dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 46
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie Rekuperacja - zużycie energii

    W pompach ciepła jest temat o zużyciu energii. Jakiś czas temu podłączyłem watomierz żeby sprawdzić jaka jest różnica z nowymi oraz starymi filtrami i tak już został.
    W planach jest jakiś watomierz zintegrowany z HA, ale póki co przy okazji odczytów z pompy robię odczyt także z watomierza.

    W październiku 13kWh - wymiana w ciągu dnia 95m3/h, noc od 22 do 8 rano 140m3/h.
    Dane wyliczane w HA:
    Odzysk energii 410kWh
    Odzysk wilgoci: 177kg.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W pompach ciepła jest temat o zużyciu energii. Jakiś czas temu podłączyłem watomierz żeby sprawdzić jaka jest różnica z nowymi oraz starymi filtrami i tak już został.
    W planach jest jakiś watomierz zintegrowany z HA, ale póki co przy okazji odczytów z pompy robię odczyt także z watomierza.

    W październiku 13kWh - wymiana w ciągu dnia 95m3/h, noc od 22 do 8 rano 140m3/h.
    Dane wyliczane w HA:
    Odzysk energii 410kWh
    Odzysk wilgoci: 177kg.
    jak zrozumiałem według Twoich wyliczeń wymiennik odzyskał w październiku 177kg wody - to wydaje mi się dość dużo. Zakładając, że nie masz wymiennika z odzyskiem wilgoci to ile kg wody trzeba by dostarczyć aby powiedzmy utrzymać w Twoim domu 50% wilgotności ?.
    Pytam bo planuję wymienić w rekuperacji na wymiennik entalpiczny ale mam bardzo małą "produkcję" wilgoci w domu - nie gotujemy, pranie suszone w maszynie, wilgoć jedynie z łazienki. A przecież aby utrzymać wilgotność trzeba ją dostarczyć ... Czyli sam wymiennik entalpiczny nie wystarczy,

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Mam też nawilżacz kanałowy i on odparował tylko 13l w październiku. W zeszłym roku śmigał na całego bez odzysku.

    W zimniejsze miesiące oczywiście nawilżacz nadal ma co robić. Ale np w styczniu przy bardzo niskich temperaturach i trochę większej wymianie deficyt wody był ok 500l.
    Powiedzmy, w domu chcesz utrzymać wilgotność bezwzględna 10g/M3. Na zewnątrz masz 3-4g średnio. Na każdy M3 tracisz 6-7g.
    Średnia wymiana 120m3/h x24 x30 x6g daje ok 500l.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Mam też nawilżacz kanałowy i on odparował tylko 13l w październiku. W zeszłym roku śmigał na całego bez odzysku.

    W zimniejsze miesiące oczywiście nawilżacz nadal ma co robić. Ale np w styczniu przy bardzo niskich temperaturach i trochę większej wymianie deficyt wody był ok 500l.
    Powiedzmy, w domu chcesz utrzymać wilgotność bezwzględna 10g/M3. Na zewnątrz masz 3-4g średnio. Na każdy M3 tracisz 6-7g.
    Średnia wymiana 120m3/h x24 x30 x6g daje ok 500l.
    kurczę to pół tony wody ...człowiek nie zdaje sobie sprawy

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To było akurat extremum w tym roku, ale nawilżacz pożerał ogromne ilości energii, żeby mieć 45%@22.5.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Pora na podsumowanie listopada.

    Zużycie energii 12kWh.
    Odzysk jak niżej:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	reku.JPG
Wyświetleń:	115
Rozmiar:	21,2 KB
ID:	458264

    Wbrew pozorom listopad nie był wiele zimniejszy od października. W październiku nocą zdarzały się o wiele niższe temp - ale w dzień było cieplej. Listopad za to bez słońca....
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Pora na podsumowanie grudnia.
    Jeden z najsilniejszych miesięcy w tym roku.
    Fpx ustawiony na -3, ale w praktyce włącza się przy -6 bo czujniki temperatury przy małych przepływach zawyżają temperatury fpx i zewnętrzna.
    Odzysk miesięczny 711kWh
    Nawilżacz 132kWh
    Woda odzyskana 274l
    Woda odparowana 90l

    Zużycie energii 19kWh - fpx działał nocami przez kilka dni tylko i wziął łącznie 7kWh. Tyle co nic

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Enriquez

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    36

    Domyślnie

    Bardzo mało prądu zużywa Ci ten reku. Mój 300H entalpik w jeden mroźny dzień potrafił wziąć 10 kWh. Byłem święcie przekonany, że jest oszczędny, do czasu kiedy okazało się, że Fibaro Wall Plug bierze dane zużycia z kosmosu. Dlatego pod koniec grudnia założyłem zwykły licznik i podpiąłem do PV Monitora. Przy obecnych temperaturach reku bierze mi około 1,9 kWh dziennie.

    Moje zużycia można zobaczyć na żywo tu:
    https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=12762#/pc1

    *ze względu na ograniczenia PV Monitora mój reku traktowany tam jest jak pompa ciepła
    dzięki temu, nakłada na zużycie aktualną temperaturę zewnętrzną.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Myślę, że sekret tkwi w temperaturze FPX i temperaturze grzałki wtórnej.

    O ile FPX jest w dużej mierze tracony, na wyrzutnię, to grzałka wtórna w pełni ogrzewa powietrze nawiewane. Jeśli grzejesz czystym prądem dom, to bez znaczenia. Jeśli grzejesz go z ceną za kWh niższą to warto rozważyć wyłączenie grzałki wtórnej. Ja jej nie mam w ogóle i temp za reku nie spada poniżej 15 stopni przy temp zadziałania FPX.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Enriquez

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    36

    Domyślnie

    W tym roku zostanę tak jak jest - z włączonymi obiema grzałkami. Co ciekawe fabrycznie mam FPX na -5 st.C a teoretycznie mogę zejść do -7 st.C. Natomiast 15 stopni na nawiewie to jest dla mnie nie do zaakceptowania. Aktualnie nie schodzi poniżej 21 stopni.

  11. #11

    Domyślnie

    Też jestem zdziwiony, że tak mało ten thessla bierze. Ja mam Wanasa 615 entalpicznego i smartgniazdko pokazuje mi za grudzień ok. 80kWh. Ok, grudzień był mroźny. FPXa mam chyba ustawionego na 0. Może jak to zmienię będzie trochę lepiej.
    Tylko normalna moc rekuperatora to 25W, przepływy ustawione na ok. 190m3, bo przy takim minimalnym przepływie jest w stanie rekuperator równoważyć nawiew z wywiewem. Czyli na minimalnych przepływach jest miesięcznie wyjdzie ok. 18kWh. Przy dodatkowym przewietrzaniu będzie lekko ponad 20kWh.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ten FPX myślę, że daje bezpieczny margines.

    Odczuwasz te temp 15 stopni? U siebie latem puszczam i 13 stopni na nawiewie przy wyższych temp w domu i tego totalnie nie czuć.

    Zimą nawet te 15 stopni jest praktycznie nie odczuwalne. Większość nawiewników z rozprowadzeniem wspomaganym efektem coandy po suficie - w sypialni i jadalni tuż nad głową.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Enriquez

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    36

    Domyślnie

    Ja niestety czuję w nogach przy biurku nawet 20 stopni i jest to dla mnie uciążliwe. Efektu Coandy nie uzyskasz w pomieszczeniu o małym metrażu, gdzie nie można zachować odpowiednich odległości anemostatu od ścian.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dlatego mam wszędzie szczelinowe, w których można ustawić kierunek w jedną stronę. Nawet siedząc po nawiewem z które wali 80m3/h nie czuć w ogóle chłodu czy ruchu powietrza.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Enriquez

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    36

    Domyślnie

    Jaki model tych nawiewników?

  16. #16

    Domyślnie

    Podepne się pod temat pozwolicie - pompa ciepła + rekuperacja - ciepło właściwe podaje mi:

    Najbardziej opłacalne opcje modernizacji budynku

    Zaznacz wybrane inwestycje, aby zobaczyć, jakie będą koszty ogrzewania po ich wykonaniu.
    -26% wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
    -6% ocieplenie podłogi parteru 20cm styropianu

    Naprawde można liczyć na 25% oszczędności na poborze prądu czy to raczej przesada? dom troche ponad 200m2 piętrowy same grzejniki
    Odliczając przy rekuperacji że można puścić niższą temp wody z pompy ciepła bo będzie troche ciepłego powietrza wpadać z rekuperacji - ile KW realnie można zaoszczedzić na pompie ciepła odliczając od tego jeszcze pobrany prąd przez rekuperator? Jak sądzicie tak szacując ?

    Panasonic T-CAP 9kw pierwszy zima grzania, ale ciepło wyliczyło że CWU + CO za rok to 5500kw

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Naprawde można liczyć na 25% oszczędności na poborze prądu czy to raczej przesada?
    Raczej zaniżone.
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132520

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post

    Naprawde można liczyć na 25% oszczędności na poborze prądu czy to raczej przesada? dom troche ponad 200m2 piętrowy same grzejniki
    Raczej nie. To wartość czysto teoretyczna, prawdziwa jedynie wówczas gdy zarówno teraz, jak i po zamontowania WM z rekuperacją będziesz wentylował dom Z DOKŁADNIE TAKA SAMĄ wydajnością.
    A większość domów z WG jest "niedowietrzona" - o czym świardczy choćby większa wilgotność powietrza w nich panująca.
    Najczęściej na niską wilgotność powietrza skarżą sie posiadacze rekuperacji bez odzysku wilgoci.

    Może pojawi się tu użytkownik @stermaj.
    On zamontował WM w modernizowanym domu i nie odczuł znaczących oszczędności...
    tutaj jego opinia:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8099982

    Ona pokrywa się z tym, co obserwuję u osoby, która dołożyła WM z reku po 2 latach mieszkania w domu (z uwagi na chęć poprawy jakości powietrza)
    Powietrze stało się lepsza, rachunki spadły niemal niezauważalnie
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 06-01-2022 o 22:36
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Enriquez Zobacz post
    Jaki model tych nawiewników?
    Nawiewniki MTL Lindab

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Raczej nie. To wartość czysto teoretyczna, prawdziwa jedynie wówczas gdy zarówno teraz, jak i po zamontowania WM z rekuperacją będziesz wentylował dom Z DOKŁADNIE TAKA SAMĄ wydajnością.
    Dokładnie, gdyby założyć, że WG działa z taką samą wydajnością - to w moim przypadku szacuję ok 3000kWh ciepła rocznie. Ale w praktyce WG nie działa, ludzie wręcz zatykają nawiewniki lub montują okna bez nich. Po prostu zyskasz sprawną wnetylację bez dodatkowych kosztów miesięcznych. Chyba, że u Ciebie jakimś cudem WG działa, to odczujesz różnicę.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  20. #20

    Domyślnie

    Mam wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, i mogę potwierdzić, że po jej montażu ilość energii na potrzeby CO nie spadła. Zyskałem za to świeże powietrze!
    To, że oszczędzamy to mrzonki marketingowców i tabelki w excelu idealnych założeń projektantów !

    To nie służy do oszczędzania, a poprawy komfortu!

    PS Tak jak ktoś tutaj napisał, zaoszczędził na farbie, bo grzyba nią nie przykrywa. Akurat pod tym mogę się podpisać!

    Dlaczego niektórzy wszystko przeliczają na pieniądze? Idziecie do knajpy i patrzycie tylko na ceny? To fast foody odwiedzajcie!
    Ostatnio edytowane przez gregos11 ; 07-01-2022 o 17:02

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony