dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 60
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie podłogowe akumulacyjne

    Witam,

    jestem nowy na forum. Zapoznałem się z dotyczącymi ogrzewania postami ale nie znalazłem odpowiedzi na moje zagadnienia.
    Mianowicie, w projekcie domu mam przewidziane ogrzewanie elektryczne wspomagane panelami fotowoltaicznymi. Aktualnie jestem na etapie podjęcia finalnej decyzji o ogrzewaniu. Zaplanowane mam ogrzewanie podłogowe akumulacyjne (wylewka 10cm, styropian 15cm parter, wylewka 7cm, styropian 10cm strop). W domu będzie rekuperacja. Poniżej opcję, które rozważam:
    1. Wykonanie ogrzewania podłogowego akumulacyjnego przy pomocy kabli grzejnych umieszczonych w wylewce. Taryfa G12.
    2. Ogrzewanie podłogowe wodne. Hydraulik zaleca mi zainstalowanie bufora 1000l, ogrzewanego grzałkami, który to rozprowadza ciepło po podłodze. Czy wtedy nie traci sensu grubsza wylewka i jej akumulacja? Wygląda na to, że muszę ogrzać wodę by ta ogrzała beton, co wydaje się być nieracjonalne. Jak wygląda możliwość sterowania takim układem? Czy jest możliwość ustawienia temperatur np na parterze 22 stopnie a na piętrze 21?
    3. Czy istnieje możliwość podpięcia pompy ciepła pod ogrzewanie podłogowe akumulacyjne w wylewce ewentualnie pod instalację z punktu 2?

    Z góry bardzo dziękuję za wyrozumiałość i udzielone odpowiedzi.

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Nie pytam o sprawy formalne, więc odniosę się do porównania
    1. Tanie w instalacji (można samemu rozłożyć) proste w sterowaniu ( wystarcza dwa sterowniki parter i piętro)
    2. Nie wiem jaka powierzchnia domu, ale baniak 1000 litrów to trochę za dużo. Mam 500 na 145m2 i wystarcza. Też wysterujesz osobno parter i piętro (dwa sterowniki i dwa zawory). Instalacje tez jesteś wstanie sam rozłożyć, ale ktoś musi zaciski porobić na rozdzielaczach, pomontować pompę itp. Instalacja droższa od kabli ale można ewentualnie podpiąć pompę ciepła a baniak wywalić.
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Formalnie zmiany mogą być wprowadzone gdyż są w obszarze ogrzewania ekologicznego.
    Jeśli chodzi o punkt 2, czy opłacalne jest ogrzewanie bufora po to by potem akumulować to samo ciepło w 10 cm wylewce? Powierzchnia domu 133m2.
    Czy jest możliwość wodnej podłogówki z akumulacją w wylewce ale z pominięciem bufora

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał bas.1990 Zobacz post
    Zapoznałem się z dotyczącymi ogrzewania postami ale nie znalazłem odpowiedzi na moje zagadnienia.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...1-WYST%C4%84P-!!!
    https://forum.muratordom.pl/showthre...or-ciep%C5%82a
    https://forum.muratordom.pl/showthre...e-kablami-2017

  5. #5

    Domyślnie

    Masz mieć pv na pokrycie zapotrzebowania domu na energię, a chcesz bawić się z buforami, akumulacyjną wylewka?
    Coś mi umknęło?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał bas.1990 Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź. Formalnie zmiany mogą być wprowadzone gdyż są w obszarze ogrzewania ekologicznego.
    Jeśli chodzi o punkt 2, czy opłacalne jest ogrzewanie bufora po to by potem akumulować to samo ciepło w 10 cm wylewce? Powierzchnia domu 133m2.
    Czy jest możliwość wodnej podłogówki z akumulacją w wylewce ale z pominięciem bufora
    Tak - piec elektryczny lub pompa ciepła.
    PV liczone do obecnego systemu rozliczeń czy nowego, w którym nie nazbierasz sobie energii na zimę?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Jeżeli chcesz grzać akumulacyjnie tj w drugiej taryfie to wybierz jastrych cementowy o odpowiedniej grubości
    źródło(strona nr 23): https://assets.danfoss.com/documents...9pl-000102.pdf


  8. #8

    Domyślnie

    W tym momencie najbardziej chodzi mi o to czy mając 10 cm wylewki, która miała służyć do akumulacji przy wodnej podłogówce warto inwestować jeszcze w bufor,
    Czyli, czy zostać przy wodnej podłogówce tylko z wylewką i za jej pomocą akumulować ciepło czy dołożyć bufor i najpierw grzać bufor a potem wylewkę.

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    raxon

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    332

    Domyślnie

    Mozesz zrobic wodna podlogowke bez bufora. Bedziesz grzal kotlem elektrycznym ktory nie jest drogi w zakupie, jak rachunki beda za wysokie to latwo dolozysz pompe ciepla. Plus taki ze nie potrzebujesz baniaka na wode.

  10. #10

    Domyślnie

    Hej, mam podobny problem z doborem ogrzewania. Sytuacja u mnie: dom 135m2 użytkowej, 170 w zabudowie, parterówka na płycie fundamentowej 22cm, pod płytą 20cm xps 300, na to planuje dać 14 cm eps 100 i 5cm anhydrytu, ogrzewanie podłogowe wodne, rurki w rozstawie 10cm. Ściany 24 cm silki 30 cm grafitu. Strop teriva + 40-50 cm styropianu. Okna 3 szybowe w warstwie izolacji + rolety. Brak garażu. Reku + WM. Pierwotnie planowałem bufor 1000l grzany grzałką w drugiej taryfie + PV ale nie dam rady wyrobić się z PV do 1 kwietnia a jak wiadomo później staje się mniej korzystna :/ Grzałki będą generować dość spore zużycie dlatego rozważam opcję podpięcia jako zasilania bufora PC PW która biegała by sobie w nocy w taniej taryfie i dogrzewała ten bufor do 55 stopni. Jak liczyłem na ciepło właściwie to przeciętna moc grzewcza potrzebna do ogrzania do temp 21 st w średnio zimny dzień to 1,5kW, przy -20 wychodzi 3.1 kW. Obliczyłem sobie że bufor zmagazynuje 38kW przy ładowaniu ciepłem z PC o temp 55stC.

    Dlaczego w ogóle bufor a nie sama PC? Bo zawsze w przypadku awarii pompy mogę uruchomić grzałkę w buforze i dalej ogrzewać dom do czasu aż nadciągnie pomoc techniczna. Nie mam możliwości podłączenia innego źródła grzania, gazu brak, ekogroszki, pellety itp nie mogę brak kominów.
    Do tego chęć korzystania z taniej taryfy żeby nie ładować się w ogromne instalacje PV które też swoje kosztują. Zamiast tego postawić jakąś małą instalacje do 5kWp dla zrównoważenia droższej taryfy dziennej. Pracuje z domu więc jakiś % autokonsumpcji.
    Dlaczego zamiast iść w kierunku kumulacji ciepła w posadzce wybrałem bufor? Bo wydaje mi się że spełnia taką samą rolę co posadzka a łatwiej tym sterować. Anhydryt ma większą przenikalność cieplną i słabą akumulacje co za tym idzie stosunkowo łatwiej sterować temperaturą pomieszczenia, zmieniając temperaturę wody na wyjściu z bufora. Ale oczywiście mogę się mylić,

    Czy możecie mi podpowiedzieć czy moje rozwiązanie ma ręce i nogi? Czy raczej słabizna?
    Pozdrawiam

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8091887
    i sygnaturka.

    Bufor do PC i podłogówki to zło. Jak potrzeba mało kWh to przez pogorszenie COPu obniża i tak wątpliwą opłacalność PC. Do tego komplikuje sterowanie i zwiększa też koszt instalacji i zajmuje dodatkowe miejsce.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 01-02-2022 o 10:43

  12. #12

    Domyślnie

    Ok dzięki za link, sporo do czytania heh. Czemu zło? Prosty mechanizm, PC / Grzałka ładuje bufor który zmagazynowane ciepło wypuszcza na dom. Sterowanie ograniczy się do zmiany temperatury w całym domu minus łazienka bo tam z założenia będzie wyższa, nie planuje sterowania w każdym z pomieszczeń osobno. Nawet jeżeli spadnie COP to i tak myślę że będzie na wyższym poziomie niż COP 1 z grzałki. Koszt instalacji pozostaje podobny, czy zainstaluje PV za 40k + bufor jest praktycznie równe cenowo do PC PW + PV za 20K + bufor a miejsce to nie problem, uwzględniłem w projekcie miejsce na mini maszynownie z buforem a pompa to monoblock stojący na zewnątrz.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Czarny86 Zobacz post
    Czemu zło? Prosty mechanizm, PC / Grzałka ładuje bufor który zmagazynowane ciepło wypuszcza na dom. Sterowanie ograniczy się do zmiany temperatury w całym domu minus łazienka bo tam z założenia będzie wyższa, nie planuje sterowania w każdym z pomieszczeń osobno.
    Bufor musisz ładować do wyższych temperatur, niż potrzebuje podłoga. Przy grzałkach bez różnicy - dla PC to obniżenie COP = droższe grzanie.
    Sterowanie masz wbudowane w PC. Żeby działało sensownie potrzebuje informacji o temperaturze na zewnątrz, zasilania i powrotu. Jak zasilanie i powrót ma z bufora, a nie z podłogi to brakuje mu danych i musisz ogarnąć to inaczej.
    Pilnowanie temperatury powietrza przy bezwładności podłogówki nie sprawdzi się.

    Cytat Napisał Czarny86 Zobacz post
    Nawet jeżeli spadnie COP to i tak myślę że będzie na wyższym poziomie niż COP 1 z grzałki.
    Owszem. Ale dołożenie kilkunastu jak nie ponad dwudziestu tysięcy do instalacji będzie miało sens, jak w te kilkanaście lat żywotności PC zaoszczędzi więcej, niż kosztowała jej instalacja, serwis i naprawy.

    Cytat Napisał Czarny86 Zobacz post
    Koszt instalacji pozostaje podobny, czy zainstaluje PV za 40k + bufor jest praktycznie równe cenowo do PC PW + PV za 20K + bufor a miejsce to nie problem, uwzględniłem w projekcie miejsce na mini maszynownie z buforem a pompa to monoblock stojący na zewnątrz.
    Miejsce to czasami problem. Ale koszt zawsze.

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...grzewanie-domu

  14. #14

    Domyślnie

    Bufor musisz ładować do wyższych temperatur, niż potrzebuje podłoga. Przy grzałkach bez różnicy - dla PC to obniżenie COP = droższe grzanie.
    Sterowanie masz wbudowane w PC. Żeby działało sensownie potrzebuje informacji o temperaturze na zewnątrz, zasilania i powrotu. Jak zasilanie i powrót ma z bufora, a nie z podłogi to brakuje mu idanych i musisz ogarnąć to inaczej. Pilnowanie temperatury powietrza przy bezwładności podłogówki nie sprawdzi się.
    A nie można tego ogarnąć po prostu czasowym włączeniem PC np odpala o 22 i grzeje aż bufor po całości osiągnie temperaturę 55 stopni i wtedy termometr da sygnał na stycznik który wyłączy pompę? Zasada działania identyczna jak przy grzałkach.

    Owszem. Ale dołożenie kilkunastu jak nie ponad dwudziestu tysięcy do instalacji będzie miało sens, jak w te kilkanaście lat żywotności PC zaoszczędzi więcej, niż kosztowała jej instalacja, serwis i naprawy.
    Myślałem o jakiejś prostej pompie wysokotemperaturowej którą raz ustawie na temperaturę 55 na wyjściu i tyle + może udało by się uzyskać to dofinansowanie do PC 30% także koszt myślę że zamknął by się 13k a montaż to wpięcie się do wężownicy w buforze.

    Miejsce to czasami problem. Ale koszt zawsze.
    Miejsce już jest, koszt poniesiony tak czy siak


  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    @Czarny86
    Najpierw spójrz co mam napisane w stopce.

    Jak widzisz użytkuję to co Ty planujesz.
    Bufor jest zbędny. Ja mam, bo najpierw był bufor, a później PC. A PC dlatego że kiedyś zakopałem 150mb rury jako GGWC dla rekuperatora, który zimą miał nie zamarzać, a latem chłodzić. Warunki gruntowe tegoż GGWC okazały się doskonałe i wystarczające do PC.

    Do tak dobrze ocieplonego domu jak Twój wystarczy mała PC zasilająca OP i zasobnik CWU realizowane przez zawór trójdrożny.
    Zasobnik CWU, taki aby w wężownicy była woda do kranów, a PC ogrzewała jego zład.
    Do awaryjnego ogrzewania wystarczy grzałka z termostatem i dodatkowa pompka cyrkulacyjna.
    Bufor co prawda pozwala na ładowanie PC w II taryfie, ale zabija przy tym COP, czyli jest zbędny
    A dla Ciebie, jeśli planujesz powietrzną PC tym bardziej. Gruntowa lepiej sobie radzi w połączeniu z buforem, zwłaszcza zimą.

    Nie prawdą jest, to co napisał Kaizen że nie da się sterować OP (anhydryt) za pośrednictwem czujnika temp. powietrza.
    Kluczem jest odpowiednia temp. wody puszczanej w OP. U mnie 26*C.
    Jastrych anhydrytowy jest świetny. Równiutki, nie pęka i mało dylatacji. W salonie mam 3 pola grzewcze bez dylatacji między sobą.
    Do układania parkietu, klejenia desek, idealna posadzka.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Nie prawdą jest, to co napisał Kaizen że nie da się sterować OP (anhydryt) za pośrednictwem czujnika temp. powietrza.
    Wrzuć pomiary.
    Moje w sygnaturce.
    Anhydryt nie jest cudem natury. Ma bardzo podobne ciepło właściwe, bardzo podobną lambdę do wylewki cementowej. Różnica, to co najwyżej grubość - ale jak w temacie mowa a ogrzewaniu akumulacyjnym, więc bez sensy grać na jak najcieńszą wylewkę (tak, to jedyna zaleta anhydrytu - może być cieńszy i jak ktoś przewidział za małą grubość PnG to może pozwolić zyskać ze 2cm grubszy styropian kosztem grubości wylewki).

    A co doklejenia - wystarczy poszukać kleju, który jest do anhydrytu. Jak to "ogromny" wybór. A co się dzieje z anhydrytem, jak strzeli rurka?

    Ale niektórzy wierzą w marketing.

  17. #17

    Domyślnie

    Dzięki za info @Cezary.pl, a gdyby zrobić taki eksperyment, PC wysokotemperaturowa i przewymiarowana np o 100% do zapotrzebowania, która nabiła by mi bufor w dzień korzystając z większego COP, a bufor by już sobie śmigał przez kolejne 24h? Bo Jak rozumiem to przy samej PC bez bufora musiała by ona biegać przez 24h non stop?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    .... A co się dzieje z anhydrytem, jak strzeli rurka?

    .....
    Kiedys ktos zrobił eksperyment i potraktował pexy róznych producentów ekstremalnym cisnieniem a miał do dyspozycji kompresor do 200 bar, az do rozerwania rur. Cóz sie okazało te noname pekały przy ok 80 bar, markowe typu wawin, kisan itp. przy ok 150-160 bar. podobnie sprawdził kształtki pp z gwintem, to niestety rozszczelnienia były przy ok 40 bar. na łaczeniu z czescią metalową kształtki.
    Osobiscie nie spotkałem sie z przypadkiem ani tez nie widziałem opisu pekniecia pexa. Owszem były przypadki przewiercenia czyli uszkodzenia mechanicznego, nawet ostatnio płytkarz przewiercił klientowi 3 rury w 6 miejscach, ktore naprawiałem. Jakies tam prawdopodobienstwo strzelenia rurki przy 1,5 bar istnieje ale demonizowanie tego hipotetycznego przypadku jest tylko straszeniem potencjalnych inwestrów, w jakim celu tego nie wiem

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Czarny86 Zobacz post
    Dzięki za info @Cezary.pl, a gdyby zrobić taki eksperyment, PC wysokotemperaturowa i przewymiarowana np o 100% do zapotrzebowania, która nabiła by mi bufor w dzień korzystając z większego COP, a bufor by już sobie śmigał przez kolejne 24h?
    Bez sensu, ale napierw trzeba obliczyc ozc, a dokladniej projektowe obciazenie cieplne budynku. ta wartosc jest kluczowa do obliczenia zarówno pojemnosci jak dT która miałby miec bufor podczas ładowania. Bez tego to tylko wrózenie z fusów lub zabawa w dosc kosztowny ekspoeryment, ale któż bogatemu zabroni
    Bufor kosztuje, PC wykotemperaturowa i dwukrotnie przewymiarowana tez kosztuje i to nie mało. Jakby to działalo i było ekonimicznie uzasadnione takich instalacji byłoby sporo. Nie słyszałem o zadnej. Moze Tobie sie uda, ktos musi byc pierwszy.

  20. #20

    Domyślnie

    dzięki @Asolt, heh to takie gdybanie co by było gdyby Chciałbym mimo wszystko ten bufor wykorzystać, PC jest dość kosztownym produktem, do tego przydała by się fotowoltaika która na nowych zasadach korzystnie nie wygląda a swoje też kosztuje, za taki zestaw musiał bym kupę kasy wywalić :/

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony