dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar newyork
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Planet Earth
    Kod pocztowy
    77-444
    Posty
    172

    Domyślnie Szlamowanie komina - spięcie z kominiarzem, kto ma rację ?

    Mieszkam w 4-piętrowym budynku ogrzewanym piecami węglowymi.
    Wnętrze komina nadaje się do szlamowania, ponieważ jest popękane i przepuszcza spaliny do wentylacji.

    Kominiarz podał ekspertyzę i nakazał(!) - szlamowanie.
    Problem polega na tym, że szlamowanie i frezowanie komina, spowodują że w mieszkaniu będzie jak po wojnie. Sadza, gruz, dramat.
    Pytałem kominiarza czy jest możliwość szlamowania/frezowania bezinwazyjnego, tak aby na czas prac odciąć mój lokal od przewodów kominowych oraz aby usunięcie gruzu z komina i uszczelnienie zaprawą wykonać od samego dołu, czyli od piwnicy w której kończy się komin ?

    Kominiarz stwierdził, że wszystkie prace muszą być wykonane z poziomu mojego lokalu.

    Jak zapewne zdajecie sobie sprawę - choć nie może, to odmówił pokrycia strat jakie to szlamowanie wyrządzi.
    Sąd Okręgowy w Szczecinie w wyroku z dnia 8 maja 2014 roku (sygn. akt II Ca 875/13) wskazał, że przepisy umożliwiają jedynie dostęp do lokalu, jednakże w żadnym razie nie zezwalają na dokonywanie w nim czynności powodujących uszkodzenia w mieniu właściciela bez ich późniejszej naprawy.
    Chciał bym uzyskać kompromis, którym jest wspomniana metoda szlamowania od piwnicy. Jednak pozostaje pytanie czy technicznie jest to niewykonalne, czy może kominiarz nie zna lub nie chce znać takiej techniki ze względu na np. dodatkową pracę, koszty. (dodatkowe metry, 2,5 piętra w dół)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Adnotacja 2021-10-27 191414.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	32,7 KB
ID:	458092

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Obecny odcinek do szlamowania dzielisz przez ilośc metrów i otrzymujesz stawkę za metr. Stawkę mnożysz przez ilośc metrów od ciebie do drzwiczek rewizyjnych w piwnic, otrzymujesz kwotę dopłaty. Przypuszczam że po dopłaceniu tej kwoty kominiarzowi, nie będzie problemu. Domniemywam, że zgodę na prace w piwnicy uzyskałeś od pozostałych właścicieli?
    Hier ist das hund begraben.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar newyork
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Planet Earth
    Kod pocztowy
    77-444
    Posty
    172

    Domyślnie

    To jest kominiarz na usługach spółdzielni, więc o stawkach ja nic nie wiem i pewnie się nie dowiem. Usługa realizowana za darmo(czynsz).
    Najważniejszy problem to pytanie dlaczego kominiarz nie chce podjąć się prac aż do piwnicy, a chce to robić z poziomu mojego lokalu ...

    Zgodę, a nawet nakaz wydała spółdzielnia.

  4. #4

    Domyślnie

    Bo tak jest z mieszkaniami, niby to Twoje własnościowe ale ostatnie zdanie należy do spółdzielni.
    Nie było brane pod uwagę zastosowanie wkładu kominowego?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Cytat Napisał newyork Zobacz post
    To jest kominiarz na usługach spółdzielni, więc o stawkach ja nic nie wiem i pewnie się nie dowiem. Usługa realizowana za darmo(czynsz).
    Zgodę, a nawet nakaz wydała spółdzielnia.
    Nie ma pracy za darmo. Spróbuj porozmawiać ze zleceniodawcą czyli spółdzielnią.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jesteś właścicielem mieszkania (tzw. odrębna własność aka własność hipoteczna) czy masz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu?

  7. #7

    Domyślnie

    Przecież wyraźnie napisał że jest u niego spółdzielnia więc co to ma za znaczenie czy własnościowe czy spółdzielcze skoro o wszystkim decyduje spółdzielnia w jednym i w drugim przypadku.

    Cytat Napisał newyork Zobacz post
    ...

    Zgodę, a nawet nakaz wydała spółdzielnia.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jesteś właścicielem mieszkania (tzw. odrębna własność aka własność hipoteczna) czy masz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu?
    Co to znaczy aka własność??

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Co to znaczy aka własność??
    https://pl.m.wiktionary.org/wiki/AKA

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Przecież wyraźnie napisał że jest u niego spółdzielnia więc co to ma za znaczenie czy własnościowe czy spółdzielcze skoro o wszystkim decyduje spółdzielnia w jednym i w drugim przypadku.
    Jak poznasz trochę prawo spółdzielcze, KC i UoWL to będziesz wiedział, czym się różni spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu od własności i kiedy częścią wspólną po wydzieleniu lokalu zarządza SM i jakie ma prawa w zależności od sytuacji. A prawa ma różne.

  11. #11

    Domyślnie

    Jaja sobie robisz? Nie wiesz jak wybrnąć to wciskasz angielski?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak poznasz trochę prawo spółdzielcze, KC i UoWL to będziesz wiedział, czym się różni spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu od własności i kiedy częścią wspólną po wydzieleniu lokalu zarządza SM i jakie ma prawa w zależności od sytuacji. A prawa ma różne.
    Jeżeli byłaby wspólnota to jest różnica ale gdy jest spółdzielnia to właściciel ma tyle do gadania że cho cho bez znaczenia statusu posiadania.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Jeżeli byłaby wspólnota to jest różnica ale gdy jest spółdzielnia to właściciel ma tyle do gadania że cho cho bez znaczenia statusu posiadania.
    Art. 24^1 i 27 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych znasz?
    To, że spółdzielnia zarządza nie świadczy o tym, które przepisy mają zastosowanie. Nie dowodzi też, że lokal nie jest wydzielony.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar newyork
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Planet Earth
    Kod pocztowy
    77-444
    Posty
    172

    Domyślnie

    Panie i Panowie może powrócimy do sedna sprawy ?
    Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze...chyba.

    Otrzymałem informację od zewnętrznego kominiarza, który stwierdził, że takie prace wykonuje poza lokalem. Frezowanie, szlamowanie od góry komina i na dole, w piwnicy(wyczystka) wybiera to co z tego komina wyleciało(sadza itd).

    Dlatego szukam kilku potwierdzeń takiego sposobu wykonania prac, aby mieć argumenty w rozmowie z spółdzielnią.

    Owszem, mogą i mają prawo wejść do mieszkania wykonać prace, ale muszą pokryć wszelkie koszty doprowadzenia lokalu do stanu sprzed działań.

    W dalszym ciągu nie wiem co kominiarz miał na myśli sugerując, że prace wykonać można tylko z dostępem od lokalu. Czyli cały gruz, sadza wynoszona w kubłach przez mieszkanie ... wiecie co to znaczy ... Tu chyba chodzi o ograniczenie kosztów (nie robić tego aż do samej piwnicy), za pomocą doprowadzenia mojego mieszkania do ruiny.

    Jeśli ktoś twierdzi, że jednak musowo trzeba demontować 100kilowy piec, kuć w ścianie i wynosić sadzę przez przedpokój, to proszę o uzasadnienie. Być może jest coś o czym nie wiem.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał newyork Zobacz post
    Panie i Panowie może powrócimy do sedna sprawy ?
    To jest sedno sprawy. Jeżeli jesteś właścicielem lokalu i komin służy wyłącznie Tobie - to sam masz wszystko zrobić i za wszystko zapłacić.
    Jak to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - sytuacja jest bardziej skomplikowana i wiele zależy od statutu spółdzielni.

  16. #16

    Domyślnie

    A jeżeli ma pełną własność, a komin należy do tzw. części współnych?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qropatwa Zobacz post
    A jeżeli ma pełną własność, a komin należy do tzw. części współnych?
    Znaczy więcej użytkowników jest podpiętych do tego samego kanału dymowego? To pewnie kominiarz by nie dopuścił do używania.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To jest sedno sprawy. Jeżeli jesteś właścicielem lokalu i komin służy wyłącznie Tobie - to sam masz wszystko zrobić i za wszystko zapłacić.
    Jak to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - sytuacja jest bardziej skomplikowana i wiele zależy od statutu spółdzielni.
    No przecież autor tematu napisał wyraźnie że należy do spółdzielni.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał newyork Zobacz post
    Panie i Panowie może powrócimy do sedna sprawy ?
    Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze...chyba.

    Otrzymałem informację od zewnętrznego kominiarza, który stwierdził, że takie prace wykonuje poza lokalem. Frezowanie, szlamowanie od góry komina i na dole, w piwnicy(wyczystka) wybiera to co z tego komina wyleciało(sadza itd).

    Dlatego szukam kilku potwierdzeń takiego sposobu wykonania prac, aby mieć argumenty w rozmowie z spółdzielnią.

    Owszem, mogą i mają prawo wejść do mieszkania wykonać prace, ale muszą pokryć wszelkie koszty doprowadzenia lokalu do stanu sprzed działań.

    W dalszym ciągu nie wiem co kominiarz miał na myśli sugerując, że prace wykonać można tylko z dostępem od lokalu. Czyli cały gruz, sadza wynoszona w kubłach przez mieszkanie ... wiecie co to znaczy ... Tu chyba chodzi o ograniczenie kosztów (nie robić tego aż do samej piwnicy), za pomocą doprowadzenia mojego mieszkania do ruiny.

    Jeśli ktoś twierdzi, że jednak musowo trzeba demontować 100kilowy piec, kuć w ścianie i wynosić sadzę przez przedpokój, to proszę o uzasadnienie. Być może jest coś o czym nie wiem.
    Też nie rozumiem rozumowania tego kominiarza który chce robić to z poziomu Twojego mieszkania, przecie z cały albo prawie cały gruz poleci niżej do piwnicy.
    I tez nie rozumiem dlaczego nie była brana pod uwagę opcja z wkładem kominem, przecież to jest mniej inwazyjna i szybsza praca aniżeli szlamowanie.
    Zresztą każda firma która wykonuje szlamowanie potwierdzi słowa tego kominiarza o którym pisałeś na wstępie.
    Aby mięć twardy argument wyślij zapytanie do kilku firm które świadczą takie usługi i niech przedstawia swoje zdanie na ten temat będziesz miał niepodważalny dowody że można to wykonać inaczej.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    No przecież autor tematu napisał wyraźnie że należy do spółdzielni.
    Ja jestem członkiem spółdzielni. Ale to nie jest odpowiedź na pytanie, czy ma prawo, czy mieszkanie.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony