dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 46
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A teraz włącz bypass i porównaj wyniki za rok
    To oszczędność względem mechanicznej bez odzysku.

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    To nie służy do oszczędzania, a poprawy komfortu!
    To dlaczego wydałeś kilka(naście) tysięcy na rekuperator, jak to samo daje jeden czy dwa wentylatory za kilka stówek?

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To dlaczego wydałeś kilka(naście) tysięcy na rekuperator, jak to samo daje jeden czy dwa wentylatory za kilka stówek?
    Bo gdyby miał tylko WM i ustawił wydajność na daleko większą, niż wcześniej przy WG to musiałby zacząć dokładać do ogrzewania z ta formą wentylacji
    Życie, to nie excel...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    gdyby założyć, że WG działa z taką samą wydajnością
    O panie, gdyby WG działała z taką samą wydajnością jak WM z reku, to (jak w większości domów jest jedna kratka w łazience, ewentualnie druga w kuchni) pęd powietrza by te kratki wessał do kanału, a wszelkie nieszczelności w oknach i drzwiach by aż gwizdały.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Endrju111 Zobacz post
    O panie, gdyby WG działała z taką samą wydajnością jak WM z reku, to (jak w większości domów jest jedna kratka w łazience, ewentualnie druga w kuchni) pęd powietrza by te kratki wessał do kanału, a wszelkie nieszczelności w oknach i drzwiach by aż gwizdały.
    Ano...


    Przy rekuperacji ustawiam sobie mniejsze przepływy. Czyli nawet bez odzysku miałbym mniejsze straty.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Tylko nie u każdego WG działa z taką wydajnością.
    Trzy osoby napisały, że przejście z WG na WM z odzyskiem dało im lepszy komfort, ale nie niższe rachunki.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #27

    Domyślnie

    No jak ktoś ma sprawną WG, to odczuje spadek rachunków. U mnie to było jakieś 10% zużycia gazu.
    Bo jak nie odczuje, to znaczy, że WG była niesprawna (np. nie miał nawiewników, kanały wywiewne były pozaklejane, itp.).
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  8. #28

    Domyślnie

    Bo mnie stać

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    A ja z własnego podwórka
    Rekuperator i GWC bez By-passa(wymieniam kasetę na letnią i zimową) jedynie ze sterowaniem (czy czerpnia przed GWC czy za). Wczorajsze odczyty i wydajność.
    Rekuperator działa od 11 lat (może cztery dni przerwy) komfort nie do ocenienia, a czy oszczędza? nie wiem nie liczyłem, a skoro liczydła napisały, że tak to zapewne tak jest.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1641728595863.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	78,3 KB
ID:	458470   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2022-01-09_125159.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	20,3 KB
ID:	458471  
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    @CityMatic Wyczaiłem ze zdjęcia, które zamieściłeś ten kalkulator, pomierzyłem swoje temp. i po wstawieniu danych wyszła sprawność 87,8%
    Dla mnie rewelacja, choć wcześniej tego nie badałem, a mój reku ma tylko 2 krzyżowe aluminiowe wymienniki. Prawdziwe turbo
    Ponoć odzyskałem 20,07 kWh energii wciągu doby, przy 120m3/h wymiany powietrza.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Ten kalkulator daje dość prawdziwe wyniki. Patrząc na sposób obliczeń jest nawet trafny(wzory w sposobie obliczania).
    Ale Twoja wydajność ręku b.dobra pogratulować i uzysków i oczywiście komfortu z jego posiadania.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Kalkulator bardzo zgrubnie liczy odzyskana energię, bo zupełnie nie uwzględnia entalpii, przez co zawyża wyniki.

    Nie mniej jednak fajnie obrazuje volumen odzyskiwanej energii.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Dzisiaj znów użyłem kalkulatora. -6,7*C na zewnątrz, a zapomniałem przełączyć reku na mniejszą wydajność.
    Przy wymianie ok. 220m3/h sprawność 84,3%
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  14. #34
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Krzysiulek
    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Suchy Las/Złotniki
    Kod pocztowy
    62-002
    Posty
    15

    Domyślnie

    Trafnie napisałeś gregos11
    Ja zainwestowałem w stref komfortu i pomimo, że wielu znajomych zaiwestowało w rekuperacje ja pozostałem przy klimatyzacji, oczyszczaczu powietrza oraz nawilżaczu - i oczywiście nadal mam WG. Strat ciepła mam napewno za dużo ale dziś zdecydowałem o pewnych zmianach by to trochę zmienić i by strat buło mniej ale by nadal były bo nielubienie zaparowanych szyb i braku świeżego powietrza szczególnie gdy mieszkam przy lesie. U sąsiada jest zbyt hermetycznie.

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Kolejne podsumowanie - tym razem za styczeń.

    Zmodyfikowane przełączanie trybu noc dzień na podstawie obecności, a nie czasowe.
    Wentylacja CO2 sterowalna - mniejsza wymiana względem stałej wymiany.

    Zużycie energii 11kWh - FPX zadziałał tylko jednej nocy na jakieś 4h podbił temp o 2-3 stopnie.

    Odzysk energii: 558kWh
    Woda odzyskana miesięcznie 214l
    Woda odparowana: 67l

    Od października mamy już 2124kWh.

    Generalnie od zeszłego roku od zmiany wymiennika na ERV widać wyraźną zmianę na zużycie energii.
    Jedno to niższa wymiana - wymiennik nie zatyka się wodą, a 2 zdecydowanie mniejsze zużycie na nawilżanie - mimo chłodniejszego roku.
    W tym roku na rzecz CWU i nawilżanie pompa pracowała 589h.
    W poprzednim 830h.
    Ta sama liczba osób - podobne rutyny.
    W ciągu roku całkowite zużycie 500kWh niższe.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 31-01-2022 o 14:58
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To pora na luty:
    Odzysk energii: 457kWh
    Woda odzyskana miesięcznie 182l
    Woda odparowana: 43l

    Łacznie od pazdziernika 2581kWh. Do końca sezonu grzewczego spokojnie dobije do 3000kWh - a to wszystko w sumie na wentylacji minimum dla 3 osób.

    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #37

    Domyślnie

    Owczar, z tego co kojarzę masz nawilżacz zasilany cwu, masz to jakoś opomiarowane jakie jest zużycie cwu na pracę nawilżacza?

    Przy obecnej pogodzie jest jakaś masakra z wilgotnością, niby pierwszy sezon mieszkania, a obecnie wilgotność oscyluje ~40% nawet przy wymienniku ERV. Nie wiem co się będzie działo kolejnej zimy, dlatego poszukuje info odnośnie nawilżaczy, ale na rynku bardzo mało takich rozwiązań.
    Dom piętrowy, grzane 190m2. Podłogówka 100%. Płyta fundamentowa. Ściany silikat 18cm + 25cm styropianu 0,031, strop 30cm PUR. Zapotrzebowanie na ciepło by ASOLT: 31 kWh/m2. PW Daikin Altherma III 8kW, rekuperator Wanas 615 entalpiczny. PV 7,12kWp 25o (południe 4,45kWp, zachód 2,67kWp).
    Sezon od 1 października do 30 września.
    Sezon 2021-2022 - CO 2 570 kWh, CWU 1 041 kWh, SCOP 3,32
    Sezon 2022-2023 - CO 1 974 kWh, CWU 1 113 kWh, SCOP 3,35

  18. #38

    Domyślnie

    Koszt CWU jest pomijalny przy koszcie samego nawilżacza

    Marzec w tym sezonie jest najgorszy. Wcześniej utrzymywałem spokojnie powyżej 50%. Dopiero właśnie w marcu spadło poniżej. Co prawda dużo wietrzę, więc sporo powietrza omija wymiennik ERV, ale to nie wszystko.

  19. #39

    Domyślnie

    Patrząc jaka jest cena Higroplusa to sumaryczne zużycie cwu na całe życie nawilżacza nawet nigdy się nie zbliży do jego ceny. Jednak dobrze byłoby wiedzieć jakie to są wartości. nagrzewnica elektryczna dla Higroplusa 500 to jakieś 4kW więc w sumie trochę jednak jest.
    Dom piętrowy, grzane 190m2. Podłogówka 100%. Płyta fundamentowa. Ściany silikat 18cm + 25cm styropianu 0,031, strop 30cm PUR. Zapotrzebowanie na ciepło by ASOLT: 31 kWh/m2. PW Daikin Altherma III 8kW, rekuperator Wanas 615 entalpiczny. PV 7,12kWp 25o (południe 4,45kWp, zachód 2,67kWp).
    Sezon od 1 października do 30 września.
    Sezon 2021-2022 - CO 2 570 kWh, CWU 1 041 kWh, SCOP 3,32
    Sezon 2022-2023 - CO 1 974 kWh, CWU 1 113 kWh, SCOP 3,35

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Mam opomiarowane przez pomiar wilgotności powietrza i przeliczanie wilgotności bezwzględnej, potem bazując na temperaturze jego entalpii. Mając entalpię i przepływ liczę różnice.

    W teorii odparowanie 1 litra w 20 stopniach to ok 0.7kWh.Trzeba jednak doliczyć energię na podgrzanie wody z wodociągu - czyli jakieś 7, do tego podgrzanie powietrza na wylocie żeby wycisnąć wiecej wilgoci i w praktyce każdy litr przelicza się na ok 1kWh.
    Ile litrów potrzeba w miesiącu widać ładnie w tym temacie. Przy erv są to raczej symboliczne wartości.
    Ale w styczniu 2021 nawilżacz wciągnął 500l wody - wyższa wymiana i bardzo niska wilgotność. CWU grzeje z COP 3.5, więc zużycie było oo 140-150kWh. Ale gdyby grzać prądem z COP 1 to robi się już sporo.

    Marzec miał zimne noce i wilgotność bezwgledna była niska. Do tej pory mam 206l odzyskanej i prawie 80l odparowanej wody.

    Higroplus pewnie nigdy się nie zwróci, ale cenie go za bezobsługowość - wymienia się tylko filtr ro i lampę UV. Na rynku pojawił się umecto od wanasa - ewaporacyjny z grzałką elektryczną.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony