dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mikelangelo

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    ZGIERZ
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    10

    Domyślnie Dom letniskowy - tylko elektryczne ogrzewanie? Jakie?

    Szanowni Państwo

    Zaznaczam, że przeczytałem chyba wszystkie wątki o podobnej tematyce na forum. Nie do końca jednak znajduję odpowiedzi.

    Dom letniskowy, powierzchnia użytkowa ok 75 mkw, z poddaszem użytkowym. Parter: salon, kuchnia, WC, pomieszczenie gospodarcze. Poddasze: dwie sypialnie, łazienka z prysznicem.

    Nie wiem jeszcze czy drewniany czy murowany (faza rozważań). Dostępna woda i prąd. Gazu nie będzie.
    Dom nad jeziorem, w otoczeniu lasu.

    Dom ma służyć również na wynajem komercyjny.

    Główny okres użytkowania: maj – wrzesień
    Dopuszczalny dodatkowy okres użytkowania: marzec, kwiecień, październik
    Okazjonalny, wyjątkowy okres użytkowania: sylwester, ferie

    Wykluczam ogrzewanie podłogowe, ponieważ w całym domu chcę drewnianą podłogę ze starych desek.

    Wykluczam rekuperację. Taki dom jest najczęściej zawsze otwarty. Drzwi tarasowe, okna otwarte, śpiew ptaków, kontakt z naturą, psy wchodzą i wychodzą kiedy chcą, ludzie przebywający na tarasie bez przerwy komunikacja między domem a otoczeniem.

    Wykluczam fotowoltaike (obawa kradzieży). Nie widzę możliwości zabezpieczenia.

    Wykluczam kominek/kozę (i inny piec z płomieniem) póki co w 98%. Po pierwsze tendencje ekologiczne ograniczające spalanie i emisje gazów/pyłów, po drugie dom jest na terenach leśnych – wokół jeziora obszar chroniony, widzę zagrożenie w usuwaniu z paleniska gorącego popiołu, ewentualnie unoszenie się z komina fragmentów gorącego popiołu, iskier etc,. Po trzecie dom użytkowany sezonowo, raczej nie ma szans aby zgromadzić większą ilość drewna w drewutni i je zastać nietknięte (obawa kradzieży), po czwarte koszty: dobry wkład+komin+obudowa myślę że to minimum 15-18 tys.

    W starych forumowych wątkach wyróżniłem trzy propozycje:
    a) Zwykłe niezależne grzejniki konwektorowe w pomieszczeniach
    b) Piec elektryczny Kospel + grzejniki wodne regulus
    c) Klimatyzator (pompa ciepła?)

    I teraz zasadnicze pytania:

    1. Patrząc na charakter domu i sposób użytkowania, czy jest sens budować taki dom z ociepleniem np. wełna lub styropian, zbliżając się do norm domu całorocznego (osiągając np. U<=0,17)?
    2. Czy piec Kospel (lub jakikolwiek inny elektryczny) grzejący płyn rozprowadzany do 5 grzejników połączonych jest bardziej ekonomiczny (w inny sposób lepszy) niż 5 elektrycznych niezależnych grzejników konwektorowych bez żadnej jednostki centralnej ? (zaznaczam, że nie chodzi o próbę rozważania oszczędności 50 zł za sezon).
    3. Czy istnieje jakakolwiek inna korzystniejsza opcja ogrzewania tego typu domu, wykorzystująca jakieś piece akumulacyjne i tańszą taryfę energii nocną/weekendową? Czy wówczas sezon letni i podgrzewanie wody użytkowej w ciągu dnia nie zrujnują tego misternego planu?
    4. Najbardziej atrakcyjne wydaje mi się ogrzewanie klimatyzatorem. Widzę natomiast jeden problem: kradzież jednostki zewnętrznej. Czy widzicie w miarę możliwości skuteczną próbę zabezpieczenia jej (dojazd ekipy ochrony może trwać ok. 20 minut). W jaki sposób uruchamiać sygnał kradzieży do ochrony (co miałoby go wywołać)?

    Celowo pomijam CWU – tu chyba jedynym rozwiązaniem jest elektryczny podgrzewacz pojemnościowy.

    Wszystkim pomocnym osobom, będę wdzięczny za komentarz i swoje stanowisko.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    KrzysiuWiśniewski

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Brętowo
    Kod pocztowy
    80-283
    Posty
    15

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o zabezpieczenie przed kradzieżą myślę że dobrym rozwiązaniem jest podłączenie kamery na podczerwień która wysyła alerty na telefon + zabudowa jednostki zewnętrznej czymś ala kraty (Na pewno opóźni to dostęp do jednostki potencjalnym zainteresowanym).

  3. #3

    Domyślnie

    Mikelangelo: jeśli dom będzie sporadycznie użytkowany w okresie zimowym to zdecydowanie warto jest zrobić ogrzewanie elektryczne. Nie bardzo widzę sens ogrzewania centralnego - pieca, który tłoczy wodę do grzejników - po co? Przecież to zawsze są jakieś straty (choćby pompy obiegowej ). Myślę, że wystarczy kupić zwykłe grzejniki elektryczne i podpiąć je tylko do gniazdek. Wyjdzie najtaniej.

    Można również rozważyć instalację klimatyzacji z funkcją grzania - to taka pompa ciepła typu powietrze-powietrze. Natomiast raczej nigdy się nie zwróci jeśli domek będzie użytkowany sporadycznie w okresie zimowym.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szymonlewandowski198

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    mikołajki
    Kod pocztowy
    19-340
    Posty
    38

    Domyślnie

    a temat powietrznej pompy ciepłą sprawdzałeś ?jest to nowe źródło ogrzewania ale dosyć dostępne po dopłatach z programu czyste powietrze
    kwestia czy to są grzejniki czy podłogówka to już dobór do projektu domu
    ale urządzenie elektryczne i wydajne 1 jednostka prądu a 3 jednostki energii ciepła. bardziej wydajna niż kocioł elektryczny
    a wody lub glikolu z instalacji chyba się nie pozbędziesz. chyba że kominek bez płaszcza.
    pozdrawiam

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mikelangelo

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    ZGIERZ
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    10

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi, nie bardzo wiem jak to zgrabnie poukładać, ale proszę o informację czy to co wymyśliłem ma sens:

    Dom letniskowy ok. 75 kw. pow. użytk. jak opisałem we wstępie (z poddaszem użytkowym), od listopada do kwietnia raczej nie użytkowany.
    Technologia jeszcze nie wybrana, przeważa opcja murowana (ściana dwuwarstwowa: Bk+ocieplenie+deska).
    Z uwagi na niską skuteczność wentylacji grawitacyjnej, myślę o zamontowaniu rekuperacji.

    Czy takie rozwiązanie ma sens?

    Grzejniki elektryczne/konwektorowe (?) w salonie, w 2 sypialniach i łazience.
    Rekuperator +brak komina (wentylacja mechaniczna).

    W okresie od listopada do marca/kwietnia planuję utrzymywanie temperatury w okolicy max 10 stopni + cały czas działa rekuperator.

    Po zamknięciu sezonu letniego, uruchamiam grzejniki na zadaną temperaturę np. 8 stopni C (czy to jest Ok., czy za niska?) rekuperator jest włączony na najniższe obroty. Taka konfiguracja działa samoczynnie do wiosny. Wiosną wyłączam grzejniki. Rekuperator działa przez cały rok.

    1. Czy rekuperator musi działać 24 godziny na dobę? Czy przy braku obecności ludzi zimą, można zaplanować automatyczne sterowanie rekuperatorem?
    2. Czy w takim systemie jest wskazane sterowanie poprzez wifi? Jeśli tak, to po co? (wykluczam jako jedyny cel: podniesienie temperatury przed przyjazdem)
    3. Czy przy takim systemie, należy opróżnić instalację wodną w domku czy woda może zostać w instalacji (rury, spłuczki, ogrzewacz przepływowy)?

    Oczywiście zakładam jakąś funkcję kontroli, np. kamerka internetowa z widokiem wnętrza i poziomu temperatury.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szymonlewandowski198

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    mikołajki
    Kod pocztowy
    19-340
    Posty
    38

    Domyślnie

    skoro idziemy tak " grubo"
    to sądzę że powietrzna pompa ciepła + repekuracja to bedzie najbardziej nieobsługowe urządzenie oraz najbardziej eko i ekonomiczne w tym wypadkiu

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    anusiaszymanek

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Niepołomice
    Kod pocztowy
    32-005
    Posty
    22

    Domyślnie

    Systemy automatycznego sterowania to przy zakupie urządzania u dobrego producenta jeśli nie standard to na pewno opcja

  8. #8
    Ekspert marki BOSCH - zapraszamy do Forum eksperckiego na górze Forum Muratora. Czekamy na Wasze pytania, udzielamy się w wątkach.

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    W przypadku domu letniskowego polecam zastosowanie klimatyzatora multi-split który z jednej jednostki zewnętrznej może zasilać jednocześnie kilka urządzeń wewnętrznych zapewniając komfort cieplny w miesiącach o których Pan wspominał.
    Przy rozważanym ryzyku kradzieży jednostki zewnętrznej pompy ciepła/klimatyzatora zasadne jest wykorzystanie kotła elektrycznego; może on równocześnie podgrzewać CWU w zasobniku z wężownicą (jest to alternatywa dla autonomicznego podgrzewacza pojemnościowego ) https://www.bosch-thermotechnology.c...e--18516080-c/
    Zachęcam do kontaktu z naszym autoryzowanym partnerem, który z pewnością rozwieje Pana wątpliwości i pomoże w dobraniu najlepszych możliwych urządzeń.
    Najbliższego autoryzowanego partnera znajdzie Pan na stronie: https://www.bosch-thermotechnology.c.../dealersearch/

    Pozdrawiam
    ----------------------------------
    Konsultant Bosch Termotechnika

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szymonlewandowski198

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    mikołajki
    Kod pocztowy
    19-340
    Posty
    38

    Domyślnie

    Albo nowy trend wśród domków letniskowych to kominek na gaz -dobre rozwiażanie kiedy domek nie jest na stałe zamieszkiwany -ekologiczne i oszczedne -totalnie bezobsługowe. nowe doświadczenie więc się dzielę.

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MataKowal

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-998
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał anusiaszymanek Zobacz post
    Systemy automatycznego sterowania to przy zakupie urządzania u dobrego producenta jeśli nie standard to na pewno opcja
    a jak to jest z tym automatycznym sterowaniem - rzecz jasna ża mamy aplikację i ustawiamy sobie parametry, ale czy jakiś serwisant może się zdalnie podłączyć i w razie problemy zdefiniować wstępnie o co chodzi? Czy to musi być ktoś od producenta? czy każdy serwisant???

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MataKowal

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-998
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymonlewandowski198 Zobacz post
    skoro idziemy tak " grubo"
    to sądzę że powietrzna pompa ciepła + repekuracja to bedzie najbardziej nieobsługowe urządzenie oraz najbardziej eko i ekonomiczne w tym wypadkiu
    wow - sądzisz, że opłaca się w domku letniskowym iść tak na bogato ???

  12. #12

    Domyślnie

    A gruntowej pompy kolega nie rozważa ? Gruntowej chyba nie ukradną a są już technologie wymiennika mało inwazyjne . Przy tych proponowanych rekuperacjach i innych cudach wiankach gruntówka za 30parę k wydaje się być całkiem spoko.
    A może wewnętrzne klimatyzatory ?
    https://www.climapolska.com.pl/klimatyzatory-only-in/
    https://www.gazuno.pl/blog/klimatyza...ek-typu-split/
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 10-01-2022 o 12:52

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    anusiaszymanek

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Niepołomice
    Kod pocztowy
    32-005
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał MataKowal Zobacz post
    a jak to jest z tym automatycznym sterowaniem - rzecz jasna ża mamy aplikację i ustawiamy sobie parametry, ale czy jakiś serwisant może się zdalnie podłączyć i w razie problemy zdefiniować wstępnie o co chodzi? Czy to musi być ktoś od producenta? czy każdy serwisant???
    nie chcę Cię wprowadzać w błąd - bo jeszcze tak nie miałam, ale wydaje się, że serwisant może wstępnie zdiagnozować problem zdalnie. Ewentualnie pozostaje infolinia.

  14. #14
    Banned
    piotrstefanski222

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Szczecinek
    Kod pocztowy
    70-003
    Posty
    29

    Domyślnie

    dziś ludzie szukają " luksusu " nawet w domkach letniskowych a że domki sprzedają się cały rok to musimy mieć możliwośc sprawnego i w miarę taniego ogrzewania i oczywiście prostego w obsłudze -czytaj bez obsługowe prosze mi zaufać jak domek jest luksusowy to i klient bedzie odpowiedni

  15. #15

    Domyślnie

    a co powiecie na takiego rozwiązanie jak tutaj proponują ?


  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szymonlewandowski198

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    mikołajki
    Kod pocztowy
    19-340
    Posty
    38

    Domyślnie

    chyba chodzi o niskie koszty exploatacji ogrzewani a prawda? jak masz pasywną technologię domku to niskie koszty mamy ogrzewania przy pompie + reku
    działa zapewniam

  17. #17

    Domyślnie

    A co powiecie na ogrzewanie parteru pompą ciepła powietrze-powietrze? Natomiast na poddaszu grzejniki konwektorowe?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał dam7 Zobacz post
    A co powiecie na ogrzewanie parteru pompą ciepła powietrze-powietrze? Natomiast na poddaszu grzejniki konwektorowe?
    Oczywiście mam tak i polecam gorąco.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Oczywiście mam tak i polecam gorąco.
    A mogę zapytać jaką PC powietrze-powietrze posiadasz? I jakie grzejniki konw.?

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    raxon

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    335

    Domyślnie

    Dziwne propozycje tu padaja... Po co reku skoro zima bedzie stal pusty? Skromna wentulacja kominowa wystarczy nie to nie zuzyje wiecej energii bo wymiana bedzie mala a w lecie okna otwarte. Wg mnie reku totalnie niepotrzebne i kolejny grat ktory sie moze popsuc i dochodza filtry.

    Z ogrzewania to polecam wrzucic klime 2.6 do 3.6 KW nawet nie musi to byc jakas super droga tylko zwykla tania klima, do lazienki grzejnik nadmuchowy i do sypialni tez jakies wiszace elekteyczne i bedzie to tanio i nie drogo. Co do cwu to chyba donry bedzie prysznic elekteyczny bo nie trzeba utrzymywac calego zladu wody.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony