dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 59
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie rekuperator Vent Clear HC6HRC (entalpiczny) - wymiana uwag i doświadczeń

    Cześć,

    Z uwagi na instalatora, wziąłem proponowany system (jego dostawca) od firmy Spiroflex. Z tego co się orientuję zajmują się elementami układów CO.

    Tak, czy inaczej rekuperator pionowy odrzuciłem z uwagi na sposób wejścia czerpni i wyrzutni (chciałem układ poziomy). Z kolei różnica między mniejszym HC4, a większym HC6 wynosiła 200 zł, dlatego zdecydowałem się na większy (tak, wiem że dla 90% zastosowań wystarczą rekuperatory do 500 m3/h)

    Info o prodfukcie:
    https://produkty.spiroflex.pl/rekuperator-hc6hrc/

    Cały układ pochodzi o ww. producenta (np. rury karbowane).

    Jestem na etapie wykańczania domu (lub siebie ) - gładzie itp. dlatego dam znać jak się sprawuje nie wcześniej niż za 2 tyg.

    Czy ktoś przede mną chciałby się podzielić swoimi uwagami (teoretycznymi lub praktycznymi wynikającymi z korzystania)?
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  2. #2

    Domyślnie

    Ja mam wersję pionową. Ale funkcjonalność ta sama.
    Odzysk wilgoci jest. Bez czujników niestety nie wiadomo jaki

  3. #3

    Domyślnie

    Sorry. Rozpisałem się, a ucięło 90% wypowiedzi. Co za forum.
    Nie chce mi się pisać drugi raz

  4. #4

    Domyślnie

    Znowu ucięło. Masz pytania to pisz

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Chętnie poczytam. Też kilka razy forum ucięło mi posta. Wiem jakie to irytujące, ale jeśli masz siłę , to warto podzielić się uwagami z szerszą publiką. Tym bardziej,że widziałem rekuperatory Spiroflex w sprzedaży w Leroy Merlin.

  6. #6

    Domyślnie

    Ostatnie podejście. Mam Rekuperator VENT CLEAR VC3HR Comfort Plus. Jest on pionowy. Mam dom parterowy 86m2 z nieocieplonym nieużytkowym poddaszem i tam są wszystkie rury. Wyciągi mam w pom. gospodarczym, kuchni, łazience i wiatrołapie. Nawiewy w 3 pokojach, korytarzu i salonie który jest połączony z kuchnią. Czerpnia jest na zachodniej ścianie budynku, a wyrzutnia na wschodniej.

  7. #7

    Domyślnie

    Sterowanie to panel ecoVent T4 z dotykowym ekranem. Ekran działa bardzo dobrze. Zarówno dotyk jaki i obraz. Wentylacja jest ustawiona na 100m3/h w dzień i 70m3/h w nocy.
    W dzień jak i w nocy nie słychać jej w ogóle.
    U mnie zaczyna być słychać dopiero przy ponad 200m3/h czyli około 50% mocy.
    Na dzień dzisiejszy jestem bardzo zadowolony. Wydajność odzysku ciepła jest bardzo dobra (ale zobaczymy jak będzie zimą). Do tej pory największą różnica między powietrzem nawiewanym, a wywiewanym była 3*C przy -7 na dworze.
    Wilgotność w domu utrzymuje się na poziomie 50%.

  8. #8

    Domyślnie

    Jak już uruchomisz i będziesz mieć jakieś pytania to pisz.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Dzięki za wstępne uwagi. Na pewno się odezwę.
    Możesz opisać jak działa ten system AFC? Możesz dowolnie sterować przepływem, czy są minimalne wartości nawiewu, np. 25%?
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  10. #10

    Domyślnie

    Sterowanie może odbywać się na dwa sposoby. Albo podajesz na sztywno wartość procentową mocy wiatraków (każdego z osobna czyli nawiewu i wywiewu). Albo podajesz liczbę m3/h powietrza jakie ma nawiewać i wywiewać. W drugim przypadku rekuperator automatycznie będzie dobierać moc wiatraków na podstawie mierzonych przepływów. Kiedy filtry się będą stopniowo zapychać to automatycznie zacznie zwiększać moc jednego lub drugiego żeby utrzymać zadany przepływ. Co do minimalnych wartości to mogę jedynie dodać, że procentowo najmniej miałem ustawione 15% mocy, a jeśli chodzi o przepływ powietrza to 40m3/h.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzabelFTN Zobacz post
    Co do minimalnych wartości to mogę jedynie dodać, że procentowo najmniej miałem ustawione 15% mocy, a jeśli chodzi o przepływ powietrza to 40m3/h.
    Właśnie o to mi chodziło. Wahałem się czy brać reku z tym "Active Flow Control". Fajnie że można zejść poniżej standardowych 25%. Może jednak pełniłem błąd nie decydując się na wersję Comfort Plus Producent w odpowiedzi na moje pytania odesłał mnie do broszury informacyjnej w której na temat AFC są może 3 zdania. Brak wyjaśnień czy można zejść na minimalny nawiew - poniżej 100 m3/h, czy jest to tylko automatyka sterująca przepływem (siłowniki pneumatyczne) na tych samych zasadach co wersja Comfort.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  12. #12

    Domyślnie

    Ustawiając reku na tryb podawania m3/h i tak masz podgląd mocy wentylatorów w %.
    Ilością powietrza w m3/h steruję się tylko za pomocą mocy wentylatorów, żadnych siłowników nie ma, przynajmniej u mnie.
    Siłownik jest (albo i nie, bo nie wiem jak to jest rozwiązane) tylko do otwierania i zamykania bypassu.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzabelFTN Zobacz post
    .
    żadnych siłowników nie ma, przynajmniej u mnie.
    Siłownik jest (albo i nie, bo nie wiem jak to jest rozwiązane) tylko do otwierania i zamykania bypassu.
    W instrukcji są naniesione na rzuty urządzenia. Zrobię i wrzucę zdjęcie jak będę miał pod ręką instrukcję.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie


  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie


  16. #16

    Domyślnie

    Napisz o co konkretnie chodzi.
    Bo jeśli o te przewody pneumatyczne to mi się wydaje, że to nie są przewody do siłowników, a przewody do czujników przepływu powietrza.
    Każdy przewód przez który przepływa powietrze jest przewodem pneumatycznym.
    Przecież bez sensu byłoby gdyby regulacja przepływu powietrza odbywała się na zasadzie jego ograniczania (klapą czy czymkolwiek) skoro można to robić mocą (ilością obrotów) wentylatorów. Takie rozwiązanie generowałoby niepotrzebne opory i zużycie energii.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.

    Cytat Napisał SzabelFTN Zobacz post
    Napisz o co konkretnie chodzi.
    Różnice miedzy wersją Comfort, a Comfort Plus.

    Cytat Napisał SzabelFTN Zobacz post
    Każdy przewód przez który przepływa powietrze jest przewodem pneumatycznym.
    Myślałem, że wtedy gdy działają pod ciśnieniem, ale pewnie ignorantem jestem
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  18. #18

    Domyślnie

    Myślałem, że wtedy gdy działają pod ciśnieniem, ale pewnie ignorantem jestem [/QUOTE]

    No na upartego żeby się wybronić mogę napisać, że nawet dmuchając w słomkę wytwarzamy w niej ciśnienie

  19. #19

    Domyślnie

    Znowu urwało wiadomość.
    Daj znać czy faktycznie masz tam siłowniki jakieś.

  20. #20

    Domyślnie

    Zauważyłem, że urywa jak emotki dodaję.
    Czekam na info jak uruchomisz sprzęt.
    Jestem ciekawy jak to będzie u Ciebie działać (na jakiej zasadzie).

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony