dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 124
  1. #41

    Domyślnie

    Dzwoniłem do kilkunastu firm, niestety co bardziej konkretnie to bez terminów albo nie chcą się podjąć... ktoś może zna jakieś firmy z Kielc i okolic ?

    Tak pompa to monoblok, i jest zalana glikolem. Przynajmniej ta część która jest na zewnątrz.

    A ta srebrna skrzynka to nie wymiennik ?

  2. #42
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Tak , ta srebrna skrzynka o wymiennik , więc jest on potrzebny skoro to monoblok. (założyłem wcześniej ,że to zwkły split jest).
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  3. #43

    Domyślnie

    Czyli ta skrzynka tak czy tak jest potrzebna ?.

    Teoretycznie wychodzi na to, że mogę spróbować usunąć ten nieszczęsny zawór 3D z rozdzielaczy i zobaczyć jak to będzie ?.

    A co z buforem ?. w instrukcji pompy ciepła i montażu jest wyszczególnione że bufor jest potrzebny.

    A jeszcze mam pytanie, pompa jak nagrzewa wodę na CO czy na CWU, pokazuje temperaturę do jakiej nagrzewa wodę która zasila instalacje. Czujnik tej temp. jest w pompie ?.

    Dziś pobawiłem się trochę tym zaworem 3d, ustawiłem na MAX. Ustawiłem na sterowniku 30 stopni. Pompa wtedy nagrzewa wodę do około 38 stopni i się wyłącza. Przy temp. 38 na podłogę szło prawie 30 stopni. Ale w dosłownie 2-3 minuty temp. spada do 24-25 stopni i na termometrze na podłogę znowu szło około 22 stopnie. I po chwili znów pompa się załączyła... To jest gra nie warta świeczki bo zapłacę za prąd chyba sumę ze 4x większą niż powinienem.
    Ostatnio edytowane przez emksuu ; 04-11-2021 o 21:53

  4. #44

    Domyślnie

    Nie może być żadnego zaworu mieszającego bo on tylko zaburza pracę pompy.
    Nie wiem co za idiota montował Ci pompę ale to raczej ktoś kto nie ma pojęcia o pompach ciepła.

    Przy pompie ciepła czym prostsza instalacja tym lepsza.

    Jeśli monoblock wymaga bufor + dodatkowy wymiennik to raczej zakup monoblocka nie ma żadnego sensu ..

    U mnie jest split , grzejników nie mam , nie mam żadnych buforów , wymienników , dodatkowych pomp i itd.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  5. #45

    Domyślnie

    Ja mam tutaj monoblocka, więc ten bufor raczej jest niezbędny.

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Narazie zostaw bufor, bo być może okaże się niepotrzebny.
    Na czym sprawdzasz ,że w podłogę idzie 30 stopni ? I skąd pewność ,że z pompy wychodzi ustawione 38 ? ( bo może wychodzic np 40 ...) . No i jeśli 38 to za mało , to ustaw na pompie 40 , 42 . Na pewno znajdziesz temperaturę , w której pompa zacznie pracować non stop. ( z założeniem ,że na podłogę też pójdzie proporcjonalnie więcej , a nie ,że zawór 3d nie pozwoli i ciągle będzie puszczał 30...)


    Strat na pewno będą na wymienniku ( jakies 2 -4 stopnie) , a już dalej w podłogówkę powinna iść woda o takiej temperaturze , jaka za wymiennikiem.
    Czyli ta obiegówka z rozdzielacza mogłaby być przeniesiona i wstawiona za wymiennikiem.
    Jak na filmie ,trzeba pozbyć się w pierwszym rzędzie mieszania wody w rozdzielaczu.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Narazie zostaw bufor, bo być może okaże się niepotrzebny.
    Na czym sprawdzasz ,że w podłogę idzie 30 stopni ? I skąd pewność ,że z pompy wychodzi ustawione 38 ? ( bo może wychodzic np 40 ...) . No i jeśli 38 to za mało , to ustaw na pompie 40 , 42 . Na pewno znajdziesz temperaturę , w której pompa zacznie pracować non stop. ( z założeniem ,że na podłogę też pójdzie proporcjonalnie więcej , a nie ,że zawór 3d nie pozwoli i ciągle będzie puszczał 30...)


    Strat na pewno będą na wymienniku ( jakies 2 -4 stopnie) , a już dalej w podłogówkę powinna iść woda o takiej temperaturze , jaka za wymiennikiem.
    Czyli ta obiegówka z rozdzielacza mogłaby być przeniesiona i wstawiona za wymiennikiem.
    Jak na filmie ,trzeba pozbyć się w pierwszym rzędzie mieszania wody w rozdzielaczu.
    Jak widzę na sterowniku pompy że temp. zasilania jest rzędu 38 stopni to patrzę sobie na termometr zainstalowany na belce zasilającej podłogówkę. I tam pokazuje 30 stopni chwilowo po czym jak temp spadnie to znów zasilenie spada na okolo 20-22 stopnie.
    Jak ustawie na sterowniku np. zasilenie na 42 stopnie wtedy woda bedzie grzać do 50 prawie. I na podłogę pójdzie mi np. 35-40 stopni.

    Zawór puści mi więcej niż 30 stopni jest rozkręcony na max gdzie powinien puszczać chyba do 75 stopni. Ale jak pójdzie w podłogę np 35 stopni czy 40 chwilowo to nic złego się nie stanie ?. Mam na myśli np. kafelki.

    I co do tej pracy pompy non stop. Bo trzeba dążyć do tego aby pompa pracowała jak najmniej prawda?. Czyli aby nagrzała obieg i trzymała jak najdłużej zadaną temperaturę. To mam ustawić na ten moment tak aby przez jakiś czas grzała non stop, aby nagrzać ten obieg w podłodze i potem powinna się ta praca ustabilizować ?
    Ostatnio edytowane przez emksuu ; 05-11-2021 o 07:35

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał emksuu Zobacz post
    Ja mam tutaj monoblocka, więc ten bufor raczej jest niezbędny.
    Nie jest niezbędny ani bufor, ani wymiennik. Jest przydatny gdy chcesz się zabezpieczyć przed zamarznięciem wody w jednostce zewnętrznej. Wtedy robisz mały obieg z glikolem który idzie tylko do wymiennika albo bufora - a w podłodze masz wodę. Ale można to osiągnąć zalewając cały układ glikolem. I wcale nie wyjdzie to drożej niż bufor. Można też kombinować z jakąś małą pompą obiegową z zasilaniem awaryjnym napędzającą okresowo wodę w obiegu tak, by ciepła woda z domu napływała do jednostki zewnętrznej zebezpieczając przed zamarznięciem.

  9. #49

    Domyślnie

    Czyli, pierwsze co zrobić to wywalić mieszacze przy rozdzielaczach i zobaczyć jak to będzie chodzić ?. Teoretycznie powinno być ok ?

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał emksuu Zobacz post
    Czyli, pierwsze co zrobić to wywalić mieszacze przy rozdzielaczach i zobaczyć jak to będzie chodzić ?. Teoretycznie powinno być ok ?
    Najprościej ustawić na maksymalną temperaturę zwór 3d tak, żeby działał jakby go nie było i temperaturę ustawiać tylko w PC. Najlepiej, jakby pompa z tej grupy mieszającej działała wtedy, co pompa obiegowa z PC - ale jak nie da się tego spiąć to trudno, będzie przez znaczną część doby pewnie się kręciła niepotrzebnie (możesz to obejść montując zwykły programator czasowy i ustawiając zarówno w PC jak i w grupie mieszającej ograniczony czas pracy - np. tylko w taniej strefie dodając dla pompy z mieszacza zapas, żeby startowała kilka minut wcześniej a zatrzymywała później niż PC).

    Proste wywalenie nie zadziała jak zostawisz wymiennik - bo pompa musi zostać (tylko inaczej podpięta i jedna może napędzać obydwa rozdzielacze).

    Ale najlepiej wywalić wymiennik, zawór 3d i pompę obiegową z grupy mieszającej i napędzać wszystko pompą obiegową z PC

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Najprościej ustawić na maksymalną temperaturę zwór 3d tak, żeby działał jakby go nie było i temperaturę ustawiać tylko w PC. Najlepiej, jakby pompa z tej grupy mieszającej działała wtedy, co pompa obiegowa z PC - ale jak nie da się tego spiąć to trudno, będzie przez znaczną część doby pewnie się kręciła niepotrzebnie (możesz to obejść montując zwykły programator czasowy i ustawiając zarówno w PC jak i w grupie mieszającej ograniczony czas pracy - np. tylko w taniej strefie dodając dla pompy z mieszacza zapas, żeby startowała kilka minut wcześniej a zatrzymywała później niż PC).

    Proste wywalenie nie zadziała jak zostawisz wymiennik - bo pompa musi zostać (tylko inaczej podpięta i jedna może napędzać obydwa rozdzielacze).

    Ale najlepiej wywalić wymiennik, zawór 3d i pompę obiegową z grupy mieszającej i napędzać wszystko pompą obiegową z PC
    Ok tak jest ustawiony zawór 3d. Teraz tak jakby go nie było.

    Nie mam tej taryfy taniej/drożej. Mam stałą opłatę.

    Czyli do momentu przyjazdu fachowca, ustawić póki co temp. wyjścia na PC np na 35-38 stopni zeby w podloge szlo np 30 i żeby ta PC pracowała non stop ?. Np. po 1 dobie powinna się ta jej praca ustabilizować jak nagrzeje cały układ?. Czy to jest błędne koło i w kółko będzie ten obieg niedogrzany i PC będzie pracowała non stop ?.

    Ok to tak zrobię, teraz tylko znaleźć jakiegoś konkretnego fachowca który to ogarnie ....

    Finalnie tak to ma wyglądać:

    PC->zawór trójdrożny na CO + CWU->Listwa zasilająca podłogówkę->Powrót z podłogi->PC
    Oczywiście po boku 2 obieg na CWU ale to mogę zostawić tak jak jest teraz.

    I finał ?
    Ostatnio edytowane przez emksuu ; 05-11-2021 o 08:34

  12. #52

    Domyślnie

    Mam podobny układ jak u Ciebie a może nawet identyczny. Monoblok PC, wymiennik, bufor 200l, sprzęgło hydrauliczne, pompka podłogówka, pompka grzejniki. Na podłogówce zawór trójdrożny otwarty na maksa. Temperatura żądaną w buforze 32. Histereza 3. Sterowanie termostatem pokojowym, ustawione 22 C. Pozdrawiam

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał laparia Zobacz post
    Mam podobny układ jak u Ciebie a może nawet identyczny. Monoblok PC, wymiennik, bufor 200l, sprzęgło hydrauliczne, pompka podłogówka, pompka grzejniki. Na podłogówce zawór trójdrożny otwarty na maksa. Temperatura żądaną w buforze 32. Histereza 3. Sterowanie termostatem pokojowym, ustawione 22 C. Pozdrawiam
    Ale Ja nie posiadam bufora, i tutaj pewnie jest problem.

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał emksuu Zobacz post
    Czyli do momentu przyjazdu fachowca, ustawić póki co temp. wyjścia na PC np na 35-38 stopni zeby w podloge szlo np 30 i żeby ta PC pracowała non stop ?
    30 to bym obstawiał w większe mrozy. Ale generalnie tak rób. Obserwuj temperaturę w domu - i zmieniaj w razie potrzeby temperaturę zasilania. Pamiętaj, że podłogówka jest bardzo bezwładna. Ja bym w takich warunkach ustawił tak, żeby w podłogę szło ze 25* i sprawdził, czy za dobę temperatura w domu (w miejscu, gdzie jest mało zysków bytowych i słonecznych - najczęściej będzie to któraś sypialnia) wzrośnie czy spadnie i odpowiednio reagował.

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    30 to bym obstawiał w większe mrozy. Ale generalnie tak rób. Obserwuj temperaturę w domu - i zmieniaj w razie potrzeby temperaturę zasilania. Pamiętaj, że podłogówka jest bardzo bezwładna. Ja bym w takich warunkach ustawił tak, żeby w podłogę szło ze 25* i sprawdził, czy za dobę temperatura w domu (w miejscu, gdzie jest mało zysków bytowych i słonecznych - najczęściej będzie to któraś sypialnia) wzrośnie czy spadnie i odpowiednio reagował.
    Tylko właśnie takie ustawienie żeby w podłogę szło 25* jest trudne jak nie wręcz niemożliwe. Bo Ja np. ustawię na PC temp. zadaną na 32 stopnie, jak pompa będzie trzymać 32 stopnie to powiedzmy ze podłogę chwilowo będzie lecieć 25*. Również jak pompa dobije np. temp. przy dogrzaniu do 38-40* wtedy chwilowo na podłogę poleci 30 stopni. Ale gdy PC dobije sobie temperaturę do powiedzmy tych 40*, to minie dosłownie 5 minut i temperatura na sterowniku ta wyjściowa osiąga 22 stopnie ... i wtedy na podłogę zaczyna lecieć z tą wodą z powrotu nagle 20-22 stopnie .... Więc jak to ogarnąć ?. To jest wręcz niemożliwe.

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Za mało wody wpada do tego rozdzielacza Tak jak na tym filmie ,musisz sprawić ,żeby woda z tego wymiennika przepływała przez belki rozdzielacza pełną parą , a nie była dopuszczana . To jest na samym początku niepoprawne , bo jak zamkniesz pompie odbiór ciepła to momentalnie osiągnie temperaturę docelową i się wyłączy.
    Wstaw jeszcze raz zdjęcia całego rozdzielacza ( tak żeby było widać tą obiegówkę i inne tam rzeczy co są).
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  17. #57

    Domyślnie

    https://zapodaj.net/b6850b5f89c5b.jpg.html

    To jest cały rozdzielacz na dole, u góry taki sam.
    Sorki dolny link jest dobry

    https://zapodaj.net/bfefe42aa47b4.jpg.html
    Ostatnio edytowane przez emksuu ; 05-11-2021 o 09:10

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał emksuu Zobacz post
    Tylko właśnie takie ustawienie żeby w podłogę szło 25* jest trudne jak nie wręcz niemożliwe. Bo Ja np. ustawię na PC temp. zadaną na 32 stopnie, jak pompa będzie trzymać 32 stopnie to powiedzmy ze podłogę chwilowo będzie lecieć 25*. Również jak pompa dobije np. temp. przy dogrzaniu do 38-40* wtedy chwilowo na podłogę poleci 30 stopni. Ale gdy PC dobije sobie temperaturę do powiedzmy tych 40*, to minie dosłownie 5 minut i temperatura na sterowniku ta wyjściowa osiąga 22 stopnie ... i wtedy na podłogę zaczyna lecieć z tą wodą z powrotu nagle 20-22 stopnie .... Więc jak to ogarnąć ?. To jest wręcz niemożliwe.
    Mam mały problem z pełnym zrozumieniem tego co napisałeś.
    Podejrzewam, że masz za mały obieg (przepływ) wody na pompie obiegowej tej drugiej.

    W twoim układzie (pomijam CWU) masz dwa obiegi:
    1) mały obieg P.C. Haier - wymiennik płytowy;
    2) duży obieg wymiennik płytowy - podłogówka;

    Druga pompa obiegowa na obiegu wymiennik - podłogi musi mieć taki sam lub większy przepływ wody niż pompka obiegowa na krótkim obiegu. Po to by temperatura z wymiennika zdążyła zostać odebrana.
    Jeśli duży obieg nie odbierze temperatury z wymiennika, to szybko urośnie temperatura wody na krótkim obiegu (Haier - wymiennik) i wzrost temperatury wody wyłączy kompresor.
    Podejrzewam, że to jest przyczyną, że często Hajer staruje i się wyłącza - bo w krótkim czasie zagrzewa wodę w krótkim obiegu - nie ma wystarczającego odbioru i robi STOP. Po otwarciu zaworu 3D na MAX - pozostaje odbiór temperatury z wymiennika.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 05-11-2021 o 09:16
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  19. #59

    Domyślnie

    Dokładnie tak się dzieje. W 100% to co napisałeś.

    Chyba, że uruchomić i włączyć pompkę obiegową na full obroty?. Aktualnie chodzi na najwolniejszych. To coś da ?.

    "Po otwarciu zaworu 3D na MAX - pozostaje odbiór temperatury z wymiennika." - to co przez to rozumieć ?
    Ostatnio edytowane przez emksuu ; 05-11-2021 o 09:19

  20. #60

    Domyślnie

    Nie musi obiegówka od razu na full pracować. Otwórz przepływy w rotametrach jak koledzy radzą, by nie dławiły przepływu i zwiększ prędkość na pompie obiegowej na dużym obiegu.


    Nawiązałem do wcześniejszej dyskusji by zawór 3D nie dławił przepływu, zakładam że to już zrobiłeś.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 05-11-2021 o 09:23
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony