dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 60
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Niektórzy to bardo lubią komplikować sobie życie.
    Po co Ci bufor, droższa, wysokotemperaturowa pompa, jakieś przekombinowane sterowanie jak wystarczy zwykła wylewka i sterowanie pogodowe.
    Jak chcesz mieć backup ogrzewania to zwykle pompy nawet po awarii umożliwiają pracę na grzałkach, a jak nie do dołóż najtańszy piec elektryczny za 2 koła albo opcja minimum - grzałka z termostatem, jak pisze cezary.

    Cytat Napisał Czarny86 Zobacz post
    Dlaczego zamiast iść w kierunku kumulacji ciepła w posadzce wybrałem bufor? Bo wydaje mi się że spełnia taką samą rolę co posadzka a łatwiej tym sterować. Anhydryt ma większą przenikalność cieplną i słabą akumulacje co za tym idzie stosunkowo łatwiej sterować temperaturą pomieszczenia, zmieniając temperaturę wody na wyjściu z bufora. Ale oczywiście mogę się mylić,
    W jakim celu chcesz sterować temperaturami pomieszczenia? Jeśli myślisz o tym, że rano będziesz zmniejszał temperaturę a wieczorem podwyższał - to zapomnij przy tak ocieplonym domu i ścianach z silki.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    W jakim celu chcesz sterować temperaturami pomieszczenia? Jeśli myślisz o tym, że rano będziesz zmniejszał temperaturę a wieczorem podwyższał - to zapomnij przy tak ocieplonym domu i ścianach z silki.
    Tutaj nie chodziło mi o sterowanie pomieszczeniami w sensie zabawy temperaturą rano tyle a po południu tyle. Tylko że wydaje mi się że prościej by to było osiągnąć sterując temperaturą na zaworze 3d z bufora i wylewce anhydrytowej niż na grubej wylewce akumulacyjnej. Tylko tak jak napisałem, mogę się mylić nie jestem specjalistą, totalny żółtodziób dlatego może czasami zadam głupie pytanie lub założenie

    Kurde może macie racje, sama PC wystarczy, i co od razu wepchać w podłogówkę czy chociaż jakiś mały buforek 300l?

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Czarny86 Zobacz post
    Tutaj nie chodziło mi o sterowanie pomieszczeniami w sensie zabawy temperaturą rano tyle a po południu tyle. Tylko że wydaje mi się że prościej by to było osiągnąć sterując temperaturą na zaworze 3d z bufora i wylewce anhydrytowej niż na grubej wylewce akumulacyjnej. Tylko tak jak napisałem, mogę się mylić nie jestem specjalistą, totalny żółtodziób dlatego może czasami zadam głupie pytanie lub założenie
    Jeśli chodzi o stałą temperaturę rożną w różnych pomieszczeniach da się (w pewnym zakresie) - to ustalasz ją przy projekcie podłogówki, doregulować zawsze możesz na rotametrach.[/QUOTE]

    Cytat Napisał Czarny86 Zobacz post
    Kurde może macie racje, sama PC wystarczy, i co od razu wepchać w podłogówkę czy chociaż jakiś mały buforek 300l?
    Moim zdaniem bez sensu. Sam mam bez buforów i działa bardzo dobrze.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  4. #24

    Domyślnie

    @Nurek_ dzięki za info

  5. #25

    Domyślnie

    A jeszcze pytanie, może moglibyście doradzić, lepiej się sprawdza PC monoblok czy split? - ogrzewanie CO sama podłogówka + CWU. Do montażu monobloka chyba nie trzeba jakiegoś specjalisty z uprawnieniami, wystarczy zwykły hydraulik?

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Sprawdza się tak samo, do monobloka faktycznie nie potrzebujesz specjalisty, na upartego sam podłączysz.
    Monoblok ma jeden minus, masz tu swieży temat o tym https://forum.muratordom.pl/showthre...ok-to-Z%C5%81O
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Monoblok jest prostym rozwiązaniem, szczególnie zalany roztworem wody i glikolu propylenowego, bez żadnych zaworów upustowych lub UPS-ów.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  8. #28

    Domyślnie

    Ok dziękuję Panowie za wytłumaczenie Musze sobie to na spokojnie przemyśleć i jakąś decyzję w końcu podjąć.

  9. #29
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Z własnego 9-letniego doświadczenia.
    Dom praktycznie identyczny technologicznie czyli z silikatu, płyta 25cm,pod nią 20cm EPS200 ale na płycie już bez izolacji czyli wylewka 10cm z podłogówką bezpośrednio na płycie.
    Zasila mi to pompa ciepła 9kW pomimo, że dom potrzebuje 3,5kW.
    Efekt tego jest taki, że od tych 9 lat grzeje 99% w tańszej taryfie a temp.w domu jest stabilna bez wahań.
    W zeszłym roku na jesień miałem awarię pompy (padła płyta główna) ale w środku pompy jest grzałka i to ona mi w tym czasie grzała dom.
    Jedyne co to zastanowiłbym się nad mocniejszą grzałką bo standardowo jest 3kW i nie ma takiego kopnięcia przy tak dużej masie akumulacyjnej.

  10. #30
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Naturalnie pompa ciepła wpięta jest bezpośrednio pod podłogówkę, bez żadnego bufora,który tutaj jest całkowicie zbędny.

  11. #31

    Domyślnie

    @Arturo1972 czy możesz zdradzić jaka to PC?

  12. #32
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Czarny86 Zobacz post
    @Arturo1972 czy możesz zdradzić jaka to PC?
    Naturalnie, nie jest to tajemnica
    Panasonic T-CAP 9kW 3f

  13. #33

    Domyślnie

    Dzięki, myślę właśnie nad taką ale chyba nie aż 9kW bo nie będę miał akumulacji w podłodze. 5cm anhydrytu nie akumuluje tak skutecznie jak 10cm zwykłej wylewki, bo rozumiem że właśnie taką masz?

  14. #34
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Czarny86 Zobacz post
    Dzięki, myślę właśnie nad taką ale chyba nie aż 9kW bo nie będę miał akumulacji w podłodze. 5cm anhydrytu nie akumuluje tak skutecznie jak 10cm zwykłej wylewki, bo rozumiem że właśnie taką masz?
    Tak,mam wylewkę z miksokreta.
    Anhydryt przy pompie ciepła uważam za błąd i proszenie się o problemy typu taktowanie, przegrzewanie czy trudną regulację pompy,tym bardziej, że będziesz miał izolację między płyta a wylewką.

  15. #35

    Domyślnie

    heh no i to znowu chyba się koło zamyka, mając anhydryt dostaje w gratisie problemy z PC, żeby je w jakiś sposób rozwiązać i otrzymać akumulacje instaluję bufor z tym że nie opłaca mi się wtedy grzanie w drugiej taryfie bo COP mi zleciał na łeb i zbliżył się z COP grzałki. Więc albo pozostanę przy buforze i grzałkach + anhydryt albo zmienię wylewkę na miksokreta i podłączę PC ehh dylematy :/ Za króla świeczka życie było prostsze

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Osobiscie nie spotkałem sie z przypadkiem ani tez nie widziałem opisu pekniecia pexa.
    A ja się spotkałem i z rozczelnieniem PP i złączki PEX. To drugie tak perfidnie, że puściło w kuchni, ale deweloper zrobił rurę w peszlu i na ścianę wyszło w łazience. A pomiędzy był jeszcze salon. Naszukali się chyba z rok.
    A czemu tylko 1,5 bara ma być? Myślisz, że tylko rurka od podłogówki może strzelić? Ba, może równie dobrze strzelić wężyk elastyczny i po ścianie woda może pójść w podłogę.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Czarny86 Zobacz post
    Tylko że wydaje mi się że prościej by to było osiągnąć sterując temperaturą na zaworze 3d z bufora i wylewce anhydrytowej niż na grubej wylewce akumulacyjnej.
    Anhydryt 1.4-1.6 (W/mK)
    Wylewka betonowa 1,4 W/mK

    Ciężar właściwy praktycznie taki sam, lambda taka sama to co może robić różnicę? Grubość wylewki.

    Z powyższych kart technicznych:
    Anhydryt - podkład grzewczy, grubość ≥ 35 mm ponad elementem grzewczym;
    Beton - podkłady w systemach ogrzewania: 60 - 80 mm
    (w tym co najmniej 45 mm nad rurami grzewczymi)


    Czyli różnica minimalnej grubości 1cm czyli 18% przy wylewce grzewczej. I proporcjonalna zmiana co do pojemności cieplnej i szybkości zmiany temperatury powierzchni.
    Więc anhydryt wcale nie robi tak wielkiej różnicy (a przy tej samej grubości żadnej).

    I tak czy inaczej bezwładność będzie tak duża, że nie da się wystarczająco szybko reagować na zmianę temperatury w pomieszczeniui.

  18. #38

    Domyślnie

    Dzięki za wyliczenia, faktycznie jeżeli tak na to spojrzeć to różnicy większej niema. A powiedzcie mi Panowie, czy w dobie nieustannych wzrostów cen energii opłaca się zrobić grubszą wylewkę miksokreta 8cm (niestety więcej nie dam rady urwać) i liczyć na jakąś akumulacyjność grzejąc PC głownie w taniej taryfie + kilka h w drogiej w razie jak by się nie udało zakumulować wystarczającej energii czy zostać na anhydrycie jechać w G11 samopas? Chyba że jest jeszcze jakieś inne ciekawe rozwiązanie?

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Czarny86 Zobacz post
    Dzięki za wyliczenia, faktycznie jeżeli tak na to spojrzeć to różnicy większej niema. A powiedzcie mi Panowie, czy w dobie nieustannych wzrostów cen energii opłaca się zrobić grubszą wylewkę miksokreta 8cm (niestety więcej nie dam rady urwać) i liczyć na jakąś akumulacyjność grzejąc PC głownie w taniej taryfie + kilka h w drogiej w razie jak by się nie udało zakumulować wystarczającej energii czy zostać na anhydrycie jechać w G11 samopas? Chyba że jest jeszcze jakieś inne ciekawe rozwiązanie?
    Pompa ciepła w dobrze ocieplonym domu jest na tyle tanim źródłem, że jak byś nie zrobił - nie zrujnuje cię. Ja mam akurat wylewkę z miksokreta 10cm, ale nie mam taniej taryfy i pompa chodzi samopas. Lubimy ciepło więc w domu jest 24 stopnie i za sezon grzewczy prąd CO+CWU wychodzi mnie ok 2 tyś zł, co daje jakieś 300 zł na miesiąc. Jakby mi się chciało bawić taryfami to płaciłbym połowę tego.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Czarny86 Zobacz post
    czy zostać na anhydrycie jechać w G11 samopas? Chyba że jest jeszcze jakieś inne ciekawe rozwiązanie?
    Tu masz pompę puszczoną samopas (tylko CWU w dziennym okienku) w najzimniejszy dzień.
    https://pvmonitor.pl//i_user.php?idi...021-01-18#/pc0

    Możesz sobie pozmieniać dane. Nawet pompa puszczona samopas w dzień, gdy są większe zyski bytowe i słoneczne i wyższa temperatura (więc i straty mniejsze) w dzień praktycznie nie chodzi.

    Droga strefa w G12 w PGE jest droższa o niespełna 14,5% od G11, za to tania jest prawie 47% tańsza. A to powoduje, że trzeba zużyć aż 77% w drogiej strefie, żeby G11 wyszła taniej. A przy grzaniu prądem wykręcenie 20% nie jest żadnym wyczynem. Więc G11 nie ma sensu nawet, jak puszczasz pompę samopas.

    A w sygnaturce masz o bezwładności - wiec czy centymetr mniej, czy więcej - i tak możesz grzać tylko w taniej strefie. Tylko trzeba pamiętać, żeby wymusić skutecznie odpalenie grzania w dziennym okienku.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony