dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Gliniasta dzialka 1700m2

    Hej!

    Wiem ze ten temat byl juz walkowany, ale po przeczytaniu praktycznie wszystkich tematow na forum nadal nie jestem przekonany do tego co powinienem zrobic.

    Posiadam dzialke 1700m2 ktora znajduje sie na zboczu wzgorza.
    Dzialka poczatkowo zostala potraktowana duzym mulczerem lesnym, w zwiazku z tym ze byla cala w krzakach i chwastach.
    Nastepnie teren oskarpowano duza koparka aby uzyskac w miare pozioma plaszczyzne.
    Niestety, cala dzialka sklada sie z gliny, kopiac dol okolo 2m pod szambo, nadal glina.

    Co zrobic z tym terenem abym mogl zrobic jakies nasadzenia (drzewa) i zrobic ladny trawnik po ktorym dzieciaki beda mogly sobie spokojnie biegac i sie bawic?
    doradzano mi aby nawiezc tutaj kilka wywrotek czarnoziemu i bedzie po sprawie, ale nie wiem czy to najlepszy ( i najtanszy) z mozliwych rozwiazan.
    jestescie w stanie pomoc ?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Na początek rozpoznanie geologiczne = odwierty!! Wybudujesz cokolwiek a po mokrym roku wszystko ześlizgnie sie ze zbocza jak krowi placek do rowu po ulewie.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Na początek rozpoznanie geologiczne = odwierty!! Wybudujesz cokolwiek a po mokrym roku wszystko ześlizgnie sie ze zbocza jak krowi placek do rowu po ulewie.
    z tym raczej nie bedzie problemu ze wzgledu na uksztaltowanie terenu.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ogród założysz bez problemu - mnóstwo roślin rośnie na glinach (np. derenie, czeremchy, jabłonie ozdobne, lilaki, jaśminowce). Zwykle problemem jest stojąca wiosną woda w korzeniach a nie sama glina. Ale na zboczu to mniejszy problem.

    Gorzej jest z trawnikiem - niestety, to już kosztowna zabawa, jeśli glina jest ilasta, mocno zbita. Trzeba zebrać ziemię (ok 10-15 cm). Nawieźć żwiru (lub keramzytu) i wymieszać na głębokość 20 cm, by zwiększyć przepuszczalność. I na wierzch warstwa lekkiej, próchniczno-piaszczystej ziemi.

    jeśli glina nie jest bardzo ciężka to starczy przekopać sporo materii organicznej - drobnych wiórów drzewnych, zrębków, sieczki słomianej, kompostu

    Unikać torfów - w tym tzw. "czarnoziemów", które tylko pogłębiają problem z nadmiarem wody w okresach roztopów.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.658

    Domyślnie

    Nie wiem jak u ciebie ale u mnie można kupić kompost w cenie 32 zł brutto więc ja bym kupił kilka wywrotek i rozsypał to po wierzchu na to posiać trawę i po kłopocie .

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    bez przekopania pierwszy deszcz może spowodować, że ten kompost spłynie.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    ogród założysz bez problemu - mnóstwo roślin rośnie na glinach (np. derenie, czeremchy, jabłonie ozdobne, lilaki, jaśminowce). Zwykle problemem jest stojąca wiosną woda w korzeniach a nie sama glina. Ale na zboczu to mniejszy problem.

    Gorzej jest z trawnikiem - niestety, to już kosztowna zabawa, jeśli glina jest ilasta, mocno zbita. Trzeba zebrać ziemię (ok 10-15 cm). Nawieźć żwiru (lub keramzytu) i wymieszać na głębokość 20 cm, by zwiększyć przepuszczalność. I na wierzch warstwa lekkiej, próchniczno-piaszczystej ziemi.

    jeśli glina nie jest bardzo ciężka to starczy przekopać sporo materii organicznej - drobnych wiórów drzewnych, zrębków, sieczki słomianej, kompostu

    Unikać torfów - w tym tzw. "czarnoziemów", które tylko pogłębiają problem z nadmiarem wody w okresach roztopów.
    W jaki sposób mogę ocenic czy glina jest jest zbyt zbita czy nie?

  8. #8

    Domyślnie

    obawiam sie ze niewiele pomoze, ale wrzucam zdjecie z dzis...



    nie moge sobie poradzic ze wstawieniem zdjecia tutaj, dlatego podaje link :
    https://zapodaj.net/images/15f2f54752629.jpg
    Ostatnio edytowane przez endrjuuu ; 05-11-2021 o 09:47

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał endrjuuu Zobacz post
    W jaki sposób mogę ocenic czy glina jest jest zbyt zbita czy nie?
    jak mocno się zaskorupia gdy jest sucha? Jak trudno się w niej kopie?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    jak mocno się zaskorupia gdy jest sucha? Jak trudno się w niej kopie?
    robi sie twarda bryla...

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    czyli raczej ciężka glina.
    Opis co zrobić już podałam.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    czyli raczej ciężka glina.
    Opis co zrobić już podałam.
    Gorzej jest z trawnikiem - niestety, to już kosztowna zabawa, jeśli glina jest ilasta, mocno zbita. Trzeba zebrać ziemię (ok 10-15 cm). Nawieźć żwiru (lub keramzytu) i wymieszać na głębokość 20 cm, by zwiększyć przepuszczalność. I na wierzch warstwa lekkiej, próchniczno-piaszczystej ziemi.
    problem w tym ze przy tej wielkosci dzialki bedzie to kosztowac majatek...

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    skoro masz duża działkę i małe środki, nie rób trawnika po całości.
    Trawnik jedynie przy tarasie a dalej na pół-dziko

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony