dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 59 z 59
  1. #41

    Domyślnie

    Jeśli reku wyłączysz to raczej nie ma zagrożenia zamarznięcia wymiennika bo zimne powietrze samo się tam nie dostanie. Moja rekuperacja była wyłączona od lutego do czerwca i nic jej nie było, a luty był bardzo mroźny.
    Co do poboru prądu to nie spodziewałem się niczego. Nie brałem tego pod uwagę wybierając i kupując rekuperację. Jest jakie jest. Zawsze za komfort trzeba płacić.
    Ale aż takiej tragedii nie ma przecież.
    Więcej zapłacę za TV który gra non stop w tle a żona i tak nie ogląda

  2. #42
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzabelFTN Zobacz post
    Jeśli reku wyłączysz to raczej nie ma zagrożenia zamarznięcia wymiennika bo zimne powietrze samo się tam nie dostanie. Moja rekuperacja była wyłączona od lutego do czerwca i nic jej nie było, a luty był bardzo mroźny.
    Co do poboru prądu to nie spodziewałem się niczego. Nie brałem tego pod uwagę wybierając i kupując rekuperację. Jest jakie jest. Zawsze za komfort trzeba płacić.
    Ale aż takiej tragedii nie ma przecież.
    Więcej zapłacę za TV który gra non stop w tle a żona i tak nie ogląda
    Wywal TV

    Temperatury dziś wieczór:


    Alarmu od ostatniego razu nie było. Grzałka nie pracuje.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  3. #43

    Domyślnie

    A jaką temperaturę masz w budynku?

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzabelFTN Zobacz post
    A jaką temperaturę masz w budynku?
    Niełatwo ocenić.
    Reku mam w kotłowni - temperstura w tym pomieszczeniu i na wysokości wyświetlacza to jakieś 13 st.
    temperatura podłóg na parterze ok. 21 st.
    temperatura podłóg piętro ok. 18-22 st.
    Temperatura powietrza parter poza garażem/kotłownią - ponad 15 st.
    Temperatura powietrza piętro - ponad 20 st.
    Temperatura poddasza - ? (ale raczej dość zimno - max 15 st.

    A gazu schodzi mi teraz po 40 m3 dziennie Dobrze że przed podwyżkami wygrzewam chatę

    Muszę podłączyć watomierz. Grzałka włączała się z mocą do 40 % wczoraj przy -2 i dziś też trochę.

    Kontrolujesz ilość odzysku wilgoci/skroplin w misie spływowej pod wymiennikiem?
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 23-12-2021 o 00:38
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  5. #45

    Domyślnie

    Misy na skropliny nie kontroluję ponieważ mam odpływ z niej na zewnątrz budynku, więc cały nadmiar mi spływa.
    Serwisant mi polecił żeby co jakiś czas rozbujać rekuperację do 90% żeby wydmuchać nadmiar wilgoci z wymiennika.
    Co do włączania się grzałki to napisz mi jeszcze jaką masz podaną temperaturę komfortu na rekuperacji?

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzabelFTN Zobacz post
    Misy na skropliny nie kontroluję ponieważ mam odpływ z niej na zewnątrz budynku, więc cały nadmiar mi spływa.
    Serwisant mi polecił żeby co jakiś czas rozbujać rekuperację do 90% żeby wydmuchać nadmiar wilgoci z wymiennika.
    Co do włączania się grzałki to napisz mi jeszcze jaką masz podaną temperaturę komfortu na rekuperacji?
    Też mam odprowadzenie skroplin na zewnątrz, ale można otworzyć kastę i pod wymiennikiem jest ukształtowana misa ze spadkiem (przynajmniej w modelu HC6).

    Temperatura komfortu była na 23, potem 21, teraz znów 23.

    Foto panelu z 23/12/2021 17:37:


    Zlokalizowałem problem z skraplającą się wilgocią na piętrze - rozszczelnione skrzynki na górze (nawiew i wywiew):


    Tu kontroluję stan nagrzewnicy wstępnej:


    PS. Nie umiem obsłużyć watomierza jakaś porada? pewnie każdy inaczej się obsługuje... Poszukam drugiego - musi leżeć w jakimś kartonie haha.
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 23-12-2021 o 20:35
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  7. #47

    Domyślnie

    Teraz wiadomo dlaczego włącza się grzałka. W domu masz zimno a temperaturę komfortu ustawioną wysoką. Dlatego tak szybko załącza się grzałka.
    A przynajmniej tak mi się wydaje.
    Spróbuj zmniejszyć temperaturę komfortu na 16 i zobacz czy wtedy też grzałka będzie się włączać.
    U mnie teraz jest już na dworze -9C.
    Nawiew 17, wywiew 18, temperatura komfortu 23C a grzałka się nie włącza. W domu mam 22C.

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Zmniejszyłem na święta na 19 st. Centrala znajduje się w części garażowej , gdzie jest zdecydowanie chłodniej.
    Teraz przez 3 dni dom.bedzie grzan na maksa. Zobaczymy czy coś się zmieni. Muszę też zaslepic skrzynki rozprężne - przeoczenie. Potem zajrzę doo instrukcji

  9. #49

    Domyślnie

    Czy producent tego rekuperatora pozwala na samodzielny montaż bez utraty gwarancji?

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adec Zobacz post
    Czy producent tego rekuperatora pozwala na samodzielny montaż bez utraty gwarancji?
    Mój instalator twierdził że tak, tzn musi przybić swoją pieczątkę w karcie gwarancyjnej- tak czy tak polecam zadzwonić do firmy spiroflex i na miejscu najlepiej odpowiedzą na to pytanie.

    Co do samego rekuperatora- posiadam cały system i również jestem zadowolony (oczywiście nie mam porównania bo jest to mój pierwszy dom w którym mieszkam z WM). Posiadam werjsę pionową z najbogatszą automatyką i odzyskiem wilgoci.

    Odzysk wilgoci- niestety nie ma żadnych czujników- więc osobiście nie wiem czy występuje i w jakim zakresie (odpływ wody podłączony do kanalizacji)
    Grzałki- przez całą zimę nie zaobserwowałem żeby się załączały (jest pewien skok zużycia energii 20 stycznia- 0,75kwh- ewentualnie wtedy)- z info od przedstawiciela wiem tylko ze system anytyzamrożeniowy działa na zasadzie 3- stopni- 1 zmiana bilansu ciepłego/ zimenego powietrza, 2 wzrost prędkości wentylatorów, 3 grzałka- z moich obserwacji wynikałoby że tak najprawdopodobniej jest
    Zużycie energii- 0,5kwh dziennie (przy przepływie 100m3 w dzień i 70m3 w nocy- filtry na wyciągach z tkaniny filtracyjnej mocno podbijają moc wentylatora wyciągowego z 30%-na 40% przy predkości 100m3/h - co zdecydowanie daję kilka kwh w skali roku
    System bilansowanie nawiewu/ wywiewu działa wg mnie bardzo dobrze- nie zaobserwowałem nigdy podciśnienia lub nadciśnienia w domu i polecam rekuperator z tą automatyką

  11. #51

    Domyślnie

    Czy możesz wrzucić zdjęcie warunków gwarancji, bo na stronie producenta nie mogę znaleźć.

  12. #52
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzabelFTN Zobacz post
    Teraz wiadomo dlaczego włącza się grzałka. W domu masz zimno a temperaturę komfortu ustawioną wysoką. Dlatego tak szybko załącza się grzałka.
    A przynajmniej tak mi się wydaje.
    Spróbuj zmniejszyć temperaturę komfortu na 16 i zobacz czy wtedy też grzałka będzie się włączać.
    .
    Trochę po czasie piszę, ale to była dobra rada dzięki

    Wczoraj ustawiłem harmonogram dla reku. W ciągu dnia temp. powietrza na czerpni są takie, że wtłaczane powietrze nagrzewa mi dodatkowo wnętrze.
    Ustawiłem 10% mocy dla godziny 7-23 i 40/45% dla 23-7. Rachunki za klimatyzację powinny spać

    Poszukam gwarancję, to wrzucę foto warunków.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  13. #53
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Sativum, w tym reku jest bypass? Jak się sprawdza?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Jest.
    Co masz na myśli przez to?
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  15. #55
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Głównie szczelność.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Potrafię odpowiedzieć tylko w taki sposób:
    # obudowa i izolacja reku pozytywne w odbiorze - cisza, nie świszczy
    # używanie by-passu do chłodzenia domu - efektywniejsze jest po prostu otwarcie okien lub włączenie klimatyzacji, ale nie robiłem dokładniejszych pomiarów
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  17. #57
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Czyli nie używasz bypassu?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  18. #58
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Włączony jest w trybie auto. Jednak ostatnimi czasy temperatury zewn. (na czerpni) były wyższe niż w środku, więc lepiej było ograniczyć (w ciągu dnia) nawiew. W nocy załączony jest bypass. Pewnie coś daje, ale to nie klimatyzacja, której efekty pracy czuć natychmiast. Podobnie (ostatnio to robiłem) przewietrzanie domu w deszcz.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  19. #59
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Znalazłem gwarancję. Mam foty. Wrzucę jak będę miał chwilę. Forum jest archaiczne o nie mogę z tel. uploadować.

    Zmierzyłem zużycie prądu:

    Maksymalny przepływ powietrza (przy 100Pa) 630m³/h

    # 10% - ok. 9 W
    # 30% - 17-18 W
    # 45 i 40% - ok. 30 W
    # 100% - 170-180 W
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 22-09-2022 o 14:08

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony