić otwór a następnie poprowadzić kanał po elewacji aż do poziomu dachu. Jak mieszkasz na ostatnim piętrze - da radę, ale jak mieszkasz na parterze 15-piętrowego bloku???

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzej.duralek Zobacz post
    Na wstępie pytania zasadnicze:
    1. Czy ma być zgodnie z prawem, czy dobrze?
    2. Rozumiem blok. Jaki blok? Jaka wentylacja, zbiorcza (w skrócie do jednego kanału wszyscy) czy indywidualna (każdy ma swoje kanały)?
    3. Które piętro?
    1. Zgodnie z prawem, ale raczej na takiej zasadzie, żeby nie było problemów przy przeglądach, czy ze wspólnotą/administracją.
    Oczywiście fajnie by było zrobić to przy okazji dobrze, ale bez ładowania się w duże koszty (i tak już budżet przekroczony)
    2. Blok wielka płyta lata 88. Raczej kanał wspólny bo jest 10 pięter
    3. Piętro 1 z 10. Pod nami jest tylko parter

    Cytat Napisał andrzej.duralek Zobacz post
    Zwróć uwagę, że przedłużanie kanałów wentylacyjnych poziomymi kanałami jest bardzo złym pomysłem i nie będzie działało. Powiedzmy metr - ok. Ale np. 3 metry - zapomnij.
    Od obecnej kratki do ścianki 2m. Przedłużenie poziomym kanałem się nie sprawdzi? Konieczny będzie jakiś delikatny wentylator aby wspomóc nawiew?

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Piszesz a wentylacji grawitacyjnej, która występuje w przytłaczającej większości bloków. Ty również taka posiadasz? To jest istotne. Może mieszkasz w stosunkowo nowym bloku gdzie jest wentylacje napędzana wentylatorami hybrydowymi i ona ma ciąg cały czas.
    Blok z lat 88 ale nie wiem niestety czy jest to wentylacja czysto grawitacyjna czy hybrydowa. Tak się dobrze składa, że za tydzień jest przegląd wentylacji to się podpytam, ewentualnie zadzwonie do administracji.

    Kratkę w starej kuchni chciałbym zlikwidować. W starej kuchni jest obecnie gaz. Chce go zlikwidować na rzecz płyty indukcyjnej w nowym aneksie (+ okap z filtrem węglowym).
    Jeśli gazownik zlikwiduje rurę z gazem i odetnie go już w kanale, ta kratka w starej kuchni już nie będzie potrzebna?

    Jak rozumiem wpięcie się w kanał łazienkowy definitywnie odpada ze względu na zapachy i możliwe cofanie się powietrza z kanału?

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzej.duralek

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Pcim
    Kod pocztowy
    98-765
    Posty
    16

    Domyślnie

    Jarek, ja mogę Ci powiedzieć ze swojego doświadczenia. Natomiast jakie to będzie miało przełożenie do Twojego konkretnego przypadku - nie mam zielonego pojęcia.

    Zatem, z mojego doświadczenia najlepiej olać zupełnie temat. Jak nie ma gazu, to wymagania formalne w zakresie wentylacji są minimalne (30m2/h). Jak w łazience masz wentylację ok, to najlepiej nic nie robić i pilnować otwierania okna. O przeglądy się nie martw. Tak naprawdę nikogo to nie obchodzi. Zbadają łazienkę, w kuchni powiesz, że nie masz gazu i będzie ok.

    Problem zacznie się, jak ktoś będzie chciał Ci zrobić pod górkę. Spółdzielnią się nie przejmuj. Oni mają to w 4 literach. Co ich to obchodzi. Tu jest kwestia PINB. Jak ktoś doniesie do PINB, że zrobiłeś samowolę budowlaną (zmiana funkcji pomieszczenia, które wymusza zmiany w wentylacji podchodzi pod przebudowę) to będziesz się musiał tłumaczyć. Zwróć uwagę, że PINB naprawdę nie interesuje, co powiedział kominiarz czy budowlaniec ze spółdzielni. Oni chcą papiery. Zatem oczywiście możesz pytać wszystkich, ale bez papierów i pieczątek takie opinie będą miały zerowe znaczenia.

    Jak chcesz się konkretnie dowiedzieć, znajdź speca z papierami i powiedz, aby Ci opracował projekt zamienny w zakresie wentylacji. Wtedy się dowiesz, czy się da czy nie.

    Ja nie jestem jakimś specem, ale ja w Twojej sytuacji próbowałbym podłączyć się do kanału "kuchennego" i zrobiłbym jakiś element wymuszający przepływ powietrza, tylko od razu zrobiłbym papiery na to, tak aby spółdzielnia miała papier potwierdzający, że wszystko jest ok i zgłoszenie do miasta.

    Pozostałe kwestie, które poruszyłeś.

    1. W pokoju nie potrzebujesz wentylacji. Ale wiesz, jak z niej nie śmierdzi (jak sąsiedzi robią obiad), to ja bym zostawił.
    2. Co innego jak macher przetnie rurkę a co innego papiery. Ja bym się starał o oficjalne wykreślenie informacji, że masz w lokalu gaz.
    3. Kanał łazienkowy nie odpada ze względów użytkowych (może śmierdzieć a może nie), ale zupełnie odpada ze względów formalnych (niech ktoś mnie poprawi jak się mylę).
    4. Jak chcesz podłączać indukcję, dowiedz się jaki masz WLZ i jaką masz moc umowną (zabezpieczenie). Indukcja może wziąć ponad 6kW. Starą instalację możesz tym po prosty zarżnąć.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzej.duralek

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Pcim
    Kod pocztowy
    98-765
    Posty
    16

    Domyślnie

    Tytułem uzupełnienia.

    http://iko.pwr.wroc.pl/PracowDrct/Ag...-03430_doc.pdf

    Z punktu 5.1.3 wprost wynika, że w przypadku wentylacji grawitacyjnej poziome przewody są niezgodne z prawem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony