dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11

Temat: Vitodens 200-W ochładza CWU w połączonym Vitocell 100l.

  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    PyjterS

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-200
    Posty
    4

    Domyślnie Vitodens 200-W ochładza CWU w połączonym Vitocell 100l.

    Dzień dobry.
    Od kilku miesięcy użytkuję kocioł Vitodens 200-W B2HF-25, jest on spięty z zasobnikiem Vitocell 100. Korzystam z aplikacji ViCare, za pomocą której steruję działaniem kotła. Niepokoi mnie sytuacja którą opiszę. Przy całkowicie wyłączonym obiegu CO(aktywne tylko grzanie CWU), grzanie CWU mam ustawione na temp. 45*C i w godzinach od 7 rano do godz. 24. Około godz. 24 temp. wody w obiegu CWU wynosi ok 47-50*C. Rano około godz. 6-tej temp. CWU wynosi ok. 22-24*C - czyli jest zimna. Spadek temp o prawie 30*C. Więc zrobiłem test, wyłączyłem kocioł z prądu o godz. 24, temp. jak powyżej - niecałe 50*C i rano około godz. 6-tej załączyłem kocioł i od razu pokazana przez kocioł temperatura CWU wyniosła 39*C.
    Podejrzewam, że pomimo iż obieg CWU w godzinach nocnych jest wyłączony, jakaś pompka wzbudza ten obieg i wychładza wodę w zasobniku. Na pewno jednym z rozwiązań jest wstawienie wyłącznika czasowego za kilkadziesiąt zł. na zasilaniu 220V, który w nocy 'unieszkodliwi' kocioł-wychładzacz. A może jest jakieś Viessman-owe rozwiązanie tego problemu? Proszę o radę.


    Pozdrawiam serdecznie

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzmac

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-105
    Posty
    27

    Domyślnie

    1. czy masz cyrkulację CWU? Jeśli tak, to zobacz czy masz ustawiony harmonogram i sposób jej pracy.
    2. Ten zbiornik jest bardzo słabo zaizolowany. Ja swój otuliłem dodatkowo ekranem (taka cienka folia jak czasem widać na filmach stosowana przez strażaków lub pogotowie), grubą kołdrą a na to na wierzch jeszcze izolacja. Pamiętaj, że szybkość wychłodzenia jest linowo zależna od różnicy temperatury w zbiorniku i powietrza w jego otoczeniu. Im zimniej w kotłowni, tym szybciej się wychładza.
    3. Mój 7-letni 200-W w trybie CWU ma otwarty zawór trójdrożny w stronę zbiornika. Na wykresach temperatur widać wyraźnie, że po jakimś czasie następuje grawitacyjny ruch wody w pętli kocioł-zbiornik, co powoduje szybsze wychłodzenie.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    PyjterS

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-200
    Posty
    4

    Domyślnie

    @grzmac, dzięki za zainteresowanie tematem
    ad.1 Nie mam cyrkulacji CWU,
    ad.2 To zrozumiałe, że im niższa temperatura otoczenia, tym wychładza się szybciej, ale u mnie przy tej samej temp. otoczenia jest problem szybszego wychładzania CWU, kiedy program podgrzewania jest nieaktywny i kocioł podpięty do prądu. Kiedy kocioł odłączę od zasilania, CWU wychładza się dużo wolniej,
    ad.3 Z trójdrożnym nie wiem jak u mnie wygląda sytuacja i jak to sprawdzić. Może ma on wpływ na szybsze wychładzanie i u mnie, ale wtedy jakaś pompka musiałaby wymuszać obieg.

    Generalnie szukam odpowiedzi na pytanie, dlaczego zasobnik dużo szybciej się wychładza w sytuacji kiedy kocioł 'działa', a wolniej kiedy kocioł jest odpięty od zasilania.
    Swoją drogą to się nasuwa też pytanie co się dzieje w ciągu dnia, kiedy program grzania CWU jest aktywny, wtedy nie jestem w stanie stwierdzić czy też kocioł nie wychładza CWU, bo co jakiś czas następuje dogrzewanie. Muszę poszukać jakichś statystyk, ile średnio zużywa się gazu na osobę. U mnie, na 6 osób wychodzi średnio 3 do 3,5m3 na dobę(wg wskazań kotła). Z korzystaniem z ciepłej wody raczej mieścimy się w 'średniej krajowej', raczej jej nie przekraczamy.

    Pozdrawiam

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    straty postojowe zasobników sa podawane w danych technicznych. Oczywiście nalezy pamiętac o tym że sa to straty samego zasobnika bez uwględnienia rur. Wytarczy, że rury łączące kocioł z zasobnikiem nie beda zaizolowane a zasobnik zostanie bardzi szybko wychłodzony.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    PyjterS

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-200
    Posty
    4

    Domyślnie

    @Konsultant Viessmann, dzięki za reakcję, rozumiem że te szczegóły mają znaczenie. Jednak w tym wątku chciałbym się skupić na tym dlaczego jest różnica w wychładzaniu wody w zasobniku w sytuacji kiedy kocioł jest uruchomiony a kiedy jest wyłączony:
    1. Kocioł uruchomiony wychładza CWU w ciągu 6 godzin o prawie 30*C
    2. Kocioł wyłączony, CWU wychładza się w ciągu 6 godzin o ok 7-8*C
    Czy można jakoś sprawdzić czy uruchamia się jakaś pompka w nocy i ew. to zablokować?

    Pozdrawiam

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzmac

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-105
    Posty
    27

    Domyślnie

    Może jest tak, że jak kocioł jest uruchomiony, to pozycja zaworu jest na CWU i występuje zjawisko (jak u mnie) grawitacyjnego ruchu wody, co powoduje jej wychładzanie przez zimny kocioł i straty na rurach (u mnie są b.krótkie i zaizolowane grubą pianką).
    Zaś w po wyłączeniu kotła zawór jest przestawiany w pozycję CO i ruch grawitacyjny wody jest niemożliwy?

    Dla ilustracji zjawiska zobacz ten mój wątek:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...iessmann-200-W

  7. #7

    Domyślnie

    Zawór trojdrogowy może być do wyczyszczenia, często tam zbierają się jakieś zanieczyszczenia i chodzi ciężko i nie otwiera i zamyka się w pełni.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzmac Zobacz post
    Może jest tak, że jak kocioł jest uruchomiony, to pozycja zaworu jest na CWU i występuje zjawisko (jak u mnie) grawitacyjnego ruchu wody, co powoduje jej wychładzanie przez zimny kocioł i straty na rurach (u mnie są b.krótkie i zaizolowane grubą pianką).
    Zaś w po wyłączeniu kotła zawór jest przestawiany w pozycję CO i ruch grawitacyjny wody jest niemożliwy?

    Dla ilustracji zjawiska zobacz ten mój wątek:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...iessmann-200-W
    było by to możliwe gdyby zawór był sterowany w jędna stronę podaniem napięcia a w drugą zdjeciem napięcia niestety tak nie jest. Przestawienie zaworu z jednej pozycji w druga zawsze wymaga podania napięcia.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał PyjterS Zobacz post
    @Konsultant Viessmann, dzięki za reakcję, rozumiem że te szczegóły mają znaczenie. Jednak w tym wątku chciałbym się skupić na tym dlaczego jest różnica w wychładzaniu wody w zasobniku w sytuacji kiedy kocioł jest uruchomiony a kiedy jest wyłączony:
    1. Kocioł uruchomiony wychładza CWU w ciągu 6 godzin o prawie 30*C
    2. Kocioł wyłączony, CWU wychładza się w ciągu 6 godzin o ok 7-8*C
    Czy można jakoś sprawdzić czy uruchamia się jakaś pompka w nocy i ew. to zablokować?

    Pozdrawiam
    przy braku zapotrzebowania pracy na C.O. zawor tródrogowy jest w pozycji spoczynkowej ustawiony na CWU i najprawdopodobniej zachodzi cyrkulacja grawitacyjna.
    W takiej sytuacji może pomóc hamulca grawitacyjnego lub termosyfonu (choc ten drugi moze byc problematyczny ze wzgledu na wielkość.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    PyjterS

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-200
    Posty
    4

    Domyślnie

    @grzmac, @Konsultant Viessmann dzięki za podpowiedzi.
    Rzeczywiście jest tak, że zasobnik stoi pod kotłem i rury grzewcze biegną pionowo. Długość rur to ok. 60-70cm. Więc prawdopodobnie jest tak, że to jest wychładzanie przez grawitację, ale jednak coś się zmienia kiedy kocioł jest bez prądu. Rury są plastikowe niezbyt ciepłe przy nagrzanym zasobniku, jedynie przy kotle śrubunek mosiężny(chyba, w każdym razie kolor złotawy ) jest dość gorący, tu mogą być duże straty, zaizoluję rury i śrubunek. @grzmac piszesz, że przy uruchomionym CO problem zniknął, sezon na CO ruszył więc poobserwuję jak to wygląda u mnie.
    @Konsultant Viessmann mógłbyś przybliżyć w dwóch słowach pojęcie hamulec grawitacyjny?

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Hamulec grawitacyjny to taki element trochę przypominający zawór zwrotny, tyle, że grzybek dociskany jest za pomocą sprężyny. Nacisk spręzyny jest na tyle silny, że ruch wywołany przepływem grawitacyjnym nie jest w stanie go otworzyć. Natomiast dla pompy jego opór jest pomijalnie mały.
    przyklad:
    https://www.heiz24.de/Hamulec-grawit...-DN25-1-NOWOSC
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony