dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Vitodens 100-W B1HC - taktowanie, antylegionella, wyłączanie c.o., histereza c.w.u.

  1. #1

    Domyślnie Vitodens 100-W B1HC - taktowanie, antylegionella, wyłączanie c.o., histereza c.w.u.

    Od niedawna użytkuję instalację z kotłem Vitodens 100-W, ciepła woda użytkowa podgrzewana jest w zasobniku Vitocell, natomiast obieg grzewczy rozdzielony jest na kilka grzejników i sprzęgło hydrauliczne. Za sprzęgłem podłączone są 2 obiegi ogrzewania podłogowego, każdy z nich jest wyposażony w termostatyczny zawór mieszający i pompę. Piec utrzymuje zadaną temperaturę w obiegu grzewczym, a pompy w obiegach podłogowych sterowane są przez regulatory Salus 091Flrfv2. Są jeszcze dodatkowe sterowniki pomp zapobiegające ich załączeniu gdy temperatura na sprzęgle spadnie poniżej zadanej wartości (prawdopodobnie by pompy nie pracowały niepotrzebnie).

    Gdy pompy obiegów podłogowych nie pracują, piec włącza się co kilka minut na okresy około 10 sekund. Przy temperaturze zadanej 40 stopni, piec załącza się gdy spadnie ona do 35 stopni i wyłącza po około 10 sekundach gdy temperatura osiąga około 50 stopni C. Nie sądzę by taka praca służyła temu kotłowi.

    Z tego co przeczytałem problemem jest wysoka moc z jaką startuje palnik i ogólnie wysoka moc minimalna tego kotła. Czy programowe ograniczenie mocy kotła wpływa proporcjonalnie również na moc z jaką startuje i moc minimalną?
    Czy stosuje się jakieś dodatkowe bufory odbierające nadmiar ciepła? Czy sterowanie tą instalacją jest poprawne, czy regulatory nie powinny sterować również piecem by nie grzał gdy nie ma odbioru ciepła przez podłogówkę?

    Nie widzę też w tym kotle funkcji okresowego wygrzewania instalacji C.W.U. ("antylegionella"), czy jest jakiś sprawdzony sposób to zautomatyzować w tym kotle?

    Przy okazji zapytam jeszcze, może ktoś wie czy da się zmienić w tym kotle histerezę dla c.w.u.? W tym momencie jest dla mnie za szeroka, zdarza się że cieplej wody zabraknie, a nie chcę podwyższać już temperatury.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Wg mnie instalacja nie do końca poprawnie wykonana. Dla pewności przydał by się schemat. Pomijając ten fakt pompy ogrzewania podłogowego powinny pracować cały czas gdy piec jest w trybie ogrzewania. Najlepiej zastosować tu moduł fabryczny Viessmanna.

    W piecu nie ma możliwości regulacji histerezy cwu

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Wspomniany salus jest sterownikiem wł/wyl, po osiągnieciu żadanej temperatury wyłacza calkowicie pompy, ponieważ na kotle nadal jest rządanie ciepła to kocioł załącza się a ponieważ niema odbioru ciepła to kocioł taktuje. W tym przypadku moc minimalna będzie miała znaczenie drugorzędne.
    Kotły Vitodens 100-W B1HC nieposiadają funkcji wyrzewu antybakteryjego.
    Histerezy (dla CO i CWU) są na sztywno ustawione w automatyce kotła.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    ponieważ na kotle nadal jest rządanie ciepła to kocioł załącza się a ponieważ niema odbioru ciepła to kocioł taktuje. W tym przypadku moc minimalna będzie miała znaczenie drugorzędne.
    Jest częściowy odbiór ciepła przez 4 grzejniki, pewnie zbyt mały, dlatego ciekawi mnie zmniejszenie mocy minimalnej. Czy ona się zmniejsza proporcjonalnie z ograniczeniem mocy maksymalnej?

    Czy ta instalacja jest poprawnie zaprojektowana, cykle 10 sekundowe co kilka minut to normalna praca dla tego kotła? Wydaje mi się że to nie jest zdrowe dla palnika ani oszczędne.


    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Kotły Vitodens 100-W B1HC nieposiadają funkcji wyrzewu antybakteryjego.
    Histerezy (dla CO i CWU) są na sztywno ustawione w automatyce kotła.
    W takim razie jak zrealizować wygrzew, czy wyjściem jest oszukiwanie odczytu z czujnika temperatury, czy może złącze open therm daje jakieś możliwości realizacji wygrzewu lub zmiany histerezy?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLC_00 Zobacz post
    Pomijając ten fakt pompy ogrzewania podłogowego powinny pracować cały czas gdy piec jest w trybie ogrzewania. Najlepiej zastosować tu moduł fabryczny Viessmanna.
    Temperatura na kondygnacjach regulowana jest załączaniem tych pomp przez regulatory Salus, nie mogą więc pracować cały czas przy takim sterowaniu.
    Większy sens miałoby wg mnie załączanie pieca tylko gdy przynajmniej jedna pompa pracuje, minus takiego rozwiązania to uzależnienie grzejników od pracy podłogówki. Nie wiem jakie są dobre praktyki, chciałbym zoptymalizować pracę tej instalacji nie robiąc znacznych przeróbek o ile to możliwe.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał marfik Zobacz post
    Jest częściowy odbiór ciepła przez 4 grzejniki, pewnie zbyt mały, dlatego ciekawi mnie zmniejszenie mocy minimalnej. Czy ona się zmniejsza proporcjonalnie z ograniczeniem mocy maksymalnej?

    Czy ta instalacja jest poprawnie zaprojektowana, cykle 10 sekundowe co kilka minut to normalna praca dla tego kotła? Wydaje mi się że to nie jest zdrowe dla palnika ani oszczędne.




    W takim razie jak zrealizować wygrzew, czy wyjściem jest oszukiwanie odczytu z czujnika temperatury, czy może złącze open therm daje jakieś możliwości realizacji wygrzewu lub zmiany histerezy?
    zmienijszająć moc maksykalną nie zmieniamy mocy minimalnej.
    Cykle 10s pracy napewno negatywnie wpływaja na ekonomike pracy urzadzenia ale są uwzględniane w procesie projektowania urządzenia i jego żywotności..
    W przypadku kotła Vitodens 100-W B1HC i starszych niema możliwości wykonania automatycznego wygrzewu antybakteryjnemu.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Cykle 10s pracy napewno negatywnie wpływaja na ekonomike pracy urzadzenia ale są uwzględniane w procesie projektowania urządzenia i jego żywotności..
    Te 10 sekund liczę od momentu pojawienia się szumu, prawdopodobnie startu wentylatora, ikona płomienia na wyświetlaczu pojawia się na około 5 sekund, czy w takim razie palnik załącza się na 5 sekund?
    Czy to dalej jest poprawna praca instalacji? Czy instalacja jest dobrze zaprojektowana? Nie jestem specjalistą ale odpalanie palnika na kilka sekund wydaje mi się niedopuszczalne.


    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    W przypadku kotła Vitodens 100-W B1HC i starszych niema możliwości wykonania automatycznego wygrzewu antybakteryjnemu.
    To już wiem z Pana wcześniejszej odpowiedzi, nie chodzi mi o ustawienie tej funkcji na wyświetlaczu tylko inne metody jak sobie poradzić ze zautomatyzowaniem wygrzewu. Przypuszczam że można oszukać odczyt temperatury, ale może są bardziej eleganckie sposoby na czasowe podwyższenie temperatury c.w.u., jakie możliwości daje open therm?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał marfik Zobacz post
    Te 10 sekund liczę od momentu pojawienia się szumu, prawdopodobnie startu wentylatora, ikona płomienia na wyświetlaczu pojawia się na około 5 sekund, czy w takim razie palnik załącza się na 5 sekund?
    Czy to dalej jest poprawna praca instalacji? Czy instalacja jest dobrze zaprojektowana? Nie jestem specjalistą ale odpalanie palnika na kilka sekund wydaje mi się niedopuszczalne.



    To już wiem z Pana wcześniejszej odpowiedzi, nie chodzi mi o ustawienie tej funkcji na wyświetlaczu tylko inne metody jak sobie poradzić ze zautomatyzowaniem wygrzewu. Przypuszczam że można oszukać odczyt temperatury, ale może są bardziej eleganckie sposoby na czasowe podwyższenie temperatury c.w.u., jakie możliwości daje open therm?
    5s pracy palnika to nalezy sprawdzić czemu niema odbioru ciepła z kotła. Bo to oznacza, ze woda praktycznie wogóle nie przepływa przez kocioł.

    Kocioł Vitodens 100-W niema funkcji wygrzewu antybakteryjnego więc nieda się go w zaden sposób zautomatyzować.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    5s pracy palnika to nalezy sprawdzić czemu niema odbioru ciepła z kotła. Bo to oznacza, ze woda praktycznie wogóle nie przepływa przez kocioł.

    Kocioł Vitodens 100-W niema funkcji wygrzewu antybakteryjnego więc nieda się go w zaden sposób zautomatyzować.
    Sprawdzę filtr osadnikowy i spróbuję obniżyć temperaturę na obiegu grzewczym, to chyba powinno zwiększyć przepływy przez głowice termostatyczne grzejników i zawory mieszające przy rozdzielaczach podłogówki (choć tylko gdy sterownik pokojowy załącza pompy)?

    Jak to nie przyniesie skutku to chciałbym by obieg grzewczy włączał się tylko wtedy gdy regulatory pokojowe załączają pompy, czy jest możliwość takiego sterowania pracą tego kotła?

    Dalej jestem ciekaw co można zdziałać przez open therm, z tego co widzę sterowanie temperaturą c.w.u. to jedna z jego podstawowych funkcji, gdzie mogę znaleźć dokumentację opisującą które funkcje są obsługiwane w tym kotle?
    Ostatnio edytowane przez marfik ; 04-11-2021 o 21:39

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    kocioł Vitodens 100-W ma jeden styk wł/wył więc do niego nalezy podłaczyć wszystkie steroniki równolegle (żadanie któregokolwiek uruchamia pracę na c.o.)

    w przypadku sterwoników opentherm to one decyduja o mozliwości instalacji. Kocioł jedyne co wtedy robi to pracuje z temepraturą rządaną przez sterownik opentherm.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony